N°. 160. Zondag 14 April. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vódr 10 uur op den dag' der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOFT, Parkstraat, Burg op Texel Het onderstaande, voorkomende in het N. v. d. D. van Vrijdag, meenen wij om de belan- rijkheid, wel in onze kolommen te mogen overnemen: Vooruitzichten voor landverhuizers naar Argentinië. (Naar aanleiding van een onderhoud met den Nederlandschen Consul te Buenos-Ayres.) Zooals bekend mag heeten is onze consul te te Buenos-Ayres (Argentijnsche Republiek), de Heer L. van Biet, Maandag in ons land gekomen en te 's Gravenhage afgestapt. Bij de tegenwoordig in alle landen van Europa bestaande strooming tot Emigratie naar Amerika en Afrika, speciaal ook naar Argentinië, kan lier, ter voorlichting van hen die plannen hebben of zich reeds gereed maakten naar Argentinië te gaan, zijn nut hebben het oordeel te vernemen van een man, die uit den aard zijner betrekking beter en meer dan iemand anders op de hoogte kan worden geacht van het land en de voor uitzichten, die het voor hen, die er zich vestigen willen, oplevert. Bij het onderhoud, dat wij over een en ander met den Heer Van Riet hadden, gaf hij, op onze vraag of men in eene'tournée van enkeiemaam den zich voldoende op de hoogte zou kunnen stellen van het land en zijne hulpmiddelen, de bewoners, hunne leefwijze en behoeften en de vooruitzichten voor de emigranten, als zijne meening te kennen, dat men minstens een jaar in het land moet hebben doorgebracht om over een en ander een eenjgszins betrouwbaar oordeel te kunnen vellen. Bij een korter verblijf kan men hoogstens wat over Buenos Ayres te weten komen, maar men weet volstrekt niet hoe het land georganiseerd is, en wat men van een en ander dan vertelt, heeft men eenvoudig van hooren zeggen. Over het algemeen was zijn oordeel, wat de toekomst der emigranten betrof,gun stig. De emigranten, die er aankomen, vinden het doorgaans in de eerste drie maanden een land, waar zij wenschten nimmer gekomen te zijn, maar in de vierde maand, als zij aan de streek en de lucht gewend zijn, wordt dit beter. Dit Duitschland alleen zijn er dan ook in het vorig jaar 60,000 aangekomen, aangemoedigd door de voorbeelden van menschen, die daar vooruit zijn gekomen door den oogst te helpen binnènhalen, en die na afloop van den oogst nog een aardig duitje overhielden. De stroom der emigranten gaat dan ook nog steeds vooruit. In 1887 zijn er 135,000 vreem delingen naar Argentinië gekomen -en in het nu afgeloopen jaar 150,000. Aan werk te komen, dit gaat gewoonlijk heel gauw. Een emigrant, die zyn woord weet te doen, vindt gewoonlijk spoedig werk. In het centraal bureau zijn altijd aanvragen om werkkrachten, ja, dit getal is voorleden jaar zelfs zoo groot geweest, dat er krachten tekort kwamen, en bij gebrek aan arbeiders is dikwijls een groot gedeelte van den oogst niet binnen gehaald kunnen worden. De afstanden zijn dikwijls heel ver, maar ieder emigrant kan op kosten van de regeering gebracht worden waar hij heen moet. Als men aan land komt, wordt men vijf dagen in het emigranten huis gelogeerd en van alles vooizien, althans zoo goed mogelijk. De klachten, die over het emigran tenhuis geuit worden, zijn niet allen van grond ontbloot, maar als men bedenkt, dat in Januari alleen 250,000 in het emigrantenhuis aankwamen, kan men wel nagaan, dat er nu juist alles niet in de puntjes is. Soms komen er op een dag 5000 menschen aan, doch het gebouw is groot. Natuurlijk is het voor de menschen die er aan komen, altijd een teleurstelling, dat zij 't er niet vinden als te Amsterdam en in Den Haag. Ook is het voedsel er heel anders; ze krijgen er toch alleen vleesch en brood, en het vleesch is er niet altijd zoo goed als bij ons. Iemand die wil aanpakken en energie genoeg heeft om zich vooral in dén eersten tijd door vele moeielijkheden heen te helpen, vindt in Argentinië eene goede toekomst, vooral landbouwers en goede ambachts lieden, zooals smeden, heel goede kleermakers eD schoenmakers, maar vooral stucadoors, met selaars en timmerlieden. En die hard wil werken om aan den kost te komen, gelukt het daar beter dan hier. Ook voor kantoorbedienden is daar een toekomst, al duurt het soms wat langer eer ze een plaats vinden, vooral door den giooten toevoer in dat opzicht uit Duitschland, Spaansch is voor hen een hoofdvereischte; maar hij, die er ook maar een beetje van weet, kan er spoedig goed mee weg. Voor aankomende jongelui, die -recht.goed..beslagen ten ijs komen en zelfstandig- kunnen optreden, kon de Heer Van Riet het dan ook wel aanraden er heen te gaan. Onderwijzers en onderwijzeressen kunnen er spoedig een plaats vinden, gelijk hij door voorbeelden in zijné omgeving had gezien. De slotsom zijner medecieelingen was, dat hij met een gerust geweten flinke menschen kan aanraden naar Argentinië te gaan. Zijn zij ge huwd dan moeten ze wat geld bij zich hebben om het de eerste dagen te kunnen uitzingen. De Heer Van Riet is de twee volgende weken van Woensdag tot Zaterdeg aan het Ministerie van Buitenlandsche zaken voor belangstellenden te spreken; schriftelijke aanvragen ontvangt hij liefst niet. TEXEL, 13 April 1889. Bij Kon. besluit van 8 April is aan D. C. Loman, met 1 Juni 1889, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Texel, met dankbetuiging voor de doorhem in,die betrek king bewezen dien stenig Bij Kon. besluit Ié benoemd tot rijks ontvanger te St. Maartensdijk, de heer M. IT. Sauer, thans te Texel. Naar wij vernemen heeft J. L. Koning, zoon van den deurwaarder Koning alhier, op 9 en 10 dezer voor de Staatscommissie te Amsterdam met gunstigen uitslag examen afgelegd als stuurman voor de groote vaart voorts in de kennis der Fransche en Engelsche talen. Het Woensdag uitgegeven bulletin om trent 's Konings toestand, luidt aldus: „Sedert het laatste bulletin is in den toestand des Konings meer kalmte ingetreden, waardoor Z. M. nu de zoo noodige rust meer kan genieten." Het N. v. d. D. meldt: Sedert een paar dagen schijnt 's Konings toestand een gunstiger wending genomen te hebben. Z. M. genoot meermalen een rustigen slaap en ook overigens bleef de opgewondenheid achterwege. Hoewel de voedselopname nog niet voldoende geacht kon worden, bleven de krachten stati- onnair. De algemeene toestand is bevredigender. Helder, 12 April. De werkzaamheden aan de „Goldsbro" worden onvermoeid voortgezet en vorderen goed. Of de aankondiging, ook op die plaats, van Van Houten 's cacao er eenige invloed op kan oefenen, wie is er die dit zeggen kan Men hoopt met het eerstkomende Springtij krach tige pogingen aan te wenden om het reusachtige lichaam terug te brengen in het element waar het te huis behoort. Men schrijft uit Den Haag aan de Zw. Crt Van goederhand kan ik u nu medeleelen, dat het te verwachten wetsvoorstel van den Staats raad de Koningin als regentes zal voordragen. De Koningin heeft- hare toestemming verleend, erkennende, dat hare onafgebroken'tegenwoordig- heid op het Loo ter verpleging niet meer bepaald noodig is. De achteruitgang van Z. M. is zoodanig, dat het min of meer onverschillig wordt wie den lijder verzorgt. Men schrijft uit 's-Gravenhage aan de Haarl. Crt.: Sedert en naarmate bij den Raad van State, waarnemende het koninklijk gezag, van het Kabinet des Konings de sedert Februari 11. onaf gedane regeeringszaken inkomen, is dat college dagelijks, uitgenomen den Zondag, veelal van elf tot vijf urpn, zoowel in de Afdeelingen als in den vollen Raad, met de afdoening dier zaken bezig. Dat daarbij de noodige voortvarendheid wordtin acht genomen, getuigt reeds aanvankelijk de Staats-courant der laatste dagen gezwegen van de vele zaken, die uit haren aard niet, of eerst later, daarin worden afgekondigd. Diegene, welke eerlang tot het Regentschap zal worden geroepen, zal, door de voorafgaande opruiming van dien aanzienlijken achterstand van zaken, belangrijk worden tegemoetgekomen in het vervullen eener taak, welke anders wellicht te zwaar zou blijken te zijn. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de heer L. van Riet, consul der Nederlanden te Buenos- Ayres (Argentijnsche Republiek), aan zijn depar tement zal zijn te spreken op Woensdag den 17den., Donderdag den 18den, Vrijdag den 19den en Ziïterdag den 20sten April a. s., Alsmede op Woensdag den 24sten, Donderdag den 25sten, Vrijdag den 26 sten en Zaterdag den 27sten April daaraanvolgende, telkens des voormiddags van 9 12 en des namiddags van 2-4 uren. Zaterdag jl. had te Vlaardingen een treurig ongeval plaats. Een werkman werkzaam in een lading steenkolen, vond onder de steenkolen een voorwerp, dat hem toescheen goud te zijnmaar 's mans nieuwsgierigheid ging zoo ver, dat hij dat voorwerp met een brandende lucifer naderde, met het ongelukkig gevolg, dat het voorwerp een harden knal gaf en uiteensprong, waardoor hij ernstig aan de hand verwond geraakte, zoodat hij waarschijnlijk twee vingers dier hand zal moeten missen, terwijl ook nog een andere werk man aan de hand werd verwond. Vermoedelijk was het voorwerp een dynamiet-of buskruitpatroon die in de kolenmijnen gebruikt worden, en niet ontbrand zijnde in de kolenmijnen, onder de steen kolen is geraakt. i» IV-.r

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1