Buitenland. Marktberichten. Advertentiën J. H. MOOJEN, Meiaar. GEVRAAGD km 25-jarip EcMvereenittint ADVERTENTIËN. Bij de posteiijen wordt een onderzoek inge steld naar de bestellers en postboden, aan wi6 een Zoopdienst van meer dan 8 uren daags is opgedragen. Vermoodelijk staat dit in verband met het voornemen om als het kan hun moeielijke taak te verlichten. Door de Staten van Friesland is besloten in het belang van de paardenfokkerij voor de jaren 1890, 1891 en 1892 jaarlijks f2000 beschikbaar te stellen. Aan een particulier schrijven uit Indië wordt het volgende ontleend omtrent het gevecht te Edi, waarbij de luitenant Gaade sneuvelde Toen de kapitein in de benting terugkwam zonder de dapperen die van geen wijken hadden willen weten, hoewel zij een wissen dood voor oogen hadden, was hij half krankzinnig van smart over de lafheid van zijne troep, die door de vlucht de ramp veroorzaakt had en die het leven kost aan een uitmuntend officier. De kaptein verbrak zijn zwaard en legde ten aanhoore van zijn compagnie de plechtige gelofte af, dat hij zich ten aanschouwe van vriend en vijand zou doodschieten, als de soldaten bij de eerste de beste gelegenheid de smaad niet uit- wischten, dien zij door hun lafhartig vluchten op zich geladen hadden. Het „Centraal Blad" voor Israëlieten in Nederland verneemt uit Paramaribo dat de Gou verneur jhr. mr. M. A. De Savorin Lohman op de koloniale begrooting van Suriname eene som van f 6000 heeft gebracht, tot het benoemen van een opperrabijn in Suriname. Het Stoomschip „Veendam", 29 Juni van Rotterdam vertrokken, arriveerde 9 Juli teNewYork Duur der reis 10 dagen en enkele uren. Aan de suikerfabriek van de heeren Spakler en Tetterode te Amsterdam hebben Zaterdag 150 man gedaan gekregen. De werklieden, die 20 jaren en langer aan de fabriek werkzaam zijn, krijgen drie maanden hun volle loonde anderen die minder dienstjaren hebben, ontvangen gedu rende hetzelfde tijdperk 6 gulden per week, en de jongens vier weken lang hun halve geld. In het Tijdschrift der Nederlandsche maatschap pij ter bevordering van nijverheid wijst de heer F. W. Van Eeden op het gebrek aan vindingrijkheid der hedendaagsche Nederlanders, waarvan het gevolg is dat hier sommige vakken beoefend blijven, die geen of slechts een zeer schraal voordeel geven, en dat in vele bedrijven de een den ander gedachteloos volgt en niemand eigenlijk komt op nieuwe ideeën. De tegenwoordige Nederlander is niet zoo vinding rijk als zijn voorvaderen. Hij wil wel geld verdienen, maar weet niet genoeg wegen daartoe, en daardoor kiest hij juist die wegen, waarop het meest gedrang is. Verschillende grondstoffen uit overzeesche gewes ten worden hier bij massa's ingevoerd naarDuitsch- land, om daar door de industrie te worden verwerkt. Te vergeefs zoekt men in Nederland b. v. een handig industrie, die bekwaam is om de huiden van leguanen, roggen, haaien en slangen tot fraaie voorwerpen van dagelijksch gekruik te bewerken, zooals in Frankrijk en Duitschland geschiedt. Even zoo is het met de ivoornoten, die uit Zuid-Amerika worden aangevoerd om in Duitsche fabrieken tot knoopen te worden verwerkt. De grondstof wordt in massa doorgevoerd en voedt de buitenlandsche industrie, die de uit die stoffen bewerkte voorwerpen hier met voordeel weder invoert. Ja zelfs werd medegedeeld, dat veel van het hier ingevoerde Duitsche fijne mandenwerk gemaakt wordt uit Nederlandsche teenen met Nederlandsche verf. Een groot bezwaar wordt door velen geacht de bescherming, die in andere staten aan hunne indus trie wordt verleend. De schr. gelooft, dat de ware industrieel, de bezielde industrieel dit bezwaar niet te groot zal achten en door oorspronkelijkheid en vindingrijkheid zal overwinnen. Ja, hij ziet in dat bezwaar juist een spoorslag voor Nederland om als van ouds alle natiën door het gehalte zijner producten te overtreffen. Waar wij het leelijke basterdwoord „chique" (vulgo sjek), gebruiken, zegt de Spanjaard nog heden ten dage „flamenco" (Nederlandsch, Vlaamsch.) De Span jaard herinnert ons nog aan onzen ouden adeldom! Maar genoeg, eindigt de heer v. E. Heb ik over dreven, niemand zal ontkennen dat hier toch wel iets te doen valt, en dat onze Nederlandsche maat schappij ter bevordering van nijverheid hier iets doen kan. Op 12 October 1892 zal het 400 jaar geleden zijn, dat Christofiel Columbus de nieuwe wereld ontdekte en een groot aantal landen maakt zich gereed dien dag feestelijk te herdenken. Te Madrid is eene commissie van voorbereiding be noemd, die alreeds een prijs van 30,000 frs. heeft uitgeschreven voor het beste werk in proza over de te vieren gebeurtenis. De commissie tot onderzoek naar de oorza ken van de ramp te Johnstown heeft de eigenaars van het Conemaugh-meer, dat het onheil veroor zaakte, daarvoor verantwoordelijk verklaard. De Kamer van Afgevaardigden in Frankrijk heeft Dinsdag de militaire wet in haar geheel aangenomen, met 386 tegen 170 stemmen. De minister zeide dat uit gedane proefnemingen het onvoldoende bij het materieel niet was gebleken. Wat de geheele vernieuwing van materieel betreft, deze zou eene uitgave eischen van 58 millioen, en de minister kon voor het tegenwoordige geen voorstel van die strekking indienen. Niettemin werd met de voorbereiding van zulk een maat regel voortgegaan. Engeland heeft in overleg met Duitschland het plan opgevat tot bijeenroeping van eene nieuwe conferentie omtrent de aangelegenheden in Afrika, welke waarschijnlijk in het najaar te Brussel zal worden gehouden. Behalve Engeland, België en den Congo-Staat hebben Frankrijk en Italië reeds hunne toestem ming gegeven. De voornaamste onderwerpen der conferentie zullen zijn: onderdrukking van den slavenhandel en het onderzoek naar de verschil lende middelen tot bevordering der beschaving in Afrika. In de Verpilleux-mijn te St.-Étienne zijn nog 37 lijken gevonden. Het geheele aantal personen die bij de jongste ramp omkwamen, bedraagt 208. Zaterdag avond werd aan het Tay Bridge- station (Dundee) het geschrei gehoord van een klein kindhet kwam uit eene mand, welke geadresseerd was aan eene om hare philanthropic welbekende dame te Edinburg. De mand werd geopend en men vond er een kind van drie weken in. De politie doet onderzoek. In Maart 1886 gleed een klerk bij de pos terijen op het trottoir bij den tuinmuur van 't paleis van Prins albrecht van Pruissen, tegenwoor dig regent van Brunswijk, in de „Wilhelmstrasse" te Berlijn, met het ongelukkig gevolg, dat hij eene verwonding bekwam, welke hem voor altijd ongeschikt voor zijn werk maakte. Er was op het trottoir, tegen de politie-veror dening in „geen asch gestrooid", en de verwonde stelde een eisch tot schadevergoeding in tegen de stedelijke overheid. Hij werd echter met dien eisch verwezen naar den eigenaar van het gebouw waarvoor het ongeluk gebeurde, en thans, na een langdurig onderzoek, verklaringen van ge neeskundigen enz. heeft de rechtbank den post beambte een toelage van 75 Mark per maand toegekend, welke prins Albrecht hem moet uitkeeren. Er blijken dus nog altijd rechters te Berlijn te wezen. Volgens nadere berichten aangaande het "spoorwegongeluk bij München, bestond de snel trein uit twee locomotieven en 24 wagens. Ten gevolge van een verkeerden wisselstand liep de trein op een dood spoor, waarop 3 wagens stonden. De beide locomotieven vielen omver in het zand. De beambten, die uit den trein sprongen, bleven ongedeerd. Achter den voorsten goederenwagen volgde een personenrijtuig en daarna een goede renwagen, welke laatste opgeheven werd en daarna over de geheele lengte in den personen wagen drong. Deze werd geheel vernield en van de 19 reizigers, die zich daarin bevonden werden 8 dadelijk gedood, en stierf een ander nog denzelfden dag aan de bekomen wonden, terwijl men vreest dat een tiende eveneens zal bezwijken. Verscheidene der in 't gasthuis te München verpleegde gewonden toonen kenteeke- nen van ruggemergschudding. Een groot deel van de stad Bakersfield, in Californië, is door brand vernield. De schade wordt op 1,000,000 dollars geschat. Eenigen tijd geleden beval de sultan van Turkije een nauwkeurig onderzoek naar den toestand van de vestingwerken, die den ingang van den Bosporus van de zijde der Zwarte Zee bestrijken. De hiertoe benoemde commissie heeft bij een onverwacht bezoek alles in orde bevonden en waargenomen, dat elk soldaat wist wat hem te doen stond. Een der leden van de commissie zeide, dat indien de beiden forten in deze voor- treffenlijken toestand blijven, geen Russisch schip met kwade bedoelingen ooit den Bosporus door kon. Ook geloofde hij dat Turkije niet voor een inval van het buitenland behoeft te vreezen, daar te Porte, in korten tyd 200,000 van de flinkste soldaten in 't veld kan brengen. Op Cuba werd voor eenigen tfld een jong meisje, dat tot een zeer rijke familie behoorde, ingescheept. Zij was erg ziek en wilde in Spanje, haar vaderland, gaan sterven. Zfl had volgenë de geneesheeren nog 2 of 3 dagen te leven. Om nu te beletten dat zij in zee zou begraven worden, hadden zy alles wat voor balseming noodig was aan boord meegenomen, alsook eeue prachtige kist om het lijk in te sluiten. Maar de zeelucht bracht zulke rasse verbetering in den toestand van het meisje, dat toen het schip in de haven van Santander aanlegde, zij geheel hersteld was. Terwijl zy in het hotel, waar zij was afgestapt, met veel eetlust het ontbijt gebruikte, zagen de bedienden der douanen mot verwondering de prachtige lykkist aan wal brengen, die voor haar was gereed gemaakt. Scliagen, 11 Juli. Aangevoerd 5 Paarden f 75 a f 140 veulens f a Ossen f U5 Stieren f55 a 170, magere Geldekoeien f\ 50 U225 20 vette dito 115 a 275.— 18 Kalf koeien f 160 a 200 vaarzen dito f a ,8 nucht. Kalveren 10,— a 19.— Graskalveren f a Varkens 13 a 16.— Biggen f7.— a 9. 35 vette Schapen f24 a f 29.50 45 magere dito fl4a f 18, Overhouders f .af Kipeieren f 2.50 a f 3. per 100 stuks. Leiden, 12 Juli. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f af 42 Stieren f60 a f195 Veulens stuks af .8 Kalikoeien f125 a f 262. 23 Melkkoeien f 105 a f250 23 Varekoeien f 100 a 220. 76 Vette Koeien f 128 a f 280, 96 Vette Kalveren f30 a f 82, 28 Magere Kal veren f6. a f 19. 7 Graskalveren f 24 a f 46 725 Vette Schapen f 23 a f 34. 247 Magere Schapen f 14 a f27 Paarden f af 256 Magere Lammerenf 9. af 15. Vette jarige f a f 86 Magere Varkens f15 af 24. Vette Varkens f a f 156 Biggen f 6.75 af 13.. Londen, 11 Juli. Ter veemarkt zijn aangevoerd 400 Runderen, 7000 Schapen en Lammeren 90 Kalveren, 60Varkens, Men noteertRunderen 0,35 a f 0,75 Schapen en Lammeren f0,55 a 092, Kalverenf df0,5674 f.0,82* Varkens f 37' a 64 voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Teielsche Courant in eens opgegeven, worden slechts D RIE - maal in rekening gebracht. Getrouwd: JACOB EE LR AN Iiz. en CORNELIA HUIS RAN. Texel, 11 Juli 1889. Heden overleed plotseling mijn geliefde Echtgenoot, P. DALREIJER. Burg Texel, 11 Juli 1889. Wed. P. DALMEIJER. Algemeene Kennisgeving Die iets te vorderen hebben of verschuldigd zijn aan GERRIT LEEN, gelieven daarvan vóór het einde dezer maand opgave of betaling te doen ten kantore van; Een beste melkgevende KOE, p. m. 10 liter per maal. Adres: Texelsche Courant Op den 22"'" Juli e. k j hopen onze geliefde ouders J. HARTOG Cz. en R. K UIJP ER te herdenken. Hunne dankbare kinderen. Zaandam, 8 Juli 1889. VTimJcatVUiFtinKUKKKfllDiaMBIBAOnBaMnaBHBMaHMaBHBnM

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2