N\ 180. Zondag 23 Juni. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dbn Bubg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel. Onzen abonnës, buiten den Burg woonachtigverzoeken wij beleefd, het aan ons verschuldigde bedrag voor het 1 Juli a.s. afgeloopen kwartaal {45 cent) vóór 5 Juli a.s. te doen toekomen, daar wij anders daarover per postkwitantie met 10 cents verhoog ing zullen moeten disponeer en. de Uitgevers. TEXEL, 22 Juni 1889. Een minder gelukkige afloop kenmerkte de terugtocht Woensdagavond, van den Hoorn naar den Burg na afloop der op eerstgemelde plaats gehouden hooiveiling. Even voorbij de Kamp werd het paard, gespannen voor een rijtuig, waarin de notaris Westenberg, en diens klerk, de makelaar Moojen benevens de heer Boon en de voerman gezeten waren, schichtig van een op den weg staande ijzeren hooihark. Doordien het paard ter zijde sprong geraakte de wagen in de onderwal met het ongelukkig gevolg dat de wagen kantelde en in de nevens den weg zijnde sloot, overzijde terecht kwam. De passagiers werden allen geied, doch sommigen bekwamen ernstige kwetsuren, o. a. de heer Boon moet nog al gekwetst zijn, terwijl ook de overigen door glasscherven alsanders- zints nog al belangrijke kwetsuren hebben bekomen. Ook het rijtuig, bekwam belangrijke schade. In de naast bijzijnde woning van Boerhorst vertoefde men totdat een ander rijtuig de passagiers kwam halen. De politie van een en ander in kennis gesteld verwijderde het hinderlijke voorwerp, de hooi hark, van den weg, terwijl van het voorge vallene proces-verbaal werd opgemaakt. Oosterend, 20 Juni. Gisteren reed J. A. Bak ker met de driewielde kar door het dorp en wilde, daar er eenige meisjes in 't midden der straat speelden, een weinig terzijde uit rijden. Hierdoor kwam het wiel tegen een paal, waardoor het paard schichtig werd, door het haam liep en B. van de kar trok. Deze bezeerde zich zoodanig, dat hij niet in staat was te loopen en naar huis gedragen moest worden. De geneesheer van der Vegt, die dadelijk ontboden weid, constateerde ernstige kneuzing van het been. Helder, 19 Juni. De „Atjeh" lag ter reede. Onder de schepelingen van dien bodem was er een, die vooral met groot verlangen de landing had verbeid. Zalig was voor hem het tijdstip toen het verlof werd bekomen om te „passagieren". Op een draf snelde hij naar haar, die sedert tal van jaren als zfln tweede ik beschouwd werd, behalve door de ongevoelige wet. De welkomstgroet was van weerszijde zoo hartelijk 't maar konalthans scheen zoo te zijn. Inmiddels herinnerde Janmaat zich nog eene andere relatie, op lateren tyd gesloten. Hij schreef dus naar die vriendin, in Amatol's veste woon achtig, Zondag tot hem te komen. Zij kwam met een liefdevol hart naar de haven, waar ook de eerste geliefde de komst van den zeeman verbeidde. Aldra ontspon zich een zeer onver kwikkelijk discours tusschen de dames. Eindelijk keerde de woede der dames zich tot den verstoorder van hare gemoedsrust. De een bezwoer hem te zullen wurgen en de ander hem de oogen te zullen uitkrabben. Medelijdende makkers waarschuwden Janmaat welk vriendelijk onthaal hem te wachten stond, en hij, bedenkende dat men ook van 't goede,te veel kan hebben besloot wijselijk de landing uit te stellen. Aan boord was hij veilig voor de furiën, die na uren vergeefs gewacht te hebben, met verbitterd gemoed oftrokken. 't Is zeer wel aan te nemen, dat Janmaat spoedig bij een derde schoone troost zal zoeken in zijne staat van verlatenheid. Aan het verslag over 1888 van de alge- meene verzekering-maatschappij bij besmette lijke ziekten „de Philantroop" te Bolsward, waarvan ook hier een agentschap is gevestigd, ontleenen wij dat in het afgeloopen jaar eene zuivere winst werd behaald van f 1966.857*. Het totaal leden bedraagt 16330. Het getal uitkeeringen in de verschillende klassen bedroeg f 3220 bij 105 ziektegevallen. Het verslag vangt aan met de woorden: „meer dan immer te voren, kunnen wij met voldoening terugzien op de uitkomst van het afgeloopen boekjaar" en eindigt, na een breedvoe rig overzicht te hebben gegeven van de werking der maatschappij, aldus: „Wij wenschen voort te arbeiden voor de uitbreiding en den bloei der Maatschappij, opdat deze een krachtigen steun blijve voor de getrouwe uitvoering der epidemiewet en vele ingezetenen van den staat tot zegen moge zijn." De staatscourant van 19 Juni bevat ver schillende overeenkomsten betreffende het tele- graphisch verkeer. De eerste is gesloten op 18 Maart jl. tusschen Nederland, Belgie, Duitschland en Groot-Britannië en Ierland, tot regeling van dat verkeer tusschen beide laatstgenoemde landen via het eene of het andere der beide eerstgenoemde. De tweede overeenkomst, gesloten te Londen op 30 Maart 1889 tusschen Nederland en Groot- Britannië en Ierland, strekt tot vermindering van het telegraphisch tarief in het verkeer tusschen beide landen. Een gelijk recht per woord zal worden geheven, nl. in Nederland 10 cent, in het Vereenigd Koninkrijk 2 d. met een minimum bedrag van 50 cent per telegram in Nederland en 10 d. in het Vereenigd Koninkrijk. De derde en vierde overeenkomst hebben betrek king op de regeling der telegraphische gemeenschap bij storing der rechtstreeksche verbindingen tusschen Nederland, België en Groot-Britannië en tusschen Nederland, België, en Duitschland. Aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van Wassenaer" te Amsterdam werd Zaterdag-avond, in verband met het onverwacht bezoek van den Schah van Perzië, o. a. eene andere zware staatsie-valreep (loopplank om aan boord te komen) gelegd. Een aantal jongens verrichte dit werktwee hunner kwamen onder de in beweging zijnde plankde een werd vreeselijk verminkt en was binnen enkele minuten een lijk de andere brak beide beenen. De Vereeniging voor Christeiyk nationaal onderwijs heeft te Haarlem dezer dagen hare algemeene vergadering gehouden. Het ingediende ontwerp tot wijziging der wet op het lager onder wijs maakte het hoofdonderwerp der bespreking uit. Algemeen was men er mede ingenomen, maar er bestonden ook bezwaren tegen. Ten slotte stelde de heer Pierson eene motie voor, waarbij, naast dankbaarheid voor de indie ning van dit voorstel, de wensch uitgesproken werd, dat het eene inleiding mocht zijn tot ingrij pende veranderingen. In de toelichting van die motie herinnerde hij dat, evenals de Haarlemmermeer door drie machi nes werd leeggepompt, er ook drie machines moesten worden geplaatst om de openbare school leeg te zuigen. De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in eene procedure, in hoofdzaak betreffende de !;vraag of een gefailleerde, gedurende zijn faillissement, zelfstandig kan worden aangespro ken tot betaling eener geldschuld Deze vraag werd ontkennend beantwoord en de eischer alzoo niet ontvankelijk verklaard in zyne vordering. Het bericht, als zou de commissie van rap porteurs over de onderwijswet gereed zijn met haar eerste verslag, blijkt niet juist. Eerst a.s. Woensdag komt de commissie voor de vaststel ling van 't verslag bijeen. Dat de verdere voor bereiding een zóo snel verloop zal hebben, om de openbare behandeling op een niet al te onge schikt tijdstip nog in dezen zomer te doen plaats hebben, is aan redelijken twijfel onderhevig, daar de Regeering op onderscheidene punten wellicht een nader onderzoek van eenigen omvang zal hebben in te stellen. In de beide IJpolders is men reeds nu begonnen met het snijden der karwij, welk product, even als de overige gewassen, een ruimen oogst beloofd. Ook de eigenaars van oestergronden in de Zuiderzee ondervinden veel goeds van den Ouder- wetschen zomer. De oesters toch, op sommige bedden nabij het eiland Wieringen neergelegd, moeten reeds nu meer zijn vooruitgekomen dan gedurende den geheelen zomer van 't vorig jaar. Men vermoedt dat ook van het oesterzaad in dit jaar, veel meer broedjes zullen terechtkomen dan in den vorige zomer. Op verschillende plaatsen in de Betuwe heerscht op het oogenblik een arbeidersnood. Door het prachtige voorjaar zijn onderscheidene gewassen veel vroeger rijp dan gewoonlijk, zoodat nu kersen- en bessentijd samen valt met maai en hooitijd. Voor deze verschillende verrichtingen zijn veel handen noodig, terwijl door het ver trekken van een groot aantal goede arbeiders van daar naar Pruissen de werkkrachten sterk verminderd zijn. De opeenhooping van werk doet de dagloonen stijgen. Er wordt nu al f2.50 tot 13 per dag geboden en nog moet by sommige boeren klaver ongemaaid biyven, zeer ten hunnen nadeele. Als een bewijs hoe sommigen de Zondagsrust handhaven, blflkt uit het volgende. Zondag werd een zeker geneesheer geroepen, ter behandeling van een zieke, aan den Aalsmeerderweg. De doctor spoedt zich daarheen, maar weet niet recht in welke woning hij moet zijn, maar begeeft zich by iemand in eene nabijzijnde woning, en vraagt naar den zieke. Deze bedenkt zich even en zegt met zekere waardigheidDat kan ik u op Zondag niet zeggen, maar kom Maandag weerom, dan zal ik hem wyzen. Of die persoon als eens een flinke koorts gehad heeft op Zondag weet men niet, maar 't zou niet onaardig zyn. (Meerbode.) TEXELSCHE COURAIT,

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1