N°. 161. Donderdag 18 April. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Toor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOT-J, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter algemeene kennis, dat het Kohier van den Hoof- delijken Omslag dezer gemeente van at heden gedurende vijf maanden ter Secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Texel, den 17 April 1889. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG. L. B. TEXEL, 17 April 1S89. Op 27 April vertrekken van Amsterdam naar New-York per stoomschip ,,Edam", door tusschenkomst van Koning Co., de volgende personen van Texel, als: de vroeger gemelde Harmen Tiessen vrouw en acht kinderen, voorts: Jan van Houten, Riekes van Houten, Aaltje de Boer, dochter van Albert de Boer. Voorts van het Nieuwediep Jan Lanser. Oudeschili), 16 April. Op nog grooter schaal dan verleden jaar wordt tegenwoordig de rogvisscherij uitgeoefend op de Schanserwaard. De waard staat zoo vol met netten, dat bijna geen rog vrij kan zwemmen. Ofschoon de vangst nog gering is, worden toch reeds par tijtjes naar België ter markt gezonden. Naar men uit Apeldoorn beiicht, woi dt 's Konings toestand langzamerhand gunstiger. De voedselopname verbetert eenigszins, en de krachten nemen langzaam toe. De patiënt slaapt voldoende en op natuurlijke wijze. Helder, 16 April. Een Vlaardinger vischsloep, die heden-morgen de haven zou verlaten, kwam door misleiding van den sterken stroom in aan raking met het wachtschip. Yan de sloep werd de hazaansmast afgeknapt. In plaats van dus zee te kiezen, was zij verplicht in de haven te blijven ter herstelling der bekomen schade. De Raad van State, waarnemende het koninklijk gezag, heeft op de gemeenschap pelijke voordracht der ministers van oorlog, marine en binnenlandsche zaken bepaald, dat de dienst van de ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1883 en van de inge lijfden. bij de zeemilitie der lichting van 1884 eindigt op 80 April a. s., voor zoover op dien dag hun diensttijd reeds zou zijn geëindigd, ware deze niet verlengd bij de wet van 7 Aug. 1888 (Staatsblad No. 124). Voorts heeft de Raad van State het vol gende bepaald: Art. 1. Krachtens artikel 125 der wet van 19 Aug. 1861- (Staatsblad No. 72), betrekkelijk de Nationale Militie, in 1889 van de militie te land, tegen de daartoe door den minister van oorlog te bepalen tijdstippen, kunnen alsnog opgeroepen worden om in den wapen handel te worden geoefend: a. Van de lichting van 1886 de verlofgan gers, die behooren tot de regimenten der 8de divisie infanterie, tot de compagnieën der hos pitaalsoldaten, tot de regimenten der veld artillerie, tot het corps rijdende artillerie, tot het corps pontonniers en tot het corps genie troepen, echter met dien verstande, dat buiten oproeping blijven de verlofgangers, die be hooren tot de treincompagnieën van de regi menten der veld-artillerie, alsmede de vesting telegrafisten. b. Van de lichting van 1887 de verlofgan gers; die behooren tot de regimenten der vesting-artillerie en tot het corps genietroepen. c. Van de lichtingen van 1885 van 1886 van 1887 en van 1888 de verlofgangers, die behooren tot de regimenten der 1ste en der 2de divisie infanterie, met uitzondering, voor zooveel laatstgenoemde lichting betreft, van hen, die tot in de maand September a. s. voor het blijvend gedeelte onder de wapenen zullen worden gehouden. De verlofgangers der militie te land, hier- voren niet vermeld, worden in den loop van dit jaar niet krachtens genoemd wetsartikel opgeroepen. Art. 2. De verlofgangers, in artikel 1 voor oproeping aangewezen, kunnen in werkelijken dienst worden gehouden: d-ie vermeld sub. a en b gedurende hoogstens 35 dagen; en die vermeld sub. c gedurende hoogstens 14 dagen. Ter uitvoering van dit besluit heeft de minister van oorlog de oproeping in werke lijken dienst vastgesteld op de tijdstippen, welke vermeld zijn in een staat, welke in de Staatscourant van 13 April is opgenomen. Uit het wetsontwerp tot gedeeltelijke herziening van de wet tot regeling van het lager onderwijs; vermelden wij het volgende. De regeering wenscht de ongelijke werking aan art. 45 te ontnemen, door nl. de rijksver goeding in de gewone kosten van het openb. 1. o. te beperken tot de kosten van het onder wijzend personeel door de wet gevorderd en werkelijk aan de school verbonden, en haar te verleenen naar den omvang van den werk kring van en door de wet geëischt wordende meerdere bekw-nrnheid van het hulppersoneel. Scholen met een schoolgeld per jaar van f25 of meer per leerling worden van de vergoeding uitgesloten. De vergoeding in de kosten van het bouwen van onderwijzerswoningen vervalt, evenals die voor aanschaffing van school meubelen bij eerste inrichting. De vergoeding in de buiten gewone kosten wordt beperkt tot die wegens het stichten, waaronder ook verbouw van schoollokalen, en, om weelde tegen te gaan, verminderd tot 25 percent. Mede wordt voor gesteld om aan de bijzondere school gelijke bijdragen voor personeel te verleenen als aan de openbare, maar ook met uitsluiting van de scholen met schoolgelden van f 25 per jaar of daarboven. In de bijzondere school met een rijksbijdrage moet een zeker minimum van kinderen onder wijs ontvangen in dezelfde vakken als waarin op de openbare onderwijs wordt gegeven en hetzelfde minimum van onderwijzers aanwezig zijn als voor de openbare school gevorderd wordt. De volledige uitvoering van het voorstel der regeering zal hoogstens kosten f3,309,350; te weten: voor de openbare school f2,447,150, voor de bijzondere school f 862,200 of hoog stens meer f 444,130, waartegenover eene vermindering staat van f 94,130. Zoodat de totale vermeerdering van uitgaven f 350,000 bedraagt. Maar die hoogere uitgaaf zal, volgens de reg., brengen gelijkstelling van de gemeenten onderling, gedeeltelijke vol doening aan den eisch van rechtsgelijkheid tusschen de bijzondere en de openbare school, tot opheffing van de meest stuitende en jaren lang nadeelige ongelijkheid. Art. 28 is zoo gewijzigd dat het aan de benoeming van hoofd eener openbare school voorafgaand vergelijkend examen is vervallen, met dien verstande dat de voordracht door B. en W. aan den gemeenteraad ingediend, worde opgemaakt in overleg met den districts schoolopziener, wiens advies ter kennis van den Raad moet worden gebracht. De regeering ziet in dit examen dikwerf een beletsel om de meest geschikte mannen op de rechte plaats brengen. Voor benoeming als hoofd eener openb. school met meer dan 200 leerlingen wordt echter werkzaamheid van tenminste 5 jaren als hoofd van openb. of bijzondere scholen vereischt. Voor het hoofd der school wordt, naar de sterkte der bevolking, eene bijdrage voorgesteld van f 250 tot 600's jaars. Voor elke der onderwijzers tot bijstand van het hoofd zal eene som van f 200 worden uitgekeerd, behoudens verlaging tot f150 voor onderwijzers aan scholen van 41 tot 90 leer lingen en verhooging tot f 300 voor onder wijzers met den rang van hoofdonderwijzer. Art. 8. Jongelieden van beiderlei kunnen en mogen in de school als kweekeling worden toegelaten en aldaar behulpzaam zijn, mits zij a. hun vijftiende jaar ingetreden zijn en hun negentiende niet volbracht hebben; b. tot geene werkzaamheden in de school gebezigd worden dan de zoodanige, welke zij onder het toezicht en de leiding van een be voegde verrichten, en c. na drie maanden als kweekeling geplaatst te zijn geweest, in het bezit zijn van een door den arrondissements-schoolopziener schrif telijk goedgekeurd bewijs, niet ouder dan een jaar en afgegeven en onderteekend door het hoofd der school, waarin zij tijdens de afgifte waren toegelaten, dat hun zedelijk gedrag en hunne vorderingen voldoende zijn. Van rijkswege worden kweekscholen en normaallessen tot opleiding van onderwijzers opgericht en onderhouden. De inrichting wordt bij algemeenen maat regel van bestuur geregeld. Ten behoeve van de opleiding van onder wijzers kan, hetzij aan gemeentelijke of bijzon dere kweekscholen en normaallessen, hetzij aan hoofden van scholen, voor elk der door hen opgeleide personen die de akte, bedoeld in art. 56 onder a hebben verkregen, eene bijdrage uit 's rijks kas worden verleend vol gens door Ons bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen regelen en voorwaarden. TEXELSCHE COUEAWT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1