N°. 170. Zondag 19 Mei. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Ale wi.jn." Dit blad verschijnt Woensdag1- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. G-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOKT, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 19 Mei 1889. Naar aanleiding van een verzoek gedaan door verschillende deelnemers aan den optocht van Maandag, om Zondag a. s. de optocht nogmaals op te stellen en alsdan een bezoek te brengen aan het dorp Ondeschild, hield de feestcommissie Donderdagavond eene extra vergadering. Bij de bespreking van dat verzoek bleek het dat alle aanwezigen volkomen bereid waren, om ten genoegen van de deelnemers, zich nogmaals te belasten met de leiding der optocht, en hunne diensten te verleenen, doch en dit was een punt van overwegend belang, het gerucht ging, dat de bezoekers van hier niet op eene beleefde ontvangst behoefden te rekenen. Tengevolge dier informatie en overwegende dat een bezoek moet zijn gewenschtniet moet worden opgedrongenwerd met groote meer derheid van stemmen besloten do optocht naar Oudeschild niet te doen plaats hebben. Uit de gegeven toelichtingen bleek verder dat het genomen besluit goed was, aangezien de teleurstelling op Maandag, het gevolg was van een misverstand, dat niet alleen de feest vierenden van hier doch wel van beide zijden was te wijten. Een opgedrongen bezoek van hier op Zondag a. s., zou allicht den schijn hebben kunnen geven alsof het misverstand uitsluitend bij de feestvierenden van den Buig moet worden gezocht. Wanneer wij hieraan nog toevoegen, dat wij betreuren dat een misverstand de aanlei ding zou kunnen zijn tot minder prettige verhouding, dan geven wij daarbij tevens den raad, om steeds wel te overwegen eer men een oordeel uitspreekt, of men zichzelven ook schuld bewust is, waardoor men allicht billijker wordt in het oordeel over anderen. Mocht dit steeds meer de leuze zijn. De uitslag der op 14 dezer gehouden stemming ter verkiezing van één lid voor de Provinciale Staten in het Hoofdkiesdistrict Helder is geweest als volgt: Aantal stemmen 937, van onwaarde 3, vol strekte meerderheid 468. Gekozen de heer dr. P. Bakker, met 580 stemmen. Verder werden uitgebracht op de heereir mr. F. J. M. A. Reekers 191, I Korver Pz. 150, J. W. Kamper 2 stemmen. De heeren G. J. O. D. Dikkers, H. W. Van Marle, J. R. G. Coninck Westenberg, L. Korver, mr. J. G. Mijnlief, C. A. Beukenkamp, D. Ree- deker, P. Korver, E. Franken en Korf ver kregen ieder 1 stem. De Staats-Courant van 15 Mei bevat in haar officieel gedeelte het volgende: „De Koning heeft den ondergeteekende op gedragen om, door middel van de Nederlandsche Staats-CourantZijner Majesteids meest harte- lijken dank te betuigen voor de zoo algemeene blijken van hulde en gehechtheid van het Nederlandsche Volk ontvangen, ter gelegenheid van Zijner Majesteits herstel en van de herin nering aan Hoogst Deszelfs veertigjarige re geering. 's Gravenhage, 14 Mei 1889. „De Directeur van het Kabinet des Konings, Oosterend. (Niet van de gewone correspon dent.) De feestviering van den 13den dezer werd alhier geopend met een optocht dei- kinderen van de openbare school, om hunne makkers van Oost af te halen, waarna ze gezamentlijk naar de school terugkeerden en genooten van het goede, dat hun door de feestcommissie op onbekrompen wijze was toegedacht. Vervolgens werd weder uitgerukt en in vereeniging met de kinderen der bijzon dere school, die intusschen in hun lokaal ook van het goede hadden genoten, vooraf gegaan door de muziek en de eerewacht te paard, een toer door 't dorp gemaakt. Op de pleinen werd halt gehouden en lustig gezongen, waaraan bij wijlen door de honderden toeschou wers met levendige geestdrift werd deelgenomen Bij wijze van tusschenspel werd nu het publiek eenigen tijd bezig gehouden met mast klimmer) enz. en ten 2 ure ongeveer rukten 150 Watergeuzen in militaire orde uit, vooraf gegaan door een wacht en muziek en begeleid door een grooten stoet van allerkeurigst uitge doste meisjes. Zoo ging de tocht naar 't Nieuweschild, waar de manschappen in 24 blazerschuiten werden ingescheept, die vervol gens zeil maakten, met het doel om te Oost te landen. Inmiddels keerden eerewacht en meisjes-stoet naar 't dorp terug, om een optocht van de Waal in te halen. Dit geschiedde in de beste orde en in broederlijke eendracht en onder daverende hoera's kwamen allen te zamen het dorp binnen, hielden een poosje halt, deden een toer rond en trokken toen, van verre en van nabij door honderden toeschouwers verge zeld, naar Oost, waar 't hoofdmoment van de feestviering was. Na dat men daar was aangekomen, kwam weldra de vloot der Watergeuzen, in drie eskaders verdeeld, opzeilen: onder bevel van den admiraal en de beide vice-admiraals land den de manschappen, Koppestok werd met de traditioneele roeispaan over schouder vooruit gezonden, en voorwaarts ging het. Op eenigen afstand van de gefingeerde poort van den Briel, die een toegangsweg afsloot, werd halt gehouden en in afdeelingen werd de aanval ondernomen. De poort bleek echter een stootje te kunnen verdragen, en eerst aan de vijfde afdeeling mocht het gelukken haar met een paar stevige masthoornen stuk te rammeien, nadat zij zooals van zelf spreekt in brand was gestoken. Onder oorverdoovend gejuich werd daarop de Spaansche vlag afgerukt en door de prin senvlag vervangen. De stoet stelde zich weder in orde op, nu eene bijna onafzienbare rij vormende; voor waarts ging het naar Oosterend, de Waal werd uitgeleide gedaan en vervolgens de ge- heele optocht ontbonden. Eene verlichting van den toren met Ben gaals vuur was het slotnummer der feestviering, die zich bijzonder kenmerkte door den geest van eendracht en samenwerking, welke blijk baar allen bezielde, zoodat dan ook geen enkele wanklank de feestvreugde verstoorde. En zoo behoort ook dit feest weder tot het verledene, zonder gevaar echter, dat het spoedig in den stroom der vergetelheid zal verzinken. Oudeschild, 17 Mei. Bij de vermelding van het hier gehouden feestje voor de schooljeugd, op Maandag 1. 1., is verzuimd mede te deelen, dat ook de Heer M. Kroon Jbz. krachtig heeft medegewerkt om alles goed te doen slagen. Trouwens was dit niet alleen bij 't schoolfeest het geval, doch ook als secretaris der feest commissie toonde genoemde heer zich onver moeid, en droeg hij niet minder bij dan de overige commissieleden om in korten tijd zoo veel tot stand te brengen. Gisteren werd hier door schipper J. Bakker aangebracht eene nieuwe tjalkmansboot, die hij tusschen Harlingen en hier had gevonden. De boot bevatte een riem en een hoosvat en was met bruine teer bestreken. Helder, 17 Mei. Het stoomschip „Goldsbro," in Februari 1. 1. achter Kijkduin gestrand, is eindelijk zoover van positie veranderd, dat het met den kop tegen den zakkendam ligt. Zoodra nu 't water eenigszins boven peil komt, is er alle kans het kolossale gevaarte ai te slepen en in vlot water te brengen. Eene afbeelding van genoemde boot kwam o. a. voor in den optocht, welke j. 1. Maandag hier werd gehouden, en wel op den wagen der schil- dersvereeniging. Door vele visschers wordt er over geklaagd, dat hun arbeid zoo bemoeielijkt wordt door de millioenen kwallen, welke zich thans in de Noordzee ophouden. Soms komen zoovele van deze vieze dieren in de netten, dat er geen kars is om ze te lichten, 't Net wordt dan geopend en al wat er zich in bevindt moet worden prijs gegeven. Aan de plaag schijnt men echter niets te kunnen doen. Uit het verslag der Staats-commissie tot voorbereiding der wettelyke regeling van den millitairen dienstplicht, blijkt o. m. dat de dienst plicht persoonlijk moet vervuld worden. De duur van den dienstplicht is, behoudens de uitzonderingen bij de wet bepaald; bij het leger of de actieve zeemachtacht jaar, bij de land- of de zeemacht vyf jaar, bij de reserve der land- of zeeweer zeven jaar, met dien verstande, dat de geheele diensttijd niet later eindigt dan den lsten Februari van het jaar, waarin de dienstplichtigen hun 40ste jaar volbrengen. Men meldt aan de. N. R. Ct. uit Westdonge- radeel„Onze Amelander visschers hebben eens weer de onhebbelijke bejegening van hunne Engel- sche vakgenooten ondervonden. Terwijl de eersten slechts op een mijl afstand van de kust met goed gevolg bezig waren met het uitoefenen van hun bedrijf, kwamen de laatsten in grooten getale opda gen, voeren dwars door de netten van de Amelanders, en berokkenden dezen naar opgave een schade van pl. m. f250. COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1