N°. 195. Donderdag 15 Augustus. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Het raptor! over ie schoolwet. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOI-J, ParkstraatBukg op Texel. Inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL maken bekend, dat ter Gemeente- Secretarie ter inzage ligt, een verzoek met bijlagen van MELLE ZEGEL, wonende te Oudeschild op Texel, om VERGUNNING tot het oprichten eener garnalenkokerij op het perceel kadastraal bekend Sectie D, No. 634. Op Maandag, den 26 Augustus 1889, des namid dags te 1 uren zal op het Raadhuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers al3 zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen stukken. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 12 Augustus 1889. De Burgemeester, C. M. KOOIJ. De Secretaris, STIKKEL. VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE. De BURGEMEESTER van TEXEL herinnert de ingezetenen, ingeval van verhuizing binnen de gemeente, aan art. 3 der Algemeene Politie -Ver ordening dezer gemeente, luidende aldus Voor zoover daarin niet is voorzien bij het Koninklijk besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 142), moet ingeval van verhuizing binnen de gemeente, daarvan binnen één maand kennis worden gegeven ter Secretarie der Gemeente op den voet als hierna is bepaald te weten: Voor een geheel gezin, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen, door het hoofd van het gezin. Voor afzonderlijk levende personen door hen Z6lven. Overtreding van dit artikel wordt gestraft met geldboete tot een maximum van f3. Texel, den 13 Augustus 1889. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. STRAATVERLICHTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken bekend dat zij op WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1889 des namiddags ten 1 uur in het Raadhuis zullen aanbesteden, bij enkele inschrijving De Straatverlichting* in de verschillende dorpen dezer Gemeente van 1 September 1889 tot ultimo April 1890. Inlichtingen zijn te bekomen ter Gemeente- Secretarie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester C. M. KOOIJ. De Secretaris STIKKEL. Van het Vrijdag-avond in 't licht verschenen rapport over de Schoolwet, bevattende, met het verslag der afdeelingen en het antwoord der Regeering, een resumé van het mondelinge overleg tusschen de commissie en den Minister, deelen wij hiervan een uittreksel mede. De wijzigingen, die naar aanleiding van de gevoerde onderhandelingen in het ontwerp zijn aangebracht, zijn in 't kort de volgende Onder de verplichte vakken (art. 2) is opge nomen de vrije- en ordeoefeningen van de gymnastiek. Alle subsidiën uit de gemeentekassen ten behoeve van het bijzonder onderwijs zijn uit drukkelijk verboden. Ten opzichte van de kweekelingen is bepaald, dat zij alleen mogen werkzaam zijn onder het toezicht en de leiding van eenen in hetzelfde schoolvertrek aanwezigen onderwijzer. In art. 23 is de voorwaarde van eene vijf jarige werkzaamheid als hoofd van eene school vervallen, zoodat het artikel onveranderd blijft. Tot maatstaf van berekening van het aantal schoolgaande kinderen zal genomen worden het gemiddelde van de getallen, die eene telling op 1 Februari, 1 April, 1 October en 1 December zal aanwijzen. De vergelijkende examens worden behouden, behalve wanneer omtrent de voordracht over eenstemming verkregen wordt tusschen den schoolopziener en burg. en weth. Waar die overeenstemming niet verkregen wordt, moet er een vergelijkend examen worden gehouden, met dien verstande, dat de oproeping beperkt kan blijven tot die personen, waaromtrent tus schen schoolopziener en burg. en weth. over eenstemming bestaat. De voordracht wordt opgemaakt door den schoolopziener. Aan (hulp)onderwijzers, die als overcompleet ontslagen worden, wordt een wachtgeld verze kerd gedurende twee jaren. De rijksbijdrage zal toegekend worden aan scholen, waar het schoolgeld niet meer dan 80 gulden bedraagt, en zal ook uitgekeerd worden voor een a twee onderwijzers boven het ver- eischte getal, ten bedrage van 150 a 200 gul den elk, naar gelang van de bevolking der school. Bij meer uitgebreid lager onderwijs wordt die vergoeding gegeven over drie onder wijzers boven het wettelijk minimum, ten be drage van f 200 a f 250 elk. Waar evenredig schoolgeld wordt geheven, moet de heffing geschieden bij wijze van aanslag op kohieren, met recht van reclame. Op de gemeentelijke verordeningen ter vast stelling van schoolgelden mag de koninklijke goedkeuring niet anders worden geweigerd, dan bij een met redenen omkleed besluit, den Raad van State gehoord. Art. 73 is aangevuld met eene bepaling, dat op de bijzondere scholen het schooltoezicht op aanvraag onverwijld moet worden toegelaten. De termijn van 9 jaar in de overgangsbepa lingen art. 4 al. 4 wordt behoudenmaar bij koninklijk besluit zullen termijnen gesteld worden voor de geleidelijke aanstelling der onderwijzers tot het vereischte getal. In art. 54 bis is de term leertijden vervan gen door het voorschrift, dat er 18 uur 's weeks onderwijs moet worden gegeven in de vakken a—k, en dat van die 18 uren hoogstens twee uren mogen worden bestemd voor k (de vrou welijke handwerken). Op de gesubsidieerde scholen moet het onder wijs gegeven worden volgens eenen rooster, die aan het schooltoezicht medegedeeld en in de schoollokalen opgehangen moet worden. Die rooster moet tevens vermelden de feestdagen en de vacantie-tijden. Tusschen het ontstaan van eene vacature en het in dienst treden van den nieuwen titularis zal voor het hoofd der school niet meer dan 6, en voor de onderwijzers niet meer dan 4 maan den mogen verloopen. Scholen, van welke blijkt dat zij als winst gevend bedrijf worden gehouden, zijn van de rijksbijdrage uitgesloten. De besturen der vereenigingen zijn verplicht aan den Minister alle inlichtingen te geven, die hij verlangt, om te kunnen beoordeelen of de scholen voor subsidie in aanmerking komen. Over het jaar 1890 blijft het bestaande art. 45 gelden, behalve dat voor den bouw van scholen in dat jaar de rijksbijdrage van 30 op 25 pet. wordt gebracht. Over 1891 wordt door het rijk als extra-vergoeding aan de gemeenten uitgekeerd het nadeelige verschil tusschen de oude en de nieuwe regeling. Over 1892 73 en over 1893 7s van dat verschil. TEXEL, 14 Augustus 1889. 'tls ons een genoegen te kunnen mede- deelen, dat bij het Vrijdag en Zaterdag jl. te Arnhem gehouden examen, tot het bekomen van hoofdacte voor gewoon lager onderwijs, o. m. is geslaagd onze vroegere plaatsgenoot, de heer T. Roeper, onderwijzer teLunteren. Op de voordracht voor onderwijzer aan de school No. 10 te Haarlemmermeer komt o. m. voor J. G. F. Muller te Oudeschild op Texel. Hoe gevaarlijk het is om kinderen met paarden te laten omgaan, daarvan moest Za terdag j. 1. een treurig voorval in den polder Eierland wederom ten bewijze strekken. Op de hofstede „Bern" had een knaapje van 12 jaren, T. d. B., zich belast met het uit de weide halen van een paard, hetwelk aanvankelijk goed scheen te zullen afloopen. Door een jonger broertje schijnt het dier, op welke wijze dan ook, schrikkig te zijn geworden, tenge volge waarvan eerstgenoemde knaap, welke reeds te paard zat, daarvan afviel en zich nog al ernstig schijnt te hebben bezeerd. De knaap bleef voortdurend buiten bewustzijn, zoodat voorhands niet kon worden geconsta teerd, waaruit zijn kwetsuren bestonden. Wij deelen dit voorval mede als een waar schuwend voorbeeld aan ouders, om niet roe keloos zulk een werk aan jeugdige personen toetevertrouwen en aan allen, groot en klein, om steeds de noodige omzichtigheid in acht te nemen, tegenover zulke viervoeters. De markt van Maandag jl. kenmerkte zich door een flinke aanvoer van vee, waartoe zeker veel bijbracht de omstandigheid dat het TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1