N°. 188. Zondag 21 Juli. A°. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgeoers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Het Hollandsclie Rundvee op de Internationale Veetentoonstelling te Parijs. Onder bovengenoemd opschrift vermeldt het N. v. cl. D. een schrijven uit Parijs, hetwelk zoo belangrijk is en zoo eervol voor ons land en de betoonde energie, dat wij niet kunnen nalaten, daaraan het een en ander te ontleenen overtuigd dat met ons, allen die belang stellen in de Nederlandsche veestapel, daarvan me genoegen kennis zullen nemen. Na eene beschrijving van de inrichting dei- tentoonstelling te hebben opgegeven, zeg de schrijver: „Het Hollandsclie veeras was waardig en goec vertegenwoordigd In het geheel telt de catalogus 157 inzendin gen van het Hollandsche veeras, waarvan slechts enkele zijn weggebleven. Van het Hollandsche veeras, in Frankrijk ge boren en opgevoed, zijn 68 inzendingen in den catalogus vermeld. De overige inzendingen omvatten het Holland sche vee, buiten Frankrijk geboren en opgevoed". Na betoogd te hebben, dat de concurrentie scherp was, vervolgt de schrijver: „Zonder den krach tigen moreel en en flnanci- eelen steun van het Nederlandsche Rundvee stamboek zou wellicht geen enkel veehouder uit Nederland er toe te krijgen zijn geweest om te Parijs in te zenden. Onder de leiding van den voorzitter, den heer J. Breebaart Kz. te Winkel, en den heer Waldeck, secretaris dier vereeniging, is echter eene collectie van 21 stuks runderen daar, om den eer van den Nederlandschen veestapel op te houden Die inzending behaalde gisteren 6 prijzen, name lijk een eersten prijs, gouden medaille en 500 francs, voor den jongsten stier van D. Huninga, te Bedum, prov. Groningen; een derden prijs voor den jarigen stier, van den heer J. L. T. Grone- man, te Wieringerwaard, bestaande uit een bron zen medaille en 300 francs; een eersten prijs, gouden medaille en 300 francs, voor een vaars van den heer Constant Philips, te Wouw, prov. Noord-Braband; een tweeden prijs, zilveren medail le en 300 francs, voor een vaars van den heer H. Waiboer Az. te Winkel, prov. Noord-Holland; een derden prijs, bronzen medaille en 150 francs, voor een vaars, ingezonden door den heer H. F. Bult man, te Haarlemmermeer, op naam van de maat schappij: „het zuiddeel der Legmeerplassen" te Nieuwer-Amstel, en een dei den prijs, een bronzen medaille en 200 francs, voor een melkkoe van 7 jaren oud, van den heer F. Meijer, te Visvliet, gem. Groningen." Daarna vervolgt de schrijver onder dato 14 Juli: „Het was heden voor alle Nederlanders, die in den loop van den dag de tentoonstelling be zochten, een waar feest, want, zoo als ik reeds kortelljk vermeldde, het Hollandsche veeras heeft een schoone overwinning behaald. Een zesjarige Hollandsche melkkoe heelt, in concurrentie met de fokdieren uit alle afdeelingen en de prijswinners van alle rassen, de hoogste onderscheiding behaald. Die onderscheiding bestaat uit een eere-diploma en 15000 francs. Deze koe werd ingezonden door den heer Cor- nelis Michiels, te Antwerpen, een in Nederland welbekend Belgisch veehandelaar. Zij werd niet lang geleden door hem gekocht van den heer van der Lee, te Koudekerk. Oorspronkelijk is de koe afkomstig van Cornelis Beerepoot, te Westwoud, prov. Noord-Holland. Nog andere exemplaren van het Noord-Hol- landsclie veeslag, door Belgen ingezonden, doch in Holland aangekocht, behaalden gouden en zilveren medailles, met 1000 ol 700 francs. Wij hebben zegt de schrijver de Engel- schen geslagen, want met 16 tegen 10 stemmen, die op een schoon exemplaar van het Durham- ras waren uitgebracht, kende de jury aan de vertegenwoordigster van het Hollandsche veeras den eerediploma toe. Wij zijn dus voor de smadelijke bejegening, die wij van de zijde der Koninklijke Engelsche Landbouwmaatschappij bij gelegenheid van de tentoonstelling te Windsor hebben ondervonden, schitterend gewroken. Eene schoone verrassing wachtte de vertegen woordigers van de vereeniging het Ned. Rund vee.stamboek. Door de vereenigde jury werd aan de inzending, door die vereeniging bijeenge bracht, een eereprijs toegekend voor de schoonste verzameling ruDdvee. Voorwaar een welverdiende en eervolle onder scheiding, waarop die vereeniging terecht trotsch mag zijn. Voor den met den eersten prijs bekroonden jarigen stier is bereids 1000 francs geboden." Aan het einde zegt de schrijver: „Ik moet nog melding maken, van eene ver zameling schapen, ingezonden door den heer FI. F. Bultman te Haarlemmermeer, directeur van de Zuiderlegmeerpolder te Nieuwer-Amstel, die met een derden prijs, bronzen medaille en 200 francs zijn bekroond geworden. Terwijl in den catalogus vier inzendingen van Texelsch ras vermeld zijn, is geen van die vier opgekomen. Ik betreur dit ten zeerste, vooral voor de schapenfokkerij op het eiland zelf. Meer en meer wordt de waarde van het vol bloed Texelsche schapenras gewaardeerd, en 't is werkelijk teleurstellend, wanneer men een van de voornaamste schapenrassen, die Nederland oplevert, zooals het Texelsche ras gerust genoemd mag worden, op eene wereldtentoonstelling ziet schitteren door afwezigheid. Als fokdier toch heeft het Texelsche schaap, om met andere rassen, b. v. met Lincoln-, Cats- wold- of Leicesterras te kruisen, hooge waarde. Mij dunkt dat belanghebbenden bij de teelt van volbloed Texelsche schapen dezen wenk wel ter harte mogen nemen; niemand meer dan zij hebben er het grootste belang bij, dat haar ras meer en meer bekend wordt." Hoe jammer, dachten wij by deze opmer king, dat de hier bestaande afdeeling van landbouw, haar oorspronkelijk voornemen om iet Texelsch schapenras op de Parijsche ten toonstelling te doen vertegenwoordigen, heeft opgegeven, toen het bekend werd dat van uit Leiden eene collectie Texelsche schapen ter mededinging zou worden ingezonden, welke collectie er nu echter niet schijnt te wezen. Zoo ziet men: men wordt van niemand beter dan van zichzelve bediend. TEXEL, 21 Juli 1889. Ds. P. S. Bakels heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar de Doopsgezinde ge meente te Enkhuizen en Medemblik bedankt. Een ongeluk overkwam Woensdag-mid dag een zoon van den heer K. alhier. Te paard rijdende struikelde of gleed het dier uit op de steenenplaats, tengevolge waarvan paard en ruiter aan den grond geraakten en de laatste nog al belangrijke kneuzing aan het been bekwam. In een vorig nummer werd door ons medegedeeld, dat door de feestcommissie, van 12 Mei, te Oosterend, het restant harer rekening aan de „Prins Hendrik stichting" te Egmond aan zee was toegezonden. Van den directeur dier inrichting ontving de commissie een hoogst waardeerend schrij ven, hetwelk wij, ten einde genoemde inrich ting in de belangstelling van onze plaatsge- nooten aan te bevelen, in zijn geheel overnemen. Het luidt als volgt: Recht verblijdend was het my, uit Uwe zeerge- waardeerde letteren van den 10 Juli jl. opgevolgd door den mede door U afgezonden postwissel groot f 4.68, in goede orde ontvangen, te mogen vernemen en te ondervinden, dat de belangen dezer stichting, waarin oude behoeftige zeelieden, tegenwoordig ten getal sterkte van 82 personen een minder zorgvollen ouden dag genieten, ook by U op Texel weerklank hebben gevonden; ook van Texel zijn 3 verpleegden hier. Niet ten onrechten, wyzen wy er gedurig op, dat deze stichting eene nationale is en hare belangen dus een algemeen belang zyn. Nederlanders uit ieder oord des lands, onverschillig van welke gods dienstige belydenis, vindon hier plaats zoo er plaats is, die ontbreekt echter, om 34 candidaten te plaatsen en geld om te bouwen is er niet in kas; wanneer zich eens in iedere plaats van ons land eene commis sie vestigde om byeen te brengen wat bfjeen te brengen viel, ik geloof niet, dat ik nu in korten tyd reeds 34 maal had moeten schryven, „het spfjt my maar geen plaats" want dit is pynlyk voor mjj. Dat Uwe schenking ons dus verblyd heeft, behoeft wel geen betoog, hartelijk zy dan ook dank gebracht aan de commissie voor de feestviering op 12 Mei jl. a costi en verzoek U mynheer de Secretaris de tolk te willen zyn onzer achting voor dit bewys van sympathie voor deze stichting die ik in uwe en al de heeren der commissie hunne genegenheid blyf aanbevelen, enz. Wij voegen hier aan toe de wensch dat velen een offertje, al is het nog zoo klein, voor deze echt Nederlandsche stichting moge over hebben. Behalve landbouw is de zeevaart lier nog al een voorname tak van werkzaam- leid, en die omstandigheid zal er gewis toe eiden, dat door sommigen eene kleinigheid voor den ouden zeerob wordt afgezonderd. Bij gebreke van eene commissie, zullen de uitgevers der Tex. Courant zich gaarne met de overmaking belasten en van de ingekomen giften melding maken. - Men schrijft uit Apeldoorn aan het 7. D., dat de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning bij voortduring gunstig is en in geen opzicht te wenschen overlaat. Wel ge- liet Z. M. de Koning hoogst zelden van de luitenlucht doch is dit eenerzijds daaraan toe schrijven, dat Z. M. het loopen eenigszins moeilijk valt, anderzijds, en niet het minst, is het meer ongunstige weder hiervan de oorzaak. Om toch zonder hinder van de lucht ;e genieten, wordt thans een draagstoel ver vaardigd, waarin Z. M. bij gunstig weder in de buitenlucht door twee kamerdienaren gedra gen zal kunnen worden. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1