N#. 192. Zondag 4 Augustus. A°. 1889 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiëu vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIE worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL. Gezien art. 219, 2de alinea der Gemeentewet; brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de rekening dezer Gemeente over het afgeloopen dienstjaar 1888 ter Secrotarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd van heden af tot en met den 9 Augustus e.k., van des voormiddags tien tot des namiddags twee ure, en hetzij in druk, hetzij in afschrift, tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Texel, den 26 Juli 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOIJ, STIKKEL, Burgemeester. Secretaris. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennisse van de ingezetenen dat op enkele dagen tusschen 28 Juli en 7 Augustus 1889, door de Infanterie te Helder Schietoefeningen zullen worden gehouden op beweegbare doelen in zee vanaf den Oostelijken Kanaaldijk p. m. 200 M. bezuiden het Fort Oostoever in de richting van het Balgzand waartoe op die dagen de onveiligheid van het vaarwater aldaar zal worden aangekondigd door twee roode vlaggen, die op de borstwering van genoemd Fort zullen worden geplaatst, en een nationale vlag op de plaats waarvan gevuurd wordt. Texel den 27 Juli 1889. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, maakt hiermede de houders van varkeus opmerk zaam op het Koninklijk besluit van 27 Maart 1888 Staatsblad No. 67), waarbij onder de besmette lijke ziekten van het vee ook zijn opgenomen de VARKENSZIEKTE (namelijk de besmettelijke VLEKZIEKTE en de besmettelijke BORSTZIEK TE der varkens), alsmede de TRICHINENZIEKTE by de varkens. Ook ten aanzien van deze ziekten moet dus voortaan, krachtens de wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad No. 131), het volgende worden in acht genomen: a. dat, wanneer zioh bü eenig stuk vee verschijn selen van eene besmettelijke ziekte openbaren, daarvan door den houder ot hoeder onmiddellijk kennis moet worden gegeven aan den Burge meester der Gemeente, waar het vee zich bevindt b. dat zulk een stuk vee onmiddelijk van het overige vee moet worden verwijderd en afgezon derd gehouden; c. dat, indien een aan eene besmettelijke ziekte lijdend stuk vee is gestorven, de houder of hoe der verplicht is daarvan onmiddellijk kennis te geven aan den Burgemeester der Gemeente, waar het gestorven dier zich bevindt. Tegen overtreding van het onder a vermelde is bedreigd eene geldboete van ten hoogste f 75. en tegen overtreding van het onder b en c ver melde eene hechtenis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste f 500,—. Voorts wordt verwezen naar art. 63 van voor noemd Koninklijk besluit, gewijzigd bij Koninklijk besluit van 12 Mei 1889, (Staatsblad No. 62), betrekking hebbende op de besmettelijke vlek ziekte en de besmettelijke borstziekte der var kens en luidende: Zieke of verdachte dieren, die na het onderzoek, ingesteld krachtens art. 16 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad No. 131) geslacht worden, mogen niet in consumtie gebracht worden, dan voor zoo ver daartegen volgens het advies, ter voldoening aan genoemd wetsartikel door den districtsveearts of die hem vervangt uitgebracht, geen bezwaar bestond. Eigenaars van zieke of verdachte dieren mogen deze echter slachten ook vóór het bovenbedoeld onderzoek, mits vóór of onmiddellijk na het slachten hiervan kennis gevende aan den burgemeester. Alsdan mogen de dieren niet vervoerd noch in consumtie gebracht worden dan voor zoover zjj voor consumtie geschikt geoordeeld zijn, hetzij door den districtsveearts of, indien noch deze noch een zijner plaatsvervangers spoedig ter plaatse aanwezig kan zijn, door eenen geëxamineerden veearts, bij het in artikel 16 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad No. 131) bedoelde onderzoek, hetzij door een ander deskundige bij eene, eveneens door de zorg van den burgemeester zoo spoedig mogelijk te verrichten keuring. De kosten van laatstbedoelde keuring worden door het Rijk tot een bedrag, door den Minister van Binnenlandsche Zaken te bepalen, vergoed wanneer eene schriftelijke verklaring van den bur gemeester wordt overgelegd, dat geen geëxami neerde veearts beschikbaar was en hij die de keu ring verrichtte bij hem als een deskundige ter zake van vleeschkeuring bekend stond. Het bloed en de ingewanden der geslachte zieke dieren, alsmede de niet in consumtie gebrachte dieren en overblijfselen van zoodanige dieren moe ten worden verbrand of op andere wijze, door den districtsveearts te bepalen, onschadelijk worden gemaakt. Het bloed en de ingewanden van een dier, dat is in consumtie gebracht vóór dat het in artikel 16 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad No. 131) voorgeschreven onderzoek van den districtsveearts of die hem vervangt, heeft plaats gehad, moeten voor dat onderzoek door aen eigenaar bewaard worden. De houders van varkens worden ten slotte dringend gewezen op het hoog belang van de bestrijding der bovengenoemde ziekten, die ook hier te lande reeds, vooral in den zomertijd, groote verliezen hebben berokkend. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 3 Augustus 1889. De slachting begon. Ternauwernood had in den nacht van Woensdag op Donderdag „Uit den grijsbemosten toren Klokke twaalf zich doen hooren." of Nimrod's zonen togen er op uit, om hun geluk te beproeven en van hunne vaardigheid in het schieten bewijs te geven. En er vielen er dien dag velen (vogels na tuurlijk) door het doodend lood. 't Was of de oorlog verklaard was, hoorden wij iemand zeggen, doch dat was zeker wel wat overdreven. Dat vele jagers evenwel een goeden dag hadden gemaakt, bewees het groote aantal eendvogels dat wij aan den avond van dien dag zagen vervoeren. Of sommige jagers platzak tehuis kwamen, meldt de historie niet. Wij kunnen ons thans voorbereiden, zooniet op een malsch boutje, dan toch zeker op tal van jachtavonturen. Verblijdend verschiet De verjaardag van H. M. onze Koningin werd hier gisteren zeer kalmpjes herdacht. Enkele vlaggen, b. v. van den gemeentetoren, en nog eenige andere leverden het bewijs dat eene bijzondere gebeurtenis dien dag ken merkte. Overigens was alles kalm en stil en genoten wij zoete rust. 's lands moeder is een jaar ouder geworden, dat is het al! De Haagsche corr van de Zutf. Gt. schrijft omtrent het regeerings antwoord om trent het wetsontwerp tot herziening van de schoolwet, dat de inhoud daarvan nog alleen aan enkele ingewijden bekend is. Maar dit schijnt toch vrij zeker, dat er in het ontwerp verscheidene wijzigingen zijn gebracht, waarvan de voornaamste betrekking hebben op de financieele regeling een regeling, die niet alleen van vrijzinnige maar ook van antire volutionaire zijde veroordeeld is. Eene practische reddingsboot. In het magazijn van den heer F. A. L. de Gruyter, Leidschestraat te Amsterdam, is het model te zien op één vjjfde van de vrare grootte, van eene reddingsboot, zooals die is uitgevonden door den heer D. Duinker, (onze vroegere plaatsgenoot) commandant van het stoom schip Conrad," van de Maatschappij „Nederland." Zjj munt uit door eenvoud en doelmatigheid van inrichting. Zooals men weet liggen do reddingsbooten op eene bedding en hangen door middel van gewone takels aan de davids. Met handenkracht moet nu de boot uit de bedding worden gelicht en over boord gezet aleer men haar aan de takels kan aflaten. Eene zwaar geladen boot vordert 25 a 30 man. B(j den toestel van den heer Duinker zijn dezen geheel overbodig; h(j wordt bediend door tweeman nen die in de boot plaats nemen en zoo noodig door de passagiers zelf. De heer Duinker heeft met zijne vinding eene proef genomen in de Middellandsche zee. Eene boot werd geladen met 40 manschappen, watervaten, pro visie enz., zoodat zij ongeveer 4000 KG. gewicht in had; voor de bediening waren in de boot 4 man noodig, twee voor de schroeven en takels en twee om de boot op de davids naar buiten te doen draaien. In ééne minuut en vijf en veertig seconden lag de boot vrij op de golven. Om de boot volgens de oude, thans nog overal gebruikelijke manier in zee te brengen, had men vijf en twintig man noodig en duurde het te water brengen twintig minuten. Aan het stelsel van den heer Duinker is nog een groot voordeel verbonden; hoe kalm zeelieden ook mogen zijn, de 25 man die de boot met passagiers beladen uit de bedding moet lichten en langs de takels doen afdalen, blijven aan boord achter en moeten zich maar weten te redden. In het ergste geval zijn voor iedere boot twee man genoeg, zoodat het scheepsvolk tegelijkertijd over alle reddingboo ten kan worden verdeeld. Bemanning en passagiers kunnen tegelijk het schip verlaten. Van deze belangrijke uitvinding is octrooi genomen in alle landen van Europa en Amerika. Het fraaie model bootje is gemaakt op de werf der heeren Huygens en van Gelder te Amsterdam en is bestemd voor de Parijsche tentoonstelling, Op de Zuid-Hollandsche eilanden Yoorne, Putten, Goeree en Overflakkee komt in de laatste dagen in hevige mate „het kwaad" in de aardappels. Een aantal hectoliters, welke naar de markt te Schiedam en Rotterdam zijn opgezonden werden als afgekeurd terug gezonden en dikwijls te vergeefs aangeboden voor 25 a 50 cts. Verleden week kon men op de weekmarkt te Hellevoetsluis de beste aardappels voor 16 20 cts. de 5 kop of li ter bekomenthans wordt daarvoor 32 40 cts. betaald. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1