Buitenland. De gevallen van varkensziekte schijnen zich op ons eiland te vermeerderen, wij hoorden althans weder van een geval, waar vernietiging noodzakelijk werd geacht. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Texel K. J. Fischer, thans ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Bladel, c. a. Vroeger alhier werkzaam bij den heer Troelstra. Meermalen is geklaagd over de moeilijkheden, die vooral bij besmettelijk veeziekten veroorzaakt werden, doordat de distriktveearts niet tijdig genoeg bij spoedeischende gevallen aanwezig kon zijn. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft nu echter bij rondschrijven aan de commis sarissen des Konings in de verschillende provinciën doen weten, dat de burgemeester van een gemeente in spoedeischende gevallen een plaatsvervanger van den districts-veearts of een ander geëxami neerd veearts mag ontbieden, indien nl. de eerste van uit die gemeente niet spoedig genoeg te berei ken is. Naar het „Evang. Zondagsblad" meldt, heeft de regeering bepaald dat, terwijl tot dusver van personeele belasting waren vrijgesteld alle lokalen, voor openbare eeredienst gebezigd, door een of ander erkend kerkgenootschap, voortaan alle, al of niet erkende vereenigingen of vergaderingen die vrijstelling genieten, als de lokalen bestemd zijn voor eeredienst. In Friesland openbaart zich bij de schapen en lammeren de rups, voortkomende uit de eieren van de goudvliegen. De boeren, die aan getaste dieren hebben, gaan deze scheren en de vraatzuchtige rupsen opzoeken. Dit blijkt het meest afdoende middel te zijn. Daarna wordt het dier dagen achtereen goed met zeep ge- wasschen. Gisteren nacht te halfdrie brakte Amsterdam een felle brand uit in perceel 12 aan het Damrak, hoek Kapelsteeg. De brandweer wist de vlammen na een uur tijds meester te worden. Het perceel is grootendeels uitgebrand of vernield, terwijl de belendende perceelen groote waterschade bekwamen. Van de vier personen, die zich tijdens den brand nog in het gebouw bevonden, kwamen twee in de vlammen om, een oude man van 80 jaren en een meisje van 12 jaren. Eeneoude vrouw welke uit het venster sprong verwonde zich ernstig en is later in het gasthuis overleden. Een man die op dezelfde wijze zich trachtte te redden, kwam er met eene lichte verwonding af. De JEnkh. Ct. meldt: Schoon vele stedelingen nooit inden Dromme- daris gekeken hebben, was het aan enkele bekend, dat er zich een kelder in moest bevinden, even als een regenbak. Maar aan het Oudheidkundig Genootschap bleef voorbehouden, er den toestand bloot te leggen. Men is sinds eenige dagen met de ontgraving bezig, laat de specie die de toegangen in den wèg zat weg kruien en komt zoo tot de ontdekking, dat de geheele toren zwaar ondermetseld is met kasematten. Bij het zware on weder, dat Maandagnacht ook boven een deel van Noord-Holland woedde, sloeg de bliksem in eene schuur van J. Van der Horst te Barsingerhorn. Het gebouw werd geheel door de vlammen vernield. Vier varkens kwamen in de vlammen om. Het woonhuis heeft men met groote moeite kunnen behouden. In den loop van 1890 kunnen eenige onder wijzers ter beschikking van den gouverneur-ge neraal van Ned.-Indie worden gesteld, om als onderwijzer 3e. kl. te worden geplaatst bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen daar te lande. (Zie verder de Sicoats Ct.) Er bestaat plan, om te Amsterdam een bouillonhuis op te richten, waar men staande als aan de Engelsche bars, soep en evenzoo vleesch en groenten tegen zeer lagen prijs kan gebruiken. Als de ondernemer, de heer B. J. Smits, door zeer spoedige plaatsing der nog beschikbare aau- deelen in staat wordt gesteld deze inrichting tot stand te brengen, vleit hij zich daarmede tevens bij te dragen tot het beteugelen van misbruik van sterken drank. Volgens de Echo gaat er een gerucht, dat de aanrander van vrouwen en meisjes te Amsterdam zou zijn gevat, na het plegen van eene nieuwe aanranding op eene 20jarige, tijdelijk daar vertoe vende, dienstbode uit de residentie. De dader zou zijn zekere S., 25 jaren en van beroep diamantslijper. Op het werk van den Nieuwen Maasmond ouder Heusden is in het zand een volledige kano gevonden. Het vaartuigje is van eikenhout en uit een stam gehakt, is 7.30 meter lang, 0.90 breed en 0.30 diep. Bij de kano werden twee bronzen speren gevonden. Uit Reutum, gem. Tubbergen, wordt aan Ttv. Ct. geschreven: Vrijdag jl. heeft men alhier de volgende wonderbare ontdekking gedaan. De kastelein G. J. Mensink, of wed. A. Koopman, heeft een waterput, die nu tevens een petroleum- bron is geworden. Reeds vele jaren was het water uit dien put ondrinkbaar, en gebruikte men het alleen bij het schrobben en dergelijke hande lingen. Toen men nu vrijdag eene zeer groote hoeveelheid had verbruikt, ontdekte men dat het geheele huis naar petroleum begon te rieken. Men pompte voort, deed eens wat in de lamp en zie het brandde helder opUren en uren achtereen heeft men er reeds van gebrand. Als men de put eenigen tijd met rust laat, pompt men eerst weer water, en ten slotte weer petroleum. Hoe het daar zit in het diepe der aarde, heeft men nog niet kunnen onderzoeken; maar dat het er zit gelijk boven beschreven werd, is on twijfelbaar zeker. En geen kleme hoeveelheid is het, maar gansche vaten vol. Schrijver dezes heeft er eigenhandig wat uitgehaald, in de lamp gedaan en gebrand. Het zou ons in onze nederige buurtschap voor zeker groot pleizier doen, wanneer verder mocht blijken, dat het licht hier voor ons uit den grond wiide komen en het financieel geluk er bij Wij wenschen voor de belanghebbenden dat de uitslag gunstiger zal zijn, dan op ons eiland. Door 't hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is aan de Regeering, aan de Gedeputeerde Staten der provinciën, aan een lOOtal gemeentebesturen, aan de Geneeskundige Raden, de gezondheidscommissiën, enz. een afdruk gezonden van het rapport der commissie voor het beantwoorden der vraag hoe men in ons land een aantal bureaux voor 't onderzoek van levensmiddelen, enz. zou kunnen opgericht krijgen. Dit rapport werd op de vorige algemeene ver gadering der Maatschappij ingediend. De com missie bestond uit de heeren dr. J. Zeeman, prof. H. Wefers Bettink en dr. Vitus Bruinsma. Zij heeft zich gewend tot 150 gemeentebesturen met verzoek ingelicht te worden omtrent den bestaan- den toestand aldaar. Met uitzondering van een 7tal, ontving zij op alle aanvragen antwoord. De antwoorden zijn in eene bijlage bij 't rapport gevoegd. De uitkomst van dat onderzoek heeft de com missie versterkt in de meening, dat er in ons land te weinig inrichtingen bestaan voor het onderzoek van levensmiddelen. Zij is intusschen van oordeel dat f) best van gemeentewege voor het bedoeld onderzoek kan worden gezorgd en geeft voorts meer in den breede aan hoe zij de regeling wenscht. Vanwege de Maatschappij is voorts als ge schriftje voor't volk uitgegeven „Handenarbeid als opvoedingsmiddel" door J. Franzen. Verleden Zaterdag had op de Hoornsche boot een voorval plaats, dat men bijna geneigd zou zijn tragisch-commisch te noemen. Iemand aan duizelingen lijdende, was even voorbil Marken ongemerkt overboord „gevallen"? Een eind weegs verder werd een „menschenhoofd" in zee ontwaard spoedig draaide de boot om, op het menschelijk wezen af, en jawel toen meneer bij kwam, bleek het een passagier te zijn, die zich zeer best drijvende en zwemmende had weten te houden, en zelfs naar zijne mededeeling, bij niet ontdekking kans had gezien, Edam of een andere ladingsplaats te bereiken. De Vereeniging „Schuttevaer" en de „Vis- scherij-vereeniging" hebben sinds lang geijverd, opdat het vaste licht bij den vuurtoren op het eiland Marken zou woiden veranderd in een draai- licht. Thans wordt verzekerd, dat de Minister voornemens is op de Staatsbegrooting 1890 een post voor dat doel uit te trekken, hetgeen inder daad een groote verbetering zou zijn. Men meldt uit Steenwijk, dd. 16 Juli Woensdagochtend, te ongeveer 7 uren, nadat het des nachts af en toe geonweerd had, werd het weer zóó bar, dat menigeen beangst werd. Onop houdelijk was de bliksem aan den hemel, verge zeld van spoedig volgende donderslagen, zwaren hagelslag en geweldigen regen. In vele woningen dreef men als het ware en er zijn ingezetenen, die door den aard hunner affaire beteekenende schade hebben beloopen. De vele hagel, welke zich in goten enz. samenpakte, deden verstopping en aller wegen lekkage ontstaan. Onder en na de bui zag men velen druk in de weer om het water vóór of achter uit hunne woningen te drijven of den hagel te verwijderen, welke één en meer voeten hoog tusschen de daken lag op gestapeld. Buiten de stad moeten de veldviuchten nogal geloden hebben bessen zijn van de bosschen gehageld of geregend, boonen zijn geknakt, augur ken en komkommers waren losgehageld en spoel den van de kamp naar de poelen op den openbaren weg. De firma Veen Co., te Sneek, heeft een barer weiklieden, die een 48-jarigen dienst achter den rug had, met vrije woning en pensioen naar huis gezonden. De beroemde Fransche ingenieur Eiffel heeft in torenbouw zijn wederga gevonden in den per soon vaD den heer Crébas, broodbakker in de Steentilstraat, te Groningen, die op zeer aardige wijze een Eiffeltoren gefabriceerd heeft van jwitte- broodsdeeg. Het ineenzetten en vooral het bakken van zulk een wittebroodstoren gaat met veel moeite gepaard. De heer Crébas heeft echter in dezen getoond een meester in zijn vak te zijn. (P. G. Crt Te Voorschoten werd Woensdagavond door den heer A. Mellet en eenige anderen eene proef genomen van een pleizierschroef-bootje, vervaardigd door de firma Escher Wijss Co., te Zurich. Het merkwaardige van dit vaartuigje is, dat het in beweging gebracht door naphtha, binnen een paar minuten de schroef doet werken. Er kunnen in dit bootje 8 a 10 personen plaats nemen. De tocht voldeed in alle opzichten. Met geregelden snellen gang ging het scheepje voort de besturing is zeer gemakkelijk. Woensdag werden te Oegstgeest geboren 4 kinderen, nl. 2 jongens en 2 meisjes. Moeder en kinderen bevinden zich wel. De gelukkige moeder kwam uit Arnhem te Oegstgeest om een familiefeest ten huize van haren vader te vieren. Uit den Bredaschen Gemeenteraad. (De Burgemeester stelt voor twee oude brandspuiten te verkoopen.) De heer De Booy„Mijnheer de Voorzitter, het heeft mijn aandacht getrokken, dat in den laatsten tijd het Valkenberg, dat er zeer verdord uitziet, geen enkele maal is besproeid. Zouden nu de twee brandspuiten, die toch buiten gebruik gesteld zijn, geen dienst kunnen doen voor besproeiing? Daar bestaat groote behoefte aan, vooral daar de waterleiding zich nog wel eenigen tijd zal doen wachten." De Voorzitter„Als er gesproeid moet worden, dan kunnen dit evengoed de andere brandspuiten doen. Doch in de laatste dagen is er van boven besproeiing genoeg gekomen." De heer De BooyToch is men in den laatsten tijd boven, zooals de Voorzitter zich gelieft uit te drukken, nog al eens in de besproeiing te kort geschoten." De Voorzitter„Dan moet ge u daarover maar richten tot boven." De heer De Booy„Dat is niet noodig. Er was eerder reden tot groote dankbaarheid." De Voorzitter; „Dat kan welzijn. Is iemand tegen verkoop." Daartoe werd besloten. Reeds dagen te voren was te Utrecht aan gekondigd dat de kermis zou worden bezocht door den „schoonen Zuidafrikaanschen jongeling". Nauwelijks had deze zich daar voor het geëerde publiek ter bezichtiging gesteld, of een concur- reerende buurman lichtte de geboorteacte van den Afrikaan, waaruit bleek dat hij geboren en nog woonachtig is te Amsterdam in de Gouds- bloemdwarsstraat1 Nieuwe aardappelen werken niet gunstig op het darmstelsel. Om ze te kooken, zoo, dat ze* niet meer gevaarlijk en veel lekkerder zijn, zotte men twee ketels tegelijk te vuur, de een met de aardappelen er in, op de gewone wijze, de andere aileen met water. Koken de aardappelen dan giete men dadelijk 't vuile (solaninehoudend) water er af, voege het kokende water uit den tweeden ketel er bij en late ze dan gaar koken. Volgens den particulieren correspondent der „N. R. Crt," te Berlijn heeft de czaar een gestrenge ukase uitgevaardigd, in welke aan het Luthersche kerkgenootschap wordt verboden voortaan deel te nemen aan eenigerlei vorm van het zendingswerk in Rusland, en zelfs om in de Luthersche gemeenten gelden in te zamelen voor de zending buiten Rusland. De weikstaking der bakkers te Berlijn duurt voort. Van de 4000 bakkers, welke Berlijn heeft, hebben 2500 nu den arbeid gestaakt. Toch is nog geen gebrek aan brood te bespeuren. Te Spandau, Koningsberg en Hamburg willen de bakkers het voorbeeld hunner Berlijnsche ambt- genooten navolgen. De „Fransch" schrijftTe Saint-Julien (Opper-Savooie) zaten in een druk bezocht koffihuis vfif personen, die luide met elkander in het Duitsch spraken. Twee Zwitsersche melkhande-

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2