Buitenland. Gsmeenteraad te Texel. Bij de verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad te St. Jan Steen (prov. Zeeland) heeft zich het volgende geval voorgedaan. Na de opening der stembriefjes bleek, dat de drie candidaten allen de vereischte meerderheid van stemmen hadden bekomen. Wie was van de beide laatsten nu de gekozene Volgens eene vroegere beslissing der Staten van Zuid-Holland is in dit geval ten eerste degene, die de meeste stemmen verkreeg, de verkozene, en ten tweede degene, die de oudste in jaren is. Zulk een geval zou zich hier ook kunnen voordoen bij de a. s. herstemming. Indien een raad aan de cliënten goed is schrijft mr. J. M. van Stipriaan Luiscius in het „Mengelwerk" van het W. v. h. R. dan is dezeschikt liever uwe zaken, ziet liover uw recht te verkrijgen door opoffering van een deel daarvan, maar procedeert niet. Procedeert niet, want procedeeren is onzeker, kostbaar en lang durig. Procedeeren is altijd onzeker, dit stemt elk eerlijk Nederlandsch advocaat toe. De knapste en beste advocaat is niet zeker, dat hij de recht vaardigste en zijns inziens sterkste zaak wint, omdat in Nederland, waar de uitspraken van den Hoogen raad nog niet bindend zijn voor de rechters, zoovele uitspraken te wachten zijn, als er rechtbanken zijn. Iedere rechtbank is binnen de grenzen der wet vrij hare subjectieve meening te volgen. Procedeeren is kostbaar, omdat de Staat niet vergunt een stukje papier te gebruiken, zonder vijf en zeventig centen te betalen, of een stukje geschrift te gebruiken, zonder minstens een gulden en twintig centen te betalen, omdat de Staat de salarissen der griffers en der eerste deurwaarders laat betalen door de partijen. Wan neer de Staat hiermede zal opgehouden hebben, zal het procedeeren voor de minvermogenden mogelijk zijn. Procedeeren is langdurig, dat is het grootste gebrek. Het verzoek uwer tegenpartij om eenen pleitdag kan u een half jaar wachten bezorgen liet naderen der maanden Juli en Augustus bezorgt u meestal twee maanden wachten. Wèl gaan in de „vacantie" de buitengewone spoed- eischende zaken doormaar alle zaken zijn spoedeischend, en in de vacantie zit de Recht bank wel, maar meer niet. Men lette wèlik gun den rechter zijne vacantie, maar ik gun nog meer den clënt zijn uitspraak. Nemen nooit meer dan een of twee rechters tegelijk vacantie, dan behoefde de rechtbank nooit vacantie te nemen. De rechters zijn voor de cliënten en niet omgekeerd. Nu staat, tot schande voor Nederland, het recht in ons land twee maanden elk jaar stil. De Commissaris des Konings in Gelderland heeft tot de burgemeesters zijner provincie een schrijven gericht, waarin er bij de gemeentebe sturen op wordt aangedrongen een som op de begrooting te brengen ter verzekering van pensi oenen aan gemeentelijke politiebeambten. In Apeldoorn is zulks reeds geschied. Te Epe en omstreken heerscht de pokziekte onder de varkens. De gemeenteraad aldaar heeft eene verordening vastgesteld, om het verbruik van voor de gezondheid schadelijk vleesch tegen te gaan. De kleinste goochelaar van de wereld," de 13-jarige Tobias Bamberg, gaf Zaterdagmiddag in den „Salon des Variétés" te Amsterdam, met medewerking van zijn vader, den welbekenden Hofmechanicus David Tobias Bamberg, een uit nemend geslaagde kindervoorstelling. Het ventje, dat voor het eerst in het puliek optrad de geheele eerste afdeeling, bestaande uit een 8-tal alleraardigste proeven werd door hem alleen ten uitvoer gebracht verrichtte de werkzaamheden met eene onbeschroomdheid, een zelfvertrouwen en eene behendigheid, welke ook van dit lid der vinger vaardige familie veel doet verwachten. De eerste stappen zijn gedaan om partij te trekken van de staalhoudende bron in de Haar lemmermeer. Van overhaasting in deze kan men, ter eere van onzen landaard, niet spreken. In 1854 is de bron ontdekt; van dien tijd tot nu toe heeft de bron altijd door gestroomd met eenzelfde hoeveelheid in de 24 uren, en nu, in 1889, heeft men er over gesproken om met het geneeskundige water de lijdende menschheid te hulp te komen. Dit laatste was de leus, waaronder in Haarlem eene vergadering van belangstellenden belegd was. Tal van bijzonderheden werden daar door Dr. S. Posthuma meegedeeld, waarvan de belangrijkste wel deze was, dat in gansch Europa geen zoo kostbare bron als de Haarlemmermeersche te vinden was. Alleen de bron te Spa heeft meer ijzer, maar weer minder zout. De gedane mededeelingen hebben natuurlijk zeer veel belangstelling gewekt. In hoever die blijvend is, zal spoedig uit de rond te zenden circulaires blijken. De bedoeling van de conces sionarissen van de bron is, het water naar het Frederikspark te Haarlem te leiden en daar een gebouw met baden, lees- en conversatiezalen te stichten. Kardinaal Lavigerie en de gewezen aarts- bischop van Posen, Ledochowski, zijn met een aantal prelaten van minderen rang te Lucern aangekomen ter regeling van het congres over maatregelen tegen de slavernij, hetwelk aldaar van 4 tot 10 Augustus zal worden gehouden. Er worden over de 600 deelnemers uit alle landen verwacht. Bij gelegenheid dezer bijeen komst zal er eene muzikale wedstrijd worden gehouden naar de beste compositie eeuer cantate, betrekking hebbende op een strijd tegen de slavernij. De tekst dezer cantate is geleverd door een nog onbekenden priester in Noord-Atrika. Als eerste prijs voor de compositie is uitgeloofd eene gouden medaille ter waarde van 1000 frs., als tweede eene kleinere, ter waard6 van 500 frs. De kerkelijke feestelijkheden zullen worden opge luisterd door eene Afrikaansche muziekvereeniging. Onder de daartoe behoorende leden zijn veertien vrijgekochte negerslaven. In het bisdom is ten behoeve van het congres een bedrag van ruim 25,000 frs ingezameld. Het schoenerschip „Catherina", beladen met naphtha, is te Tameshaven in de lucht gevlogen. Het schip had aan de petroleumwerf de lading ingenomen, bestemd naar Bristol, en was, na beladen te zijn, van de kade afgehaald en in de rivier voor anker gekomen. De bemanning be stond uit den gezagvoerder met zijne drie zonen. Door de kracht der ontploffing werd het dek uit het schip geslagen en werd de gezagvoerder met twee zijner zonen in de hoogte geslingerd, die later in de rivier vielen, waaruit zij door te hulp snellende vaartuigen gered werden. Van den anderen zoon werd niets meer vernomen, terwijl een der in de hoogte geslingerden zoodanig werd verwond, dat hij in het hospitaal moest opgeno men worden. Na de ontploffing werd het schip, dat drie uren gebrand laeeft, geheel vernield, terwijl het overgeblevene is gezonken. Nog lang daarna dreven brandende vaten van de lading op de rivier. Te Deal op de Engelsclie zuidkust zijn door een logger veertien matrozen aan wal gezet, die aan boord waren van twee schepen, welke in het kanaal verongelukten. De bark „Lufra", van Habartstown, en de bark „Bondevinn", van Kragero, waren in het kanaal in botsing gekomen bij St.-Albani-Haed, terwijl het hevig woei en de zee hol stond. Door den schok viel de lamp in de kajuit der „Boudevinnin," waardoor brand ontstond. Dit was zeer gevaarlijk, daar de lading der „Lufra" grootendeels uit kruit bestond, en de schepen onmiddelijk naast elkander lagen. De kapitein liet toen de booten uitzetten, en daarmede roeiden de matrozen op een behoorlijken afstand van het brandende schip. Hetzelfde deed ook de manning der „Bondevinnin," die na 20 zonk. Door den hevigen storm konden de booten toen niet weer naar de „Lufra" terugkeeren, maar dreven weg. De matrozen zwalkten eenige uren rond er werden toen door een Noorsch schip opgenomen. Er worden proeven genomen om de stad Weenen te voorzien van levende Rijnvisch. Naar hetgeen daaromtrent wordt gemeld, zijn die tot nu toe gunstig uitgevallen. Het vervoer geschiedt in daartoe ingerichte bakken, ter groote vaneen middelmatig schip en rondom voorzien van ope ningen, zoodat de visschen zich altoos in versch water bewegen. De bakken worden door stoom bootjes in den Rijn en den Main opgesleept, om het Lud wigskanaal te passeeren en zoo op den Donau tot Weenen te komen. Van tijd tot tijd wordt elke bak geopend, om eenige visschen, die inmiddels zijn gestorven, er uit te verwijderen. Een paar dagen geleden passeerde zulk een visch- transport uit Nederland, bestaande uit blei, naar berekening 6000 pond. De „XIXme Siècle" bevat een uitvoerig verslag van de proefnemingen met de nieuwe onderzeesche boot, welke door den luitenant Goubet is uitgevonden. Men heeft de boot op den bodem van een bassin laten zinken en ze daar 8 uren laten liggen. Ofschoon elke gemeen schap met de lucht was afgesneden, konden de manschappen zonder moeite eten, drinken en hun werk verrichten. Zoo noodig, kan men de boot nog dieper laten zinken. De beweegkracht is electriciteit. Japan doet nu ook, wat dynamiet-aanslagen betreft, aan de Europeesche beschaving mede. Te Kioto is dezer dagen het eerste dynamiot- complot daar te lande ontdekt. Bij het vieren der vernieuwing van den Higashi-Hodgwanjitem- pel te Kioto had men onder de ingekomen ge schenken een kist met 500 waskaarsen ontvan gen. De eerste kaars die aangestoken werd, veroorzaakte eene ontploffing, welke in den tempel aanmerkelijke schade aanrichtte, en bij onderzoek bleek, dat al de kaarsen vol dynamiet waren. De prijs der steenkolen, zoowel die der Duitsche als der Engelsche, welke in de twee laatste jaren bijzonder laag was, is in den laatsten tijd, vooral na de werkstaking in Westphalen, aanmerkelijk gestegen. Het geval doet zich thans voor, dat de Duitsche kolen hooger in prijs ge noteerd staan dan de Engelsche. Aanleiding daartoe is eensdeels de steeds toenemende vraag naar Duitsche steenkolen, anderdeels het feit, dat de arbeiders een uur per dag minder werken dan vroeger, alzoo de productie vermindert. Dat deze vermindering niet gering is blijkt hieruit, dat thans eiken dag circa 1000 waggons elk inhoudende 10,000 kilogram, alzoo 10.000 ton kolen, uit de verschillende mijnen in Duitsch- land minder worden geproduceerd. De prijs der zoogenaamde machine-Ruhrkolen is thans, vrij scheep Ruhrort of Duisburg, f 10 a f 10.50, en die der Westphaalsche vlamkolen f 11,50 a f 12 per kar of 1700 kilogram. In 1888 waren die prijzen in Juli circa f 6.50 en f 7.75. Vergadering Vrijdag 26 Juli 's morgens 11 uur. Voorzitter de heer G. M. Koop, burgemeester. Tegenwoordig 11 leden, zijnde de heerenWesten berg, FKeijser, Koorn, Mets, Brouwer, Boon, T. M. Zijm, Roeper, Dros, C. Kefiser Pz. en Bakker. Afwezig de heer C. Zpm. Eén vacature. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna doet de Voorzitter mededeeling van inge komen Prov. bladen enz., welke voor kennisgeving worden aangenomen. Uit een derzelve blpkt dat de jacht in Noord- Holland wordt geopend voor de gemeenten Petten en Callantsoog op 15 Juli, voor het overig deel der provincie op Donderdag 1 Augustus a. s. Nog ingekomen eene missive van Ged. Staten, meldende dat volgens Kon. besluit voor de gemeente Texel eene bpdrage wordt verleend van f4000 ten behoeve van het onderwijs, boven de bijdrage van 30% Alsmede eene missive van Prov. Staten, meldende dat tot verbetering der haven te Oudeschild, uit de prov. fondsen zal worden bijgedragen in de te maken kosten, mits niet te bovengaande "eene som van f17000. Voor kennisgeving aangenomen. Nog ingekomen een schrijven van den heer J. J. Roeper, betreffende de aanneming zijner benoe ming tot lid van den Raad. Idem van den heer S. P. Koning van dezelfde strekking. De Vourz. zegt deze stukken te zullen aanhouden tot na de herstemming, opdat dezelve alsdan met de overige ingekomen geloofsbrieven gelijkelijk kunnen worden onderzocht. Daarna wordt de Raad aangeboden de rekening van de Gemeente over 1888. De ontvangsten wijzen een cijfer aan van f 63631,63s De uitgaven een cijfer van f64747.38. Nadeelig saldo alzoo f 1115,74s. De Voorz. doet daarop voorlezing van een concept raadsbesluit tot goedkeuring dezer rekening. Nog wordt aangeboden de rekeningen a. Burg. Armbestuur. b. Algemeen Weeshuis. c. Bank van Leening, allen over 1888. Eene commissie van drie leden uit den Raad, wordt benoemd tot onderzoek dezer rekeningen. Daartoe worden aangewezen de heeren C. Keijser Pz. Jb. Jb. Roeper en A. P. Koorn. Daarna gaat de vergadering over in geheime zitting, ter behandeling van reclames tegen den hoofdelijken omslag. Na heropening der vergadering vraagt de heer Dros eenige inlichtingen omtrent de vacature aan de school voor m. u. 1. o., tengevolge van het vertrek van het hoofd dier school. De Voorz. antwoordt dat daarover correspondentie wordt gevoerd met den districts-schoolopziener, doch die correspondentie alsnog niet publiek kan worden gemaakt. De heer Mets herinnert aan eene indertpd door den heer C. Zpm gedane opmerking betreffende het pad van Brakestein naar Oudeschild, aan welk pad nog geene verbetering is aangebracht. De Voorz. zegt daaromtrent een onderzoek te zullen instellen en daarin te zullen voorzien. Niets meer te behandelen zfinde wordt de ver gadering gesloten. :»iw«rara3B^;gai«ftry2J nrrrr.r-Gr awoCT?' aKaangg»

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2