Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Deelden wij in ons vorig' nummer mede dat hier reeds zeer goede aardappelen van den konden grond zijn gerooid, niet minder opmer kelijk is het, dat door den tuinman Jb. Rijk reeds een flinke partij slaboonen kon worden geplukt. Dit te kunnen doen in de eerste helft van 't jaar, getuigt wel van het groeizame weder. Oudeschild, 29 Juni. De uitkomsten der visscherij zijn sedert eenige weken zeer on gunstig. Vooral de kleine schuiten, die bij gebrek aan betere bezigheid de rogvisscherij uitoefenen, vangen bijna niets, zoodat natuur lijk ook zeer weinig valt te verdienen. Evenals in vorige jaren, gaf de rederijkers kamer „Heije" ook nu op twee avonden in de kermisweek eene uitvoering. Vier kleine stukjes werden ten tooneele gebracht. Zij, die de voorstelling bijwoonden, hadden wel een warme, doch ook tevens een prettige avond. Men schrijft dat te Amsterdam de Mormonen nog steeds voortgaan met propagande te maken. De bekeerlingen, mannen en vrouwen, worden, slechts in linnen hemd en broek gekleed, des morgens zeer vroeg in de Wetering gedoopt en dan later, gedroogd, naar de Nieuwe Wereld gezonden. Aan De Tijd wordt medegedeeld, dat de Minister van Financiën ten aanzien van den derden grondslag de belasting op het personeel, het volgende voorschrift heeft gegeven; Van het begin af is de wet niet letterlijk toegepast. Haardsteden, waarvan de rcokuitgang tot beneden het dak is afgebroken, blijven voor de belasting buiten aanmerking. Daar de tegen woordige inrichting der rookbuizen niet zelden afbraak op voormelde wijze verhindert, heb ik er geen bedenking tegen, dat haardsteden ook buiten telling blijven, indien zoowel boven als beneden het dak een gedeelte van de rookbuis uitgebroken en het dak doorgetrokken is. Mocht tegen gedeeltelijke afbraak op die wijze bezwaar bestaan, bijvoorbeeld omdat door een nieuwe opening boven het dak de schoorsteen te zwik zou worden, dan zou genoegen genomen kunnen worden met het uitbreken der buis van den zoldervleer tot het dak, of wel met afbraak van een vak tusschen die eindpunten ter lengte van ten minste één meter ot van een lager, op zicht bare plaats gelegen vak, ter lengte van ten minste een halven meter, in dier voege, dat toezicht onmogelijk blijft. Mocht nog een enkel geval overblijven, waarin haardsteden niet op de voormelde wijze onbruik baar zijn te maken, en alleen de opening onder bij den schoorsteenmantel dichtgemetseld of bepleisterd wordt, dan behoor en die te worden meegeteld, behoudens ontheffing, wanneer daartoe volgens de uitkomsten van een onderzoek in den winter, als hiervoor bedoeld, aanleiding bestaat. Als een merkwaardig staaltje van hetgeen de daling in den marktprijs van een handelsartikel beteekent, verdient zeker vermelding, zegt het „Hbl", dat do waarde van den wereldvoorraad van koffie gisteren circa 56 millioen gulden minder was dan veertien dagen geleden. In de thans verschenen tweede aflevering van het Tijdschrift der Nederl. Heidemaatschappij schrijft de heer Löhnis o. a. het volgende: „De Nederl. Heidemaatschappij heeft op het oogenblik nog geen definitief directeur. De leden van het dagelijksch bestuur hebben de rollen tot nu toe onderling verdeeld, en de heer Tutein Nolthenius heeft als waarnemend directeur voor zeker het leeuwenaandeel in de werkzaamheden. Zoolang de maatschappij niet de beschikking heeft over vaste inkomsten, zal het echter moei lijk gaan een definitief directeur te benoemen, tenzij deze betrekking, zooals in Denemarken, te verbinden zou zfjn aan een andere gesalarieerde van overeenkomenden aard. „Men wane nu echter niet dat de maatschappij zal gaan insluimeren. „Het „plan de campagne", dat de maatschappij zich voorstelt, zal weldra aan het publiek worden bekend gemaakt. De algemeene vergadering zal aan het hoofdbestuur de gelegenheid bieden, haar plan van actis bekend te maken en tevens om mededeeling te doen van de voorbereidende stappen, die nu reeds genomen zijn. Vóór dat men daarvan kennis genomen heeft, schorte men zijn oordeel op! „Het dagelijksch bestuur is meer dan iemand anders overtuigd, dat niet getalmd en niet ge draald mag worden, maar tevens staat het vast dat het welslagen van een onderneming maar al te vaak afhangt van de wyze waarop zij wordt aangevat. Te hard van stal loopen is geen deugd, wanneer men een verren tocht denkt af te leggen. De Eerste Jager, de Stoomboot „Wodan" Kapt. M. 't Hart, die den 20 Juni van 72 schepen overnam 277'/2 ton volle en 1437a ton Maatjes te zamen 421 ton haring, aanvaarde de thuisreis den 21 dezer voorm. ten 11 ure, en arriveerde Maandag 24 dezer nam. ten 37a ure in de haven te Vlaardingen. Als een bijzonderheid verdient vennelding, dat de rupsen eindelijk eens iets nuttigs ver richten. Van Renswoude wordt namelijk mede gedeeld, dat deze algemeen verachte diersoort bezig is de boekweitvelden te zuiveren van een soort onkruid, herik of krodde genaamd, zonder aan de boekweit schade te doen. Te Koevorden ontstond brand in de Salland- straat, die in weinige oogenblikken zeven perceelen door acht huisgezinnen bewoond, vernielde. De gebouwen zeiven waren tegen brandschade ver zekerd, de inboedels slechts ten deele. Ook een jubileum De drie veldwachters van Franekeradeel, geen kans ziende om ooit hun 100-jarigambtsjubileum te vieren, hebben botje bij botje gelegd en een eeuwfeest met hun drieëen gevierd, waartoe H. Kreemer, te Midlum 36jaar en een breuk, J. Camminga, te Achium 33 jaar en een breuk, en H. Spanjer te Ried, 30 jaar en een breuk hebben bijgedragen. De „meester" had berekend dat 't 13 Juni juist 100 jaar zou geweest zijn als ze alle drie op een dag waren aangesteld Men meldt aan de „N. R.Ct." uit Groningen Het gerucht, dat hier de ronde deed, als zoude in den laten avond van Zaterdag jl. iemand in het Cafe „Eendracht" gruwelijk verwond zijn, wordt bevestigd. Dit Cafe is eene der verzamelplaatsen van sociaal-democraten, die dan ook op den bewusten avond aldaar in groot getal aanwezig waren. Onder hen was een zekere N., die afvallig van de leer werd en door de anderen daarover hard werd gevallen. Ten slotte werd N. met groot lawaai van de trap gedrongen, van welk oogenblik de socialist M. M. gebruik maakte om hem met een mes eene vreeselijke wonde over het aangezicht toe te brengen. N. zal voor zijn geheele leven verminkt zijn. Men schrijft uit Honselerdijk. De eerste partij aardappelen, van hier onder het merk der vereeniging Westland naar Enge land verzonden, is aldaar zeer goed ontvangen, getuige de flinke prijs, die zij heeft behaald. De zoogenaamde hoorntje brachten te Huil f3.90 en te Londen f 3.60 op per kist van 50 K.G., van welk bedrag de verzenders meer vrij geld over houden, dan zij op de beste binnenmarkten kunnen maken. Is de uitslag dus wat het financieele betreft bevredigend, veel van belang is de verklaring van een voornamen Londenschen handelaar in aardappelen, die zoowel qualiteit als verpakking roemt en het vertrouwen uitspreekt, dat de Hollandsche aardappel, aldus onder streng toezicht verzonden, zijn goeden naam zal terugkrijgen. Op de vraag: wat moet men doen, om bij onweder niet getroffen te worden? wordt door de „Noordbrabanter" het volgende antwoord gegeven in de eeiste plaats kan gezegd worden, dat het geheel nutteloos is de ramen en deuren te sluitenhet openstaan daarvan levert volstrekt geen gevaar op. Wel het opstijgen van een dikke kolom rook uit den schoorsteen. Blusch dus uw vuur tenzij gij vuur stookt, zonder rook Ga niet bij den schoorsteen staan, ook niet bij ijzeren of koperen gereedschappenbij het over springen van den bliksem van het eene voor werpt op het andere zou hij door uw lichaam kunnen gaan en u dooden of verlammen. Is men geheel door metalen voorwerpen om ringd, dan is men veilig, dus ook in een ijzeren ledikant; ook in een kleerenkast waar wollen kleederen hangen, of gedekt met een wollen deken. Men is dan namelyk afgesloten door stoffen, die electriciteit niet geleiden. Liefst ga men midden in de kamer staan, zoover mogelyk van schoorsteenen en muren af en legge ijzeren en koperen voorwerpen, welke men bij zich draagt van zich af. Tot zoover de voorzorgen voor binnenshuis, die voornamelijk voor het platte land gelden, want de woningen in steden worden zelden getroffen. Buitenshuis heeft men er op te letten, wat gevaar oplevert; het dragen van metalen voor werpen, de vlakte, de onmiddelijke nabijheid van boomen, huizen of water. Men verwijdere zich dus zooveel mogelijk daarvan. Metalen voor werpen legge men eenige meters van zich af en vleie zich lang uit op den grond neder. Steek vooral uw regenscherm niet op. Laat u liever nat regenen of zet het op een loopen; als ge de een of andero beschutting binnen uw bereik 1 ziet. In Augustus en September aanstaande worden vanwege de sectie der Duitsche Visscherij vereeniging voor het visschpn in volzee eene practiach-wetenschappelijke expeditie in de oos telijke Noordzee ondernomen. Het hoofddoel ven deze expeditie in het opzoeken van groote haringscholen aan de Duitsche en Jutlandsche kusten, alsmede van plaatsen, waar kuit geschoten wordt. Het onderzoek zal 5 a 6 weken duren Dr. F. Heinike, in Oldenburg, zal aan het hoofd der expeditie staan. Verder nemen daaraan deel een zooioog, een botanicus, een ambtenaar van de visscherij en zes visschers. De kosten zullen omstreeks 18,000 mark bedragen, en worden betaald uit het rijksfonds voor de bevordering van de visscherij. Het geschil tnsschen Duitschland en Zwit serland heeft reeds een zeer lange geschiedenis doorloopen en nog is het niet te voorzien, dat er weldra een schikking zal worden getroffen. Bij elke beschouwing over het Duitsch-Zwit- sersche geschil houdt men drie zaken in het oog. Vooreerst let men op het antwoord van den heer Droz op de interpellatie in den nationalen raad, daarna op de tweeërlei uitlegging van het recht van onzijdigheid aan Zwitserland toegekend en eindelijk op de uitingen der openbare meening zoowel in Zwitserland als in Duitschland. In ons vorig nummer deelden wij het voor naamste uit de verklaringen van den heer Droz mede. Aan duidelijkheid liet deze rede zeker niets te wenschen over. Immers weet men nu in Duitschland zoowel als in elk ander land dat de Zwitsers niet gezind zijn vreemde inmenging in het bestuur hunner binnenlandsche aangele genheden te dulden. Toch schijnt men te Berlijn voor deze en ande re redeneeringen geheel doof te zijn. Wat wil de kanselier dan toch nu de Zwitsersche regeering zoo onomwonden heeft verklaard op haar stand punt te blij ven? Toch geen militaire maatregelen nemen; mogelijk ook met voorbijzien van het protest uit Baden het grensverkeer bemoeielijken Het eene zou nog dwazer zijn dan het andere. Men behoorde toch, zegt Eugen Richter in zijn blad, te Berlijn te weten dat Zwitserland een welgewapend en goedgeoetend leger van twee honderd duizend man in het vuur kan brengen en dat het van prachtige verdedigingswerken is voorzien. Bovendien zou Zwitserland, wanneer het door Duitschland was aangevallen zich terstond bij Frankrijk aansluiten; en waar bleef dan de hooggeroemde beteekenis van het drievoudig ver bond? Heel onwaarschijnlijk is het dan ook niet dat de staatkunde van Duitschland zich even vast zal werken als zij dat reeds by andere gelegenheden deed. Dit oordeel van den heer Richter wordt met zooveel woorden onderschre ven door den liberalen afgevaardigde Dr. Bamber ger, die in eene verkiezingsrede het openlijk uitspraak dat Duitschland's politiek van den laatsten tijd niet te verdedigen was. Een inzender in chemicaliën, op do Parijscne tentoonstelling, de heer Dufresne, die de jury trachtte om te koopen, is streng gestraft. Hij bood elk der juryleden omstreeks 2000 fr. aan, indien men hem de gouden medaile verleende en zond hun reeds dadelijk de helft dier som ten geschenke. Al de brieven werden den directeur, den heer Bergerher ter hand gesteld en de Minister van Koophandel heeft diensvolgens Dufresne van zijne rechten als inzender vervallen verklaard, behoudens andere straffen. Dit be sluit zal bij zijn uitstalling worden aangeplakt en in het „Journal Officiel" bekend gemaakt. De Nationale Raad in Zwitserland heeft zonder discussie het besluit van den Bondsraad goedgekeurd betreffende een leening van 16 mil- loen voor het aanschaffen van geweren en amunitie. Vergadering Zaterdag 29 Juni 's morgens 10 uur. Voorzitter de heer C. M. Kooy, burgemeester. Tegenwoordig 10 leden, zynde de heeren F. Keyser Koorn, Mets, Brouwer, Loman, Roeper, Dros, C. Zym Bakker en C. Keyser Pz. Afwezig de heeren Coninck Westenberg, Boon en T. M. Zymeerstgenoemde met kennisgeving. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Ingekomen Prov. bi. wordt voor kennisgeving aangenomen. Daarna brengt de Voorz. ter tafel: Procesverbaal opname boeken en kas van den gemeente-ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. Concept raadsbesluit tot goedkeuring van ver-

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2