N°. 201. Donderdag 5 SeptemberA#. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Ilerziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen. Kadastrale Gemeente TEXEL. De BURGEMEESTER van TEXEL, gelet op het derde lid van art. 27 in verband met de artt. 25 en 19 der wet van den 25sten April 1879 Staatsblad no. 89)brengt ter kennis van belanghebbenden dat eene opgaaf van de eigen dommen, waarvan de aanvankelijk bepaalde belastbare opbrengst per hectare tengevolge van het onderzoek der bezwaarschriften gewijzigd is, onder bijvoeging van de kadastrale leggers en plans, heden op de Secretarie der gemeente, gedurende dertig dagenvoor een ieder ter inzage is nedergelegddat ieder die bezwaar heeft tegen die gewijzigde belastbare opbrengst voor zijn eigendom bepaald, zelf ot door een gemachtigde aan de Commissie herschatting kan vragen in een ongezegeld verzoekschrift, hetwelk portvrij, binnen dertig dagen na hedenbij den onderge- teekende, tegen gedagteekend ontvangbewijs moet worden bezorgd; dat verzoekschriften, niet ingezonden op de ivijze of binnen den termijn hierboven bepaald, naar de wet buiten behandeling blijven. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 4 September 1889. Een belangrijk onderwerp was aan de orde in de Raadsvergadering van Dinsdag jl. 't Was het voorstel van B. en W. tot reorganisatie van de school voor uitgebreid lager onderwijs, reeds in een vorig nummer door ons medegedeeld. Het préadvies van de commissie, aan wien het voorstel tot onderzoek was opgedragen, luidde tot niet opheffing der school doch hand having en behartiging van het u. 1. o. en spoedige benoeming van een hoofd dier school. Tegen het voorstel was, van eenige inge zetenen, een adres ingekomen van den vol genden inhoud: Aan den Raad der gemeente Texel geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, voor 't grootste deel belang hebbenden bij het uitgebreid lager onderwijs in deze gemeente, dat zij met groot leedwezen kennis genomen hebben van het voorstel van Burgemeester en Wethouders om in plaats van eene afzonderlijke school voor uitgebreid lager onderwys aan den Burg eene klasse voor uitgebreid lager onderwijs te verbinden aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs, het onderwijs in die klasse te doen geven door één onderwijzer met hoofdacte en acte voor Fransch en Engelsch, terwijl het toezicht daarop zou worden opgedragen aan het hoofd van de tegenwoordige school voor gewoon lager onderwijs aan den Burg. En wel om de volgende redenen: Huns inziens kan het uitgebreid lager onderwijs onmogelijk tot zijn recht komen wanneer het aan één onderwijzer wordt opgedragen. Hoe zal die ééne onderwijzer aan kinderen, in minstens 4 klassen verdeeld, behoorlijk onder wijs geven in de levende talen en daarbij nog tijd vinden om uitgebreid onderwijs te geven in Ned. taal, rekenen, aardrijkskunde, geschiedenis, kennis der natuur en wiskunde, terwijl door de ervaring geleerd wordt dat twee onderwijzers daarvoor nauwelijks voldoende zijn Men kan toch niet verwachten dat aan het onderwijs in de twee hoogste klassen der gewone lagere school zoodanige uitbreiding gegeven wordt dat dit ook voldoende zij voor het uitgebreid onderwys zonder dat het personeel vermeerderd wordt en er dus minstens één onderwijzer bij aangesteld wordt die de leerlingen van 13 en 14 jaar te onderwijzen heeft. Vervolgens wijzen zij op het vervallen van het onderwijs in het Duitsch dat om volstrekt niet te vatten, zelfs niet te vermoeden redenen willekeurig geschrapt wordt en toch moeilijk ge mist kan worden, daar het bij verschillende exa mens als vereischte gesteld wordt. Daarenboven zien zij er volstrekt geen heil in, dat het toezicht op het uitgebreid lager onderwijs aan het hoofd der tegenwoordige school voor gewoon lager onderwijs wordt opgedragen, voor eerst niet, omdat deze dan toezicht zou moeten houden op onderwijs in vakken waarvoor hij noch bevoegd noch bekwaam is en vervolgens niet omdat het toezicht door hem uit te oefenen niet anders dan denkbeeldig kan zijn zoolang hij zelf met het onderwijs in eene klasse belast is. 't Toezicht door hem uit te oefenen kan een voudig niet door hem uitgeoefend worden, als er niet een onderwijzer meer bij wordt aangesteld. Adressanten meenen er op te moeten wijzen, dat de voordeelen of de bezuinigingen die men zich van deze nieuwe regeling voorstelt denk beeldig zijn of zullen blijken te vervallen. Vooreerst omdat bij de berekening van f 1100 bezuiniging eenvoudig vergeten is te rekenen met de uitkeering van Rijkswege van 30°/o voor die f 1100, zoodat de gemeente zelve slechts f 770 zou winnen. Veivolgens zal de buitengewone bijdrage van het Rijk, volgens art. 49 der wet, nu 't laatste jaar f 4500 bedragende, zeker worden vermin derd wanneer blijkt dat de gemoente minder uittegeven heeft, zoodat de hoofdelijke omslag er geen cent minder door zal worden en de be zuiniging voor de gemeente zal zijn gelijk nul. Daarenboven zal binnen kort toch blijken dat men het zonder een tweeden onderwijzer niet stellen kan zoodat er toch weer salaris voor hem uitgetrokken zou moeten worden en de bezuiniging van zelve vervallen. Meent de Raad soms dat toch op de eene of andere wijze moet voorzien worden in de ver mindering van de zoogenaamd schromelijke kosten van het meer uitgebreid lager onderwijs dan zij hier er op gewezen dat die kosten zeer overdreven zijn voorgesteld. Van betrouwbare zijde is ons meegedeeld dat in het laatste dienstjaar ieder kind in deze gemeente aan de scholen voor gewoon lager onderwijs aan de gemeente kostte f 15,95 per hoofd, en ieder kind aan de school voor uttgebreid lager onderwijs f 22.25 per hoofd, zoodat dus het uitgebreid lager onderwijs per kind aan de gemeente slechts f 6,30 meer kostte dan het gewoon lager onderwijs, zoodat dus voor eene meerdere uitgave van f 189 aan 30 kinderen uitgebreid lager onderwys kon gegeven worden, dat is eene som te gering om daarvoor de geheele inrichting van het uitgebreid lager onderwijs met schromelijken achteruitgang te bedreigen. De ondergeteekenden meenen echter genoeg in de gemeentelasten bij te dragen om die meer dere uitgaven van f 189 te rechtvaardigen. Te meer daar de school voor u. 1. o. in deze gemeente de eenige gelegenheid is- om voor de kinderen meei dan gewoon onderwijs te verkrijgen, eene gelegenheid die hier niet gemist kan worden willen zij hunne kinderen niet uitgesloten zien van den toegang tot de hoogere burgerscholen, gymnasia, R. C. Seminariën, de kweekschool voor zeevaart, de school voor machinist-leerlingen, posterij en telegraphie enz. en in 't algemeen voor allerlei vakken van het maatschappelijk leven, waarvoor eenige meerdere kennis dan ge woon vereischt wordt. De normaalschool toch van welke door velen vroeger gebruik, gemaakt werd, wordt geleidelijk opgeheven en 't staat te verwachten, dat het 30 tal leerlingen van de school voor u. 1. o. in het laatste jaar eerder zal vermeerderen dan ver minderen. Redenen waarom adressanten het maar niet kunnen inzien waarom aan het uitgebreid lager onderwijs een zoo groote slag moet worden toe gebracht. Te meer niet omdat het zeker ook nog van de in de Tweede Kamer aanhangige wetswijzigingen zal afhangen welke steun de gemeente in de toekomst van het Rijk zal ver krijgen en het dus in allen gevalle geraden is te wachten tot de beslissing over de nieuwe wetswijzigingen is gevallen. Daarom wenden de adressanten zich tot U met het verzoek om het voorstel van Burge meester en Wethouders te verwerpen en alzoo de organisatie van het uitgebreid lager onderwijs, die eenige jaren geleden met zooveel zorg, moeite en overleg is tot stand gebracht, te laten bestaan. 't Welk doende enz. Het voorstel van de commissie werd met 10 tegen 2 stemmen aangenomen. Een lid hield zich buiten stemming. Er gaat een gerucht van wanordelijke handelingen, Zondagnacht aan de Waal. Met zekerheid hebben wij daarvan niets vernomen, doch wij zullen ook geene moeite doen daarnaar een onderzoek in te stellen, 't Kan ons volstrekt niet toelachen, om der gelijke voorvallen, welke niet getuigen van eenen ordelijken geest in het fijne uit te zoeken. 't Ware te wenschen, dat het verstand, bij allen steeds helder en onbeneveld bleef, en ieder wilde begrijpen dat het zijn plicht is in de maatschappij, om niet slechts zelve wanordelijkheden na te laten, doch ook om die bij anderen te trachten te voorkomen. Jl. Zaterdag-middag strandde in de Zuider- gronden het Engelsche stoomschip „Curfeio" geladen met lijst en van Bassein naar Hamburg bestemd. Aanvankelijk werd de hulp van sleep- booten door den gezagvoerder geweigerd, daar deze meende na het lossen van een gedeelte der lading, waartoe men inmiddels was overgegaan, weder vlot te zullen komen. Daar dit evenwel niet gelukte, werden de sleepbooten „Hercules", „Stad Amsterdam" en „Simson" tegen den avond voorgespannen en slaagden dezen er in het stoomschip in vlot water en oogenschijnljjk zonder schade op de reede te brengen. De „Curfeio", een nieuw gebouwd stoomschip van ODgeveer 1 jaar oud vertrok 15 Juli van Bassein, strandde bij Suez, kwam weder vlot, boorde eenige dagen later een ander stoom schip in den grond en kwam eindelijk in de Zuidergronden terecht. Het maakt dus een ware ongelukkige reis. TEXELSCHE COURAMT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1