N°. 177. Donderdag 13 Juni. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art. 41 der gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de inge zetenen, dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Donderdag den 13 Juni 1889, des voormiddags te 11 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel den 10 Juni 1889. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG L. B. KENNISGE VING. De BURGEMEESTER van TEXEL geeft bij deze kennis, dat gedurende deze en de volgende maand op enkele dagen na afloop van de schiet oefeningen der Artillerie te Helder, door de Infan terie schietoefeningen zullen worden gehouden op beweegbare doelen in zee, van af de kustbat- terij vaD „Erfprins" of var den „Zeedijk" in de richting van de „Onrust." Op die dagen zal de onveiligheid van het vaarwater en van den Z e e d ij k worden aangekondigd, door het plaatsen van roode vlag gen op de batterij „Kaaphoofd" en op de kust- batterij van „Erfprins. Texel, den 11 Juni 1889. De burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG L. B. TEXEL, 12 Jnni 1889. De komst van den nieuwen Burgemeester. Naar onze lezers hierboven zullen opmerken is tegen Donderdagmorgen eene vergadering van den gemeenteraad uitgeschreven, waarin, zijn wij wel onderricht, de installatie zal plaats hebben van onzen nieuwen burgemeester, de heei Kooij, die, naar wij vrij zeker vernemen, heden avond hier zal aankomen. Aangezien dit ons bij het verschijnen van ons vorig nummer nog niet bekend was, doen wij daarvan, hoewel wat laat, thans nog mededeeling, niet zoozeer om de bevolking op te wekken tot gioote feestbetooning, waar toe eerstens de tijd zou ontbreken en waar tweedens ook geen aanleiding, voor bestaat en de benoemde zelve wellicht niet eens mede gediend zoude zijn, doch wij maken daarop attent, ten einde zoo mogelijk te voorkomen dat niet tengevolge van onbekendheid, onwil lens eene onbeleefdheid zou worden begaan, door het aanstaand hoofd onzer gemeente niet op eenige wijze te verwelkomen. Hoe dat welkom zal zijn, wete ieder voor zich, ons dunkt dat eene beleefde groet of het uitsteken der vlag even voldoende is als luid ruchtig feestbetoon. Was het wellicht velen eene teleurstelling dat niet een onzer ingezetenen tot hoofd der gemeente werd aangewezen, men bedenke dat dit eene beschikking is van het hoofd van den staat, met welke beschikking wij tevreden moeten zijn. De heer Kooij is hier wel is waar vreemde ling, doch als aanstaand hoofd onzer gemeente als onze eerste burger, a«s 's Konings verte genwoordiger heeft hij aanspraak op eene welwillende en beleefde ontvangst, welke zeker ieder hem zal betoonen wanneer zijne komst bekend is. Wij van onzen kant willen tot die bekend making medewerken door ZEd. komst alsnog in ons blad ter kenuis te brengen. Wij roepen ZEd. het welkom toe op Texel's bodem met de wensch dat zijn optreden ons eiland ten zegen moge zijn. Allerwege gaan stemmen op om verbetering van ons belastingstelsel; in tal van adressen van kiesvereenigingen en andere corporatiën, uit verschillende oorden des lands, aan den Koning of aan de Staten Generaal, wordt de onbillijkheid van ons belastingstelsel betoogd en aangedrongen op herziening en verbetering. Ook in de vergadering der vrijzinnige kies- vereeniging „Texel", Zaterdagavond gehouden, kwam dit onderwerp ter sprake, naar aanlei ding van een adres van de kiesvereeniging „Eendracht maakt macht" te Tietjerksteradeel, aan den Koning, waarin op een beter belas tingstelsel werd aangedrongen, en voor welk adres van deze vereeniging een adres van adhaesie werd verzocht; zoomede op een adres van de kiesvereeniging „Amsterdam" te Amster dam, hetzelfde beoogende. Nadat de Voorzitter de vergadering had geopend en de notulen der vorige vergadering waren gelezen, werden ter tafel gebracht de ontworpen statuten en het huishoudelijk regle ment voor een centrale liberale kiesvereeni ging in het kiesdistrict Helder, voor het kiezen van leden voor de Tweede Kamer. Van beide stukken werd voorlezing gedaan, en aangezien door de daarin vervatte bepalin gen, geheel te gemoet werd gekomen, aan de grieven welke dezerzijds bestonden tot aanslui ting bij de vroeger bestaande centrale liberale kiesvereeniging, meende het bestuur te moeten voorstellen om zich thans bij de centrale aan te sluiten. Dat gevoelen waren ook de aanwezige leden toegedaan, weshalve werd besloten dat de Vrijzinnige kiesvereeniging „Texel" zich zal aansluiten by de centrale liberale kiesvereeni ging voor het kiesdistrict Helder. Daarna werd voorlezing gedaan van het bovengenoemde adres der kiesvereeniging „Een dracht maakt macht" te Tietjerksteradeel, en begeleidend schrijven. In dat adres werd gewezen op de ongelijk matige druk van ons belastingstelsel tengevol ge waarvan door de minst bevoorrechte klassen der maatschappij te veel en door de meerge- goeden te weinig wordt bijgedragen in de behoeften van 's lands schatkist. Tot verbetering daarvan, zich aansluitende bij het voorstel der heeren Goeman Borgesius c. s. verzoeken adressanten den Koning het daarhenen te leiden dat van Regeeringswege voorstellen worden gedaan tot afschaffing dei- patentwet en van de accijnsen; als: die op het geslacht, zout, zeep, suiker, azyn en bier terwijl ook het personeel en de grondbelasting worden aangestipt en ter voorziening in het daardoor ontstane te kort in de financiën in te voeren eene algemeene inkomsten-belasting waarbij ook naar evenredigheid worden getroffen de goederen in de doode hand. Het bovengenoemde adres van de kiesver eeniging „Amsterdam" te Amsterdam, waar van ook voorlezing wordt gedaan, was vrij wel van dezelfde strekking. Naar aanleiding dezer adressen ontspon zich een debat over den inhoud daarvan, zoowel in zijn geheel als omtrent onderdeelen en was ten slotte de conclusie, toen de zaak voldoende was besproken en toegelicht, dat het bestuur der kiesvereeniging in een schrijven aan den Koning, van zijne adhaesie zal doen blijken omtrent beide besproken adressen. Verder waren geen zaken van aanbelang aan de orde en werden de aanwezigen dank gezegd voor de betoonde belangstelling. Het pianoconcert Maandagavond dooi den heer F. de Boer, oudkweekeling van het blindeninstituut te Amsterdam, in het lokaal „de Vergulde Kikkert" gegeven, was, jammer genoeg, zeer sobertjes bezocht. Was dit reeds daarom te bejammeren omdat de concertgever werd teleurgesteld in de verwachting door dit concert eenig geldelijk voordeel voor zich te verwerven, ook uit het oogpunt van musicaal genot was een ruimer bezoek wel gewenscht geweest. Wat de reden was dat zoovelen op wier tegenwoordigheid men meende te mogen rekenen achterwege bleven, zullen wij niet uitvorschen; zij waren er niet en dat betreur den wij. Het concert was een bezoek wel waardig, de heer de Boer toonde eene groote vaardig heid in het bespelen van zijn instrument, en gaf verschillende schoone nummersten beste, niet weinig werd het genot verhoogd door het met zeer goede stem ten gehoore brengen van eenige zangnummers. Bewondert men het gehoorde, niet minder moet men bewonderen den man, die beroofd van het gezicht, zulk een sterk geheugen ten toon spreidt. Eerbied verkrijgt men voor eene instelling, waar zulke ongelukkigen worden geleerd en bekwaam gemaakt. Na afloop van het concert gaf de heer de Boer eene proeve van lezen op de wijze der blinden. Waren de aanwezigen zeker zeer voldaan over het gehoorde, jammer genoeg, dat de concertgever zulks niet konde zijn over het debuut. Wij wenschen, dat, mocht te eeniger tijd dit concert worden herhaald, de concert gever even tevreden over den avond zal zijn, als thans de bezoekers waren. De 4de lammerenmarkt, op Maandag, tevens paardenmarkt gaf veel vertier; er waren paarden, koeien, kalveren, schapen, lammeren, biggen en kippen aangevoerd, terwijl bovendien de houtverkooping nog alle eenige beweging bezorgde. De handel was niet zeer vlug, maar toch werd voor lammeren nog tot f 14.60 besteed. COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1