Gewartorii kapitaal millioen GÉen. Buitenland. Marktberichten. Advertentiën ADVERTENTIËN. 't Algemeen Belang tot het slijpen van scheermessen, H. Arys-depaepe, Aalst-Alost (België. De Minister van Oorlog heeft, aangezien bij de gehouden proefnemingen met het gebruik van wielrijders bij oefeningen van het Leger, de wen- schelijkheid is gebleken, dat maatregelen woiden genomen, ten einde, zoowel in vredestijd, bij manoeuvres en oefeningen op groote schaal, als in oorlogstijd, te velde en in de verdedigingsstel lingen, te Kunnen beschikken over geoefende wielrijders, voor het verrichten van ordonnancen- dienst, na gehouden overleg met het Bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond, vastgesteldeen „Regeling voor de opleiding van leden van den A. N. Wielrijdersb. en voor hun gebruik als Militaire Wielrijders bij Vredes- oefeningen en bij een eventueele mobilisatie van het leger." Voorts is bepaald, dat het in de „Regeling" bedoelde onderricht reeds dit jaar zal aanvangen omstreeks 1 Juli. De „Deli Courant", dd. 4 Mei, schrijft over Edi: Op deze anders zoo rustige plaats is de toestand geheel veranderd. Vijandelijke benden uit Peilatz vielen in het land en richten bentings op, welk voorbeeld natuurlijk door de inwoners gevolgd is dagelijks vinden schermutselingen plaats, waarbij dikwijls pepertuinen vernield worden. De Radja van Edi verkeert ten gevolge van een en ander in groote moeielijkheden. De assistent-resident, Van Assen is daar ook, en zal nu vooreerst nog wel niet vertrekken. Te Emmerik werd dezer dagen op de markt in hechtenis genomen de koopman S., uit Gen- dringen Deze verkocht voor natuurboter een mengsel, dat bij onderzoek bleek voor 3/4 te bestaan uit margarine. Tegen borstelling van 300 mark werd S. op vrije voeten gesteld. Hij gaf voor de boter op de markt te Zutphen zelf gekocht te hebben, zoodat een ander hem er mede bedrogen had. Algemeen wordt te Emmerik hieraan geen geloof geslagen. Men meent dat hij deze mede- deeling alleen gedaan heeft om daardoor een lichtere straf te krijgen. Hij kan nu hoogstens eene geldboete van 150 mark beloopen. Men berekent, dat S. in de laatste tien weken ongeveer 10,000 pond boter te Emmerik verkocht heeft. Twee dagen nadat men te Emmerik S: betrapt had op het verkoopen van margarine voor natuurboter, werd er eene boerin uit Neder land voor hetzelfde strafbare feit aangehouden. De boter werd verbeurd verklaard en de vrouw tegen borgstelling losgelaten, Het is te begrijpen, dat men in de laatste dagen te Emmerik den mond vol heeft van „die betrügerischen Hollander". (Landb. Ct.) Onder de middelen, welke in Zeeland aange wend worden om rupsennesten uit vrucht- en andere boomen te verwijderen behoort o.a. het wegschieten der nesten met een schot los kruit de tromp van het geweer ongeveer 1 meter van het nest houdende. Behalve dat na het schot niets meer van het nest te zien is, blijft bovendien de boom geheel onbeschadigd, dat niet het geval is bij het uit branden der nesten. Een ieder beproeve dit niet algemeen bekende middel en doe er zijn voordeel mede. Woensdagnamiddag tusschen vier en vijf uren is te Scheveningen eene torpedoboot, uit de richting van den Hoek van Holland, zeer dicht onder den wal gekomen. De boot kreeg door het winderige weder veel water over, waarna zij tot driemaal toe een schel gefluit deed hooren. Zij werd opgemerkt van den vuurtoren, waarvan de Nederlandsche vlag weldra werd geheschen. Tegen kwart over vijven is de boot weder vertrokken in de richting van IJmuiden. De bedoeling van een en ander heeft men niet be grepen, Er waren duizenden toeschouwers aan het strand. De 15 dezer zijn te Utrecht proeven genomen met militaire postduiven tusschen die stad en Haarlem. Te 9 uren werden 8 geoefende duiven te Utrecht losgelaten, welke een uur later te Haarlem aankwamen. Nadat zij daar waren gevoederd, werden zij opnieuw uitgelaten en reeds te halftwaalf waren de vogels te Utrecht terug. Mag deze proef dus als alleszins ge lukt worden beschouwd, dan is zulks voor een zeer belangrijk deel te danken aan de medewerking van den heer Bronkhorst te Haarlem, die zich met de oefening der duiven heeft belast. Deze duiven nestelen te Utrecht, doch worden daar niet meer dan noodig gevoedte Haarlem echter worden zij overvloedig van voedsel voorzien. Worden zij derhalve te Utrecht losgelaten, dan weten zij dat te Haarlem een flink maal is te bekomen en vliegen er fluks naar toe. Heeft de maag echter haren eisch gehad, dan krijgt het verlangen naar nest en kroost do overhand en nauw zijn zij dan ook te Haarlem losgelaten of, zonder onderweg zelfs even te rusten, wordt de terugreis volbracht. Te Ivaldenkirchen zijn dezer dagen twee dames uit Venloo gevangen genomen, die sinds geruimen tijd eiken dag in hare tournures 200 sigaren binnensmokkelden. Voor het Ambstge- richt te Lobberich zullen zij zich te verantwoorden hebben. Het getal slachtoffers van de spoorwegramp bij Armagh (Ierland) bedraagt than3 80 en verreweg de meesten zijn kinderen. De schuld wordt thans algem. geschoven op den machinist, die voor het vertrek uitdrukkelijk verklaarde geen tweede locomotief noodig te hebben. Zeer prijst men het gedrag van den Ierschen fuselier Cox, die in een der losgeraakte wagens zat. Toen hij het ongeluk zag aankomen zette hij achtereenvolgens vier kinderen uit net portier, die gespaard bleven, en eerst toen de anderen weigerden er eveneens uitgezet te worden sprong hij er zelf uit en bleef behouden. Even gelukkig was een moeder, die haar eigen en eenige andere kinderen op deze wijze redde. Welk tooneel de plek des onheils] aanbood kan men eenigszins nagaan uit het feit, dat een koetsier, die aldaar aankwam, van schrik en ontzetting op de plaats dood bleef. De Koningin heeft aan de nagelaten betrekkingen der slachtoffers per telegraaf haar deelneming laten betuigen. Een der nieuwste uitvindingen waarmede Edison zich bezig houdt, is een far-sight-machine" een machine om ver te zien. Door dit werk tuig hoopt hij onze gezichtskring honderden mijlen grooter te maken en b. v. iemand te New- York in staat te stellen de gelaatstrekken van een vriend te Boston te zien met evenveel gemak alsof hij door eon gewonen tooneelkijker ziet. De „toovenaar van Menlo-park", die aan niet minder dan 70 nieuwe uitvindingen werkt, hoopt die „far-sight-machine" gereed te hebben vóór de wereldtentoonstelling te New-York, in 1892. De ongelukkige gevolgen van de staking van den arbeid aan het kanaal van Panama doen zich iederen dag meer on meer gevoelen en de betreurenswaardige stand van zaken kan slechts verholpen worden door één middel, namelijk verhuizing. De commissaris door het Jamaïca- sche gouvernement gezonden, heeft reeds, 4000 personen weggestuurd, 300 anderen hebben reeds biljetten ontvangen en zullen met de eerste stoomers vertrekken. Het volk is aan de ver schillende aanlegplaatsen vergaderd met hunne reiskaarten in de hand, maar zonder voedsel en bijna zonder onderkomen, terwijl het tropische natte seizoen in vollen gang is. Nadat alle behoeftige vreemdelingen weggezonden zijn, zal er nog groot gebrek lieeischen tot in Januari aanstaande, wanneer de werkzaamheden hervat zullen worden en er weergeld in omloop zal komen. De heer Pasteur heeft een helper gekregen. Een geneesheer te Vichy heeft, volgens zijn beweren een nieuw afdoend middel tegen honds dolheid ontdekt. Door inspuiting met een aftreksel van zekere plant wist hij bij konijnen een soort van waterzuchtige bedwelming te brengen. Met de smetsof, die hij met chloral mengde, spoot hij dolle dieren in en genas er 4 van de 6. De Académie de Médicine" zal de stof onderzoeken om uit te maken, of men hier inderdaad met eene belangrijke vinding te doen heeft. In Kansas heeft een hevige cycloon gewoed, welke gepaard ging met zware regens en Union- town, een dorp met 600 inwoners, zoo goed als geheel verwoestte. De ingezetenen schijnen het gevaar voorzien te hebben. Althans er zjjn slechts 6 personen verdronken. Daar echtèr de telegraaf- gemeenschap verbroken is, blijven nadere berichten nog uit. Een hevige brand heeft de Bank van Nieuw- Zeeland en een groot aantal handelskantoren te Levuka op de Fidsji-eilanden in de asch gelegd. De schade wordt berekend op 25,000 pd. st., voor een gedeelte door verzekering gedekt. De Chippewa-Indianen op het hun voorbe houden gebied van Mille Lacs in Minnesota hebben den strijdbijl opgevat. Eenige aannemeis gingen ten spijt van hunne waarschuwingen, er toe over op hun grondgebied een besproeingskanaal te graven. Een driehonderd werklieden, meest Zweden, maakten een begin en 400 Indianen, die vreesden dat op die wijze hunne meren zouden wor de drooggelegd, zoodat zij niet meer zouden kunnen visschen, vielen hen aan, aangevoerd door Witte Slang en Groote Beer, allen in volle oorlogstooi, met „tomahawks" en getrokken geweren ge wapend. De werklieden wierpen hun gereedschap neer en vluchten. Zeven hunner werden neerge schoten allen Zweden, en verscheidenen gekwetst. Twee der slachtoffers werden gescalpeerd en afgrijselijk verminkt. Drie compagniën troepen zijn naar Mille Lacs gezonden „om de orde te herstellen." Scliagen, 20 Juni. Aangevoerd Paarden f a f veulens f a Ossen f Stieren f a magere Geldekoeien f (i ,23 vette dito ƒ190 a 250.— Kalf koeien f a vaarzen dito f a ,10 nucht. Kalveren 10,— a 19.— Graskalveren f a 20 Varkens 13 a 15.— Biggen ƒ7.— a 11. 45 vette Schapen f26 a f 30 magere dito f af, O verhouders f .af Kipeieren f 3.50 a f 4. per 100 stuks. Leiden, 21 Juni. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f af 6 Stieren f46 a f155 Veulens stuks f a f .8 Kalikoeien f115 a f 262. 72 Melkkoeien f 100 a f256 45 Varekoeien f 100 a 220. 160 Vette Koeien f 126 a f 260, 90 Vette Kalveren f26 a f 75, 57 Magere Kal veren f4. a f17. Graskalveren f a f 690 Vette Schapen f 20 a f 32. 202 Magere Schapen f 14 a f 23. Paarden f af 916 MagereLammerenf 8.50 a f 19. Vette jarige f a f 43 Magere Varkens f 14 a f 21. Vette Varkens f a f 137 Biggen f 7. af 13. Londen, 20 Juni. Ter veemarkt zijn aangevoerd 900 Runderen, 7000 Schapen en Lammeren 150 Kalveren, 20 Varkens, Men noteertRunderen 0,35 a f0,683/4 Schapen en Lammeren f 0,55 0,95 Kalveren f0,561/i af0,90 Varkens 0,375 a 0,676 voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts D RIE - maal in rekening gebracht. Ondertrouwd: Joh. EEL IIA A en T. M. VEEXSTRA. TT^m «a* 1889. Getrouwd: PIETER LANGEVELD Pz. en ERE LI A HELENA DIJT, die, mede namens wederzij dsche familie, hun nen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, zoo van hier als elders, bij hun huwelijk ondervonden. Texel, 20 Juni 1889. Geboren: JAN, zoon van W. DUINKER en V. BOONACKER. Waal, 20 Juni 1889. n DISTRICT TEXEL. De Maatschappij verzekert hooi a 11.12 per f 1000. Vaste jaarlijksche bijdrage. Geen andere kosten dan van een polis a 60 ct. De polis is doorloopend. Kantoor Zondags van 12—2 's namiddags. SPECIALE INRICHTING Bij J. de WAARD Jz. HELDER. Adres: P. RRLIN, Haven, Texel Factoor in alle Zee- en Rivierviscli. Commissie en Consignatie. i»e talk laWiaii it

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2