Buitenland. Vanwege het hoofdbestuur der Noord- en 1 Zuidhollandsche reddingmaatschappij is aan de I bemanning der reddingsboot te Nieuwediep een som f 115 uitgereikt, ter belooning van de bewezen belangryke diensten bij het redden der equipage van het op 4 dezer op de Noorderhaaks veronge lukte Engelsche schip „Scottish Fairy." In verband met de geweer-bewapening van de vesting-artillerie bestaat het voornemen bij die korpsen zoomede bij het korps torpedisten, geweer makers aan te stellen. Te Sloterdijk werd (Zondag-middag) te 2 uren in de Ned. Herv. Kerk de gewone jaarlijk- sche „pakjes-uitdeeling" gehouden. Een aantal arme kinderen, zoewel van Protestantscho als van Roomsch-catholieke ouders, krijgen dan in de kerk een stel bovenkleeren. Eerst treden zij in de oude plunje binnen, worden later in de consisto riekamer verkleed en komen daarna in het nieuwe gewaad terug. De schooljeugd zingt toepasselijke feestliederen, onder leiding van het hoofd der school, en de predikant Dr. J. M. Assink Calkoen houdt de toespraak. Elk jaar wordt die eigenaardige plechtigheid door vele bezoekers, ook uit Amsterdam, bijge woond, waartoe de tram, welke 's middags nalftwee van de Wilhelmspoort vertrekt, het best gelegenheid geeft. De heer Henry Tindal heeft zich gewend tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met het eerbiedig verzoek, dat zij by den Minister van oorlog aandringe, dat hij onmiddelijk overga tot het nemen van maatregelen, om Nederland tegen verrassende aanvallen te vrijwaren. Mocht de Minister van oorlog om de eene of andere reden niet genegen bevonden worden on middelijk over te gaan om de noodige maatregelen hiertoe te nemen, dan verzoekt adressant eerbie dig maar zeer dringend, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal duidelijk te kennen geve, dat zij in dit geval geen vertrouwen heeft in het beleid van dien Minister, wiens aanblijven aan het hoofd van het departement van oorlog alsdan een gevaar is voor Nederland. Gisteren werd het schooldebat in de Tweede Kamer voortgezet. De heer Sanders zal ondanks het subsidie-stelsel vóór stemmen ter wille van de schoolvrede, mits de bezwaren, vooral tegen het premiestelsel, worden opgelost. De heer Zaayer wil conciliant zijn, doch betwijfelt de zekerheid eener oplossing van den schoolstrijd. De heer Dijckmeester is bereid vóór te stemmen, ver trouwende op de verklaringen der Regeering en van de hoofden der rechterzijde. De heer de Meijier bestrijdt het subsidiestelsel en de verplichte schoolgeldheffing, als middelen tot ondermijning der openbare school. De heer Mees is voor het subsidiestelsel, mits met waarborgen voor het behoud der openbare school. De heer van der Kaay is niet voor het subsidiestelsel, maar wil het debat afwachten. Naar aan den Haagschen correspondent van het Zeeuivsch Dagblad wordt verzekerd, zal de Minister Mackay, nadat de schoolwet zal zijn afgehandeld, de wijziging van de gemeente- en provinciale wetten onder handen nemen. Aan de N. Rott. Ct. wordt uit Holwerd geschreven Op dit oogenblik is even als in het voorjaar weer een ingen eur bezig met het doen van boringen tusschen Holwerd en Ameland. Naar luid van mij verstrekte berichten, vallen deze niet ongunstig uit en zij brengen aan het licht, dat op onderscheidene plaatsen van den zeebodem van 10—16 voet klei wordt gevonden, ja blijkt het, dat waar men vroeger meende niet dan zandgrond te vinden, deze slechts bestaat uit eene dunne laag, onmiddellijk gevolgd door een meter klei. Volgens een nieuw oDtwerp, zoo heet het verder, zal, in geval van uitvoering, van de oost- en westzijde van Ameland een afsluitingsdfik naar den vasten wal worden getrokken en met de drooglegging van het daartusschen liggende, 14 15,000 heet. aan bouwland worden gewonnen, Indien een in het TJtr. D. opgenomen bericht juist mocht zijn, heeft men dezer dagen nabfi Sas-van Gent, op het aardappelveld van A. de Ridder, een volwassen rups van den gevreesden Colorado-kever gevonden. Eenige handelaren te Aal ten zijn op den inval gekomen om aan den grintweg van genoemde plaats naar het Pruisische stadje Bocholt, on mid dellijk aan de grens, in een 12-tal kramen win kelwaren, spek, brood enz., welke artikelen in Nederland goedkooper zijn dan in Pruisen, ver krygbaar testellen, 's Avonds komen er gewoon lijk een vijftien- zestienhonderdtal personen, meestal fabrieksarbeiders uit Bocholt, om hunne inkoopen te doen. De Hollandsche verkoopers te Londen zullen den len September, den dag, waarop de markten van Engeland voor hun vee zullen geopend worden, des morgens te 3 uren in optocht, met muziek voorop, naar de „Metropolitan Cattle-market", te Islington, marchoeren en aldus de bevrijding van de belemmeringen van den Hollandschen veehandel op Engeland feestelijk herdenken. De internationale overeenkomst in de S.-Ct. opgenomen en bestemd om ten allen tijde en aan alle mogendhedon het vrije gebruik van het Suez-kanaal te verzekeren, bepaalt, dat het kanaal nimmer aan de uitoefening van het recht van blokkade ontworpen zal worden. Daar het zeekanaal in tijd van oorlog voor den vrijen doortocht geopend blijft, ook vooi oorlogsschepen, komen de contracteerende par tijen overeen, dat geen oorlogsrecht, geen daad van vijandelijkheid zal kunnen uitgeoefend worden, noch in het kanaal, noch de havens die toegang daartoe verleenen, noch ook binnen een afstand van drie zeemijlen van deze havens. Het verblijf van oorlogsschepen te Port Said en op de reede van Suez zal geen 24 uren mogen overschrijden, behoudens gedwongen oponthoud. De in Egypte gevestigde agenten der ihogend- heden zullen eenmaal 's jaars bijeenkomen, om zish te vergewissen van de behoorlijke uitvoe ring van het verdrag. Van de verschillende proeven van enting tegen varkensziekte op de wijze van pasteur hebben wel die te Dwingelo het beste succes opgeleverd. In het officieel verslag omtrent den gezondheidstoestand van liet vee over 1888 wordt gezegd, dat deze proeven volkomen geslaagd zijn, omdat gebleken is dat de dieren, waarop de proef werd genomen, volkomen gezond bleven, en het plaatsen in besmette hokken niet den minsten invloed of stoornis uitoefende. De Minister van Oorlog in België heeft een zeer gewichtig besluit genomen, ten gevolge waarvan België zijn artillerie-materieel voortaan niet meer uit het buitenland zal behoeven te betrekken. Aan de Société Cockerill te Seraing is, ten behoeve van de geschutfabricatie, opge dragen de. levering van staalblokken, waaruit in de geschutgieterij te Luik, die tot nu toe alleen projectielen vervaardigde, de getrokken achter- laadkanonnen zullen worden gemaakt, en wel voorloopig 52 stuks. Het staal voor de blokken is Martin-Siemens staal, dat bij de laatste schiet proeven uitnemend heeft voldaan. Aan de fabriek van Krupp te Essen zal nu eene belangrijke bestelling ontgaan, want niet slechts het lichtere veldgeschut, maar ook het zware geschut, waar mede de forten aan de Maas worden gewapend, zal in België worden vervaardigd. Omtrent de werkstaking te Londen wordt gemeld dat ook de stokers van de „South Metropolitan Gas Company, een der grootste gas fabrieken aldaar het werk gestaakt hebben. 7000 werklieden van de „Thames Ironworks," te Blackwall aan de Theems, hebben zich bij de werkstakende arbeiders der dokken gevoegd. Het aantal der werkstakers wordt op 80,000 geschat. Indertijd is gemeld, dat Amerikaansche oorlogsvaartuigen twee Engelsche schepen hebben genomen, die in de Behringzee op robbenvangst uit waren en dat dit vooral in Canada groote verbittering had opgewekt. Het eene schip was ontkomen en men meende, dat de zaak in der minne zou worden geschikt. Thans verneemt men, dat weder twee Engelsche schepen in de Behrir.g-baai zijn genomen. Of de Amerikanen hiertoe het recht hadden, is hoogst twyfelachtig, maar zeker hadden zij niet het recht vreemde schepen in open zee aan te houden. Een Engelsch eskader is naar de Behringzee op weg en men vreest, dat ernstige moeilijk heden zullen ontstaan, daar de Amerikaansche Minister van Buitenlandsche Zaken, Blaine, altijd een voorstander van brutale politiek is geweest. Te Tubire, in België, zijn de vorige week plotseling bij een 50 tal arbeiders, werkende op dezelfde fabriek, vergiftigingsverschijnselen waar genomen, welke aan cholerine deden denken en veroorzaakt zijn door het gebruik van water uit een fabrieksput met bedorven drinkwater. De fabriek, zijnde een katoenspinnerij, ligt aan den spoorweg Brussel—Maas, nabij Hennugères, en telt 800 werklieden. Een boekje, dat zich in de rivier stort, voorziet den put in de fabriek, waar het werkvolk zijne flesschen komt vullen. Toen het bleek dat de zieke arbeiders zeer uiteen woonden en verschillende soort van voedsel ge bruikt hadden, deed de behandelende geneesheer, dr. Vanhalen, het water uit dien fabrieksput te Brussel onderzoeken, en bleek dit van slechte hoedanigheid te zijn en als de oorzaak van de epidemie te moeten worden beschouwd. De Britsche zuivelbereidersvereeniging gaat eene belangrijke reeks van proefnemingen doen met het voederen van melkkoeien op verschil lende boerderijen. De ondervinding leert, dat niet altoos de best gevoerde koebeesten de meeste melk afgeven, noch ook de puikste. Het denk beeld bestaat nu om proeven te nemen, ten einde na te gaan, of wetenschappelijk gevoederde koeien, d. w. z. koeien, gevoederd met eene zekere massa voer, door deskundigen voorgeschreven, niet eene grootere en betere hoeveelheid melk geven, dan beesten die men naar hartelust laat vreten, tot zij verzadigd schijnen. Deze proef nemingen zullen met belangstelling worden be spied, ook in Holland. In sommigen daden van het lynch-gericht woidt de volkshumor niet gemist. De president van een bank in Texas schreef aan de deur van zijn inrichting„De bank is opgeheven" en maakte zich met al het geld, dat bij hem gede poneerd was, uit de voeten. Hij werd in den avond van denzelfden dag achterhaald door een groot aantal zijner cliënten en daar ter plaatse zelf aan een boom opgeknoopt. Op zijn borst las men „De directeur van de bank is opgehe ven." Soortgelijke opheffingen kwamen na dien tijd niet veel meer voor in die streek. Een Engelsche Eiffeltoren. Uit Londen wordt bericht dat de Engelschen, naijverig op Eiffels lauweren, besloten hebben een toren te bouwen, welke hooger zal zijn dan die te Parijs. Sir Edward Watkin, directeur van de South- Eastern-Railway en ontwerper van hetgrootsche tnnnel-plan onder het Kanaal, heeft met boven gezegd doel, met behulp van den beer Carbutt, afgevaardigde, den heer Walker, aannemer van het zeekanaal te Manchester, en van eenige andere personen, eene vennootschap opgericht met een kapitaal van 200,000 pond sterling, welke zal heeten „De Tower Vennootschap." De bedoelde toren zal van ijzer vervaardigd worden en van Engelsch en Schotsch staal. Hij zal meer dan 600 meter (het dubbele van den Franschen toren) hoog zijn. Toen de Scha van Perzië onlangs per spoor op reis was van Parijs naar Belfort, speelde zijn jonge gunsteling met het noodsein en gaf er ten laatste een flinken ruk aan. De trein hield dadelijk stil en Nasserdin, die juist een dutje pakte, ontwaakte door den schok. Toen men zeide, dat de knaap de oorzaak was, lachtte de Schah hartelijk en liet zich vervolgens de wer king van het seintoestel geheel verklaren en de bizonderheden door zyn minister opschryven. Of hy ook boete kreeg en den trein werd uitge zet, meldt de berichtgever niet. Denkeiyk was dit het geval wel niet. VERSLAG PROVINCIALE STATEN. (Vervolg van No. 197.) De heer Heemskerk zegt dat ter elfder ure een adres is ingekomen, houdende bezwaren tegen het voorstel van Gedeputeerde Staten, van welk adres de commis sie op ongewone wyze kennis heeft genomen. Eerst jongstleden Maandag hebben de adressanten zich tot spreker gewend, die hun de behulpzame hand heeft geboden bjj het opmaken van een adres. Spreker wil niet zeggen dat de adressanten gelijk hebben, daarvoor kent hy de zaak niet voldoende, maar wel, zegt hy, dat de bezwaren nog eens onder zocht moeten worden. Het is van algemeens bekendheid dat de haven be oosten het Oude-Schild te klein is, maar de adressan ten beweren dat het praktischer is om eene tweede haven te Oosterend te maken, waarvoor circa 135,000 zou gevorderd worden, dan om het voorgestelde werk uit te voeren, hetgeen f 41,000 zou kosten. Hetgeen zfi verlangen zou dus minder kostbaar zyn. En bo vendien meer doeltreffend. Want de voorgestelde byhaven zou slechts 50 schepen kunnen bevatten, en dat is volgens de adressanten niet voldoende. Te Oosterend kan eene haven voor 100 schepen worden gemaakt. Geheel Texel zou daardoor meer gebaat zyn. Vóór de haven beoosten het Oude Schild ligt op 300 meter van de kust eene ondiepte in zee, die het binnenloopen aldaar moeyelyk maakt. Dat bezwaar zou men te Oosterend niet hebben en ook daarom is eene haven aldaar verkieselyk. Aan het Oude-Schild zyn veel minder schepen dan te Oosterend en te Oost. De aldaar wonende schippers en visschers gaan Maandag uit en komen Zaturdag weer terug. Telkens moeten zy dan 1uur löopen van en naar hunne woonplaats en hunne schepen aan het Oude Schild geheel overlaten. Hun proviand en behoeften moeten zy aan het Oude Schild opdoen en toch is Oosterend een grooter dorp dan het Oude- Schild. Als Oosterend eene eigen haven kon hebben zou dit volgens spreker billyker zyn. Hy erkent echter dat het met het oog op de gegevens die men nu heeft eene onzekere zaak is.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2