N°. 174. Zondag 2 Juni. A0. 1889 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter algemeene kennis, dat in den loop van dezen zomer aan de Hors nachtelijke schietoefeningen met geschut zullen plaats hebben. Wanneer die oefeningen zullen gehouden worden, zal er van Z. M. Art. Instructieschip „Aruba" tot het invallen der duisternis een roode vlag waaien, en één uur voor den aanvang van de- zeiven 2 Kanonschoten gedaan worden. Texel den 21 Mei 1889. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG L. B- KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt, ter voorkoming van ongelukken, ter algemeene kennis dat van den 4 Juni tot den 10 Augustus a. s. de navolgende schietoefeningen zullen plaats hebben, als 1. met springgranaten uit de batterij „Kaaphoofd" op de plaat „Onrust" 2. uit het fort „Erfprins" op eene sleepschijf op gelijke wijze als zulks vroeger is geschied 3. uit het fort „Oostoever" met granaatkartetsen in de richting Oost ten Zuiden op het „Balgzand"; 4. uit het fort de „Harsens" op een nader op te geven datum. De onveiligheid zal op de schietdagen op de gebruikelijke wijze worden aangegeven door het plaatsen van roode vlaggen op de batterijen waaruit gevuurd wordt, terwijl bij het vuren met spring granaten op de „Onrust" bovendien een roode vlag van de „Reddingskaap" aldaar zal waaien. De vletterman „Kennink" is weder als voorheen uitsluitend belast met het weghalen van het mate rieel en de projectielen van de plaat „Onrust. Een ieder wordt gewaarschuwd geene projectielen welke op „Onrust" ongesprongen blijven liggen aan te raken of op te nemen, wordende de visschers aangeraden om, by het vuren van het fort „Erfprins" (kenbaar aan eene roode vlag van de battery) niet tegen wind en stroom in het „Noordergat" voor anker te komen. Texel den 21 Mei 1889. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG L. B. TEXEL, 1 Juni 1889. Bij kon. Besluit van 30 Mei jl. Is benoemd tot Burgemeester van Texel de Heer C. M. Kooij van Utrecht. De buitengewone opkomst van publiek, welke zich Vrijdagmorgen in het raadhuis bevond, om de zitting van den gemeenteraad bij te wonen, bewees al dadelijk dat er iets buitengewoons aan de orde was. Dit was dan ook zeker het geval, want het was in deze vergadering dat de heer Loman voor het laatst als Voorzitter de vergadering zou leiden en afscheid zou nemen van den Raad. Nadat de weinige zaken welke aan de orde waren, waren afgedaan, nam de heer Loman flink en degelijk afscheid van den Raad, in woorden welke getuigden van liefde voor het eiland en zijne betrekking, van gevoel van eigen kracht en van waardeering tegenover hen, die hem steeds tot steun waren geweest. Met een aanbeveling in aller vriendschap, besloot spr. zijn afscheidswoord. (Zie verder raads verslag). In dezelfde vergadering werd aan den heer Kleinbentink op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofd der school voor m. u. 1. o. onderwijs alhier. In 3 stoombooten en 9 zeilvaartuigen werd Donderdagmorgen het product van Texels bodem weder naar Leiden verscheept. Vele personen hadden zich naar de haven begeven om van dit zeldzame schouwspel getuige te zijn. In het geheel werden 6500 lammeren verzonden. Het voordeel dat door de hoogen prijzen ons eiland ten deel valt is belangrijk, wanneer men rekent dat de lammeren min stens f 4.00 duurder zijn dan het vorige jaar. Oudeschild, 31 Mei. Naar de Belgische markten, en wel hoofdzakelijk naar Brussel en Antwerpen, werden in de afgeloopen maand 551 manden rog van hier verzonden. Deze rog was grootendeels binnengaats in de netjes gevangen en gold gemiddeld 30 ct. per stuk. Behalve de naar België verzonden hoeveel heid, werd ook nog eene flinke partij te Helder verkocht. Van pietermannen, die anders in dezen tijd des jaars bij millioenen aan onze kust ver toeven, wordt bijna geen spoor gezien. De totale opbrengst van 16 perceelen Wierwaarden in de Zuiderzee Woensdag 29 dezer te Helder verpacht, bedroeg f 2888 per jaar; bij de vorige verpachting in 1886 gehouden, werd voor dezelfde perceelen f 4849 besomd. Ons land telde op 1 Januari 1889 4.505.932 inwoners. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft den gemoentebesturen andermaal doen wijzen op hunne verplichting, om bij eventueele voornemens tot slooping van oude gebouwen, daarvan tijdig aan de Regeering kennis te geven, opdat van harentwege kunne worden onderzocht, of 't behoud van dergelijke gebouwen of althans het doen maken van teekeningen daarvan in 't belang der oude kunst wenschelijk is. De Minister merkt daarbij op dat een klein en, oppervlakkig beschouwd onbelangrijk gebouw, voor de kennis der oude architectuur, vaak gewichtige gegevens kan opleveren. De Verzekeringsbode weet reeds mede te deelen, dat biykens de aanstaande tienjarige volkstelling, het sterftecijfer veel gunstiger zal zijn dan van het vorig tienjarig tydvak. Het blad vermoedt, dat de hoofdoorzaak te vinden is in de verbetering van den algemeen hygièni- schen toestand hier te lande. Komt de ansjovis dit jaar in de Zuiderzee tot heden slechts sporadisch voor, netzelfde verschijnsel doet zich voor met den pieterman. De vischsoort wordt anders jaarlyks einde Mei, bij millioenen langs onze kusten en in de zeegaten aangetroffen. Thans is 't een groote zeldzaamheid als er toevallig een in 't net van eenen visscher verdwaalt. De oorzaak zal wel moeielijk zijn op te sporen. De derde jaarlijksche algemeene vergade ring van de „Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Yisscherij werd Woensdag in het lokaal Krasnapolsky te Amsterdam, onder presidum van den heer T. A. O. De Ridder, burgemeester van de beide Katwijken gehouden. Bij de opening der vergadering herdacht de voorzitter in eenige welgemeende woorden het feit, dat Z. M. onze Koning van zoo zware ziekte hersteld is. Voor deze vereeniging vooral is dit gelukkig, daar Z. M. de beschermheer is. Uit het verslag bleek dat de Vereeniging ook weer het afgeloopen jaar getracht heeft nuttig te zijn waar het betreft de belangen van de visscherij en van den visscherman. De werk zaamheden der Vereeniging waren vele; wel een bewijs, dat er in deze richting veel valt te doen, zooals later zal blijken uit een uitvoerig verslag, dat in druk verschijnen zal en den dagbladen zal worden toegezonden. Het aantal leden bedroeg 1 Januari 1889 pl. m. 690, benevens 3 donateurs. Te IJmuiden en te Schiedam zijn nieuwe afdeelingen opgericht, terwijl eene te Enkhuizen in wording is. Over het geheel genomen is het aantal leden over het afgeloopen jaar echter niet vooruitgegaan. Tevens kwam aan de orde een voorstel van de beide Katwijken en Den Helder, om bij de gemeentebesturen aan te dringen op het verkrijgen van beter toezicht op den publieken verkoop van versche visch, daar dit bijna zonder eenige controle geschiedt, benevens betere regeling van de instruc- tiën voor de commissarissen voor den afslag. Besloten werd zich tot de gemeentebesturen te wenden om den afslag beter te regelen. Een voorstel tot het in het leven roepen eener Handelsbeurs ten behoeve der reeders, vischhande- laars, scheepstimmerlieden enz. vond wel in stemming. De 1ste Woensdag in September weid hiertoe als proefdag aangewezen in een nader te bepalen lokaal. Dordrecht werd als plaats der volgende algemee ne vergadering aangewezen. In het fort bij Pannerden is men druk bezig om een der lokalen van het bomvrije ge bouw in te richten tot duivenstation. Eenige van de daar te plautsen duiven zal men trachten te dresseeren als heen- en weervliegers tusschen het fort en eenig achter de linie gelegen centraal punt, bijv. Utrecht. Naar men verneemt, zijn reeds proeven met het heen- en weervliegen van duiven genomen en, ofschoon deze oefeningen wel tot een der moeielijkste op dit gebied behoort, is het toch gelukt verscheidene duiven reeds te gewennen tusschen Haarlem en Utrecht heen en weder te vliegen. Men schrijft uit Opsterland Dat de buitengewoon sterke grasgroei lage huurprijzen der hooilanden ten gevolge zou hebben, was te voorzien, maar zooals het nu op verhurin gen gegaan is, werd niet verwacht. By eene verhuring te Gorredijk toch werd zoo weinig geboden, dat niets gegund werd, en te Drachten kon eene verhuring niet doorgaan, wijl er slechts twee huurders waren komen opdagen. Door S. Botman in het Westeinde te Enk huizen zijn Dinsdag 28 Mei de eerste 30 kop nieuwe aardappelen gerooid, en Woensdag 29 Mei weer 30 kop. Door de vereeniging Akkerbouw zijn Woens dag 29 de eerste 25 kop aardappelen van daar opgezonden naar Amsterdam. Te Hoogcarspel is reeds hooi in den berg gebracht. Te Leeuwarden kwamen in de laatste dagen met den trein van Nieuwe schans ongeveer 400 grasmaaiers uit Duitschland aan. Velen van hen gingen met den trein door in de inrichting van Sneek. In geen twintig jaren zijn de grasmaaiers zoo vroeg in het land gekomen. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1