N°. 158. Zondag 1 April. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op deu dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOT-J, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 6 April 1889. De openbare les door de kinderen der Algemeene Bewaarschool, had Woensdag-middag in de „Vergulde Kikkert" plaats. Vele belangstellenden, vooral de ouders der kinderen waren opgekomen om te zien hoe hunne kleinen werden bezig gehouden. De verwachting werd zeker niet beschaamd, want de openbare les gaf een duidelijk bewijs dat de kinderen in de bewaarschool niet slechts worden bewaard, doch ook onderhoudend en nuttig worden bezig gehouden. Terecht werd ook die opmerking gemaakt, na afloop der les, door een der aanwezigen, die een woord van dank richtte tot de Directrice en de helpster der school, voor de toewijding welke door hen aan de kinderen wordt betooud. Een woord tot opwekking deze inrichting te steunen was zeker niet misplaatst. Het kleine volkje werd bij tusschonpoozen op chocolade en koek onthaald, terwijl bij het naar huisgaan aan ieder nog e<^n chinaasappel werd gegeven. Hiermede behoort deze feestelijkheid weder tot het verledene. Toezegging van beroep is ontvangen door Ds A. Gelderman, pred. bij de Herv. gemeente alhier naar de Herv. gemeente te Opperdoes, classis Hoorn. Naar aan de N. E. Ct. van hier wordt ge meld is nabij den vuurtoren het wrak van een schip en veie mijnstutten van eene lading af komstig aangedreven. Volgens verklaring van professor Rosenstein en de geneesheeren des Konings is, bij langzamen achteruitgang van den algemeenen toestand van Zijne Majesteit, ook eene geringe toename der plaatselijke ziekteverschijnselen waar te nemen. Staats Courant.) De vereenigde vergadering der beide Kamers van de Staten-Generaal heeft eenparig besloten dat het in art. 38,1ste lid, der Grondwet omschre ven geval aanwezig is. Na de mededeeling van deze beslissing wel de meest bittere en smartelijke, zeide de voorzitter, waartoe Nederlandscli Vertegenwoordiging kon geroepen worden verklaarde de voorzitter dat dit besluit op grondwettelijke wijze zal afgekondigd en medegedeeld worden. De raad van State, de Ministerraad en alle Kamerleden verhieven zich van hunne zetels. De voorzitter sloot de zitting met de bede „God behoede ons Koninklijk Huis." Het besluit der vereenigde Vergadering is door den voorzitter afgekondigd in de Staatscourant, terwijl de Raad van State en de ministerraad er officieele mededeeling van zullen ontvangen. Zoodra het besluit der beide Kamers is afge kondigd (in de staatscourant), treedt, ingevolge art. 45 der Grondwet, de Raad van State als tijdelijk uitvoerend gezag op. Aan de stremming in den geregelden gang der Staatszaken zal dus een einde gekomen zijn. Men koestere echter niet de overdreven ver wachting, dat reeds binnen enkele dagen de achterstand zal zijn bijgewerkt. Alle stukken, die thans nog onafgedaan bij het kabinet des Konings berusten, zullen in den Raad van State ter Tafel moeten worden gebracht. Vele zullen bovendien eenige wijziging moeten ondergaan in verband met de gewichtige verandering, thans in het staatsbestuur gekomen. O. a. zullen de formulieren van afkondiging van wetten en be sluiten veranderd dienen te worden. De Raad van State, brongt ter algemeene kennis, dat hij de waarneming, in naam des Konings, van het koninklijk gezag aanvaard heeft. Volgens het Handelsblad zijn van Regee- ringswege geen voorstellen te verwachten, om de aanstaande verkiezingen voor de Provinciale Staten op 14 Mei e. k. te verdagen of onder eene andere districtsindeeling te doen plaats vinden. De algemeene vergadering der Holl. Maatsch. van Landbouw, zal in dit jaar worden gehouden te Haarlem op Donderdag 12 September. Bij die gelegenheid zal eene tentoonstelling plaats hebben in de gebouwen, stallen ententen der Maatschappij te Haar!en. Van voortbrengselen en werktuigen van Woens dag 11 tot en met Maandag 16 September 1889. Van hengsten, stieren, melkgevende koeien en pluimgedierte, Zaterdag, Zondag en Maandag 14, 15 en 16 September. Van paarden, rundvee, schapen en varkens, Za terdag 14 September. Van aangespannen paarden en rijpaarden Vrijdag en Zaterdag 13 en 14 September. Als voor ons eiland van het meeste belang vermelden wij van liet programma: Onderafdeeling VII. Wolvee. Springram, geboren in 188S, van Lincoln ras. Gouden medaille, Zilveren medaille. Springram geboren in 1888, van Cotswold ras. Gouden medaille, Zilveren medaille. Springram, geboren in 1888 van zuiver Texelsch ras. Gouden medaille, Zilveren medaille. Springram, geboren in 1888 van zuiver Texelsch ras, gefokt en tot op den dag voor de verzending naar de tentoonstelling gehouden op het eiland Texel. Gouden, medaille Zilveren medaille. Vier melkgevende Ooien, onverschillig van welk ras, geboren in 18S6, 1887 of 1888. Verguld zil veren medaille en f 10. Zilveren medaille Vier melkgevende Ooien van zuiver Texelsch ras, geboren in 1886, 1887 of 1888. Verguld zil veren medaille en f 10. Zilveren medaille. Vier melkgevende ooien, van Texelsch ras, geboren in 1886, 1887 of 1888 gelokt en tot op den dag voor de verzending naar de tentoonstel ling gehouden op het eiland Texel. Verguld zilve ren medaille, en f 10 Zilveren medaille. Vier melkgevende Ooien van inlandsch ras „geen Texelsch ras", geboren in 1886, 1887 of 1888. Verguld zilveren medaille en f 10 ^Zil veren medaille. Een Ramlam, en twee Ooilammeren van vol bloed Texelsch ras, geboren in 1889. Verguld Zilveren medaille Zilveren medaille. Ramlam, onverschillig van welk ras, geboren in 1889 in Nederland. Zilveren medaille, Bronzen medaille. Zes Ooilammeren, onverschillig van welk ras, geboren in 1889 in Nederland. Verguld zilveren medaille, Zilveien medaille, Bronzen medaille. Onder de bepalingen is o. m. opgenomen, dat vooral wat de fokdieren betreft, de bijzonderen eigenschappen en geschiktheid daarvan tot ver edeling van het ras, worden in acht genomen. Overmatige vetheid bij manneüjke fokdieren zal niet tot aanbeveling strekken. Alsmede: dat de met den lsten en 2den prijs bekroonde mannelijke fokdieren, als zoodanig in Nederland beschikbaar moeten blijven gedurende een opgegeven tijd. Woensdag heeft men, naar uit Nieuwediep gemeld wordt, met hoog water (ruim 5 dM. boven volzee) weder pogingen aangewend het gestrande stoomschip „Goldsbro" eenigszins te draaien. De sleepboot „Zuidholland" is tweemaal voorgespannen geweest, zonder dat evenwel eenige beweging in het schip kon worden gebracht. De afdeeling Ênkhuizen van de scliippersver eeniging „Schuttevaêr" heeft de hulp ingeroepen van het hoofdbestuur, om den Minister van Waterstaat op den volgenden gevaarlijken toe stand te wijzen Op 5 December 1888 zonk door aanvaring de spoorboot „Friesland" tusschen Stavoren en Enkhuizen. Herhaalde stormen en ijsgang hebben reeds mast, met schoorsteen, salon en brug doen verdwijnen. Dit wrak zit zeer gevaarlijk voor scheepvaart en visscherij. Het licht dat des nachts op het wrak ontstoken wordt, is onvoldoende. Door de betrokken assurantie maatschappij is de opruiming of lichting aanbe steed, maar de aangewende pogingen zijn steeds mislukt. Eene spoedige opruiming is in het belang der veiligheid gewenscht. Gelijktijdig wordt den Minister onder de aandacht gebracht, dat het vaarwater bezuiden Enkhuizen op de vlakte zóó verzandt, dat de schipperij daarvan veel last ondervindt. Men leest in de Javabode. Een ernstig man, die in den regel niet over één nacht ijs gaat, zendt ons van Atjeh een schrijven, waaraan wij het volgende ontleenen „Zeer zeker, de beiri-berri richt duchtige slach tingen onder onze troepen aan, maar toch ben ik voor mij de stellige meening toegedaan, dat haar kwade naam, hare uitbreiding en haar kwaadaardig karakter ton schromelijkste over dreven worden. In gemoede, het staat bij mij als een paal boven water, dat de geneeskundige dienst zelfs in de electriciteit geen afdoend middel heeft gevonden om schijn van waarheid te onderscheiden en nog lang niet gevrijwaard is tegen misleiding van simulanten, die van de berri-berri misbruik maken om zich zoo spoedig mogelijk van Atjeh naar gezonder oorden van den Archipel te doen evacueeren. „Is dan ook de berri-berri in hooge mate voor het leger te bejammeren, zoo erg als men dat wel wil afschilderen, heerscht zij niet De gouvernements-onderwijzers in Indië hebben een blijk gegeven van kameraadschappe- ljjken zin en menschenliefde, door eene som van f 3000 bijeen te brengen ten behoeve van een hunner, den heer Kienitz, die wegens blindheid en gekrenkte geestvermogens gepensioneerd moest worden. Wanneer zijn toestand opname in het krankzinnigengesticht te Buitenzorg wettigt, zal hij daar uit de renten van genoemde som, gevoegd bij zijn pensioen, eene behoorlijke verpleging kunnen vinden, terwijl men, indien dieopnening niet noodzakelijk wordt geacht, in staat zal zijn hem in eene eigen woning onder geschikt toezicht te plaatsen. Het eenige kind van den ongeluk- kigen man zal in het Djati-gesticht worden ver pleegd. Er zijn te Amsterdam valsche bankbiljetten van f 25 in omloop. Zaterdag ten minste is een Duitscher, die met een onbekend persoon, aan een logementhouder op de Prins Hendrikkade een dergelijk van valschheid verdacht bankbiljet in betaling wilde geven-, gearresteerd. Het was dezelfde persoon, die dezer dagen een dergelijk biljet in een koffiehuis in de Warmoesstraat in betaling had gegeven. (A. H.) TEXELSCHE COURAIT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1