Buitenland. Op de jaarmarkt te Alkmaar waren Maan dag aangevoerd 1900 Ivoeien; de prijzen waren hoog, de handel flink. Bij aanschrijving van het departement van Oorlog is bepaald dat het blijvend gedeelte van de miliciens der lichting van 1888 van de regi menten infanterie den 14den September e. k. in het genot van groot verlof zal worden gesteld. De werkzaamheden aan de in de ringvaart bij Halfweg te maken damsluis vanwege de genie vorderen flink. De ontgraven grond uit den Osdorperpolder ten dienste van het te graven hulpkanaal is uitsluitend veen, waarom dit op de daaraan grenzenden weilanden wordt geworpen met 't doel hier turf van te maken. De firma G. Dekkers Co., te Hengeloo herdacht Zaterdag het lOjarig bestaan. Alle werklieden en beambten kwamen in de feestzaal te zamen. De heer G. Dekker zei in zijne toespraak dat de firma een feestgave had gereed gemaakt voor hare werklieden. En die feestgave bestond in niets minder dan in eene pensioensverzekering. Door eene loonverhooging van 1 cent per uur, werden de premies gedekt, die noodig waren voor eene verzekering van f 6 per week op 60 jarigen leeftijd of van f 11 op 65 jarigen ouderdom. Een daverend hoezee, gaf uiting aan het gevoel van dankbaarheid. De ballon-parachute. Men schrijft van Zaterdag-middag uit Amsterdam aan de N. R. C. Het was kwart over vieren. Hoog zwol de schommelende ballon boven de menschenhoofden uit. De zakken zand, welke het gevaarte aan de aarde bonden, werden algehaakt. Een tiental mannen in witte kielen hielden de ballon met moeite in toom. Even te voren was de parachute vastgebonden, zóó, dat een enkele ruk haar van den ballon zou kunnen scheiden. De luchtreiziger nam afscheid van zijne vrien den. Ieder, die hem nabij stond, vreemd en eigen, drukte hem de hand. Ging hij niet een tocht aanvaarden, welke hem het leven kosten kon? En allen e i s c h t e n dat hij de reis zou onder nemen, op gevaar af van straks vermorseld teruggedragen te worden. Par bleu, men had niet voor niemendal twee kwartjes betaald! De reiziger zelfwas kalm. Veerkrachtig wipte hij schreilings in den hoepel, welke onder aan den ballon bevestigd was, hield zich aan de touwen vast en liet de beenen slingeren in de ruimte. Los! klonk het bevel en in snelle vaart steeg de ballon naar boven. In een oogwenk rees hij 6—700 meter. Eene frissche bries dreef hem naar het Oosten, over de Sporttribune heen, in de richting van den Amstel. Met ingehouden adem oogde ieder den overmoedigen aerenout na. Plotseling voer eene rilling door de menigte. Eene wriemelende gedaante, rukte de parachute los en scheidde zich af van den ballon, die, van zijn last bevrijd, zijn tocht door de wolken met tienmaal versnelde vaart voortzette Intus- schen daalde de gedaante, hangende aan de parachute, pijlsnel naar omlaag. Nog weinige oogenblikken en zij zou te pletter vallen. Een kreet van ontzetting steeg omhoog uit duizend kelen. Goddank, toen kreeg de wind vat op het scherm en ontplooiden zich de banen. De snel heid van den val werd nu vertraagd en zeer geleidelijk daalde de man van luchtlaag tot luchtlaag en bereikte eindelijk heelhuids de aarde. De opstijging en nederdaling had nauwelijks 4 minuten geduurd. Maar in de angstige spanning welke zij verwekte, scheen het een half uur te zijn. De ballon vervolgde zijn weg en na bijna uit het gezicht geraakt te zijn, zag men ook hem dwarrelend dalen. Eenige oogenblikken na den man met de parachute is hy neergekomen ook in gaven toestand. Toen Grais zoo heet de luchtreiziger op het terrein terug verscheen, klonken luide hoezees. Men meldt uit Eindhoven dat onder de werklieden der lucifersfabriek een ernstig oproer is uitgebroken wegens de nu toegepaste loons verlaging. Alles werd vernield. De politie ont ruimde de fabriek, welke voorloopig gesloten is. De menigte trekt joelende de stad door. Verdere ongeregeldheden zijn te wachten. De bevolking verkeert in groote spanning. Vele huizen zijn gesloten. De politie neemt zooveel mogelijk maatregelen. De liberale kiesvereeniging te Zijpe, heeft tot candidaat voor de Prov. Staten gesteld den heer G. Nobel aldaar. Als een bewijs van den vooruitgang van het Leger des Heils in Nederland mag dienen, dat Zaterdag 11. het drie-en-twintigste korps is opgetreden, nl. te Wildervank. Het leger heeft thans eigen lokalen: in Amsterdam drie, in Haarlem en Groningen elk een, en verder in Utrecht, Vlissingen, Kampen, Leiden, Alkmaar, Enkhuizen, Hoorn, Beverwijk, Lemelerveld, Nunspeet, Meppel Retranchement, Winschoten en Wildervank. Het is dus het sterkst vertegenwoordigd in Noord Holland, en ontbreekt geheel in Friesland, Noord Brabant en Limburg. De papierfabriek te Sappemeer van den heer W. A. Scholten is weer begonnen te werken met de oude werklieden op 9 na, die als de brutaalsten aangemerkt werden. De Zondags- arbeid moet er af zijn, maar anders is het alles 't zelfde gebleven. Het aantal landverhuizers naar Amerika uit de provinciën Friesland, Groningen en Drente, dat zich aangemeld heeft als passagiers voor de stoomschepen „Rotterdam" en „Veendam", is zoo groot, dat de Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart Maatschappij besloten heeft bijzondere treinen uit die provinciën te laten loopen voor het vervoer dier landverhuizers. In de vorige week werd als deserteur door de politie te Vianen hij het korps genietroepen terug gebracht een zekere Van Geffen uit Vianen. Van G., die aldaar woonde met een vrouw en drie kinderen, doch ten gevolge van verschillende om standigheden niet trouwen kon, o. a. ook door de weigering tot het geven van toestemming door zijn meisjes vader, hadin een vlaag van moedeloosheid be sloten, in plaats van den echtelijken staat, dan maar den militaire stand in te treden. Hij had dan ook reeds eene verbintenis aangegaan en was bij het korps zijner keuze, genietroepen, reeds aangekomen, toen zijn meisje die zeer begrypelyk met zyn besluit in 't geheel niet ingenomen was en bovendien ook intusschen haren weerspannigen vader had weten te verteederen en te bewegen haar de zoo zeer verlangde toestemming niet langer te onthouden - hem den volgenden Zondag in zijn kwartier ging opzoeken en aldaar het verzoek deed of v. G. met haar mede mocht gaan. De daartoe bevoegde onderofficier stond dit gereedelyk toe, te meer daar er geen redenen waren hem thuis te laten blijven en niet vermoeden de dat het hare bedoeling was, hem voor goed wêer mèe naar huis te nemen. V. G. ging alzoo met zijne vrouw in spé mede, die hem verzekerde dat hij weer vry was, want men had het haar toch immers zelf gezegd, dat zij hem mee kon nemen. V. G. keerde alzoo in zijne woning terug en toog 's Maandags morgens op zijn gewone wyze weer aan den arbeid. Hij vermoedde dan ook niet, toen de gemeente-veldwachter Donderdagmorgen zijne woning binnen trad, dat het was om hem als deser teur te arresteeren en naar het korps terug te brengen, ten einde volgens de krygswetten zyn straf voor deze euveldaad te hooren uitspreken. Is 't een won der dat schrik en ontzetting heerschte in de zeer armoedige doch zindelijke woning van v. G. Hetis dan ook geen kleinigheid, in plaats van voor het altaar, voor den krijgsraad te worden gebracht. Intusschen even gemoedelijk als hij met zijn meisje naar Vianen was teruggekeerd, toog hy thans weer met den gemeente-veld wachter naar zijn korps op marsch. Daar aangekomen deed de politieman aan den commandant een omstandig verhaal van den toestand, waarin v. G. verkeerde, hoe hij geheel en al ter goeder tronw zich zoo zwaar vergrepen had aan het misdrijf tegen de krijgstucht, enz. hetgeen door den overtreder zelf op eene ongekunstelde wyze werd bevestigd. Gelukkig voor hem had de commandant zyne verbintenis nog niet bekrachtigd en vond deze in zijne aanstaande vrouw, drie kinde ren en verdere antecedenten aanleiding te over om daartoe niet over te gaan en hem aan zyn gezin terug te geven. Als er sprake is van loopen of de duivel je op de hielen zit, dan liep zóó v. G. ander maal naar Vianen terug en zal er nu misschien wel nooit meer aan denken, om met een wanhopend hoofd soldaat te worden. Een schipper, D. Rijmer, uit Pannerden, die, naar het schijnt, het ongeluk had om op een valschen munter te gelijken, is te Koten, waar hij voor zaken was, door een veldwachter gear- ressteerd en naar Wijk-bij-Duurstede gebracht, waar hij in hechtenis werd genomen, om ver volgens naar Amsterdam te worden getranspor teerd. Daar werd hy in vrijheid gesteld. Zeker heeft de veldwachter van Koten gedaan wat hij meende zyn plicht te zijn, maar 't is toch eene voor de algemeene vrijheid gevaarlijke methode om iemand, die aan een signalement beantwoordt in dit geval was het een ringbaard maar aanstonds op te pakken, in de gevan genis te zetten en verder te transporteeren. Die van Koten had toch wel zoo goed gedaan om eerst met zijn arrestant naar Utrecht te gaan, waar diens schuit lag. In de „Figaro" komt een artikel voor van den bekenden Whist onder den titel „Emma en Adolf" of „de opvolging in Holland." Na de aanleiding tot het regentschap, zoowel in Neder land als in Luxemburg te hebben uiteengezet bespreekt de schrijver het karakter der toekom stige Koningin-regentes. Hij zegt dan: „Het Nederlandsche volk houdt veel van haar. Beweren dat de regentes hoog vliegt, zou overdreven zijn haar veel gezond verstand toeschrijven, is de eenvoudige waarheid spreken. Men' zegt dat zij meer verstand heeft van Staatkunde, dan men zou meenen; dat zij, eens aan 't bewind, noch links, noch zwak zal blijken. Ik wensch haar genoeg vastheid en wil, om zich te verheffen boven den invloed van het Haagsche hof, dat veeltijds bekrompen en zelden populair- is. Het was de grootheid van Willem III, dat hij dit konzijn streven was steeds een Nederland dat inwendig vrij, naar buiten onafhankelijk was; aan de regentes den zwaren plicht deze wijze traditie van haren echtgenoot te handhaven. En dat zou ze niet doen, zoo zij bleek bezield met het voornemen gelijk men beweert haar dochtertje, Nederlands toekomstige Koningin, uit te huwen aan prins Willem van Pruisen, den oudsten zoon van prins Albrecht, regent van Brunswijk." Te Lightfield in Engeland hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Nadat reeds eenige tijd onder de soldaten een zekere spanning ge- heerscht had, kwam hot dezer dagen tusschen een aantal beschonkenen tot een bloedig gevecht. Wel dreef de militaire macht de strijdenden met de blanke bajonet uiteen, doch daarop begon het gevecht opnieuw. Omstreeks 20 man werden vrij zwaar gewond. Later trokken de soldaten schreeuwend door de stad, waar een groot aantal glasruiten werden ingeworpen. De „Gaulois" verteld in allen ernst, dat een ingenieur aan den minister Constans een voorstel gedaan heeft om generaal Boulanger op eene gemakkelijke wijs uit den weg te ruimen. Dit zou moeten geschieden door middel van de telefoonleiding tusschen Brussel en Parijs, welke, men met zulk een sterken stroom zou laden, op het oogenblik dat de generaal zou gaan spreken, dat hij er doodelijk door getroffen werd. Vijf der Middel-Amerikaansche republieken Costa Rica, Guatemala, Nicaragua, San Salvador en Honduras, hebben eene overeenkomst gesloten, waarbij bepaald wordt dat eenig geschil tusschen deze staten onderling, zonder oorlog door een scheidsgerecht zal worden uitgemaakt door vriend schappelijke bemiddeling van de Vereenigde Staten, de Argentijnsche Republiek, Chili, Mexico, Zwitserland of eene der groote Europeesche mogendheden. Ook zal geene der 5 republieken met een ander land een verbond sluiten zonder toestemming der 4 andere en zullen jaarlijks afgevaardigden van de 6 republieken ter bespre king van wederzijdsche belangen bijeenkomen. Het Deensche of Noorsche stoomschip Dan- markmet 600 passagiers en een bemanning van 54 koppen, op reis van Christiania naar New-York, is onderweg, waarschijnlijk in een hevigen orkaan, onklaar geraakt en door allen die aan boord waren verlaten. Men heeft het vaartuig geheel verlaten en zonder een enkele reddingsloep aan boord in volle zee drijvende gevonden. Omtrent het lot van de bemanning en de pas sagiers voor het grootste gedeelte landverhui zers is nog niets met zekerheid bekend. Men heeft echter reden om te hopen dat zij gered zijn daar het schip blijkbaar op sleeptouw genomen was geweest. Onlangs ging Keizer 'Wilhelm 's morgens te 6 uur naar een der Berlijnsche kazernes, om de op dit uur bepaalde theorieles bij te wonen maar toen hij daar kwam, was de betrokken officier nog niet aanwezig. De Keizer wachtte geduldig een half uur, tot eindelijk de officier kwam, die niet weinig verschrikte toen hij, zoo laat komende, dezen on verwachten toehoorder vond. Hij gaf den kolonel kennis van het gebeurde en wachtte met groote bezorgdheid de dingen die komen zouden. Maar er gebeurde dien dag niets, en dat was, by de snelheid waarmee dergeiyke militaire zaken worden af gedaan, niet geruststellend. Ook den volgenden dag hoorde de officier niets van het gebeurde, maar tegen den avond ontving hij een pakje, welk afzender niet genoemd werd en dat een wekker bevatte. Uit Bremen en Hamburg zijn dezer dagen 5300 landverhuizers naar Nieuw-York vertrokken. Een werkstaking in de noordelijke provinciën van Frankrijk, welke reeds zoo goed als geheel was geëindigd, is plotseling opnieuw uitgebroken. Te Neuvilly namen de werkstakers eene zóó dreigende houding aan, dat terstond versterking der politiemacht werd aangevraagd. Te Torquay, in het graafschap Devonshire, is alles in rep en roer. In een stuk grond nabij de zee en aan den gewestelyken raad behoorende, is, zegt men, goud gevonden. De rotsgrond zou daar per ton erts 10 ons goud bevatten. Er ia

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2