N°. 202. Zondag 8 September. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. Uit de Gemeentebegroting. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Q-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. De gemeentebegrootiDg voor 1890 welke gedurende 14 dagen op de secretarie ter inzage heeft gelegen, wijst in ontvangst en uitgaaf een eindcijfer aan van f 58168.71. Voor gewone inkomsten wordt vermeld een bedrag van f 43868.71; voor buitengewone f 14.300. Voor gewone uitgaaf is vastgesteld een cijfer van 48158.71; voor buitengewone f 10010. Meer uitvoerig worden de ontvangsten ver meld als volgt: Ontvangsten vroegere diensten f 100.— Ink. gem.-eigend. en bezittingen 580.— Opbr. van belastingen en heffingen 37428.71 Ontv. v. versch. aard en toev. baten 5760.— Buitengewone Ontvangsten 14300.— Hoofdst. I vereiscnt geen nadere omschrijving. Hoofdst. II vermeldt huur van gebouwen, op brengst houthak, grasverpachting, erfpacht enz. Hoofdst. III wijst aan: 40 opc. op de bel. geb. eigendommen f 2010.16 10 idem ongeb. 1910.32 50 idem personeel 4579.23 4/s ged. opbr. Rijksbel. personeel 9489. Hoofdelijken Omslag15000. Belasting honden250.— Vergunningsrecht850.— Leges en begrafenisrechten 90.— Schoolgelden- 3000.— Marktgelden250. Hoofdst. IV bevat opbrengst mestspeciën, terug gave verplegingskosten krankzinnigen, en andere ontvangsten, alsmede voor vergoeding dertig ten honderd voor kosten lager onderwijs f 5535.—' Hoofdst. V vermeldt: bijdrage van het Rijk ter tegemoetkoming in de kosten voor het lager onderwijs f 4200; bijdrage Dep. Mar. onderhoud toren Oosterend f 100; tijdelijke geldleening f 10.000. De uitgaven worden gespecificeerd in de volgende hoofdstukken. Kosten van huish. beheer f 4615.— invordering pl. bel. en teruggave deswegens 550. onderhoud gem.-eigend. 6198.75 openb. veiligh. en brandweer 2720.— plaatselijke gezondheidspolitie voor Onderwijs armwezen en daarmede in verband staande instellingen Renten en aflossingen Pensioenen en wachtgelden Andere uitgaven Buitengewone uitgaven Onvoorziene uitgaven Hoofdstuk I 21950.- 6130.- 2857.50 2794.76s 10010.- 342.69s behelst jaarwedden, en uitgaven voor huishoudelijke behoeften. Hoofdstuk II als bovengemeld. Hoofdstuk III geeft aan verschillende kleine uitgaven voor onderhoud, alsmede voor grond lasten, dijk- en polderlasten en erfpachten; voor onderhoud straten en pleinen is uitgetrokken f 1500; wegen en voetpaden f 1700; haven en andere waterwerken f 2000. Hoofdstuk IV meldt voor jaarwedden aan veldwachters f 675; nachtwachts f 825, voor lantaarns en verlichting f 675, onderhoud brand- bluschmiddelen f 400 en verdere kleinigheden. Hoofdstuk VI, onderwys, eischt voor jaarwed den f 18300; verlichting en verwarming f 1100; het overige komt voor schoolmeubelen, leermid delen, onderhoud schoollokalen en onderwijzers woningen, enz. Hoofdstuk VII geeft aan belooning voor dokters heel en verloskundigen f 2100; verpl. arme krank zinnigen f 800, subs, gesticht voor weldadigheid f 3200 en f 30 voor geneesk. hulp enz. voor arme en zieke reizigers. Hoofdstuk VIII behelst rente geldleening f857.50, aflossing geldleening f 1500 rente tijdelijke geld leening f 500. Hoofdstuk X wijst aan nadeelig saldo vorige ïekening f 1114.69s, subs, stoomboot f 1000,jaar wedde veearts f 350, telefonisten f 100, en verder diverse uitgaven voor brandverzekering, ijk en herijk en militie. Hoofdstuk XI wordt ingenomen door aflossing tijdelijke geldleening f 10.000 en een post voor verkoopingkosten Hoofdstuk XII behelst uit den aard der zaak geen omschrijving. Hoofdstuk V en IX vereischen geene uitgaven. Aan het slot bleek ons nog dat de schulden der gemeente op 1° Januari 1890 bedragen f 3500 a 47» pet van do oorspronkelijke geld leening van f 23000, en f 15000 47* pet. De verplichte jaarlijksche aflossing is f1500. TEXEL, 7 September 1889, Van het Noordzeestrand, langs perceel 1 der Staats- duin- en mientgronden op Texel, gisteren verpacht, werd pachter voor den tijd van zes jaren P. Jbz. Bakker voor f 18 per jaar. Waarschuwing. Een onzer plaatsgenoo- ten deelt ons mede, dat in het begin dezer week ons eiland, en wel voornamelijk de bak kers werden bezocht door een koopman, de heer J. Kosman van Rotterdam, Coolvest 36, eenig agent voor Nederland, in Cerais-Poeder. De Nederlandsche Bakkerscourant van 23 Juli, schreef, naar aanleiding van een bezoek door dien heer, aan de Amsterdamsche bakkers gebracht, daarover het volgende: De prys van dat goedje is f 1.60 per Kilo. alluin is f o-12 winst is f 1.48 De gebruiksaanwijzing luidt: „Men gebruike op een baaltje blom van 50 KG., „1 ons of op 10 pond blom 17alood. „Oplossen met koud water by het zout of by de blom. 't Werkt groot van stuk en blank, brengt stand in de deeg vooral voor zwakke en drfjvige blom. De analyse van den scheikundige luidt: „Het zoogenaamde ceraispoeder bestaat geheel uit „kaUum-aluminium-sulfaat, dat is gewone kali-aluin, „vermengd met een spoor kleurstof. Het is dus „ongeveer 't zelfde als de gewone aluin en moet „voor gebruik in de bakkeryen afgekeurd worden. Wisten we uit dit onderzoek nog niet dat we met aluin te maken hadden dan zouden we het uit bovenstaande omschryving al gemerkt hebben. Wy waarschuwen onze collega's niet tot dit goedje hun toevlncht te nemen, Het voordeel is toch maar zeer twyfelachtig. Men gebruikt 1 ons of 16 ct. per baaltje, op klei nere deegen van 24 tot 20 cts per 100 pd. meel, hetgeen dus minstens 32 cts of by kleineren omzet 48 cts per 100 Kilo meel is. Men besteedt dus 1/3 k 1/2 gulden om een mooier stuk te krygen. Maar als men toch een halve gulden meer voor zyn meel besteden wil, dan bereikt men immers veel beter het gewenschte resultaat, behalve dat men dan niet alle dagen geheimzinnig met dat ge knoei behoeft om te springen en niet behoeft bang te zyn om zijn naam in de Couranten genoemd te zien, want daartoe zullen wy, ten bate derjbakkery in het algemeen overgaan, als de gebruikers na waarschuwing, niet nalaten dat middel te baat te nemen. In hetzelfde blad van 13 Augustus lezen we daaromtrent nog het volgende bericht Voor eenige weken geleden hebben we onze Am sterdamsche collega's gewaarschuwd om toch vooral het bekende Cerais-Poeder van den heer Kosman te Rotterdam niet te gebruiken, daar dit niet anders is dan aluin in een bizondere vorm, en dat tegen de tiendubbele waarde betaald moet worden. Verleden week zyn twee der kleinere Amsterdam sche broodfabrikanten en een bakker door het Open baar Ministerie gedagvaard wegens het in voorraad hebben, ten verkoop, van brood met aluin gebakken, dat schadelyk voor de gezondheid moet geacht worden. Wat zullen wij hier nog aan toevoegen? Dat behoeft niet veel te zijn. Het boven staande is voldoende tot beoordeeling; wij wenschen dat de bakkers van deze mededee- ling gebruik zullen maken niet alleen in hun eigen belang ter voorkoming van schade, doch ook in het belang van het algemeen. De plaatsgenoot die ons in de gelegenheid stelde, bovenstaande mededeeling te doen, betuigen wij daarvoor gaarne onzen dank; ons blad dienstbaar te maken ten algemeene nutte, ook op zulk gebied, zal ons steeds aangenaam zijn. Wij bevelen ons daarom bij voorkomen de gelegenheden aan, tot het ontvangen van inlichtingen. Naar aanleiding van het door den Privy Concil genomen besluit, krachtens hetwelk, te beginnen met 1 September 1889, Nederlandsch hoorn- en wolvee in Groot-Brittannië weder zou worden toegelaten zonder slachting bij aankomst, hebben de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat, Handel en Nijverheid het wenschelijk en nuttig geacht in de St.-Ct. belang hebbenden met den meesten aandrang te wijzen op het groote gewicht van alleen in alle opzich ten gezond vee naar Engeland uit te voeren en hen tot de grootst mogelijke waakzaamheid aan te sporen, opdat de dezerzijds en door Enge land voorgeschreven maatregelen stipt in acht worden genomen. Dat de leerplicht by gelegenheid der thans aanhangige wijziging in de onderwfiswet zal worden opgenomen is niet waarschijniyk. Het gunstige geval zou wezen, dat de Regeering eene toezegging deed om haar bij een afzonderlijke wet in te voeren. Er bestaat een schrik voor dien plicht, niettegenstaande iedex erkent, dat het doen onderwijzen zijner kinderen een zedelijke plicht is voor elk ouder. In de meeste landen is dan ook die zedelyke plicht tot een wettelijke verplichting gemaakt. Aan het besluit van den veehandel om, indien de Maatschappfien der Londensche booten de vorige tarieven weigerden te herstellen, andere maatregelen te nemen, is reeds gevolg gegeven. Maandag is al het vee, voor Engeland bestemd, per Harwichbooten verzonden. „N. R. Ct" Op den locaal spoorweg tusschen Apeldoorn en Deventer is, door vonken uit de locomotief een goederenwagen in brand geraakt. De wagen met den daarop geladen caroussel werden eene prooi der vlammen. TEXELSCHE COURAM1

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1