Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Eene zware hoos heeft den 25sten Mei een gedeelte van het eiland Terschelling geteisterd. Zij werd gevolgd door eene hagelbui, die bijna al het te veld staande gewas tegen don grond sloeg, waardoor vooral de wintergranen veel ge leden hebben. De kerseboomen hebben in de Betuwe dit jaar prachtig gebloeid na het zetten der vrucht zijn er echter zeer vele afgevallen, zoodat 1889 geen vol kersenjaar zal kunnen genoemd worden. Peren zullen er zeer weinig zijn de appelboomen hadden de laatste dagen veel te lijden van rupsen en andere insecten. Het „Nbl. v. Ned." heeft weer eene nieuwe bezending brieven van zijne medewerker uit Argentinië gekregen. Het eerste door het blad geplaatste schrijven dezer reeks loopt over een bezoek aan Rosario de Santa Fé, dat als stad over het geheel genomen, een slechten indruk op den heer Van Waalwijk heeft gemaakt. Zijne eerste visite gold den Nederlandschen consul, 't Bleek een Duitscher te zijn, zekere heer Jurg- gens, en bovendien een allesbehalve beleefde Duitscher, die den heer Van Waalwijk, ofschoon deze van een aanbevelingsbrief aan den consul was voorzien, met een snauw en een grauw te kennen gaf, dat hii hem genoegen zou doen met zoo spoedig mogelijk weer heen te gaan. Van de Nederlanders te Rosario wist hij nietshij had wel eens gehoord dat het verscheiden niet schitterend was gegaan, maar, waar zij beland waren, dat kon hij niet zeggen: „Das war nicht seine Sache," De heer Van Waalwijk liep na deze hoofsche ontvangst een straatje om, ten einde weer in zijn humeur te komen, maar dat was eene kunst, want hier en daar zakte hij tot aan de knieën in de modder. De voornaamste straten heeten geplaveid, maar de diepe gaten zijn schier even talrijk als de steenen. Rosario heeft ook een emigranten-hotel, doch dat is al even miserabel als de rest. Hierbij vergeleken, is dat van Buenos-Ayres een paleis, 't Is een groot gebouw in den vorm van een stal, en daarin liggen planken op schragen, om als ledi kant dienst te doen. Om er te komen moet men letterlijk door de modder waden, waarvan het inwendige ook overal de sporen draagt. Het een, vroeger allerbedroevendst slecht, was nu iets beter. Nederlanders waren gelukkig niet in dien stal. Oi er zich in de stad bevonden, waar weinig omgaat, zou door den heer Van Waalwijk worden onderzocht. Zim ze er niet meer, in elk geval zijn er geweestwant meerdere Hollandsche gezinnen, op weg naar het noorden deb lands, schenen na acht uren sporens er al genoeg van te hebben, en zouden het daar maar eens pro- beeren. Op het oogenblik, dat dit schrijven uit Rosario werd afgezonden, was de omgeving der stad overstroomd. De Lek is in de laatste dagen zoo gewassen, dat enkele uiterwaarden gevaar loopen overstroomd te worden. Hier en daar is men dan ook reeds tot groote schade van de eigenaars, begonnen het te veld staande gras te maaien. Gelukkig is het water op den Boven-Rijn vallende. Men schrijft uit Uithuizermeeden aan de P. Gr. CL: Eene verschrikkelijke hagelbui heeft jl. Vrijdag middag de veldvruchten in den Oostpolder, in 't bijzonder het oostelijk gedeelte geteisterd. Zaterdagmiddag, ontlastte zich daar opnieuw een bui, die het vernielingswerk van don vorige dag voortzette. Hagelsteenen of liever klompen ijs vielen ln zulk een menigte, dat bijna alle vruchten verwoest werden. Glazen bezweken, pannen werden van de daken gerukt, in een woord, 't was vreeselijk weer. Hoe schoon het vooruit zicht op een voordeeligen oogst was, thans ziet het veld er als een slagveld uit, en heeft menig landbouwer groote verliezen geleden. Een 41-jarige bedelaar, die zich met groot talent op krukken voortsleepte alsof hy niet op zijn beenen kon staan, en daarmee een aardig duitje uit de zakken van medelijdende zielen trok, bleek, in het ziekenhuis te Arnhem onderzocht, een paar flinke, gezonde beenen te bezitten, wat vermoedelijk niet zal wegnemen dat Cornelis Vermeulen, uit Arnhem verdreven, nu elders zijn winstgevend bedrijf voortzet. Men schrijft uit het eiland Tolen Er is hier een effecten-kantoor „gesprongen", dat bij voorkeur gezocht werd door kleine kapita listen. Neringdoenden, landbouwers, renteniertjes brachten er hunne zuurverdiende penningen, aangelokt door eene hooge rente en door de „Joviale" behandeling van den chef der firma. Het kantoor bestaat nog maar nauwelijks enkele jaren. Er wordt geraamd, dat er voor eene waarde van 2 a 3 ton onder beheerd werd. Vooi eenen effectenhandelaar op ons eiland en in verband met den aard der cliënteele, beteekent dit nog al wat. Er zijn menschen die, van wel gestelde, thans behoeftige lieden zijn geworden. Hun gehcele kapitaaltje is in don gefailleerden boedel. Hoe ongeloofelijk het klinke, die menschen brachten er hun geld zonder waarborg, zelfs zijn er zonder eenig bewijs. De teleurstelling en verbittering zijn groot in het gansche eiland. Het juiste cijfer van het passief is nog niet bekend en zal vooreerst nog niet bekend worden, daar er eene schromelijke slordigheid in het beheer moet gevonden zijn. De macht van één letter. „Om van een eerlijk man een dief te maken, heeft men slechts één letter te vergeten", zei een brievenbesteller en toonde een adres, waarop stond Aan Jan van D., brievenb e s t e 1 e r, aan het postkantoor te S. Het Fransche volk viert feest. De tentoon stelling trekt veel menschen ook des avonds zoodat zelfs de houders van koffiehuizen enz. beginnen te klagen, dat ze geen volk genoeg krijgen. Men heeft reeds de regeering verzocht, de tentoonstelling des avonds te sluiten, maar daarvan kan niets komen. .Bij den grooten stroom, die er spoedig naar Parijs zal vloeien, zal er voor de houders van koffiehuizen en openbare vermakelijkheden ook wel wat te verdienen zijn. Aan de politiek wordt op dit oogenblik weinig gedaan, alles wordt verschoven naar October, den tijd van de groote verkiezingen. Dan zal het uitgemaakt worden of ir Frankrijk deze regeering kan standhouden dan of Boulanger de draden in handen zal krijgen die de politieke figuren van Frankrijk in beweging brengen. De uitbaggering van het Engelsche riviertje de Medway heeft eene zonderlinge ontdekking aan het licht gebracht. Er is namelijk eene groote hoeveelheid hout naar de wateroppervlakte gehaald, dat bij onderzoek bleek aan een schip te hebben behoordnaar men vermoedt een der schepen, die aan het gevecht tusschen Hollandsche en Engelsche schepen bij den tocht naar Chattham deelnamen. Ook zijn een aantal kettingschakels gevonden, benevens eenige flesschen van ouder- wetschen vorm, een aantal oude gebroken bekers en menschenbeenderen. Het hout is meest eikenhout, dat niet met spijkers of bouten, doch op zeer primitieve wijze in elkaar is gezet. In ons vorig nummer deelden wij den echten Pruisischen maatregel mede, om het hervatten der werkstakingen in de Westfaalsche mijndistricten te voorkomen, door eenvoudig het bestuur der mijnwerkers gevangen te nemen. De vraag op welke wijze de Regeering deze handeling zou weten te verdedigen, is thans beantwoord. De wet stelt hen, die verschillende klassen der bevolking tot het plegen van geweld dadigheid jegens elkander aanzetten, strafbaar. Maar zal door dit krachtig optreden de goede zaak wel worden bevorderd Tot hiertoe breidde de werkstaking zich niet uit; hare kracht is gebroken en de houding der werklieden liet tot hiertoe weinig te wenschen over. Zal dit laatste zoo blijven nu het geweld het eerst komt van de zijde waarvan men bevrediging van billijke wenschen mocht verwachten De Köln. Ztg. spreekt het vermoeden uit, dat het ten laatste aan de sociaal-democraten is gelukt invloed op den gang der zaken te verkrijgen. Intusschen is door de Pruisische ministers onder voorzitter schap van den Keizer eene vergadering gehouden om over de werkstaking van gedachten te wisselen. Te Odessa is eene bom van 90 pd. gewicht opgegraven in de Puschkinstraat, welke volgens een gerucht, dat 10 jaar geleden de ronde deed, ondermynd is. De politie had tot nog toe echter niets van gangen of mijnen kunnen vinden. De bom lag er biykbaar reeds jaren en is er waarschynlijk tijdens de vorige regeering neer gelegd. Puschkinstraat is de weg, waarlangs de keizerlijKe familie zich steeds begeeft op haren tocht van het station naar het paleis van den gouverneur-generaal Op de goederen van den heer Olphert, te Falcarragh, in het Iersche district Donegal, zijn de uitzettingen van wanbetalende pachters weder begonnen. Sommige woningen werden opnieuw hardnekkig verdedigd, ditmaal vooral door vrouwen en meisjes. Ettelijke Parlementsleden der oppo sitie waren tegenwoordig. Één hunner heeft het heldenfeit bedreven van met een photographie- toestel over een muur te klimmen enden stormram te photographeeren, welke op het door den muur afgeschoten terrein stond. Van dit werktuig, dat vervaardigd is om bij de bestorming van de huizen der hardnekkige pachters dienst te doen, tot het verbrijzelen van deuren en muren en het beschermen der politie, hadden eenige Parlements leden reeds herhaaldelijk tevergeefs verzocht eene photographie te mogen vervaardigen. Nu is het den heer Patrick O'Brien gelukt, zonder vergunning toch zijn zin in dezen te krijgen. Indertijd werd gemeld, dat een groote brand een gedeelte van het Keizerlijk paleis te Peking vernield heeft. Thans verneemt men nader, dat de hofsterre wichel aars, die in alle ernstige zaken geraadpleegd worden, verkondigen dat een dei- vijf pooten van de vurige draak (de verpersoon lijking van het Chineesche rijk) zeker verpletterd was door de onlangs aangelegde spoorwegen en dat hij daarom vuur gespuwd had op het paleis des Keizers. Er is toen onmiddellijk een Keizerlijk bevel uitgevaardigd, waarhij alle verdere aanleg van sporen verboden wordt. Wat de reeds ver leende concessies betreft, deze blijven voorloopig geldig, doch alleen zoolang de vurige draak zich voortaan bedaard houdt. Zij loopen dus veel gevaar om te eenigen tijd ingetrokken te worden. Gewapend met eene parapluie. Dezer dagen heeft ergens in het Engelsche graafschap Lancashire een jong meisje met eene parapluie twee booswichten, die, door een politie-agent betrapt, dezen onder den voet hadden gehaald en hem mishandelden, aangevallen en na een hevigen strijd op de vlucht gejaagd. De parapluie was er geheel bij gebroken en bedorven, maar de Gemeen teraad van de plaats heeft haar een prachtig nieuw regenscherm in de plaats gegeven. Vergadering Vrijdag 31 Mei's morgens 11 uur. Tegenwoordig 12 leden, zynde de heeren Coninck Westenberg, F. Keijser, Koorn, Mets, Brouwer, Boon, T. M. Zym, Roeper, C. Keyser Pz., C. Zym, Bakker en de Voorzitter. Afwezig de heer A. Dros. Voorzitter D. C. Loman, burgemeester. Na opening der vergadering door den Voorz. waarin door deze wordt medegedeeld, dat op zyn verzoek door den waarn. burgemeester deze vergadering thans is belegd, waarvoor hij zynen dank betuigd, ten einde in de gelegenheid te zyn van den Raad afscheid te nemen, vóór hy zyne betrekking nederlegt en waarbij hy zyn genoegen uitspreekt de leden in goeden welstand te mogen ontmoeten, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd, i Daarna brengt de Voorzitter ter tafel eenige prov. bladen, alsmede een schryven van den heer Comm. des Konings, houdende mededeeling dat de aange brachte wyziging in het tarief voor den Hoofd. Omslag is goedgekeurd. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Nog brengt de Voorz. ter tafel een schryven van den heer Kleinbentink, hoofd der school voor m. u. 1. o. alhier, houdende verzoek om tengevolge zijner benoe ming als hoofd eener school voor gewoon en u. 1. o. te Tiel, eervol ontslag uit zijne betrekking alhier tegen 19 Augustus a. s. tevens zijne dank betuigende voor het vertrouwen hem geschonken. De Voorz. zegt dat de Raad zeker met leedwezen zal vernemen het besluit van den heer Kleinbentink om deze gemeente te verlaten en stelt voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen, met ingang van 19 Aug. e. k. Waartoe wordt besloten. Bjj rondvraag vestigt de heer Boon nogmaals de aandacht op de sloot by het huis van C. B. Bakker. Op voorstel van den Voorz. wordt goedgevonden daarover met het D. B. van gedachte te wisselen. Daarop neemt de Voorz. het woord om eenige woorden te spreken met het oog op zijne spoedige aftreding als Burgemeester dezer gemeente en als Voorz. van den Raad. Spr. zegt dat hy had gehoopt bij het nederleggen zyner betrekking zyne functie aan een nieuwbenoem- den burgemeester te mogen overdragen, doch aangezien alsnog geene benoeming heeft plaats gehad, hij zyne betrekking zal overdragen aan den Wethouder, die alreeds gedurende zyne afwezigheid van bfina drie maanden, zich met die taakheeft belast. Daarna herinnert apr. dat hy voor geruimen tyd geleden reeds den Raad mededeeling heeft gedaan van zyn voornemen om ontslag te vragen uit zyne betrekking als burgemeester dezer gemeente, welk ontslag hem bereids door Z. M. eervol lsverleend, alsmede van de redenen welke hem daartoe noopten. Daaraan nogmaals herinnerend, zegt spr., dat dit besluit hem niet gemakkelyk was gevallen. Lust en liefde voor zyne werkkring, waarvoor hy zich ook thans nog sterk genoeg gevoelt, maakte het hem moeielyk om zyne werkkring alhier te verwis selen voor een andere in de hoofdstad des lands. De vrees echter dat wellicht na eenigen tyd ouderdom of andere omstandigheden hem minder geschikt zouden maken zyne tegenwoordige betrek king naar behooren te vervullen had hem hoofdza- kelyk bewogen, ook in het belang der gemeente zyne functiën neer te leggen. Met weemoed zegt spr. verlaatik myne werkkring en deze gemeente; wanneer men 34 jaren in eene gemeente heeft gewoond en geleefd, en daarvan bij kans 25 jaren als hoofd der gemeente, dan worden familie- en vriendschapsbanden gekweekt, waarvan men noode kan scheiden; menigmaal zal ik dan ook nog behoefte gevoelen om hier met U te leven en

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2