N°. 156. Zondag 31 Maart. A°. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken, ingevolge de voorschriften der wet van den 2den Juni 1875, Staatsblad No. 95, bekend, dat door Nanning Moojen, wonende te Texel, aan hen is ingediend een verzoek, om in het perceel kadastraal bekend gemeente Texel, Sectie K, No. 924, een Koper- en Blikslagerij te mogen oprichten. Op Maandag den 15 April e. k., des middags te 12 ure, zal op het Raadhuis der gemeente gelegenheid worden gegeven, bezwaren tegen het inwilligen van genoemd verzoek in te brengen en die mondeling en schriftelijk toe te lichten. Van het verzoekschrift met bijlagen kan terstond inzage worden genomenterwijl de ter zake ingekomen schiifturen drie dagen voor evenge noemden dag op de Secretarie der Gemeente ter visie zullen worden gelegd. Texel, den 29 Maart 1889. De Burgemeester, CONINCK WESTENBERG L. B. De Secretaris, STIKKEL. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, gelet op art. 41 der wet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingezetenen, dat de vergadering van den Raad door hem, is belegd tegen Dinsdag den 2 April 1889, des voormiddags te 10 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel den 29 Maart 1889. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG L. B. TEXEL, 30 Maart 1889. Eene nalezing op de wintervermaken. Wan neer wij herinneren hetgeen de afgeloopen winter ons bood, dan doet het ons genoegen te kunnen constateeren, dat weder sommigen hebben begrepen, dat de taak voor de gezellige samenleving niet aan enkelen moet worden overgelaten, doch ieder zoowel voor anderen als voor zichzelven het zijne daartoe moet bijdragen. Als bewijs daarvoor noemen wij de Red.- Kamer „Leering en Genoegen", waarvan vele leden voor het eerst het tooneel betraden, en die, houden zij steeds de naam hunner Ver- eeniging voor oogen, over zichzelven tevreden zullen zijn. Evenzoo hebben wij met genoegen begroet de voorbereidingsklasse bij de Gymnastiek- Yereeniging, waaruit gewis voor de hoofdaf- deeling een flinke steun is te verwachten. Gordt zoo de jeugd zich alreeds aan tot oefening van hetgeen haar tot voordeel en vaak anderen tot genoegen kan wezen, hoeveel te meer mag men zulks dan niet verwachten van hen die in den bloei der jongelingsjaren zijnen zoo zijn er hier velen. Verschillende gedachten kwamen bij ons op, toen wij zoo mijmerende, ons voorstelden wat nog al zoo kon worden tot stand gebracht, zoowel tot algemeen nut als tot gezelligheid. De uitvoeringen der Gymnastiek-Vereeniging gaven ons dezen indrukvlugheid, vastheid van hand, vertrouwen op eigen krachten, orde en tucht, gehoorzaamheid aan het kommando. Met dien indruk voor oogen, kwam ons in herinnering een gesprek met iemand, die de wensch uitte dat hier zich mocht vormen een vrijwillig brandweercorps van jonge lieden. De vermelding wat zoo een corps moet zijn en hoe noodig en nuttig dit is, de werkzaam heden die daarbij op den voorgrond staan enz., ons door een man met kennis van zaken ge daan, deden ons terstond denken aan de leden der Gymnastiek-Vereeniging, die al reeds door hunne oefening daartoe allereerst in aanmerking komen. Wij wenschen, mocht daartoe eens een roepstem uitgaan, dat zij zich zullen scharen in de voorste gelederen. Verder trok onze aandacht de marschoefe- ningen der gymnasten, als zijnde deze de aanvang der exercitie bij het leger, hetgeen iemand de opmerking ontlokte dat bij het voort gaan op dien weg, vele jongelieden, wanneer het lot hun aanwijst tot het dragen der wapenen, (en een wet of financieele toestand plaatsver vanging beletten) reeds veel zullen voor hebben. Ten onrechte was die opmerking niet, en wanneer dezulken zich verbonden tot eene vereeniging, dan zou daaruit kunnen voort vloeien, bij het aanleeren van wapenoefening tevens de gelegenheid tot het houden van schietoefeningen waarvoor hier geschikt terrein is, wat zeker eene belangrijke vervulling zoude zijn van de wensch tot verdedigbaarheid. Wij hebben wel eens hooren beweeren, dat exer- ceeren en schieten geen kunst is, maar vooralsnog zijn wij van meening dat om iets goed te kennen, men het toch dient te leeren. Verder hebben wij groote behoefte, (de ver gadering van U. D. I. leerde dit) aan goede muziek, iets wat zooveel tot de gezelligheid kan bijdragen. Is het niet te bejammeren dat hier, waar door velen in hun jeugd nog al aan muziek is gedaan, dat hier zich niet eene kleine kring van liefhebbers vereenigt om het geleerde te onderhouden, om bijeenkomsten, welke zich daartoe leenen, met hunne gaven op te luis teren En eindelijk misten we ook de zang ver - eeniging, welke ons voorheen menige aange name avond verschafte. Zij ook moest vallen als het offer van belangloosheid, onverschilligheid en jawie weet al niet waarom meer. Waarlijk geen bemoedigende verschijnselen, En toch, hoe vaak moet hiermede gekampt worden. „Met onwillige honden is het slecht hazen vangen" zegt een zeker zeer waar spreekwoord, maar het oud-Hollandsch spreekwoord zegt, „Eendracht maakt macht", welnu zou dat laatste niet zijn te betrachten, ook voor onze gezellige samenleving. Wij worden hier waarlijk niet verwend met het genieten van wat goed en schoon is, en daarom moet elke poging om dit te bekomen worden gesteund. Wellicht zal van sommigen het antwoord zijndat kan hier toch nietdat antwoord is althans het gemakkelijkst want het ontslaat van alle moeite. Een bewijs is het echter niet. Het is maar de vraag of men iets wil. Wanneer wij nagaan hoevele jongelieden hier zijn, wier bezigheden waarlijk niet zoo overstelpend zullen wezen, dan zou bij ons eerder de mogelijkheid aan wel slagen dan aan niet slagen op den voorgrond staan. Naar wij vernemen zal Woensdag, 3 April des middags te 3 uur, door de leerlingen van de Algemeene Bewaarschool alhier, in de Vergulde Kikkert eene openbare les worden gehouden. Dat velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken, om zich eens te over tuigen hoe het jonge volkje wordt bezig ge houden, komt ons zeer waarschijnlijk voor. De herinnering aan vroegere dergelijke bijeen komsten, zal gewis voor menigeen een prikkel zijn om deze gelegenheid niet te verzuimen. Tot onderwijzeres in de handwerken aan de Normaalschool alhier is benoemd Mej. A Boon. De zes leerlingen van de voorbereidingsklasse dier school zullen allen tot de eerste klasse worden toegelaten. Als een bewijs dat niet enkel zuidelijke streken kunnen bgen op eene vroege groenteteelt deelt men ons mede dat heden door den tuinman Rijk reeds spinazie werd gesneden. Men maakt ons opmerkzaam op een abuis in een bericht van ons vorig nummer, de daarin vermelde personen welke naar Amerika zullen vertrekken, gaan niet allen door tusschenkomst van Koning en Co.; de fam. D. Tanis n. 1. ver trekt daarhenen door tusschenkomst van den agent A. Dros Albz. te de Cocksdorp. Oudeschild, 29 Maart. Gisteren werd op Texel- stroom een deksel van een vleeschvat opgevischt, waarop met zwarte letters geschilderd stond „Theodor Kober Conditori Arendal." Helder, 29 Maart. Aan de Hors ving eene haringboot gisteren zooveel kleine haring, dat zij verplicht was, daar alles niet geladen kon worden, het grootste deel weer in zee te werpen. De opbrengst was echter zeer gering. Een andere haringtrekker ving twee zalmen, die h(j voor f 40 te gelde maakte. De Staatscourant bevat de volgende minis- teriëele beschikking „De Raad van ministers, samengesteld uit de hooiden der ministeriëele departementen, Van oordeel, dat Zijne Majesteit den Koning buiten staat geraakt is de regeering waar te nemen, Gezien het advies van den Raad van State van den 27sten Maart 1889, Gelet op de artikelen 38 en 39 van de Grondwet, Heelt goedgevonden en verstaan De Staten Generaal in vereenigde vergadering bijeen te roepen op Dinsdag den 2den April 1889 des namiddags te 2 uren, met uitnoodiging aan de leden der beide Kamers zich op dat tijdstip in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te vereenigen. Afschrift van dit besluit zal worden gezonden aan de beide Kamers der Staten-Generaal." TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1