Buitenland. De correspondent te Batavia van de N. R. Ct., seint aan dat blad dat er ongun stige berichten uit Atjeh ontvangen zijn. Bij een gevecht moeten aan onze zijde 19 dooden en 22 gewonden gevallen zijn. Het bericht in Het Vad., als zouden de besprekingen van den minister Mackay en de commissie van voorbereiding voor de onder wijswet geëindigd zijn en de bijdragen van het rijk aan de gemeenten voor de toekomst op het tegenwoordige bedrag worden bepaald, wordt door cle Standaard geheel onjuist genoemd. Omtrent den tramomnibusdienst Hoorn —Alkmaar, schrijft de correspondent van de Alkm. Ct. nog het volgende De ondernemers, wier namen voorloopig door mij niet woiden genoemd, stellen zich voor, 4 maal per dag, in beide richtingen te rijden, op marktdagen 5 maal, en wel over Berkhout, de Goorn, Avenhorn, Ursem, Rus tenburg, Oterleek en Oudorp. Over de doel matigheid en sierlijkheid der tramomnibussen is slechts één roepzij bevallen uitmuntend en zijn een gemakkelijk en aangenaam middel van vervoer. Dit bleek mij uit inlichtingen, ingewonnen bij Maatschappijen, waai bij zij in gebruik zijn. De ondernemers denken de afstand Hoorn Alkmaar in 2 uren af te leggen. Het tarief is zeer matig berekend, zooals blijkt uit de volgende mij verstrekte opgavevan Alkmaar naar Oudorp 10 cents, naar Oterleek 22V» cents, naar Rustenburg 327* cents, naar Ursem 377» cents, naar Avenhorn 50 cents naai- de Goorn 55 cent, naar Berkhout 677» cents en naar Hoorn 80 cents. Het tot stand komen van de onderneming hangt geheel af van de besturen van ge noemde gemeenten, waaraan een subsidie, tot een gezamenlijk bedrag van f 1100, gedu rende 5 jaren, gevraagd is. De ongerustheid door de gedragingen van den Minister van Financiën ten opzichte van het landstractement in sommige onzer gemeen ten gewekt, openbaart zich zegt de Zon dagsbode ook elders. Ook de Luthersche en Remonstrantsche gemeenten verkeeren in hetzelfde gevaar. De kerkeraad der Luthersche gemeente te Den Briel heeft, naar wij ver nemen reeds audiëntie bij den Minister daar over gehad. Op de Roomsche gemeenten zijn de maat regelen van den Minister niet van toepassing, omdat in deze, bij den overvloed van geeste lijken, geen vacaturen langer dan van eenige weken voorkomen. En de Hervormden schij nen vrij te komen, zoodat het bestaande gevaar alleen de drie dissenter-kerkgenootschappen treft. De stoomboot „Friesland", welke vroeger gevaren heeft tusschen Enkhuizen en Stavoren en op 5 December van het vorig jaar nabij eerstgenoemde plaats is gezonken, zit nog steeds in dezelfde positie. De heeren Dirk zwager te Maassluis, die destijds aannamen de boot voor f 24.000 te lichten, zijn daarin niet geslaagd. De Regeering, die de boot voor rekening van den eigenaar, eerst in het begin der maand Mei, later op 20 Mei, zou doen opruimen, heeft daaraan geen gevolg gegeven. Nu is door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland aanbesteed, het wegruimen van genoemd stoomschip. Minste inschrijving was van bovengenoemde heeren, voor f 16.400. De boot moet binnen 120 dagen zijn wegge ruimd. Uit 's-Gravezande wordt geschreven. De aardappel veilingen vanwege de Vereeniging Westland zijn afgeloopen. De jeugdige Ver eeniging kan over den uitslag harer pogingen tevreden zijn. Men weet, wat tot de oprichting aanleiding gafde knoeierijen hadden den Westlandschen aardappel in Engeland geheel in diskrediet gebrachtnu zou men trachten door het leveren van goede waar het vroegere vertrouwen te herwinnen. Hoewel men meende eerst na verloop van tijd de pogingen bekroond te zullen zien, bleek het alras, dat het werk der Vereeniging betaald werd, d. w. z* de gemerkte brachten vrij wat meer op dan de als van ouds gezondene, zoowel te Londen als te Glasgow en Huil. En daar alle onder het merk der Vereeniging te verzenden waar gekeurd moet worden, kan het niet anders of de gemerkte waar moet langzamerhand de beste prijzen bedingen, te meer daar, volgens berichten uit Engeland, de bewoners van Jer sey thans hetzelfde gaan doen, wat vroeger de Westlanders dedennl. op groote schaal knoeien. Naar aanleiding van hetgeen dr Swart Abrahamsz in zijn artikel in De Gids schreef omtrent het gemis aan geestelijke zorg voor de soldaten inlndië, richt de predikant A. S. C. A. aan de West-Friesland een brief, waarin hij de onjuistheid dier bewering betoogt. In strijd met hetgeen de heer Abrahamsz zegt, worden wel degelijk door predikanten en pastoors de soldaten trouw bezocht en zijn de geestelijken meermalen de tusschenpersoon tusschen deze en hunne superieuren. Er wordt gedaan wat mogelijk is. De schrijver van den brief eindigt dezen met den volgenden wensch „Dat De Nederlandsche Protestantenbond goed ontwikkelde, echt vrijzinnige, beschaafde zendelingen kon uitzenden. Niet om „Heide nen" te bekeeren. Die „Heidenen" zijn nog zoo kwaad niet. Maai' om onder de Europe anen op de „posten" de dragers en tolken te zijn van 't echt religieuse leven en daardoor tevens „lichten onder de Heidenen" te worden. Maar, als die Bond er ooit over denkt, laat zij dan allereerst op beschaving letten. Juist een soldaat moet iemand hebben, die zich niet als „geestelijke" komt aanmelden, maar zijn meerdere is in ontwikkeling en beschaving. Als dat kan geschieden, dan waarborg ik aan den Bond ettelijke, goed betalende leden in Ned.-Indië. Ook en vooral op de „buitenpos ten." Tusschen Urk en Enkhuizen is ten ge volge van het lek zeilen, gezonken de met klipzout geladen tjalk Wilhelmina, van schipper H. Lentens, komende van Amsterdam en bestemd voor Zwolle. De opvarenden hebben zich in de roeiboot weten te redden, waarmede zij behouden te Kampen zijn aangekomen. De Heer W. A. Scholten, te Groningen, heeft zich tot den Minister van Justitie gewend, met verzoek om ook jongens van 14 tot 16 jaar des nachts in de papierfabriek te Sappe- meer in het werk te mogen houden. Dit adres is door den Minister om advies gezonden aan Gedeputeerde Staten van Groningen. Deze vroegen het advies van de Kamer van Koophandel te Hoogezand. Dat college heeft besloten to antwoorden, dat het wenschelijk zou zijn, dat aan alle fabrikanten, die des nachts werken, gelijke vergunning wordt verleend. Te Aarlanderveen is een huisgezin in een hoogst gevaarlijken toestand geraakt door het gebruik van vleesch, gebraden in een koperen pan, waarvan het vertins?l was afge sleten en waarin dit vleesch na bekoeling twee dagen bewaard was. Door de hulp van den plaatselijken genees heer, dr. Alberts, is het gezin van een anders wis«en dood gered. Eene der patiënten moest de maag uitgepompt en uitgewasschen wor den, om het gif te verwijderen, dat daarna in het uitspoelsel nog kon worden aangetoond. Weer een bewys, dat niet genoeg kan wor den gewaarschuwd tegen slecht getind koperen vaatwerk. In de omstreken van Olde- en Nijeber- koop zijn de vossen zoo sterk vermenigvuldigd, dat de wildbaan daar zoo goed als geheel is vernietigd. „Reintje" wordt zoo brutaal dat hij gedurig kippen steelt, lammeren aanvalt en doodt, ja zelfs een schaap wist te bemachtigen. Er moeten weder goed georganiseerde klop jachten gehouden worden, zal de omtrek voor de jagers eens weer worden wat die voor jaren was. Voor de Amsterdammers is weer een genot weggelegd. Binnen enkele dagen toch zal daar ter stede een groote luchtballon op gaan waarin om bet pikante van de op stijging te verhoogen twee jonge en, naar men zegt, schoone dames zullen plaats nemen. Ontegenzeggelijk een aantrekkingskracht te meer voor liefhebbers van dergelijke roeke- looze en nuttelooze luchtvaarten, en de kas van den vindingrijken ondernemer zal er zeker wel bij varen Nog een stapje verder en wij worden vergast op dames, die, per parachute uit de wolken komen vallen. Te Stuttgart is dezer dagen eene badin richting voor honden tot stand gekomen. Te Zutfen hebben wakkere mannen getracht er eene voor menschen op te richten, maar hunne pogingen vonden geen voldoenden steun. {Arnh. Ct.) De „Standaard" verneemt uit Athene dat in verschillende streken van Creta gevochten wordt met groot verlies van levens. Een Chris tendorp van 150 huizen werd neergebrand. In de plaatsen met gemengde Christen en Muzel- mansche bevolking heerscht eene paniek. De Grieksche consul zond zijne familie weg, omdat hij den toestand kritiek acht. De Grieksche pers valt Turkije hevig aan. Particuliere berichten uit Athene in ver schillende bladen melden dat vele gezinnen uit het eiland Kreta naar Griekenland komen vluchten uit vrees voor den algemeenen moord der Christenen. Den gouverneur van het eiland, die wedei naar Konstantinopel is opgeroepen, vergezelt eene afvaardiging van Christelijke en Muzelmansche inboorlingen. De Russische gezant heeft last gekregen tot eene oplossing der moeielijkheden mede te werken. Volgens de „Daily News" worden er nog steeds Christenen op Kreta vermoord. De Fransche minister van marine heeft la3t gegeven, al de torpedobooten, welke voor de manoeuvres gewapend werden in reserve te houden, omdat onlangs nogmaals is gebleken, dat een torpedoboot bij slecht weder niet varen kan en de bemanning in zulk een geval tot een wissen dood is gedoemd. Niet alleen te Parijs, maar ook te Berlijn had het bericht van Boulangers nederlaag bij de departementale verkiezingen op de beurs een goeden invloed De „Post" betoogt dat een af geslagen aanval even erg is als eene nederlaag, zoodat de republikeinen nu Frankrijks toekomst in hunne macht hebben, indien zij althans bij de Kamer-verkiezingen hun voordeel met Bou langers nederlaag weten te doen. Gelijk men weet, is president Carnot een getrouw bezoeker der Parijsche tentoonstelling. Zonder dat hij het weet, wordt de president steeds gevolgd door eenige menschen, die daaruit munt trachten te slaan, meest verslaggevers, die den exposanten geld vragen en daarvoor beloven, te melden, dat de president der republiek hun af- deeling had bezocht. De phonograaf heeft dit ter kennis gebracht van den heer Carnot, want toen de president Edisons werktuig bezichtigde, herhaalde de phonograaf deze boodschap: „Vooreen kwartier was bij mij een verslaggever, die zeide, dat hij bereid was voor 500 francs een lang stuk te schrijven over het bezoek van den president der republiek bij den phonograaf. Indien hij het geld niet ontving weigerde hij melding te maken van het bezoek van den president. De heer Carnot lachte om de grap, maar weet nu tevens welk misbruik van zijn bezoeken wordt gemaakt. De inwoners van Matanza op Cuba verkeeren in groote ongerustheid, daar in den omtrek der stad zich plotseling groote scheuren, sommige ter lengte van 600 voet, 74 voet breed en 20 voet diep, in den grond hebben vertoond. Uit Hirschberg wordt gemeld, dat men in Silezië weer beducht is voor een overstrooming. Door de hevige regens der laatste weken zjjn de bergriviertjes zeer gezwollen en hier en daar zelfs buiten de oevers getreden, Volgens het rapport van den Oostenrykschen minister van landbouw is de oogst in Galicië en Silezië geheel mislukt en in Boheme en Moravië zeer schraal. In Tyrol is de oogst echter goed geweest. Daarentegen staan de druiven in het geheele land goed, zoodat, indien de eerstkomende zes weken geen nachtvorsten brengen, een ruime wijnoogst wordt verwacht. Een apotheker te Parijs is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld en tot het betalen van 40,000 fr. schadevergoeding, omdat hij, zich vergissende bij het klaarmaken van een recept, den dood veroorzaakt heeft van den patiënt, waarvoor het recept bestemd was. De rechtbank

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2