N°. 179. Donderdag 20 A0. 1889 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. llerziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen. Kadastrale Gemeente TEXEL. De BURGEMEESTER van TEXEL. Gelet op art. 25 in verband met art. 19 en het laatste lid van art. 33 der wet van den 25sten April 1879 Staatsblad n°. 89)brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene opgaaf van de ongebouwde eigendommen en van de daarvoor bepaalde belastbare opbrengst, onder bijvoeging van de kadastiale leggers en plans, heden op de secretarie der gemeente, gedurende dertig dagen, voor een ieder ter inzage isneder- gelegddat ieder die meent, dat voor zijn eigendom eene belastbare opbrengst is bepaald, welke niet in verhouding staat tot die der eigen dommen, blijkens de opgaaf als typen geschat, de gronden van zijn bezwaar zelf of door een gemachtigde kan mededeelen aan de afdeeling der Commissie, in een ongezegeld bezwaarschrift, hetwelk Onder bijvoeging van de kennisgeving, portvrij, binnen dertig dagen na heden moet wor den bezorgd bij den ondergeteekende, die daarvoor een gedagteekend ontvangbewijs geeftdat ieder die meent, dat zijn geschat eigendom krachtens art. 1 van bovengenoemde wet van de herziening had moeten zijn uitgezonderd, binnen gelijken termijn zelt of door een gemachtigde in een aan Gedeputeerde Staten gericht ongezegeld verzoek schrift vernietiging der schatting kan vragen dat verzoekschriften waarbij bezwaren worden ingebracht tegen de berekening van het bedrag per hectare wegens aftrek voor polderlasten, op ongezegeld papier geschreven, binnen gelijKen termijn, portvrij behooren te worden bezorgd bij den Voorzitter der Commissie den Heer J. Bree- baart Kz. te "Winkel, die daarvoor een gedag teekend ontvangbewijs geeft dat bezwaarschriften en verzoekschriftenniet ingezonden op de wijze of binnen den termijn hierboven bepaald, naar de wet buiten handeling blijven. Te Texel den 18 Juni 1889, De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 19 Juni 1889. Maandagmorgen had in het lokaal „de Ver gulde Kikkert" e6n vergadering plaats van de afdeeling Texel der Holl. Maatsch. van Landbouw, welke door 16 leden werd bij gewoond. Nadat de Voorzitter, de heer Loman, de aanwezigen had welkom geheeten, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna werd aan de orde gesteld de voor genomen inzending van Texelsche schapen naar de Parijsche tentoonstelling, waartoe, zooals onze lezers bekend is, bereids eenige stappen werden gedaan. Door de heeren Koning en Bremer werd ten deze opzichte medegedeeld dat door andere personen in ons land, met name den heer Vroomenstein te Leiden eene collectie Texel sche schapen naar de tentoonstelling te Parijs zal worden ingezonden. Beide sprekers hadden zich van de voortreffelijkheid der in te zenden schapen overtuigd en waren daardoor tot de conclusie gekomen dat de voorgenomen inzen ding van hier wel kan worden achterwege gelaten; zij gaven dit der vergadering in over weging, met de opmerking om, mochten onder de hier bereids aangewezen schapen voor dat doel, sommige exemplaren uitmunten, deze aan genoemden heer Vroomenstein, tot aanvul ling van diens collectie af te staan, waardoor dit nummer van het programma nogal van beteekenis zou kunnen zijn en het Texelsche schapenras op de tentoonstelling te Parijs eene waardige plaats innemen. Na deze inlichtingen geeft de Voorzitter in overweging, om, aangezien hiermede het doel wordt bereikt om het Texelsch schapenras bekend te doen worden en alzoo de reputatie van ons wolvee voldoende wordt gehandhaafd, te besluiten in den geest als door de heeren Koning en Bremer is voorgesteld. De aanwezigen zich hiermede vereenigende, wordt alzoo besloten. Twee Noordh. kaasjes, welke op deze verga dering werden verloot, vielen ten deel aan de heeren P. P. Kikkert en de Rooij. Omtrent den afkoop van Tienden, welk punt nog aan de orde was, werd weinig belangrijks vermeld. Hetgeen daarvan is te zeggen, was in vroegere vergadering reeds breedvoerig besproken; de afkoop daarvan door het polderbestuur schijnt weinig kans van slagen te bieden. De gunstigste oplossing meende men te moeten verwachten van particulier initiatief; door sommigen zullen pogingen daartoe worden aangewend. Verder werd nog mededeeling gedaan van eene brochure over landbouw-coöperatie, welke aan belangstellenden ter lezing zal worden verzonden, alsmede van eenige prijscouranten van landbouwartikelen en verslag verg. Holl. Noorderkwartier, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Ten slotte spreekt de Voorzitter, die ruim 30 jaren deze functie vervulde een woord tot de aanwezigen, nn hij tengevolge zijn vertrek als zoodanig aftreed; met waardeerende woor den wordt daarop door den vice-Voorzitter, den heer C. Keijser Pz. en den Secretaris de heer P. Bremer geantwoord. Be kermis. Nog slechts weinige dagen, en het jaarlijksche volksfeest, de kermis, is aan de orde. Van toebereidselen daarvoor, in den vorm van tijdelijke verblijfplaatsen, onmisbaar op een kermis, en waar genot wordt geboden aan het oog of aan den smaak, doch waar men althans zeer gemakkelijk zijn dubbeltjes kan kwijt raken, is nog niet veel te ontdekken. Toch zullen die gelegenheden niet achter wege blijven en vernemen wij reeds dat het theater Princelli, hier wel bekend, waar zulke stoute toeren worden verricht, op onze kermis een plaats zal vinden; verder het panorama van Dobbelaire, een photographietent, wafel-, zuur-, koek- en galanteriekramen en wat wij wel het eerst hadden mogen noemen; het vermaak voor kleine en groote menschen: de draaimolen. Van een schouwburg schijnt nog geen zekerheid te wezenwel is het mogelijk dat het gezelschap Hart, hetwelk hier de vorige kermis optrad, is te wachten, doch zekerheid bestaat daarvan niet, wij wenschen en zeker velen met ons, dat die gelegenheid ons ook nog zal worden geboden. Onder de jongelieden schijnt nog al kermis- geest te heerschendit doet ons een vroolijke kermisvreugd verwachten. Laat het zoo zijn. Een ontspanning als de kermistijd biedt, is zeker alleszins geoorloofd, wanneer dit niet in bandeloosheid ontaardt en dat men hier ordentelijk feest kan vieren heeft het Kro ningsfeest in Mei geleerd. Daartoe wekken wij ook thans op. Den 18 Juni is achter Oost aangespoeld het lijk van een manspersoon, gekleed in zwarte jas, vest en broek, blauw katoenen broek er overheen, gestreept overhemd, wollen hemd en onderbroek, om de hals een wollen das, hooge schoenen met veeters aan de beenen en een leeren riem om het lijf alles zonder merken, verkeerende het lijk in verre staat van ontbinding. Op eenigen afstand van den wal gevonden dooi schipper D. Henkes. De verpachting van jacht en vogelarij, de konijnenvangst en het rapen van eieren op het eiland Vlieland, Vrijdag jl. gehouden, deed een nog gunstiger cijfer besommen dan het vorig jaar. Werd toen reeds in tegenstelling van vroegere jaren de hooge som van f 605 besteed, thans werd pachter de heer S. P. Cupido te Terschelling voor de som van f 666. Bij kon. besluit van 7 dezer is de Staats commissie, ingesteld bij kon. besluit van 10 Juni 1888, tot voorbereiding der wettelijke regeling van den militairen dienstplicht, ontbonden, op grond dat zij onder dagteekening van 2 Febr. 11. haar verslag heeft ingediend en haar taak thans kan geacht worden te zijn voleindigd. Aan hare leden en secretarissen is tevens dank betuigd voor de belangrijke diensten, door hen bewezen. Door Z. M. den Koning is op voordracht van den minister van binnenlandsche zaken f 150 toegestaan aan den Ned. schutterij-kaderbond, om daarvoor prfjzen aan te koopen voor den wedstrijd, die in het laatst der volgende maand te Haarlem zal worden gehouden. De leden van het algemeen bestuur der „Zuiderzee-Vereeniging" zullon Vrijdag 21 Juni uit Enkhuizen eene inspectie houden van het terrein- onderzoek. De tocht zal aanvangen na aankomst van den trein uit Amsterdam en zal langs de grenzen van het toekomstige meer en van de ontworpen be dijkingen ten noorden en ten zuiden van Urk voeren. In de Neder-Betuwe is de verzending der kersen naar de Engelsche en Rotterdamsche markten in vollen gang. Tot hiertoe staan de prijzen vrij goed. Te Rotterdam besteedt men nog f 0.10 per half Kg. Wegens de vele warmte, het snelle rijpen en den op sommige plaatsen gevallen hagel, begint het bederf zich nogal hevig aan deze vrucht te vertoonen, zoodat men vreest, dat de kersen niet van langen duur zullen zijn. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1