Buitenland. Gemeenteraad te Texel. OüDEscHiLD, 3 Sept. Bij gelegenheid dat de Heer J. K. G-. Muller, voor 25 jaren benoemd tot hoofd der school aan de Koog, nu reeds 21 jaren op dit dorp werkzaam, zijn zilveren jubüé vierde, legde de bevolking zijn belang stelling aan den dag door het uitsteken dei- vlaggen. Door vrienden van elders en van dit eiland, alsmede door dorpsgenooten van den Heer Muller, werden den jubilaris kostbare geschenken vereerd, waaronder een sierlijk gouden horloge met toepasselijke inscriptie, een fraaie bureaustoel, een keurige geëmailleerde kachel en van zijne leerlingen een nette baro meter. De schooljeugd zong aan haar Hoofd een drietal feestliedjes toe, die, evenals een opdracht in dichtmaat, in het album werden opgenomen, dat de geschenken vergezelden en de namen der deelnemers van de ovatie bevatte. In het keurig versierde schoollokaal werd de jeugd hartelijk onthaald. De jubilaris ontving ook een bezoek van Burgemeester en Wethouders, alsmede van vele colega's en leerlingen der normaalschool, 't Zijn voor den Heer Muller en zijne familie onvergetelijke dagen geweest en stellig zal de herinnering aan zijn feest den jubilaris steeds aangenaam stemmen. De Waal. Telkenmale gebeurt het, dat onze dorpgenooten des Zondagsavonds, wanneer zij rustig in hun kamer zitten, opschrikken van een vreeselijk rumoer op straat. Zoo ook was dit 1. 1. Zondag het geval. Wat zou dat nu weer zijn, was zeker de vraag van menigeen, die oprees en zich naar de buitendeur begaf. En, ja wel, het waren drie rustverstoorders van een ander dorp, die vreeselijk aan 't tieren waren en die, te oordeelen naar de allerverschrikkelijkste taal, welke ze uitbraakten, een n: enschenleven niet heel veel telden. Die de dreigementen hoorde, gtond bij de gedachte aan de verwezenlijking daarvan te beven op zijn stoep en bleef op een eerbiedigen afstand. Maar niet iedeieen wilde zijne vrees toonen en zoo gebeurde het, dat een der jongelui, die te dicht in de nabijheid kwam, op zoo danige wijze met het mes van een dei- vechtersbazen kennis maakte, dat hij eene diepe wond ontving en geneeskundige hulp moest inroepen. Maar, waarom bonjourde dan de politie die lui de Waal niet uit? Och, wat kan men verwachten v.m een man, die 75 jaar oud is en7 centen daags verdiend? 't Is te hopen, dat men in dezen den put dempt, eer het kalf verdronken is. (Ontvangen na het afdrukken van de eerste pagina.) Oosterend 4 Sept. Wegens het blijven heerschen van de mazelen ten huize van het hoofd der Chr. school alhier, is als waarnemend hoofd opgetreden de Heer N. Oosterbaan van den Helder. Tot lid van het plaatselijk bestuur dei- Reddingsmiddelen der N. Z. Holl. Redd. Maat schappij, is benoemd de heer C. M. Kooij, burge meester van Texel. De benoemde werd in de plaats gekozen van den onlangs vertrokken oud burgemeester Loman. Bij de vele amendementen op de onderwijs wet is ook een voorstel ingediend tot invoering van leerplicht. De inzending van land- en tuinbouwvoort- brengselen alsmede die van werktuigen, paarden vee en pluimgedierten voor de vanwege de Hollandsche maatschappij te Haarlem te houden tentoonstelling, overtreffen belangrijk die van het vorige jaar. De tentoonstelling wordt, zooals men weet van 11-16 dezer gehouden. De heeren Gebr. De Bruijn, landbouwers op de model-hoeve van mr. D. Visser van Hazerwoude te Hazerswoude, zijn opnieuw aangezocht om zich met de zuivelbereiding op de algemeene tentoonstelling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Haarlem, welke Woensdag 11 Sept. a. s. geopend zal worden, te belasten. De zuivelbereiding zal onder leiding staan van mej. M. de Bruijn Voets, echtgenoote van een der firmanten. Vrijdag trad in eene meeting, door den „Rotterdamschen Bestuursbond" belegd, het lid der Tweede Kamer, de heer B. H. Heldt, als spreker op om de noodzakelijkheid van leerplicht te betoogen. Hij beriep zich op eene betrouwbare statistiek, waaruit blijkt dat 74,000 kinderen van 6 tot 12 jaar in 1888 verstoken zijn geweest van onderwijs op de openbare, secte- of bijzondere school, van wien tevens bleek dat zij geen huis onderwijs genoten. Men schrijft aan de Haarl. Ct. uit Heeren veen, dd. 29 Augustus: Verschillende boterkooplieden, die heden alhier ter markt kwamen, hadden uit Londen telegra- phisch bericht ontvangen dat de beide stoom- booten van Harlingen, met hare boter geladen, lossende waren. Dit had oogenblikkelijke stijging der prijzen ten gevolge. Men betaalde tot f 39,50, dat is f 2 meer dan den vorigen dag. Te Bols- ward werd heden reeds f 40 besteed. Een der grootste boterkooplieden in deze envi rons kon wegens de werkstaking der Londensche dokwerkers zijne boter niet langs den gewonen weg (via Harlingen) naar Londen verzenden. Niet tegen de meerdere kosten opziende, verzond hij de bezending via Vlissingen Queensborough en ontving draadbericht, dat zij goed en wel aan het adres was gearriveerd, terwijl de andere boter uit Friesland nog wachtende was in de stoom- booten in de Londensche dokken. Door het centraal bestuur van het,, Algemeen Nederlandsch Werklieden-verbond" te Amsterdam is een adres tot de Tweede Kamer gericht met betrekking tot het aanhangige wetsontwerp tot herziening der wet op het lager onderwijs. Behoudens eenige voorzieningen waarvoor het bestuur verwijst naar de adressen der „Maat schappij tot nut van 't Algemeen", der „Vereeni- ging voor Paedagoiek" en van het „Nederlandsch Onderwijzers genootschap", wier strekking is om het peil van het Volksonderwijs niet te doen dalen, maar zoo mogelijk te verheffen, dringt het bestuur bij de Kamer aan vooral te zorgen, datlo. het getal leerlingen in elke klasse in geen geval grooter moge zijn dan pl. m. 402o. het teekenonder wij s worde opgenomen onder de ver plichte vakken, en 3o. de kinderen verplicht worden de lagere school geregeld te bezoeken, liefst tot den leeftijd van 14 jaar. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken zijn benoemd in de commissie tot afneming van de examens, ter verkrijging van acte, bedoeld in art. 56, onder a van de wet van 17 Augustus 1878. Noordholland tot lid en voorzitter do school opziener in het district Haarlem tot leden, de schoolopzieners in het district Hoorn en in de arrondissementen Amsterdam (oostelijk), Helder en Zaandamtot leden plaatsvervangers, de schoolopzieners in de arrondissementen Amster dam (westelijk), Alkmaar, Hoorn en Medemblik. Dezer dagen vond een boer te Zwaagdijk een zijner koeien dood in de weide liggen. Na onderzoek verklaarde de rijksveearts, dat het dier lijdende was aan miltvuur, waarom het voor de voeding werd afgekeurd en volgens de wette lijke voorschriften verbrand. Te Breda is een soldaat tijdens de oefening door een zonnesteek getroffen en aan de gevolgen overleden. Naar wij vernemen zegt het Hbi. denkt men er in Duitschland aan, den invoer van varkens uit Nederland te gaan verbieden, omdat hier te lande de varkensziekte heerscht. Reeds moet de Duitsche Regeering onderzocht hebben, ot er tegen dat verbod bezwaren bestaan. De Engelsche bladen bevestigen dat enkel de strike van steenkolarbeiders is geëindigd, terwijl de andere werkstakers nog steeds „out" zyn. Bovendien zijn enkele nieuwe werkstakingen voorgekomen. De socialistische leiders Burns en Tillett, die zich aan het hoofd der beweging hebben weten te plaatsen, sporen de werklieden steeds aan om al hunne eischen te handhaven. De longziekte blijft in Belgie voortdurend onder het vee heerschen. In de maand Juli bedroeg het aantal gevallen wederom 63. Vooral is de provincie Brabant aangetast, alwaar in die maand meer gevallen voorkwamen dan in alle andere provinciën te zamen. Men bericht uit Rusland, dat er bij de regeering plan bestaat de invoerrechten op de haring, die toch al aanzienlijk is, weer te vergrooten. Zoo dit gerucht waarheid bevat, zal de verkoop van buitenlandsche haring in het Russische rijk eene onmogelijkheid worden. In Spanje heerscht groote droogte, vooral in het zuidoosten en het midden des lands. De planten zijn verschroeid en slechts één vonk is noodig om een verschrikkelijken brand te ver oorzaken, zooals er trouwens in den laatsten tijd vele in de bosschen van Estramadura zijn voor gekomen. Reeds verscheidene dagen lang staat het prachtige woud van Almoroine in brand en het vuur richt op een oppervlakte van 40 mijlen groote veiwoesting aan. Een Amerikaansch blad heeft aangekondigd dat het in de Zomermaanden, wanneer vele landbouwers geen tijd tot lezen hebben, op vliegen- papier zal gedrukt worden. Men behoeft slechts een stuk dor courant op een bord te leggen en wat suiker op te strooien om van de vliegenplaag bevrijd te worden. Mocht het, zegt het blad in zijn bericht, hier of daar voorkomen, dat de vliegen niet terstond sterven, dan kan men zich overtuigd houden, dat de bewuste vliegen niet deugen: het papier is goed. De Yankees zijn waar het op weddenschap pen aankomt, voor geen klein geruchtiejvervaard. Een van de nieuwste liefhebberijen op dit gebied is, zich tusschen de rails van een spoorweg neer te leggen en een trein over zich heen te laten stoomen, dan op te staan en te gaan dèjeuneeren voor rekening van den verliezers. De machinisten zijn aan dit spelletje reeds zoo gewoon, dat zij niet meer remmen, als zij iemand op den spoorweg zien liggen Vergadering Dinsdag 3 Sept. 's morgens 11 uur. Voorzitter de heer C. M. Koofj, burgemeester. Tegenwoordig 13 leden, zjjnde de heeren Westen berg, F. Kefjser, Koorn, Mets, Brouwer, Boon, Zym, C. W. Bakker, Roeper, Dros, C. P. Keijser, Koning en W. K. Bakker. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen der vorige vergadering en met eenige wijzi ging goedgekeurd. Daarna heeft plaats do installatie der herkozene en nieuwgekozen raadsleden, op de gebruikelijke wyze, en wordt door deze belofte ot eed afgelegd. De Voorzitter wenscht de geinstalleerden geluk met de keuze op hen uitgebracht, hij beveelt de belangen der gemeente by hen aan en wenscht dat de beraadslagingen by de vergaderingen met kalmte mogen plaats hebben en alzoo strekken tot den bloei van Texel. Daarna doet de Voorzitter mededeeling van eenige ingekomen prov. bladen en circulaire van den Com. des Konings, welke voor kennisgeving worden aan genomen. Vervolgens komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot reorganisatie der school voor uitgebreid lager onderwijs. Namens de commissie, in de vorige vergadering belast, om dat voorstel te onderzoeken, wordt rap port uitgebracht bij monde van den heer Mets, waar van de conclusie strekt om het voorstel niet aan te nemen; met kracht wordt aangedrongen op de handhaving en behartiging van het uitgebreid lager onderwijs, en B. en W. aangespoord om ten spoedig ste te voorzien in de vacature van hoofd dier school. Door den Voorzitter wordt daarop voorlezing gedaan van een adres van eenige ingezetenen, strekkende om het voorstel van B. en W. niet aan te nemen. (Zie voor dat adres paq. 1.) De Voorzitter zegt dat het voorstel door B. en W. gedaan, moet worden beschouwd als eene poging tot bezuiniging, en dat voorstel was gedaan na rijpelijk overleg met der zake kundige personen. Nu echter uit de burgerij, van hen, die in de lasten bijdragen, eene stem opgaat om de school te laten bestaan zoo zy is, meent hy het voorstel der com missie zeer goed te kunnen overnemen. De heer C. Kefiser Pz. merkt op, dat dan het voor stel van B. en W. dient te worden ingetrokken. Hij verdedigt verder het voorstel tot reorganisatie der school voor u. 1. o., en zegt dat niet zijne bedoeling is afbreking van dat onderwijs, doch juist om hier door te komen tot eene krachtige herle\ ing. Hy bestrijdt verder eenige punten in het adres voor komende voornamelijk dat, waarin wordt gezegd, dat er geen beil in te zien is het hoofd der school voor gewoon lager onderwijs met het toezicht te belasten. Met teiten toont spreker aan dat dit zeer goed mogelijk is en het aangevoerde bezwaar alzoo niet juist is. De heer Roeper vereenigt zich met het gezegde van den heer Keyser en blijft voor het voorstel. Nadat de Voorzitter de zaak nogmaals heeft toe gelicht, wordt tot stemming overgegaan en met 10 tegen 2 stemmen, overeenkomstig het advies der commissie besloten. Tegen stemden de heeren C. Xey- .ser Pz. en Roeper. De heer Boon hield zich buiten stemming. Nog doet de Voorzitter voorlezing van een adres van den heer Hillenius te Oudeschild, waarin deze verzoekt, om uitbetaling van hem nog komende gelden, als opzichter over den Kooger weg. Wordt goedgevonden dit adres te renvoyeeren naar B. en W. Daarna gaat de vergadering over in geheime zitting, tot behandeling van reclames tegen den Hoofdelyken Omslag. Na heropening vraagt de heer Mets of het ook wenscheiyk zoude zyn, met het oog op de uitge breidheid der gemeente, een opzichter aari te stellen

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2