N°. 176 Zondag 9 Juni. Aw. 1889. Nieuws- en Ill Hf SM §1 mi Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. ■■KL Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter algemeene kennis, dat in den loop van dezen zomer aan de Hors nachtelijke schietoefeningen met geschut zullen plaats hebben. Wanneer die oefeningen zullen gehouden worden, zal er van Z. M. Art. Instructieschip „Aruba" tot het invallen der duisternis een roode vlag waaien, en één uur voor den aanvang van de- zelven 2 Kanonschoten gedaan worden. Texel den 21 Mei 1889. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG L. B. TEXEL, 8 Juni 1889. De derde groote bezending lammeren Don derdagmorgen naar Leiden verscheept, werd in 2 stoombooten en 4 zeilschepen geborgen. Verzonden werden dien morgen ongeveer 3700 lammeren. De eerste hooiveiling van dit jaar welke Donderdag werd gehouden gaf voor de ver- koopers geen ongunstig resultaat. De prijzen welke werden besteed waren wel iets minder dan het vorige jaar, doch overtroffen toch zeker verre de verwachting. Tal van belang stellenden waren bij deze eerste hooiveiling opgekomen, sommigen als gegadigden, doch zeker velen ook uit nieuwsgierigheid om te hooren welke prijzen werden besteed, welke zeker wel als basis zullen worden beschouwd voor de nog te wachten hooiverkoopingen. De prijs kan worden gerekend op f 10 of minder per wagen, op steel, naar gelang het gemakkelijker of moeielijker verzamelen of vervoeren. In het Mbl. der H. M. v. L. lezen wij van de hand des heer en Dros te Kudelstaart, omtrent den hooioogst het volgende: De natuur gaat altijd ongestoord haren gang; zij stoort zich nog aan menschelijk overleg, nog aan menschelijke berekeningen; zij regelt zich dus niet naar ons, maar wij moeten ons geheel voegen naar haar. Wie verleden jaar voor 't eerst liet maaien b.v. op 't laatst van Juni, zal noodzakelijk daarmede nu vroeger moeten beginnen, omdat hij, in zijn werkzaam heden, zich behoort te richten naar de natuur, die dit jaar al bizonder vroeg haar zomerkleed aantrok en ook vroeg haar hoogtijdfeest zal vieren. Een enkele blik op onze hooivelden zegt ons, dat er een rijkdom van gras is en dat we eerstdaags de maaiers naar het land behooren te zenden. Hooi is de grondslag der wintervoedering, goed hooi geeft melken vleesch en is dus een eerste behoefte in elk boeienbedrijf. Gelijk ééne goed gevoerde koe meer voordeel geeft, dan twee, die bij de gratie des boers leven, zoo ook zal één wagen vol geurig hooi meer gewin schenken, dan twee vrachten, die in samenstelling hetstroo onzer graangewassen naderen. En toch houdt men met deze waarheid niet altijd rekening, toch laat men nog vaak het hooi ontaarden, daartoe gedreven door een verkeerd begrepen eigenbelang. Maar bovendien zijn er aan vroeg maaien nog andere voordeelen verbonden, die we geenszins voorbij mogen zien. In de eerste plaats noemen we u het opnieuw weer uitloo- pen der graswortels. Er zijn verscheiden boeren, die een zelfde perceel tweemaal willen maaien en die dus in de tweede snee evenveel belang stellen als in de eerste. En stellen ze zich met ééns maaien tevreden, ook goed, maar gebruiken ze dan de gehooide velden niet als weiland en is hun dan een rijkdom van nagras ook niet welkom? Maar zal de etgroen aan de verwachting kunnen beant woorden, als er laat gemaaid is geworden? hebben in dat geval de opnieuw weer uitloopen- de graswortels niet veel te lijden van de brandende zonnestralen? Gewoonlijk is de voorzomer vochtiger dan Juli en Augustus, waarom het zeer wenschelijk is, dat de velden blootliggen vóór de heetste dagen komen. We meenen dus, met het oog op deze omstandigheid, ook het vroege maaien te mogen aanbevelen. En hoe zou het met de onkruidplanten staan bij een laat maaien Zouden zij er door ver meerderd of verminderd worden Zij vormen ook zaad om haar geslacht in aanzijn te houden. Moeten zij dan voor- of na haar bloeitijd wor den afgemaaid? 't Is om gras, niet om onkruid te doen! Dat we dat bedenken en ook om die reden onze sympathie schenken aan vroeg maaien. Oudeschild, 7 Juni. Bij het ontlossen van een vaartuig met kalkpuin, is door de werk lieden een zilveren muntstuk in de lading gevonden, ter grootte van een gulden. Voor zoover leesbaar, ziet men als randschrift om een krijgsman te paard, die in de rechterhand een zwaard houdtCrescvni Concordia resp. Aan de keerzijde, om een wapenschild waarop een staande leeuw schijnt afgebeeldMon- sarcivit den van het jaartal zijn alleen de cijfers 168 te onderkennen. Oosterend, 7 Juni. Het bestuur der Liberale Kiezersvereeniging te Oosterend heeft besloten, voorloopig niet aan te sluiten bij de Centrale Liberale Kiesvereeniging te denHelder, maar eene afwachtende houding aan te nemen. Te Hoogwoud is een onderling veefonds opgericht, waarbij noch administratiekosten noch inleggelden worden gevorderd. De verliezen worden terstond vergoed uit de omslagen, per koe gerekend, en van de deelhebbers geheven naar gelang die verliezen bedragen. Per stoomschip „Schiedam," vertrok het eerste transport rijtuigen uit ons land naar de Argentijnsche Republiek. Zij zijn vervaardigd in de fabriek van rijtuigen en omnibussen van de heeren Boertje Co., Rotterdam—Den Haag, terwijl een lid der firma zich mede naar Buenos- Ayres begeeft, ten einde persoonlijk zich te overtuigen in hoeverre deze tak van nijverheid met succes in Zuid-Amerika zou beoefend kunnen worden. De ansjovisvangst te Bergen op Zoom blijft bij voortduring slechte uitkomsten opleveren en zal volgens bevoegde beoordeelaars dit jaar beneden het middelmatige blijven. Men grondt deze uitspraak op de genomen waarnemingen der temperatuur van het zeewater in de laatste jaren, waaruit o. a. kan worden geconstateerd, dat op koele zomers steeds eene slechte ansjo visvangst volgde. Het jonge broed schijnt alleen overvloedig en voordeelig uit te komen bij een hooge temperatuur van het zeewater, en aangezien dit niet het geval was in het vorige jaar, zoo kan dit jaar niet veel meer van de ansjovischvangst verwacht worden. Evenals het vorig jaar doet in de Anna Paulownapolder de rups wederom veel kwaad aan het te veld staande karwijzaad. Door het groeizame weder zijn er handen te kort om de gewassen van het overtollige onkruid te zuiveren. Te Oldeboorn (Fr.) is gebleken hoe groote verdelgers de spreeuwen van de landrupsen zijn waarover de veehouders zich zoo ongerust maakten. Een spreeuwenpaar had zijn nest ge maakt in een buis op de zaal van een logement, en eiken dag vond de eigenaar op een tafel in de zaal onder de buis ongeveer 20 levende rupsen. Men paste op en zag hoe nu en dan, als 't paar de jongen voederde, een rups naar beneden viel, als de spreeuwen met 4 a 5 rupsen in den bek kwamen aanvliegen. Als men nu denkt aan het groote getal spreeuwen, en de vele keeren, dat zij per dag naar het nest vliegen met voedsel, dan kan men begrijpen hoe groot het getal is der rupsen weke door de spreeuwen verdelgd worden. Een veehouder, die van het geval hoorde en zelf ging kijken, zei: „elke spreeuw is f 100 waard." Sommige boomen op den weg van Deventer naar den Platvoet en op andere wegen staan zonder blad, gelijk in den winter. Om de takken bevinden zich duizenden rupsen, waardoor die een vreemd aanzien hebben en buitengewoon dik schijnen te zijn. Er bestaat geen mogelijkheid om het insecten te verdelgen. Het Nuts departement Hoorn heeft besloten, dit jaar geen afgevaardigde te zenden naar de algemeene vergadering te Amsterdam en eerlang de vraag te behandelen, of het wenschelijk is het departement op te heffen en te vervangen door eene andere zelfstandige instelling. In deze week zijn alweder zeer fraaie run deren van Alkmaar naar Buenos-Ayres, Zuid- Amerika, verzonden, daartoe aangekocht door de heeren S. Jongh en jonkh. mr. P. van Foreest. Uit Naaldwijk wordt onder dagteekening van 3 Juni aan de „Westlandsche Courant" ge schreven Voor enkele weken toch rekende men op een zeer ruimen oogst der Westlandsche producten en met recht. Bij menschenheugenis kon men zich zoo'n schoone Meimaand niet herinneren. Nu blijkt echter ook hier, dat men van 't goede te veel kan krijgen. De ontwikkeling is al te forsch en te vlug geweest. De appel-, peren en pruimenboomen hebben geen tijd gehad tot bloeien, zoodat de ontwikkeling der vrucht ernstig ge stoord werd. Tot overmaat van smart richten de rupsen een ware razia aan. De bessen ruien en zijn ook sterk door insecten aangetast, vooral de kruisbessen. De aardappelen staan zeer ongelijk en doen geen ruim beschot verwachten. De juichtonen zijn alweder in klaagtonen veranderd. Het is echter niet onwaarschijnlijk, dat eronder de klaagtonen iets van de bekende overdrijving schuilt, en dat dus de uitkomst niet zoo geheel onbevredigend is. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1