N°. 190. Zondag 28 A. 1889. Advertentieblad. en Nieuws OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOUT, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor dsn Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag: der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken, ingevolge de voorschriften der wet van den 2den Juni 1875, Staatsblad No. 95, bekend, dat door Melle Zegel, wonende te Oude- schild op Texel, aan hen is ingediend een verzoek, om in perceel Wijk S No. 35, kadastraal bekend Gemeente Texel Sectie D, No. 655, een Garnalen- Kookerij te mogen oprichten. Op Maandag 5 Augustus e. k., des middags te 12 ure, zal ten Raadhuize der Gemeente gelegenheid worden gegeven, bezwaren tegen het inwilligen van genoemd verzoek in te brengen en die mondeling en schriftelijk toe te lichten. Van het verzoekschrift met bijlagen kan terstond inzage worden genomen; terwijl de ter zake m- gekomen schrifturen drie dagen voor evengenoem- den dag op de Secretarie der Gemeente ter visie zullen worden gelegd. Texel, den 24 Juli 18S9. De Secretaris, De Burgemeester, (was get.) STIKKEL. (was get.) 0. M. KOOIJ. TEXEL, 27 Juli 1889. Wij herinneren onzen lezers dat voor de verkiezing van 8 leden voor den gemeenteraad eene herstemming moet plaats hebben op Dinsdag a. s., tusschen des voor middags 9 en des namiddags 5 ure. Voor de periodieke aftreding (wit briefje) moeten worden verkozen twee leden uit de heeren: W. BAKKER Kz. T. M. ZIJM. W. BRANS en C. ZIJM. Voor de vacature (blauw stembriefje) moet worden gekozen tusschen de heeren: G. GEUS Hz. en C. W. BAKKER Jr. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Texel maakt bekend, dat, te reke nen van 4 Augustus e. k. het kantoor op Zon- en Feestdagen zal op6n zijn van 8 tot 9 uur voormiddags en van 1 tot 2 uur namiddags. In verband met de op Augustus in wer king tredende nieuwe regeling van de openings uren der Rijkstelegraafkantoren op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen, onder gaan ook de Zondag-diensturen der telefoon kantoren verandering. Dientengevolge zullen de telefoonkantoren te de Cocksdorp, Eierland, Oosterend en Oude- schild op die dagen geopend zijn van 8 tot 9 uur voormiddags en van 1 tot 2 uur namiddags. De waarneming van het kantoor Texel der directe belastingen is opgedragen aan den Surnumerair uit de inspectie Amsterdam J. E. Egberts. Een droevig ongeval kenmerkte de dag van Donderdag voor den Hoorn. Twee werklieden J. Kok en A. Rab waren bezig met het verrichten van eenig verfwerk aan de toren aldaar, toen door een rukwind, de bak waarin zij gezeten waren, omkantelde, met het ongelukkig gevolg dat beiden er uit op den grond vielen. De eerste bekwam eene kwetsuur aan den schouder, de tweede werd inwendig zwaar gekneusd. Het wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd voor de ingelijtden bij de militie te land der lichting 1884 en voor de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting 1885 werd'in de zitting der Eerste Kamer van Woensdag 24 dezer aan genomen met 25 tegen 8 stemmen. De heeren Yan Weideren Rengers, Fransen Yan de Putte, Alberda Van Ekenstein en Van Roy en bestreden het wetsontwerp. Wanneer de buitengewone omstandigheden, welke de Grondwet voor een langer in dienst houden der militie vordert, nu reeds driejaren aanwezig zijn, waarom laten de defensie-voorstellen dan nog steeds op zich wachten De heer Fransen van de Putte achtte het niet indienen van die voorstallen zelfs een verzuim, waarvoor de Regeering de verantwoordelijkheid draagt. Door de verschillende sprekers werd aangedrongen op eene nadere toezegging wanneer men de indiening van de defensie-voorstellen kan verwachten. De heer De Bruyn verdedigde het ontwerp. Verwerping daarvan keurde hij at, want daardoor neemt men een gedeelte der verantwoordelijkheid van de schouders der Regeering en laadt die op de Kamer. De minister van oorlog betoogde de noodzake lijkheid van het ontwerp in afwachting der defen sie voorstellen. Deze kunnen echter in dit zitting jaar niet meer worden ingediend, doch kunnen in het begin van het volgende zittingjaar worden te gemoet gezien. Vanwege het departement van oorlog werd bij eenige landbouwers in de Haarlemmermeer een onderzoek ingesteld naar de hoeveelheid voeder, inzonderheid hooi, die het land opbrengt. Het doel was, te weten of de landbouwers, die binnen de stelling Amsterdam wonen, van hun land genoeg voeder verkrijgen, om bij eventueele oorlog, en eene opsluiting, die daarvan het gevolg kon zijn, hun \ce in een tlinken staat te kunnen houden, zonder invoer van voeder van buitenaf. Men schrijft uit 's Hage aan de N. Gron. Ct.: De ongunstige berichten, die in eenige Luxem- burgsche bladen zijn verschenen omtrent 's Ko- nings gezondheidstoestand, zijn reeds elders weer sproken en ik behoef er dus niet verder over te schrijven. Toch mag ik niet nalaten op te merken, dat do van tijd tot tijd terugkeerende alarmee- rende tijdingen niet zonder eenigen grond zijn. Het is een feit, dat, hoewel Z. M. niet bedle gerig is, de ziekteverschijnselen nu en dan op een gestadig voortwoekeren van de kwaal wijzen. Zoo neemt Zr. Ms. gezichtvermogen in den laat* sten tijd merkbaar af, terwjjl het loopen hem hoe langer hoe moeilijker wordt. Gij weet dan ook, dat er een draagstoel in de maak is, waarin Z. M. weldra de buitenlucht in het park zal kunnen genieten. Dit alles geeft intusschen nog geen reden tot bezorgdheid: alleen is het een vingerwijzing naar de mogelijkheid eener geheel onverwachte verergering, waarvoor de genees- heeren nog steeds vreezen. Moge hun vrees geheel of ten minste nog langen tijd ij del blijken De Kamer van K. en F. te Hoorn heeft advies en adhaesie gevraagd aan het hoofdbestuur der "V ereeniging „Schuttevaêr," om aan den ge meenteraad aldaar te verzoeken, eene vluchthaven buiten de sluizen tot stand te brengen. De staatscourant van 23 Juli bevat een koninklijk besluit van 17 dezer, tot vaststellig van een reglement voor de Rijkslandbouwproefstations. Ze hebben ten doel lo. het op bijzondere aanvraag onderzoeken van grondsoorten, meststoffen, landbouwvoorbrengselen, voedingsstoffen, zaden en alle andere grondstoffen ton behoeve van den landbouw; 2o. het verrichten van cultuur- of bemestingsproeven op de daarvoor door de Regeering ot door bijzondere personen en instellingen beschikbaar gestelde proef velden 3o. het instellen van wetenschappelijke onder zoekingen van meer algemeenen aard, den landbouw betreffende. De directeuren der proefstations vormen met den directeur van het aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen verbondon proefstation een college, waarvan laatstgenoemde ambtenaar lid en voorzitter is. De voorzitter heeft in geval van staking van stemmen, eene beslissende stem. In de vergaderingen van dit college, welke ten minste tweemaal 's jaars worden gehouden, worden de gemeenschappelijke belangen der proefstations besproken en onder meer behandeld a. Een verslag, door ieder der directeuren uit te brengen over den staat en de werkzaamheden van het onder zijn beheer staande proefstation, sedert de laatste vergadering. b. De methoden van onderzoek, welke voor eene tijdsruimte van niet meer dan één jaar zullen worden vastgesteld. c. Wenscheljjk geachte wijzigingen in de bestaan de bepalingen en tarieven. d. Het jaarverslag, uit te brengen over den staat en de werkzaamheden der verschillende stations, met inbegrip van dat te Wageningen. De voorstellen van het college, alsmede het sub. d vermelde verslag worden door bemiddeling der com missie van toezicht met haar advies ingezonden aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid. Het onmiddelijke toezicht op de proefstations wordt door den Koning opgedragen aan eene commissie, bestaande nit ten minste vijf en ten hoogste zeven leden. De aanvragen om onderzoekingen geschieden in den regel alleen aan de proefstations, gevestigd bin nen den kring, waarin de aanvrager zijn bedrijf uitoefent. Ingeval de aanvrager bijzondere redenen meent te hebben om een onderzoek in een ander proefsta tion te verlangen, richt hfj een gemotiveerd verzoek daartoe tot den directeur van het proefstation te Wageningen, aan wien de beslissing is opgedragen, behoudends beroep op de commissie van toezicht. Voor het eerst wordt dit jaar'in Friesland, en wel te Pingjum, de suikerbiet verbouwd, en de resultaten laten zich uitmuntend aanzien, 't Is vooral de heer J. Hilarides door en op wiens aansporing door anderen dit gewas in cultuur is gebracht. Indien de uitkomsten aan de ver wachting beantwoorden, schjjnt het voornemen te bestaan om eene beetwortelsuikerfabriek in die streken te stichten. Behalve de besmettelijke vlekziekte onder de varkens, wordt de landbouwende bevolking op het eiland Tolen ook nog bedreigd door een niet minder groot kwaad, de aardappelziekte, die men op sommige plaatsen heeft ontdekt. Men vreest dat die plaag zich zal uitbreiden. Jaarlijks worden van daar duizenden hectoliters uitgevoerd. De schade zou dus zeer groot zijn. Belangrijk is tegenwoordig de uitvoer van een- en tweejarig rundvee uit Friesland naar Noord- en Zuid-Amerika om daar als fokvee dienst te doen. Deze .uitvoer heeft meestal plaats door tusschenkonist van den heei Cupe rus, veekooper te Marsum.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1