Buitenland. In eene vergadering van de Haagsche afdeeling der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde werd inzonderheid krachtig onder - steund het voorstel van Haarlem, dat het hoofd bestuur zich zal wenden tot de Regeering, ten einde met ernst en met klem bij haar aan te dringen op herziening van de wet op de jacht en visscherij, voor zoover door jagers en wild aan boom en bloemkweekerijen, als aan warmoe- zenierderijen schade wordt toegebracht. Aan de afgevaardigden ter algemeene vergadering werd opgedragen, dit voorstel, te ondersteunen, behou dens vrijheid om, de discussie gehoord, een andere houding aan te nemen. Naar men verneemt zouden aan den papier molen „De mol" te Krommenie, onder de vodden verscheidene coupons gevonden zijn, ter waarde van eenige duizende guldens. Uit het Westland wordt geschreven Had men voor een week reden om zich over den stand der veldgewassen te verheugen, de regens van de laatste dagen doen de landbouwers met zorg naar de lucht zien. Het graan ligt tegen den grond geslagen, wat voor de tarwe, die de rijpheid nadert, zeer nadeelig is. Veel wintergerst is al gemaaid en wacht op droogte om naar huis gehaald te worden. Ook het dorschen van koolzaad kan door den regen niet geschieden. Het is te hopen, dat de verschillende gewassen, in wier weelderigen groei ieder zich verblijdde, door aan houdenden regen niet vernield worden. Hetgeen sinds jaren te Oude Pekela van wege het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aldaar geschiedt ter bevordering van den welstand der arbeidende klasse, verdient ook elders bekend te worden. Onder den naam van „turnkampen" bestaat nl. aldaar eene instel ling, die grond koopt of huurt en geschikt laat maken voor tuinen. Aan ongeveer 200 minver mogenden zijn nu, voor zeer matigen prijs, zulke tuinen verhuurd. De huurder, die geregeld zijn huur betaalt, blijft eigenaar van den tuin, die zoo groot is, dat voor een vrij talrijk huisgezin daarin de noodige tuinvruchten, ook de winter voorraad, kunnen verbouwd worden. Te Den Ham, (Ov.) heeft men dit jaar in de rogge zooveel moederkoren, bekend door zijne vergiftige eigenschappen, dat de burgemeester aldaar bij publicatie tegen het gebruik daarvan heeft gewaarschuwd. De hannekemaaier V. heeft tegen de Staats spoorwegmaatschappij te Utrecht een vervolging ingesteld, omdat hij in het begin dezes jaars op het station Groningen zijnde, om zich op reis te begeven, niet tijdig is gewaarschuwd geworden, dat de trein vertrekken zou, waardoor hij op den reeds in beweging zijnden trein springen moest en tengevolge daarvan verminkt werd. De rechtbank in de zaak uitspraak doende, heeft genoemde Maatschappij veroordeeld, om aan V. levenslang f 5 per week schadevergoeding te betalen, alsmede een zeker bedrag voor den tijd, dat hij werkeloos in het ziekenhuis heeft moeten liggen. De kosten van het proces moeten eveneens door haar worden gedragen. Zuid-Limburg wordt in de laatste dagen door eene zwarte bende bezocht; kerk- en andere diefstallen zijn aan de orde van den dag. De vier kindertjes te Oegstgeest, op één dag kort achter elkaar geboren, zijn allen weer overleden. Naar men verneemt zal door de heeren J. Schaap c. s. van Krommenie, op hetWormer- veerderpad eene stoomfabriek worden opgericht, tot het vervaardigen van allerlei soort van blikslagerswerk. Omtrent het verdere resultaat van de onderzoekingen en proefnemingen der in 't vorig nommer gesignaleerde petroleumbron te Reutum, kan men het volgende mededeelen Nadat de put leeggepompt en drooggeveild was, heeft men ze bjj een onderzoek in loco van het dagelijksch bestuur der gemeente Tubbergen, dat den volgenden dag plaats greep, opnieuw opengemaakt en onderzocht. Hierbij werd op het water, dat er weer ingeweld was, eene zeer geringe hoeveelheid petroleum waargenomen, in de verte niet in verhouding van de eerste ont dekking. Hierdoor is de hoop niet verlevendigd geworden. Terwijl nu sommige geloofwaardige personen verhalen, dat daar vroeger reeds deskundigen naar peteroleum gezocht hebben, is het ook een feit, dat voor eenige jaren dicht bij den water put petroleum in vaten is neergelegd geweest. De tijd zal moeten leeren of men met een bron van petroleum of van teleurstelling te doen heeft. Men meldt uit Vlaardingen De uitkomsten der haringvisschery bljjven zeer voldoende. In den loop dezer week kwamen hier binnen 18 loggers en 5 bomschuiten welke te zamen 4962 tonnen pekelharing aanbrachten zoodat hier 13351 ton is aangevoerd en alzoo de totaal aanvoer op heden 19,074 ton bedraagt tegen 4565 in 1888. Ook de vraag naar haring is voldoende en er komen regelmatig orders uit het buitenland, zoodat in weerwil van de zeer rijke Schotsche haringvischerij die thans reeds ettelijke duizenden tonnen voor is op 1888, de stemming van de markt zeer vast is. Yoor vollenharing betaalde men f 13.50 a 15. voor maatjesharing f 10.50 a 10.75. De „Limburger Koerier" verhaalt, dat van de 8 ambtenaren, die in eenige gemeenten van Zuid-Limburg met de bewaking der grenzen tegen den invoer van schapen belast zijn, 6 in het bezit der acte van onderwijzers zijn. Na herhaalde mislukte sollicitantiën hebben deze een anderen werkkring dan dien van opvoeder der jeugd gekozen. Een Duitscher uit Muhlheim, te Scheveningen gelogeerd, bracht een paar duiven mede, welke hij drie weken achtereen opsloot. Na die gevan genschap werden de diertjes vrijgelaten, maar keerden niet weer in hun hok. De Duitscher achtte zijne duiven verloren, toen hij Zaterdag van een zijner vrienden bericht kreeg, dat beide duiven, wel uitgehongerd en vermagerd, maar toch behouden te Muhlheim waren aangekomen. Bij gelegenheid der Parijsche tentoonstelling wordt een onafgebroken reeks van congressen gehouden over verschillende onderwerpen van sociaal en economisch belang. Zoo had van 16 tot 19 dezer een internationaal congres plaats over de „Paiticipation aux bénêflces," d. i. hoe kan men het loon van den werkman in over stemming brengen met het voordeel van den geldschieter en van den patroon. Tot een der ondervoorzitters was gekozen de heer J. C. Van Marken, die in een der zittingen eene belangrijke rede heeft gehouden over hetgeen door hem ter oplossing van het vraagstuk is gedaan. Het congres heeft een besluit genomen, waarbij erkend wordt dat de deelneming van den werkman in de winst overeenkomt met de eischen der billijkheid en met de beginselen van het positieve recht. Aan deelneming in de winst behoort, binnen de grenzen van het mogelijke en onder voorbehoud van sommige gevallen, een regel matige rekenplichtigheid gepaard te gaan. Het kan billijk en wenschelijk zijn de werklieden, hetzij naar den aard van den arbeid dien zij verrichten, hetzij met inachtneming van ancien- neteit, onderscheidenlijk in de winst te doen deelen. De staat mag het toekennen van deel neming in de winst aan geen onderneming opdringen. Het heeft allen schijn dat de oorlog waar over een ieder thans den mond vol heeft, alweder op het Balkan-schiereiland zal uitbreken. Servie, dat onder het tegenwoordige bewind heette den goeden weg op te gaan, staat thans, naar de Temps" bericht, aan den vooravond van regee- ringloosheid. Natuurlijk is aan deze verwarring het Russische gouvernement niet geheel vreemd, immers zijn op het oogenblik zes Russische officieren te Belgrado aangekomen, om den toe stand van het Servische leger te inspecteeren. Een ander deel der Oostersche quaestie, het bezit van het eiland Creta, wordt thans insgelijks druk besproken. Sinds lang liep toch het gerucht, dat dit eiland, dat al de noodlottige gevolgen draagt van het Turksche wanbeheer, op aanraden der Mogendheden, door den Sultan aan Griekenland zou worden afgestaan. Het was vooral de Duitsche diplomatie, die zich hieraan zeer veel gelegen liet liggen. De berichten over de werkstaking in de kolenmijnen bij Graz luide gunstiger. In vier mijnen is, onder toezicht van soldaten de arbeic hervat. De leiders der boweging zijn in hechtenis genomen. Te Seegraben, bjj Leoben, werden 26 werklieden gearresteerd, omdat zij anderen wilden beletten het werk te hervatten. In de mijn Dalbusch, bij Gelsenkrichon, heeft het geheele werkpersoneel weder den arbeic gestaakt. Een hunner gedelegeerden, Kampmann genaamd, had laatstleden Zondag in eene alge meene vergadering van mijnwerkers in zulke hartelijke bewoordigen tegen de mijndirectie uitgevaren, dat de daarby aanwezige politiebe ambte verklaarde de vergadering te zullen sluiten wanneer de spreker op die wijze voort ging. Dientengevolge is Kampmann onmiddellijk uit zyn [dienst ontslagen. Daarop hebben de mijnwerkers voor hem partij getrokken, met iet gevolg dat eerst eenigen en vervolgens alle overigen het werk hebben gestaakt. Volgens later bericht hebben 80 werklieden het weik weer hervat. Uit Alexandrië wordt gemeld dat de lading van de bij Aden gezonken stoomboot „Anadyr" o. a. bestond uit 174 kisten zilver, ter waarde van 300,000 gulden, welke bestemd waren voor de Indo-China-Bank, 123 kisten gouddraad voor Madras, 113 kisten horloges, eenige kisten juweelen voor Saigon, kostbare geweven goederen voor China 800 kisten Bordeaux en 100 kisten Cham pagne. Deze schatten liggen nu op den bodem der zee, ter diepte van 7 vademen. Een zeldzaam onweder heeft te Villafranca, Piëmont, gewoed. De landlieden, die op het veld bezig waren, hoorden plotseling een eigenaardig gerommel, dat snel naderde. De hemel verduis terde de schrik was algemeen. Plotseling vielen hagelsteenen, zoo dik, als men ze nog nooit had gezien, die gaten in den grond sloegen. De arbeiders hadden slechts even den tijd om zich onder de karren of korenschoven te verbergen. Vele personen werden gekwetsteen honderdtal liep het bloed iangs het gelaat. Een meisje van 11 en een jongetje van 12 jaar werd de schedel verbrijzeld, zoodat ze na korten tijd in de armen hunner ouders den geest gaven. Men heeft hagelsteenen gevonden of beter gezegdstukken ijs die het gewicht hadden van een half kilogramboomen werden veibrijzeld, de oogst is vernieldde glasruiten zijn allen stukde daken zeer ernstig beschadigd. In den nacht van den 14en op 15den is door onbekenden eene poging gedaan om den sneltrein van Rome naar Florence in de lucht te doen vliegen. Onder een ijzeren spoorweg brug tusschen Bassano en Attigliano, welke de trein moet passeeren, waren 6 dynamiet-patronen aangebracht. De helsche toeleg is echter ge lukkig verijdeld; wel ontploften 4 van de 6 patronen toen de trein over de brug ging, doch de brug werd betrekkelijk slechts weinig bescha digd, zoodat de trein ongedeerd de overzijde bereikte. De spoorwegwachters, welke terstond na de ontploffing toesnelden, werden door een bende mannen met geweervuur ontvangen, die daarop ijlings de vlucht namen. Het voorbeeld van den kardinaal aartsbis schop van Parijs, die voor korten tyd per brief aan president Carnot opkwam tegen de nieuwe militaire wet, welke de jonge geestelijken dwingt tot éénjarigen dienst in de kazerne, is gevolgd door den kardinaal aartsbisschop van Reims en, naar het heet, zal het gevolgd worden door alle bisschoppen. In het Westend te Londen is het groote International-Hotel grootendeels door den brand vernield. De brandweer, welke met een groot aantal stoomspuiten werkte, had drie uur nood ig om het vuur meester te worden. De aangrenzende hotels in Arundul-street leden veel schade. Vele personen redden zich met moeite. Men schat de schade op 30,000 pd. st. Dinsdag avond zag men in de buurt van Belgravia te Londen een troep muzikanten en zangeressen, die met begeleiding van mandolines en guitaren Italiaansche liedjes zongen en van de voorbijgangers giften inzamelden. Het waren een aantal heeren en dames uit de eerste standen, die eens in het jaar aldus verkleed collecteeren voor het Hospitaalfonds. De Parijsche gemeenteraad heeft besloten een teestmaal aan te bieden aan de burgemeesters van alle 36000 Fransche gemeenten. De maaltyd zal gehouden worden op 11 Augustus. President Carnot zal worden uitgenoodigd het feest te leiden en ook de ministers worden gevraagd. Geiyk men weet, is de Duitscho regeering ijverig in de weer ook het Duitsche leger met het klein-kaliber repetitiegeweer, hetwelk de Franschen hebben, te voorzien. Ten einde hier mede spoediger gereed te zyn, heeft, volgens een Zwitsersch blad, de regeering ook de Zwit- sersche geweerfabriek te Neuhausen en te Uster groote bestellingen gedaan. De New-Yorksche luchtvaartmaatschappij is voornemens een soort van luchtschip te laten maken, dat 250,000 dollars moet kosten en plaats aanbiedt voor 200 personen en 50 ton bagage. De wraak van een stervende. William Hilkon, een welgesteld koopman te Franklin, in Amerika, was gezegend met een vrouwtje, dat behoorde tot de rubriek der huisplagen. Op zekeren dag gevoelde Hilkon, dat hij ging sterven en zyn vrouwtje alleen op deze wereld zou

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2