Buitenland. en andere noodige zaken met extra-treinen naar de geteisterde streken woiden vervoerd. Ook in Canada hebben groote overstroom ingen plaats gehad. Coburg en omtrek zijn overstroomd en over 10 Engelsche mijlen is het land verwoest. Verscheidene bruggen werden weggeslagen en op vele plaatsen is de oogst vernield. De Grand ïrunk-spoorweg zal voor omstreeks 50,000 dollars te herstellen hebben en de geheele schade wordt op 500.000 dollars begroot. Uit Geestemünde wordt bericht, dat men voor eenige dagen aldaar opgelegd heeit de eerste van de nieuwe vischbooten, en de manschappen voorloopig heeft ontslagen, omdat bij de oogen- blikkelijk lage prijzen van den schelvisch en d e hooge prijzen van de steenkolen het uitzenden van die stoombooten geen winst zou opleveren. De Engelsche visschers schijnen het nu do Denen lastig te maken. Na herhaalde moeiell ijk - heden is dezer dagen beslag gelegd op een Engelsche boot. De manschappen zijn naarEsbjerg gevoerd om daar gestraft te woiden. Uit Reichenbach wordt gemeld dat door eene wolkbreuk aldaar vele huizen ingestort en fabrieken verwoest zijn. Er zijn menschen en dieren bij om het leven gekomen. Bijzonder groot zijn de verwoestingen te Mylau. In geheel Duitsch- land viel trouwens veel regen. In Ontario heeft eene scherpe vorst groote schade aangericht. Op sommige plaatsen was het ijs een kwart Eng. duim dik. Groote graanvelden zijn aanmerkelijk beschadigd en ook de vruchtboomen hebben veel geleden. Men hoopt dat de regens, welke thans vallen, de schade zullen herstellen. Uit Brummen wordt, dd. 3 Juni, gemeld: Bij een hevig onweer, dat heden in den namiddag zich boven deze gemeente ontlastte, sloeg de bliksem in do boerderij van den heer J. W. Eijerkamp. Een landbouwer, afkomstig van Zelhem, is tijdens het hevige onweder, dat boven Gelder lands achterhoek woedde, onder Steenderen met zijn paard door den bliksem gedood. Ook woedde boven Zevenaar en in de omstre ken een ontzettend onweder, hetwelk daar vrij- goed afliep. In het nabijgelegen Beek echter en ook een gedeelte van Diedam, ging het onweder vergezeld van hevigen hagelslag. Aldaar zijn alle veldgewassen totaal verhageld; niets is ge spaard. Van eene boerderij waren meer dan 500 pannen verbrijzeld, terwijl geene glasruit in het geheele dorp is heel gebleven. Zelfs kippen werden op verschillende boerderijen door den hagel gedood. Bij een daglooner aide hoenders. Den volgenden morgen lag de hagel op sommige plaatsen nog meer dan een voet dik. Door het inslaan van den bliksem ontstond eveneens een feilen brand in de groote boeren plaats van den landbouwer H. Varvik, gelegen in den zoogenaamden Varvikshoek aan den Kuipersdijk te Enschedee. Meer dan twee hectaren dennenbosch van den heer Ivniphorst is onder Zuidlaren door feilen brand vernield. Een aangrenzend bosch van een anderen eigenaar is mede zeer beschadigd. Kwaad willigheid schijnt hier de oorzaak van het onheil te zijn. Dat men door het niet aanhechten van plakze- gels op quitantiën boven de tien gulden nog al boete kan beloopen, ondervond voor een paar dagen iemand te Hoogezand, die voor vijf quitantiën de niet onaanzienlijke som van f 114,21 als boete moest betalen. Een der maaiers van den landbouwer J. Et- te Tzum, pas uit Hanover (Boekholte, Ambst- Hümling) aangekomen, kreeg van een paar kennis sen, drie dagen later met hunne zeisen gearriveerd, de treurige tijding dat in zijne woonplaats tien huizen waren afgebrand, waaronder ook het zijne, en wat het smartelijkst was voor hem, waste vernemen, dat zijne vrouw en een der twee kinderen in de vlammen waren omgekomen. Men had hem niet eerder kunnen berichten, daar men thuis zijn adres nog niet wist. De onge lukkige maaier vernam de noodlottige tijding onder vreeselijke aandoening, en is op staanden voet naar huis getogen. Het huis was zijn eigendom en laag verzekerd; van den inboedel echter was niets verzekerd. Het verloren kind. Op 5 April jl. speelde Hendrika Blok, ruim 4 jaren oud, te Amsterdam voor de deur der woning harer ouders, Engelsche Steeg (Nieuwendijk) 21. Twee meisjes, iets ouder dan zij, vioegen haar mee te gaan een eindje verder om te spelen. De kleine ging mee en is sedert door hare ouders niet teruggezien. Van deze gebeurtenis is bij herhaling in de dagbladen gewag gemaakt, en de bedroefde ouders vragen om opnieuw de zaak in herinnering te brengen. De kinderen, die met Hendrika zouden gaan spelen, zijn niet ontdekt; wel is de kleine denzelf den avond gezien met eene vrouw op den Haarlemmerdijk, die koekjes voor haar kocht. Er is nu een belooning van f 100 uitgeloofd voor dengene, die bericht geeft, leidende tot het terugvinden van Hendrika Blok, een blond kopje met blauwe oogjes, kleinen neus, goed en duide lijk sprekend, voor hare jaren nogal ontwikkeld. De landbouwer L. Boonstra, te Haulerwijk, ging Zaterdag met 9 biggen naar de markt te Bakkeveen. En daar gebeurde iets, waarop men in de maand Mei niet zou rekenenAlle negen biggen bezweken door de warmte. Eon groot verlies voor den man, die even te voren 8 gulden per stuk kon krygen. Er wordt in den laatsten tjjd, en soms terecht nog al eens geklaagd over te groote weelde by den bouw van scholen en onderwijzerswoning, doch ook by andere takken van dienst schijnt die weelde te bestaan. Den 13 Juni a.s. zal te Haarlem, worden aanbesteed een bij de Zijpersluis te bouwen pontwachterswoning, waarvan de raming f 5075 bedraagt. Hoe men er toe komen kan voor een beambte, die van f 300 tot f 400's jaars verdient, een woning van ruim f 5000 te bouwen, is zeker een raadsel voor ieder, die den toestand kent van zoodanig persoon. Ten eerste is hij niet bij machte zulk een huis van de noodige meubelen te voorzien. Ten tweede kan hij daarvan de personeele belasting niet betalen en ten derde is hij veel beter tehuis, gevoelt zich beter op zyn plaats in een hui9 van minder omvang. Als men voor zulke beambten huizen bouwde van f 1000, zou dit niet alleen voldoende, doch de menschen zelf zouden ook beter tevreden zijn. In de laatste jaren heeft men ook voor brug knechten woningen van f3000 en meer gebouwd. Het is zeer te wenschen, dat aan die overdreven weelde bij don waterstaat een einde wordt gemaakt. P. Ct. Uit Tilbuig meldt men: De goede vooruitzichten omtrent den oogst en de daaruit voortvloeiende baten voor de kleine neringdoende, schijnen invloed te oefenen op den trouwlust hier ter stede. Zoo werden op één dag alhier 26 huwelijken gesloten. Die 52 personen werden door een 200-tal ouders en getuigen begeleid en hadden daardoor nog meer bekijks. Bescherming van zaden tegen muizen en vogels. Ewne zeer onaangename waarneming is het, als vluchten musschen, duiven en kraaien op de bezaaide velden zich neerzetten om het gezaaide zaad weg te rooven, of als men ontdekt dat muizen het uitgezaaide opvreten. Alle moge lijke middelen daartegen zijn er aanbevolen, als vallen in allerlei vormen, fosforuspillen, strychine; tarwe, kleine Orsinibommen, glasscherven, vogel verschrikkers in allerlei gedaanten, en toch worden de zaden opgevreten. Volgens „Annalen des Acker- und Gartenbau- Vereins" is er echter een onschadelijk en afdoend middel daartegen. Alle zaden waarvoor men vreest dat zij opgevreten zullen worden, bevochtige men en bestrooie ze daarna met zooveel menie dat alle korrels met dit poeder overtrokken zijn. Op deze wijze gezaaid zal geen vogel nog muis ze aanraken, terwijl het kiemvermogen er niet het minst door lijdt. (L. Ct.) Uit Schoonhoven wordt gemeld, dat aldaar in een kraaiennest, hetwelk vroeg in het voorjaar was gestoord, een wilde eend haar eieren heeft gelegd en uitgebroed, en dat wel niettegenstaande bedoeld nest ligt in een zeer hoogen iepenboom. In het begin der vorige week wierp de moeder haar kuikens, die reeds genoeg ontwikkeld waren om te zwemmen, één voor één uit het nest. Twee der jonge eenden moesten den val met den dood bekoopen, maar acht zwemmen thans frisch en gezond in het water. De oude eend, die nog eenige dagen lang in de omgeving harer jongen toefde, is nu verdwenen. De overstroomingen in Amerika. Geen der berichten, welke uit de geteisterde streek komen, neemt iets terug van het verschrikkelijk verhaal, dat omtrent den toestand gegeven is. Volgens de laatste schatting zijn 1500 huizen vernield en 12- tot 15,000 menschen om het leven gekomen. Ooggetuigen, die den dam van het waterreservoir zagen bezwijken en als door een wonder aan den stortvloed ontkwamen, verzekeren, dat het geheele meer in één uur was loeggeloopen. Te Johnstown woedt de brand nog steeds voort en eene vreeselijke lucht van verbrande lijken stijgt op. De gevonden doode lichamen worden zoo spoedig mogelijk begraven. Tot nog toe zijn alleen te Johnstown 1800 lijken gevonden. Een der bladen berekent de schade op 40,000,000 dollars en vele spoorwegen zijn gevoelig getroffen wat op de Beurs te Nieuw-York zichtbaar was. In de steden, aan den benedenloop der Alle ghany, heerscht groote ongerustheiddaar het water vol lyken, vuil en dus zeer schadelijk voor de gezondheid is, vreest men voor epidemie. Groote verontwaardiging heerscht over de dieen, die terstond van de gelegenheid gebruik maakten om te rooven en te plunderen. In de overstroomde streken van Pennsylvanië zijn commissiën van burgers gevormd om de dieven en lijkplunderaars te straffen, welke geïmproviseerde politie met onverbiddeiyke ge strengheid optreedt. Een troep van 7 dieven sloot zy in en dreef hen voor de revolvers uit naar de rivier, waar men ze zoo lang onder bedwang der vuurmonden hield, tot allen waren verdronken. In 't geheel zyn 16 personen door ophanging ter dood gelyncht en verscheidene andere misdadigers gewond. De sneltrein van Chicago werd door den hevigen stroom weggespoeld. Vele reizigers konden zich nog redden, o. a. de heer Halfort de particuliere secretaris van president Harrison, en zochten eene schuilplaats op den top van een heuvel, waar zij later werden afgehaald. Evenwel kwam toch een vijttigtal reizigers in de golven om. Van alle kanten worden werklieden naar Pittsburg gezonden om behulpzaam te zijn bij het opruimen van de afbraak en het weer vrijmaken van de wegen. Aan geld is geen gebrek, want van alle zijden worden ruime bijdragen van allerlei aard gezonden. De regeering heeft uit arsenalen het noodige aantal tenten ter beschikking gesteld, welke met kleeren, voedsel Volgen den Rein Courier zal de opzegging van de overeenkomst met de badmaatschappij te Wiesbaden aan dr. Mezger een proce3 berok kenen. Zaterdag heeft het bestuur der maat schappij beslag gelegd op de goederen van den doctor, van wien zii een schadevergoeding vor dert van slechts l1/» millioen mark wegens de verbreking der overeenkomst, volgens welke hij de leiding op zich zou nemen van de in aanbouw zijnde geneeskundige inrichting. Dr. Mezger heeft den „Justizrath" dr. Seibert te Wiesbaden als advocaat gekozen. Engeland krygt binnenkort een ministerie van landbouw, bij ons heeft men dat tot heden niet noodig gevonden. Een van de vermakelijkheden der Parijsche tentoonstelling zal ook zijn het oplaten van 100,000 duiven in het begin van Augustus. Eenige maanden geleden besloot het hoofdbe stuur der dui venafrichters vereer iging te Parijs een groote uitstalling van duiven te houden, en niet alleen de verschillende vereenigingen in Frankrijk, maar ook een aantal in Nederland, België en andere landen zeiden dadelijk hare deelneming toe. Deze gevederde boodschappers die in omstreeks 3000 groote kooien worden vervoerd, zullen alle op hetzelfde oogenblik worden losgelaten. Het gemiddeld aantal bezoekers van de Parijsche tentoonstelling is verleden week van 94,000 tot 104,000 per dag gestegen. Levensloop van een gouddelver. In het jaar 1884 had een Franschman te Sonora in Californië met veel moeite 400 dollars bijeengegaard. Hier mede trok hij de bergen in en vond vier mijlen van Sonora drie mijnwerkers, die een goudader ontdekt en daaruit in 5 maanden een voordeel van 30.000 dallars getrokken hadden. Wyl de ader thans niet meer zoo winstgevend was, bodem zij den Franschman hunne mijn voor 400 dollars aan. Deze werkte hierin verder en ontdekte dra eene nieuwe ryke goudader. Bij emmers vol werden de goudkorrels opgehaald. Met iederen slag van het houweel raakte er een kwartsklomp los, welke bijna geregeld goud houdend bleek te zyn. Ten slotte had Duvall, zoo heette de Franschman, het, eerste millioen. Hy begaf zich met zijn neef naar San Erancisco en beiden begonnen te speculeeren. Het duurde intusschen geen twee maanden, ot neef was bankroet en de goudklomp van den oom was tot op 300.000 dallars ingekrompen. Het eerste wat hy thans deed, was voor 150,000 dollars bouwterrein te San Francisco te koopen; hierop keerde hij naar Sonora terug. Na ver scheidene ongelukkige bergwerkspeculatien liet hy zich overhalen deel te nemen aan een groot kanalisatiewerk. Dit gaf hem den laatsten stoot. Hij zag zich genoodzaakt zijn grondeigendom te San Francisco te verpanden. Ten slotte kwam dit onder den hamer. De oorspronkelijk be waarde 400 dollars schoten er ook bij in. Trots dit alles heeft Duvall den moed nog niet opge geven. Hij werkt thans als daglooner in de buurt van Sonora.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2