N°. 169. Donderdag 16 A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEOEELTE. Het Kroningsfeest Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOT-J, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. S CIIIE T O E F E NIN G E N. De BURGEMEESTER van Texel geeft bij deze kennis dat tot de maand November 1889 schiet oefeningen van het Artillerie Instructieschip, met geschut en draagbare wapenen zullen plaats vinden. Met geschut op de Hors in N. W. richting, en met draagbare wapenen aan de binnenzijde der stuifdijk in O. Z. O. richting. Er zal een roode vlag waaien tijdens het vuren met geschut van genoemden bodem, en met draagbare wapenen aan eene vlaggestok, die op het strand geplaatst is. Texel, den 10 Mei 1889. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG. L. B. 12 Mei 1889. Alom in den lande is de herdenking van de 40-jarige regeering van Koning Willem III, over het Nederlandsche volk, met groote opge wektheid gevierd. Wij zullen van al de verschillende feest vieringen geen melding maken, doch ons be palen tot de mededeeling hoe dat feest op ons eiland werd herdacht; van den Burg naar eigen aanschouwing en van de overige dorpen voor zoover onze correspondenten daarvan melding zullen maken. Nadat Woensdag in eene bijeenkomst van verschillende personen was besloten het regee- ringsjubileum van onzen Koning feestelijk te herdenken, werd den volgenden dag met koortsachtige haast aangevangen tot het maken van de noodige toebereidselen. Dat in korten tijd veel moest worden gedaan lag voor de hand; tal van vergaderingen en bijeenkomsten waren aan de orde en als gevolg daarvan ontstond een opgewondenheid die aan stekelijk scheen, want zeer spoedig zag men de burgerij bezig met het versieren hunner woningen en buurten met het opstellen van eerepoorten, enz. Zondag bepaalde zich hier het feest tot herdenking van het feit in de bedehuizen, het uitsteken der vlaggen en het dragen van de Oranjekleur. Des namiddags werd ons een bezoek gebracht in eene feestelijke optocht, door de bewoners van het dorp Oudeschild, welke optocht door de feestcommissie van den Burg aan den ingang van het dorp zeer net werd ontvangen en werd toegesproken door den heer C. Keijser Pz., en daarna door de feestcommissie door den Burg werd geleid. Voor het raadhuis werd halt gehouden en bracht de commandant der optocht de hulde van Oudeschild's ingezetenen over aan het hoofd onzer gemeente, de waarnemende burge meester, die met eenige leden van den Raad, zich daarvoor naar het gemeentehuis had begeven. Nadat de waarn. burgemeester do toespraak van den commandant der optocht had beant woord, deed ZEdA. voorlezing van eene door hem ontvangen proclamatie van den Koning, luidende: Geliefde Landgenooten en Onderdanen! Heden zijn veertig jaren voorbijgegaan sedert den dag waarop Ik plechtig de Regeering over het Nederlandsche Yolk heb aanvaard. Zal Mijn Yolk van Mij getuigen, dat ik Mijn Koninklijk woord heb gestand gedaan, Ik weet dat in lief en leed, in blijde en droeve dagen, Mijn Volk getrouw js gebleven aan Mij en Mijn Huis. Ik heb er steeds naar gestreefd, de welvaart en den bloei van ons Vaderland te bevorderen. Met innigen dank jegens den Almachtige zie Ik op het vervlogen tijdperk terug. Zijn zegen heeft het oud verbond van Oranje en Nederland bevestigd. Over de toekomst van Mijn Huis en Mijn Volk roep Ik op dezen plechtigen dag dien zelfden zegen in. De herinnering aan het verleden is Mij een waarborg voor de toekomst: Oranje en Nederland onder Gods zegen één krachtig en vrij Het Loo, 12 Mei 1889. WILLEM. Daarna werden door de deelnemers aan den optocht een drietal feestliederen gezongen welke met hoera's en volksliederen werden beantwoord, en werd vervolgens de optocht door de feestcommissie van hier door den Burg geleid; op de Groeneplaats werd daarna halt gehouden, de feestliederen herhaald, en de deelnemers aan den optocht, voor zoover doenlijk eene verversching aangeboden; daarna werd de optocht door de feestcommissie tot aan het einde van het dorp uitgeleide gedaan, en een woord van dank voor hun bezoek gesproken, dat getuigde van onderlinge waar deering en eensgezindheid. Ongetwijfeld was hiermede, tot in de streng ste eischen, voldaan aan de beleefdheid welke men een bezoeker is verschuldigd. Naar wij met genoegen vernamen was dat de indruk van allen. Maandagmorgen werden de feestelijkheden geopend door eene optocht van alle school kinderen te voet of met rijtuigen, met eene hoofdgroep, bestaande uit een feest wagen, waarin zich eenige strooistertjes bevonden en voorafgegaan door een muziekcorps van 10 personen, dat met groote opoffering nog voor dezen dag was geëngageerd. Des middags te twee uren had de groote optocht plaats, die zeker niet alleen aan de verwachting beantwoordde, doch dezelve verre overtrof; zonder opsmukking mag gezegd wor den, dat de gehouden optocht alleszins prach tig mag genoemd worden. Men zal ons zeker wel willen ontslaan om een oordeel uit te spreken, welk gedeelte de zegepalm toekwam; iedere afdeeling had zich beijverd, om zijne groep zooveel mogelijk duidelijk weertegeven. De optocht, voorafgegaan door eenige ruiters en flinke muziek, bestond uit: a. Zegenwagen en groep, voorstellende de vrijheidsmaagd; b. Feestwagen en groep, voorstellende de landbouw; c. De Gymnastiekvereeniging; d. Wagen, waarop de drukpers in werking. De optocht zette zich in beweging vanaf het Park en vervolgde alstoen de route volgens programma. Leverde de optocht een prachtig aanzicht in zijn geheel, op sommige punten bood zij zulk een indrukwekkend schouwspel dat men de wensch niet kon onderdrukken om zulk een tafreel door de photografie voor de ver getelheid bewaard te zien. Aan het einde der route, op de Groeneplaats stelde men zich nogmaals op in het ronde en werden door de heeren Bakels en Coninck Westenberg toespraken gehouden, welke ge tuigden van tevredenheid met deze feestelijke optocht en liefde voor het vorstelijk huis. Daarna werden nog eenige feestliederen gezongen en gedefileerd, waarna de stoet, die zich nog had opgehouden, aangezien men de optocht van Oudeschild verwachtte, werd ont bonden. Kort daarop verscheen de optocht van Oudeschild; later bleek dat een misverstand de onschuldige oorzaak was geweest dat beide optochten niet gezamentlijk bij elkander waren opgesteld geweest. Wij meenen evenwel, (hoewel wij gaarne zulk eene groep zouden hebben gezien;, dat aangezien de teleurstelling voor allen even groot was, men zich daarin van beide zijden wel zal trachten te schikken. Des avonds werd de optocht bij fakkellicht en met lampions herhaald en leverde een niet minder prachtigen aanblik op. Gedurende de optocht werd door de groep voorstellende de Ned. maagd het volgende voor die afdeeling vervaardigde lied gezongen Veertig jaren heeft de Koning Nu bestuurd ons Vaderland; Vrij was ieder in zijn woning, Sinds den dag van Willem's kroning; Hij deed aan zijn woord gestand. Droevig was onlangs de tijding, Die van Hem ons werd gemeld. Groot is dan heel Neêrlands vreugde Nu de tijding ons verheugde: Willem is geheel hersteld I Laat ons samen ons verblijden Om den hooggeliefden vorst Laat ons alle twist vermijden, Laat ons nu voor alles strijden, Wat behoort in aller borst. Moog', o Koning! God U geven Dat nog lang Uw schepter zij 't Zinbeeld van een krachtig leven Van een waardig, edel streven Van de vreemde smetten vrij! En wanneer in Wilhelmina Neêrlands luister weder daagt, Dat zij met de Koninginne, Met Uw Natie U beminne! Dat is 't lied van Nêerlands maagd. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1