Marktberichten. Verkiezing Doopsgezinde g Waal en Oost 6. J. 0. D. Be Tienden m fi pwassen en velta Texel worden japon zal op Maande public* komen van nieuwe ontdekkingen op de plaatsen» waar niemand voorheen aanwezig zijn van het edele metaal had vermoedzoowel als het vinden van andere miniralen enz. Na aldus gesproken te hebben over de groote minirale rijkdommen van het land, wijst het hoofd van mijnwezen op de groote verbetering, die zijn kantoor heeft ondergaan, door het aan leggen van verschillende registers, waardoor hij in staat is gesteld maandelijks een staat in te leveren, die aantoont, wat er in de verschillende goudvelden omgaat. Woensdagmiddag zegt de Transvaalsche Volks stem, waren de discussiën in den volksraad zoo heftig als zij gedurende deze zitting nog niet geweest zijn. Zij ontstonden naar aanleiding van een Uitv. Raadsbesluit, waarin gevraagd wordt om een derde nonofficieel lid van den uitv. Raad, en wel een lid, dat in staat is notulen te houden, te benoemen tevens worden daarbij overgereikt verschillende memories, vragende om den heer Bok nonofficieel lid van den Uitv. Raad te maken. Tot eene beslissing is de Raad nog niet gekomen wij wilien echter hopon, dat hij het Uitv. Raads besluit zal aannemen, want de heer Bok is een ambtenaar geweest, die niet alleen zijn leven voor dit land gewaagd heeft, doch het ook altijd trouw heeft gediend. Indien de Raad de diensten op prys stelt, dan moet hij niet uit het oog verhezen, dat men een gewezen staatssecretaris niet eene betrekking als mijncommissaris ot eene andere ondergeschikte betrekking kan aanbieden. Dat zoude eene beleediging zijn en dan ware het beter om niets te doen, Omtrent voorbehoedmiddelen tegen varhens- ziekte schrijft de heer G. Dros uit Kuddelstaart in het Mbl. der H. M. v. L. o. m. het volgende Was 't wonder, dat de groote warmte, die de eerste dagen van Mei ons gaven, ons op 't idee brachten eens in onze landbouwlectuur te gaan rond snuffelen of 't ons ook gelukken mocht, middelen tegen de gevreesde ziekte te vinden, die met succes zijn aangewend geworden? We hebben gezocht en gevonden. Dat is te zeggen, we hebben van een paar middelen gelezen, dat ze onfeilbaar zijn en daarom moeten we die mededeelen, in de hoop, dat men niet verzuimen zal, die onfeilbaarheid eens op de proef te stellen. Zekere boer had met bedoelde ziekte veel te kampen. Eerst kreeg het betrekkelijk kleine hok daarvan de schuld, waarom er groote hokken ge maakt en zoo ingericht werden, dat hun bewoners naar verkiezing uit en in konden loopen. Toch openbaarde zich weer de ziekte. Een volgend jaar had de plaats, van welke we dit vermeld vinden, een andere bewoner gekregen, een boer, die proef ondervindelijk op de hoogte van zijn vak was. Hij zegt: „Ik had jaarlijke twee of drie varkens en plaatste die in de bestaande hokken. Zoodra het warm begon te worden, in het laatst van Mei, gaf ik ieder varken, 's morgens en 's avonds, een gewone pijpenkop vol gemalen zwavel in den bak en roerde die door de karnemelk en hield daarmede vol tot in Augustus; ik had het genoegen negen achtereen volgende jaren al mijn varkens gezond te houden, weshalve ik mijn middel onfeilbaar durf noemen." Een jaar later echter kwam er een kink in den kabel, het tot onfeilbaar verklaarde middel scheen zijn eer niet te kunnen handhaven, want niettegen staande het precies als te voren werd gebruikt, brak Vierde voorbehoedmiddel. Er zijn er ook, die dwepen op grond van ondervinding met een of ander zuur en bij voorkeur met zoutzuur, dat men bij den apotheker kan bekomen. Tegen Juni, is Mei warm, dan met dat middel beginnen en in October er mee eindigen. Als men het voeder gereed maakt, laat men van te voren eenige druppels van genoemd zuur in het water, de karnemelk of de wei loopen, tot de vloeistof een aangenaam zuren smaak heeft ver kregen daarna mengt men de vaste en vloeibare spijzen goed dooreen en zet ze den varkens voor. Het middel schijnt probatum te zijn. Vijfde middel. Het volgende middel kunnen we op grond van eigen ondervinding aanbevelen. Buur man had verleden jaar een best varken. Vele varkens om en bij hem stierven. De man maakte zich, niet zonder reden, ongerust over zijn dikhuidigen vriend. „Weet u geen middeltjes," zegt hij, „om van de ziekte verschoond te blijven Ja, weet je wat je eens doen moet? Geef in elk maal eten wat fijn geklopte steenkool, baat het niet schade doet het evenmin. De man doet het en zjjn varken is gezond gebleven. Nu beweren wij volstrekt niet, dat bedoeld varken door het gebruik van steenkolengruis November haalde, maar toch is 't opmerkelijk, omdat voor en na alle varkens hier stierven. We hadden het middel ergens gelezen en begonnen er eenige waarde aan te hechten, toen hier een ziek jong varken genas door het gebruik van eenige fijn geklopte, vuile, zwart gerookte pijpekoppen. Nu worden er natuurlijk nog wel andere middeltjes opgegeven, maar het gaat niet aan, die alle te ver melden; vele er van zullen ook schouderophalend worden gelezen. Om één ding in 't algemeen moet vooral gedacht worden n. 1. om de zindelijkheid en om de hokken. Hoe zuiverder de lucht in de omge ving van het dier is, hoe minder zjj opzettelijk verontreinigd wordt door broeiing van mest in het hok, of door de nabijheid van rottende stoffen en mesthokken, die in den zomer, bij groote warmte een hoogst schadelijken stank verspreiden, hoe minder voorwaarden er zjjn voor 't ontstaan der ziekte. Hebben de hokken muren, dan beveelt het zich aan om, die van tijd tot tijd te witten met kalk. Niet zelden ook worden den varkens en hun hokken hier en daar een streeks teer gegeven, opdat de eerste daaraan zouden kunnen likken ter voorkoming van ziekte. Is een varken lijdende geworden, dan moet zjjn stal worden ontsmet en mag geen stroo meer uit eigen schuur gebruik worden. Deed men het, dan bestond er veel kans dat de andere, nog gezonde varkens ook ziek werden. Scliagen, 4 Juli. Aangevoerd 6 Paarden f 4o a f 140 veulens f a Ossen f a4 Stieren f60 a 120, magere Geldekoeien f a ,19 vette dito ƒ180 h 240.- Kalf koeien 160 a 200 vaarzen dito f a ,45 nucht. Kalveren 10,— a 20.— Graskalveren f a Varkens/.- 13a 16.- Biggen ƒ6.- a 9.-. 140 vette Schapen f25 a f 34 magere dito f af, Overhouders f .af Kipeieren f 2.74 a f 3.25 per 100 stuks. Leiden, 5 Juli. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f af 36 Stieren f56 a f225 Veulens stuks af .10 Kahkoeien Melkkoeien f 102 a f 256 32 Varekoeien f 100 a 224. 76 Vette Koeien f 126 a f 282, 110 Vette Kalveren f32 a f 85, 48 Magere veren f5. a f19. Graskalveren f a f120 a f 264. 47 Kal f Door de Liberal öosterend zijn voor d( tot kandidaten aangf de Heeren: Jak. Jaksz. ROEF W. BRAKS W. BAKKER Kz. S. P. KONING Het Bestuur der P. L Volgens officieuze broedervertoeving na oefening van ZONDA hoe de plaats van Ds schijnlijk vertrek zal Afdoend moet dan l één of twee leeraars voorgaan. Bij de behandeling vraag, is wegblijven j Notaris des morgens 11 cle Vergulde Kikkert Ten verzoeke S. P. KI Ond< kend, c eerend om de twee maanden 1 slijpen van scharen bascules, balansen, en Prijzen van Een SCHAAR SCHEERMES KOFFIEMOLEN BASCULE BALANS or ■ziolrto 11 it Dat. vArwoVtfi hii Son oiaonnnr riAr —ME I—1—

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 3