N°. 172. Zondag 26 Mei. A#. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOTJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter algemeene kennis, dat in den loop van dezen zomer aan de Hors nachtelijke schietoefeningen met geschut zullen plaats hebben. Wanneer die oefeningen zullen gehouden worden, zal er van Z. M. Art. Instructieschip „Aruba" tot het invallen der duisternis een roode vlag waaien, en één uur voor den aanvang van de- zeiven 2 Kanonschoten gedaan worden. Texel den 21 Mei 1889. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG L. B. TEXEL, 25 Mei 1889. De eerste groote aflevering van lammeren naar de Leidsche markt had Donderdag-mor gen plaats. In 3 stoombooten en 4 zeilvaar- tuigen werden ongeveer 4260 stuks lammeren van hier verzonden. De heer Kleinbentinck hoofd der school voor M. U L. O. alhier, is benoemd tot hoofd der school voor gewoon en M. U. L. O. te Tiel. Dat het zeldzaam prachtige Meiweder een zeer grooten invloed uitoefent op het gras gewas, kan zeker daaruit blijken dat wij reeds dezer dagen een stuk land gemaaid zagen de in dit nummer aangekondigde hooiveilingen leveren bij vroegere jaren een verschil op van minstens 3 weken. Tengevolge van het onvoorzichtig omgaan met lucifers zoo vermoedt men onstond gisteren-middag een begin van brand in een hooischelf van den landbouwer J. Bruin, op de Hoogte. Dadelijk aanwezige hulp stuitte den brand reeds spoedig, waardoor de schade gelukkig zeer beperkt bleef. Als waarschuwing moge echter ieder dit voorval ter harte nemen. Na gedurende ongeveer twee jaren geen beweging in de buitenlucht te hebben geno ten, begaf zich de Koning Dinsdagmiddag in het park en wandelde daar met H. M. de Koningin een kwartiertje onder de kastanje- boomen op en neêr. Wel eenigszins vermoeid, doch opgewekt, bleef Z. M. daarna nog een geruimen tijd op het bordes verpoozen. De toestand van Z. M. is bepaald veel gunstiger dan toen het koninklijk gezin 17 Mei van het vorige jaar op het Loo kwam. In het verslag der defensiecommissie lezen wij betreffende het beginsel van persoonlijken dienstplicht in de toelichting: „De vraag, of de wet hen, die geene reden van vrijstelling hebben, verplichten moet hun dienst persoonlijk te vervullen, wordt door ons beslist toestemmend beantwoord om ver schillende redenen. In de eerste plaats zal geene natie ter wereld bij de verdediging van haar grondgebied in staat zijn hare volle kracht te ontwikkelen, indien in het leger, het hoofdelement bij die verdediging, niet alle klassen der maatschappij vertegenwoordigd zijn. Door de opneming in het leger van de meer gegoede veelal ook de meer ontwikkelde elementen der bevol king zal ongetwijfeld het gehalte van het leger belangrijk winnen. Voorts zal de invoering van den persoon lijken dienstplicht binnen enkelen jaren een fier gevoel van weerbaarheid en volkskracht wekken, dat een allerheilzaamsten invloed moet uitoefenen in de verschillende richtingen, waarin de nationale werkzaamheid zich open baart. De belangstelling voor het leger, door den dienst daarin gewekt, zal dat leger na tal van jaren nog ten goede komen en zal leiden tot den eisch, niet alleen dat het leger ten allen tijde sterk en slagvaardig zij, maar ook dat legerinrichting, kazerneering, discipline, militaire oefening en onderwijs op den dienst plichtige een zoo heilzaam mogelijken invloed hebben. De invoering van den persoonlijken dienst plicht is evenzeer van groot belang uit een oogpunt van billijkheid. Zonder twijfel is de krijgsdienst de zwaarste van alle lasten, die het vaderland op zijne zonen legt, en het gaat dus niet, alleen den minder welgestelden dien last te doen dragen en den meer bemiddelde in de gelegenheid te steilen, zich daarvan los te koopen. Door de invoering van den pers. dienstplicht zullen ook de zonen der meer gegoeden de uitstekende oefenschool van het leger door- loopen en zal hun op de duidelijkste wijze onder het oog worden gebracht, dat ook op hen, als burgers van het vaderland, ernstige, niet af te koopen plichten rusten. Wanneer dat plichtbesef bij allen levendig is, zal daar door ongetwijfeld de band tusschen de ver schillende klassen der maatschappij worden versterkt." Ook uit een zuiver militair oogpunt zijn de voordeelen van den pers. dienstplicht groot. De uitwerking der vuurwapenen noodzaakt in het hedendaagsche gevecht reeds op grooten afstand de gesloten orde prijs te geven. De leiding wordt daardoor zooveel moeilijker, het verlies aan officieren en minder kader kan soms zoo groot zijn, dat de manschappen vol gens eigen oordeel zullen moeten handelen. Daarom is het van hooge waarde, indien zich onder de soldaten een aantal personen bevindt, dat tot het intellectueel meer ontwikkelde deel des volks behoort. Bovendien is daardoor de minst kostbare leger-organisatie te verkrijgen, daar bij volstrekt noodige uitbreiding des legers slechts met zeer groote geldelijke offers de noodige officie ren en kader te verkrijgen zijn. Door plaatsvervanging en nummerverwisse ling worden juist zij, die tot kadervorming hoog noodig zijn, buiten het leger gehouden. Daarom wil de commissie de nummerverwis seling niet toegelaten zien tusschen hen, die voor volledige en hen, die voor verkorte oefe ning zijn aangewezen; immers uit de eersten zal het kader moeten worden gevormd. De leden Reuther, Brouwers en Mutsaers hebben hun van de meerderheid der commissie afwijkend gevoelen in een afzonderlijk advies meegedeeld. Zij achten het wenschelijk, het leger te behouden ongeveer met de inrichting, die het thans heeft, doch zijne sterkte eenigs zins te vermeerderen en daarbij den diensttijd der dienstplichtigen op 5 jaar te houden en hoogstens tot 6 jaar te verlengen en verder eene volkswapening in het leven te roepen door verbetering der schutterijen: eene volks wapening, waarin door het behoud der dienst- vervanging voor het leger het ontwikkelde en gegoede gedeelte der bevolking zoo sterk mo gelijk vertegenwoordigd zou zijn. Verder zijn zij van oordeel dat de belangen van een groot aantal jongelieden, ook die van mindergegoeden, door de onnoodige afschaffing der dienstvervanging zou worden geschaad. De invoering van dien maatregel wordt dan ook door hen ten sterkste aan Zijne Majesteit ontraden. Aan de liefdadigheids-commissie te Vlissin- gen is andermaal uit Texel geld over gemaakt, en wel t 250, als netto-opbrengst van verkochte exemplaren van het werkje „Hollandsche Zeelui." Het boekje bracht voor het doel nu reeds een zuiver bedrag van f 600 op. Bijna drie weken vroeger dan verleden jaar heeft de tuinder J. Krijger, te Naaldwijk, de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aan Z. M. den Koning aangeboden. Te Terschelling is een visscher binnenge komen met een bijzondere buit, nl. een zooge naamde noordkaper een soort van Bruin visch, die gewoonlijk de uittrekkende haringen vervolgt. Het dier was ruim 3,6 meter lang; het kostte heel wat moeite om het reusachtige dier aan boord te hijschen. De Regeering heeft een wetsontwerp inge diend, inhoudende verbod van het dragen van wapenen op den openbaren weg of publieke plaatsen, onder bedreiging van hechtenis of geld boete, behalve wanneer eventueel het wapen tot zelfverdediging noodig of bevel of toestemming door de overheid tot het dragen van wapenen gegeven is. De vervaardigingen verkoop blijven vrij. De eerste nieuwe Westlandsche aardappelen waren gisteren te 's Hage ter markt aangevoerd. Per mandje (1/16 hectoliter) brachten ze van f0,70 tot fl op. Het bestuur der Friesche maatschappij van Landbouw heeft zich gewend tot den Minister van Binnenl. Zaken met het verzoek1. het zooveel mogelijk te bevorderen, dat de markten in Engeland met September voorgoed voor ons vee geopend wordenen 2. het rotkreupel bij de schapen, welke ziekte in Engeland voor besmet telijk gehouden wordt, onder de besmettelijke ziekten op te nemen. Te Oosterhuizen en in de Omstreken vooral ook te Loenen (Veluwe) worden be langrijke hoeveelheden ijzererts uit den grond gedolven voor rekening van Duitschen fabriekan ten. Men besteedt voor het uitgraven der erts van f 200 tot f 400 per hectare, naar gelang der hoeveelheid en qualiteit van de erts. Deze prijs vertegenwoordigt nagenoeg of geheel de volle waarde van den grond, zoodat de eigenaren hier mede goede zaken maken. Ook de arbeiders in deze streken verdienen aan het uitdelven een goed daggeld. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1