Buitenland. Ter laatstgehouden vergadering te Araster dam van het hootdbestuur der Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visscherij werd o. ra. behandeldlo. do kustvorlichting langs onze Noordzee, voornamelijk: het ongeregelde en willekeurige daarvan 2o het vinden, aanbrengen en onderling verkoopen bij de visschers en reeders van haringnetten, in zee opgevischt; 3o een request van de afdeeling Bruinisse, houdende bezwaren tegen den stand van het vuurlicht aan den St. Janslandbouwer4o het wachten der Yolendammers en verdere visschers, wonende langs de Zuiderzee, op de toegezegde wet, regelende het al of niet visschen met den zooge- naaraden wonder kuil. Vóór de vergadering had het hoofdbestuur een bezoek gebracht aan de visehmarkt op de Nieuwe markt. Een Noordwijker bomschuit heeft Dinsdag een aan de „Ben Avon" bevestigde sleeptros naar de op eenigen afstand op stroom liggende sleepboot „Hercules" overgebracht. Men kan echter niet aan het werk gaan, zoolang niet (door de centri- fugaalpompen) het overtollige water uit de bark is verwijderd, terwijl daarna nog de hulp van de tweede boot, de „Simson", noodig is. Blijft de wind uit het westen, zooals gisteren, zonder hooger op te steken, dan zal men door de ver- eenigde (360 paarden krachten van de beide booten in de volgende dagen met goed gevolg kunnen beproeven het schip vlot te krijgen. Te Meppel zijn dezer dagen eenigo Italianen gekomen, om paarden in die streken te koopen. Bij verschillende paardenfokkers te De Wijk, Ruinerwold, Havelte en Staphorst zijn schoone exemplaren aangekocht voor hooge prijzen, die heden in eerstgenoemde plaats zijn afgeleverd en gemiddeld f 500 opbrachten. Onder voorbehoud deelt het Nbl. v. N. mede, dat door eene Engelsche maatschappij onderhandelingen zijn aangeknoopt over den verkoop van het hotel „Rondeel" en het „Doelen hotel" met de tusschenliggende huizen (eene geheele zyde der Doelenstraat te Amsterdam), om daar een groot hotel naar Amerikaansch systeem te stichten. Men schrijft aan het „Vad" uit Katwijk aan Zee De visschers, die met hun loon over 1S88, tot een bedrag ad f 10,000, betrokken waren in het faillissement Snakenbroek en Co. te Brussel, zün Dinsdag jl. geheel uitbetaald. In de nabijheid van het station IJlst (Fries land) werd door een twintigjarigen bakkersknecht een steen op de rails van den spoorweg gelegd, juist toen de trein in aantocht was. Gelukkig werd dit door den machinist opgemerkt, die den trein tot staan bracht en aan den dader vroeg, waarom hij dit deed. Het antwoord was, dat hij eens wilde weten hoe plat de steen werdNa eenig oponthoud reed de trein verder, 't Is niet te denken, dat dit voor den weetgierigen bakkers knecht hiermee afloopt. Nabij Weert heeft men eene uitgestrekte Germaansche begraafplaats ontdekt. Ongeveer 200 grafheuvels verheffen zich boven de anders vlakken grond. Zoodra het weder gunstiger wordt, zal men met de opgravingen beginnen. Maandagavond kwamen per Oostei spoor te Amsterdam aan een man, vrouw en 4 kinderen, 't oudste 14 en 't jongste 1 Va jaar. Op een voor plein van het station stelde de vader den kinderen voor, hier maar te wachten, want grootmoeder zou hen komen halen, terwijl hij zeide, nog even terug te moeten gaan met moeder. De kinderen gehoorzaamden en zouden op den Korten Singel op de komst van hun grootmoeder of op de terugkomst der ouders wachten. Al spoedig ver veelde dit den kinderen en zij begonnen te schreien. De politie merkte de kleinen op. Een rechercheur stelde een onderzoek in aan het stati on, en kwam daar tot de ontdekking, dat vader en moeder een kaartje hadden genomen naar Rotterdam, met het doel om Dinsdagmorgen met de van daar vertrekkende boot naar Argentinië te gaan. Na korte beraadslaging vertrok de recher cheur met den eerstvertrekkenden trein met de kinderen naar Rotterdam om hun ouders op te zoeken. Men meldt, dat het den rechercheur niet is gelukt de ouders te vinden, zoodat de kinderen voorloopig verpleegd worden in het Stadsbestede- lingenhuis. Nederland is rijk, zeer rijk aan schulden. In ronde cijfers bedraagt onze nationale schuld een som van maar eventjes elf honderd millioen gulden (f 1100,000,000). Maak u eens een denkbeeld van zulk een som en stel u dan eens een oogenblik voor, dat de heeren te 's-Hage het goede plan zouden hebben het geheele bedrag in zilvergeld in eens af te betalen. Het vervoer zal per spoor geschieden. Alle goederen- en vrachtwagens van den staats spoorweg zijn aangespannen en nu wordt er op geladen van belang. Rijnspoorwagens aangerukt en ook volgesjouwd! Tien duizend kilo's op iederen wagen, pak maar aan, hoor! Waggons van de Centraalspoor aangehaakt Vooruit jongens Oosterspoor en Hollandsche spoor vrachtwagens asjeblieft Zoo al aanhakende en vastsjorrende, raken we! eindelijk klaar, en daar staat eindelijk, het bedrag Staatsschuld, in zilver op den trein. Kom nu eens mee wandelen langs den trein. Goed tellen, hoor 1, 2, 3, 4, 5, 10, 100, 500, 1000, 1010, 1050 1100, goddank, wij zijn er. 1100 spoorwagens staan daar, elk geladen met 20,000 oude ponden zilver. Sakkerloot, wat een trein De geheele spoorlijn van 's-Hage naar Delft is er mee bezet. Door den burgemeester der gemeente Borne werd een brief ontvangen van den volgenden inhoud „Geliefde Heer burgemeester fan borne profmsie „oferijsel ik ferzoek u seer friendelijk ornsieto „antwoord weer terug waarmijn zuster gebleven „is de Weduwe Johanna Kort En als gij het niet „weet dan moet getraida terbeek of geraardus „korf Gaan vragen waar haar moeder gebleven „is. Nu shrijf seersietoweerterug. Nu breek ik „af met de pen maar niet met het hard. mij a dres is „Aan de „Weduwe Herweg „ein 't Hofen Aan de „mark in noordbrabant." (Volgt handteekening.) In de Purm. Ct. is het volgende opgenomen Roseland, 18 Februari 1889. Waarschuwing. Door het vele bluffen en schreeuwen dat P. Bakker doet in de Hollandsche Couranten over Amerika, waarschuwen wij ondergeteekenden een ieder van onze landgenooten, er geheel geen geloof aan te slaan wat de heer P. Bakker u voorstelt van dat vadeiland, want het is leugen, want wij ondervonden het verleden jaar. In Maart zijn wij met hem vertrokken en er zijn er die in deze 10 maanden nog geen 60 dollars verdiend hebben en dat is niets meer dan 60 gulden in Holland en wegens de slechte verdienste, is hier al menige zelfmoord gepleegd, en dat in dat ri)ke land waar de heer P. Bakker u arme Landgenooten zooveel van voorspiegelthet ware te wenschen dat het die mijnheer Bakker verboden werd weder een voet op Hollands grondgebied te zetten, want nu ook, nu loopt den heer Bakker Holland weer af met alle mooie praatjes en mooie presentjes, terwijl hier zijn Yrouw alle dagen hard moet werken om het brood voor haar en haar kinderen te verdienendaarom Landgenooten, houd als je kan den heer P. Bakker buiten je deur en blijf stilletjes waar je bent en laat de heer P. Bakker stilletjes alleen naar Amerika vertrekken, daar kan die stakkert zelf niet eens werk krijgen, daarom vertrekt hij naar Holland om daar de arme menschen te verleiden en de heer P, Bakker het geld opstrijken en als ze hier aankomen de menschen aan hun lot over laten en dan gaan ze de armoede in. Daarom Landgenooten zijt van ons gewaarschuwd en ziet toe wat ge doet voordat ge u overgeeft aan de leiding van P Bakker. UEd. Dr. Jn. Appelman, P. de Boer, Riekes de Leeuw en Jan de Jong. Zondagochtend werd het voormalige kasteel „Harreveld" onder de gemeente Lichtenvoorde, thans ingericht tot klooster en bewoond door Duitsche paters, door brand vernield. Door Pruisische kooplieden worden nog steeds paarden opgekocht in het Oldambt. De prijzen zijn ongeveer even hoog als de remonte- commissie besteedt. Te Finsterwold zijn een drietal gekocht. De beweging onder de werklieden in het bouwvak te Berlijn neemt voor de aannemers een zeer verontrustenden omvang aan. Niet alleen dat de werklieden over eene machtige weerstandskas beschikken, doch de leiders zijn er in geslaagd hun verbond uit te breiden over de omliggende steden en groote fabrieksplaatsen zoodat de aannemers moeielijk vreemd volk zullen kunnen ontbieden. Een groep bouwondernemers te Breslau heeft het werkvolk reeds 16 pCt. verhooging toegezegd en tracht daardoor den bond te fnuiken. De politie heeft van de hooge regeering last gekregen den strijd lijdelijk aan te zien en alle onzijdigheid te bewaren, tenzij het blijken mocht, dat de bond staatskundige bedoelingen koestert. De schade, door de overstroomingen in Engeland aangericht, is zeer aanzienlijk. Taun ton, eene stad van 18,000 inwoners, is geheel onder water gezet, in sommige straten tot eene diepte van 5 voet. De rivier de Tone trad buiten hare oevers en was zóó onstuimig, dat zelfs het varen met booten in de straten gevaarlijk was. Een zoo hooge vloed is in Somersetshire nooit te voren waargenomen. Eenige kleine bruggen zijn weggespoeld en booten werden van de meer palen losgerukt. Mannen te paard en met rij tuigen kwamen de menschen te hulp, die met het water worstelden, en velen ontkwamen zoo een wissen dood. Te Bristol regende het 14 uren aaneen. De Avon en Frome overstroomden en zetten al de lagere deelen der stad onder water. Met Exeter was hetzelfde het geval. De Exe rees in twee uren eenige voeten, veranderde de stiaten in beken en de Clystvallei in een meer. Men zag doode dieren door de straten drijven, waar het water tot de assen der rijtuigen reikte. Men vreest dat het verlies aan vee zeer aanzienlijk is. Ouk de rivieren Tamar enTavy wiessen tot eene ongekende hoogte en richtten te Tavistock groote schade aan. In Gloucester woedde een hevige storm, van sneeuw en regen vergezeld, veertig uren achter een. Overal in de buurt werden straten en hui zen ondergezet en had men zwaar werk om het vee in veiligheid te brengen. Volgens de statistieke opgaven van het ministerie van landbouw te Washington zijn voor de maand Maart beschikbaar 78,700,000 bushels maïs en 112,000,000 bushels tarwe. Uit Parijs komt het gerucht dat de Spaansche postboot „Remus" bij de Philippijnen met al hare passagiers en eene compagnie soldaten spoorloos te gronde is gegaan. Siegfried Moller uit Dantzig, zoon van een aldaar overleden vischhandelaar, is de naam van een individu dat het verstaat, op kosten van degenen, die het niet alle worden in Berlijn „groothandelaar in visch" té spelen. De central markthalle biedt het gunstige veld voor een voor hem winstgevende werkkring aan. De „zeitung Berliner Zentral-Markthalle" van 2 dezer bevat eenige regelen over de handelingen van dezen persoon, waaruit bl(jkt, dat het dringend moet ontraden worden zich met hem intelaten. Onder leiding Yan den heer Eiffel beklom voor eenige dagen een gezelschap van vijftien personen den Eiffeltoren, te Parijs. Om twee uur, schrijft een medewerker van de Figaro, die dit tochtje medemaakte, zette het gezelschap zich in beweging. Om 3 uur en 5 minuten bereikte men het eerste platform. (Men had toen 350 treden beklommen en eene hoogte van 58 meter bereikt.) Hier bevinden zich vier restauratien, die ruimte aanbieden voor 4200 personen. Daar de koude in de gebouwtjes zeer vinnig was, moesten de touristen pelshandschoenen aantrekken en mutsen met oorlappen opzetten. Na eene marsch van nog anderhalf uur kwam men op het tweede platform, op eene hoogte van 200 meter. Om vijf uur besteeg het gezelschap, dat op tien personen was verminderd, daar de anderen ver moeid achterbleven, een ladder, die van boven niet vastgemaakt scheen. De schommelingen van het Ijzeren gevaarte dwongen nog eenige voorzichtige deelnemers van het verder klimmen af te zien. Na een half uur bereikten de vier overgebleven heeren het derde platvorm. Van hier ging 't op touwladders weder tot een hoogte van 275 meter. Op dit platvorm waren 10 weiklieden bezig, die op beweegbare zitplaatsen, welke aan touwen zijn bevestigd, rondom den toren gaan. Deze koene mannen beveiligen zich door een linnen zeil tegen de ongemakken van weer en wind. Nadat de Eiffel-touristen weer waren afgedaald, werden zij door den heer Eiffel op het eerste plat vorm op schitterende wyze onthaald. Vier priesters waren eenige maanden ge leden uit Brussel naar Afrika gezonden om den eersten Belgischen zendingspost aan de samen vloeiing van Kassai en Congo op te richten. Van één hunner is dezer dagen een uitvoerig schrijven ontvangen, waarin de gevaren van den tocht beschreven worden. Twee der geestelijken moesten door hevige koortsaanvallen achterblijven; de beide anderen bereikten na groote moeite hun doel. Nu verhinderden de wouden, hooge moeras-

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2