N°. 204. Zondag 15 September. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL, herinneren bij deze de vee houders alhier, aan het bepaalde vervat in art- 21 der Algemeene Politie-verordening dezer ge meente aldus luidende Het is verboden a. Rammen anders dan voorzien van twee spannen in de weide te laten loopen van 1 September tot 1 October. b. Rammen van 1 October tot 1 December daaraanvolgende in de weide (buiten) te laten loopen, tenzij na verkregen schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders. Overtreding dezer bepalingen worden gestraft met geldboete tot een maximum van f10- of hechtenis van ten hoogste 3 dagen. Texel den 10 September 1889. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C: M. KOOIJ. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 14 September 1889, In twee vorige nummers van ons blad hebben onze lezers kennis kunnen nemen van eene oproeping van deelnemers voor eene op te richten zangvereeniging. Wij willen daarop nogmaals de aandacht vestigen en jongelieden aansporen zich daarbij aan te sluiten. De ge legenheid tot degelijke ontspanning is waarlijk sober genoeg, om zulk eene gelegenheid niet gretig aan te nemen. De beoefening van de zang, is niet minder genot voor den beoefenaar zelve, dan voor het publiek, dat bij sommige gelegenheden de vrucht dier oefening mag genieten. Laat eene ruime deelneming het bewijs zijn, dat die oproeping welkom is en beoefening der zang hier vele voorstanders vindt. Genoegelijk en nuttig zal dan menige winteravond worden doorgebracht. - 't Behoort zeker tot de bijzonderheden onder het hoenderras - 't werd ons althans als zoodanig medegedeeld dat een hen in nog geen half jaar, voor de derde maal kuikens van eigen broed, onder hare vleugelen koestert. In het bezit van zulk een exemplaar mag W. K. op Hoogeberg, zich verheugen. Het eerste broed, 15 stuks, kwam de laatste Maart uit den dop; iets later verheugde het dier zich nog in een kuikental van 12 stuks, en 11 September kwam het derde broed, 13 stuks, voor den dag. Het dier had zich in de tusschenruimten nog bezig gehouden met het produceeren van eieren. Niet onvoordeelig. De tegenwoordige zitting der Staten-Gene- raal zou worden gesloten, heden, (Zaterdag 14 September) des namiddags te 3 uren. De Minister van Binnenlandsche Zaken is door Z. M. den-Koning gemachtigd om zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in eene ver- eenigde vergadering der beide Kamers de zit ting in zijnen naam te sluiten. De heer Moens, de. inspecteur van het lager onderwijs zal niet tijdelijk vervangen worden door den schoolopziener te Apeldoorn ,maar door mr. J. Gerdenier te Amsterdam. Bij de Tweede Kamer is in een wetsontwerp ingediend tot definitieve regeling der pensioenen van de mindere geemployeerden, werklieden en bedienden, in daggeld werkzaam bij de inrichtingen van 's Rijks zee- en landmacht. Zij hadden tot dusver alleen recht op pensioen vooi zoover zij in dienst zijn gekomen voor 1 Juli 1854de later in dienst gekomen hadden dit recht alleen wanneer zij voor het werk ongeschikt zijn geworden tengevolge van den dienst. Volgens het ingediende ontwerp kan pensioen worden verleend: 1. aan vrouwen, die op daggeld bij de inrichtin gen der zee- en landmacht werkzaam zijn; 2. aan mindere geemployeerden, werklieden en bedienden, die op öOjarigen ouderdom minder dan 40 jaren dienst hebben 3. aan hen, die, geheel buiten hun toedoen, door een of anderen maatregel van bestuur uit hun betrekking worden ontslagen, ook al kunnen zij geen aanspraak of pensioen doen gelden voor langdurigen dienst enz. Komt de regeling tot stand, dan zullen alle personen, zoowel mannelijke als vrouwelijke, op daggeld werkzaam, bij alle inrichtingen, zonder onderscheid, der zee- en landmacht pensioen kunnen erlangen. a. bij het bereiken van den ouderdom van zestig jaar, mits zij een diensttijd van minstens 20 jaren kunnen do6n gelden b. bij het bekomen van gebreken, ontstaan in en door den dienst; c. bij het bekomen van gebreken, ontstaan in den dienst, mits na een diensttijd van 20 jaar. Blijkens bij den minister van buitenlandsche zaken van 's Koningsgezantschap te St.-Peters- burg ontvangen bericht, is de invoer in Rusland van levende planten, vruchten en groenten, ook langs het douanekantoor van Bosnowici toegestaan (Sts.-Crt.) Volgens te Scheveningen ontvangen bericht is het gebleken dat het te Langeroog (Duitschland) aangedreven en aldaar geborgen visschersvaartuig de Urker schokker U. K. 27 is. Aan boord werd nog het lijk van een 17jarige jongeling gevonden. Men schrjjft aan de Asser Grt. Met blijdschap werd door ons land de mare vernomen, dat in Engeland, na twaalf jaren van uitsluiting, de invoer van levend vee weder ongehinderd kon plaats hebben. Dat „ongehinderd" is evenwel betrekkelijk op te vatten. Na aankomst van het vee uit ons land moet het nog twaalf uren quarantaine hou den, en 't is deze voorzorgmaatregel, welke den aanvoer van het vee op de Donderdagsche markt van Londen (Islington) al heel wat dwarsboomt. De beesten, van de Dinsdagsche markten te Groningen en Sneek verzonden, kunnen, tenge volge van die twaalf uren oponthoud, bijna nooit de markt halen, indien ze uit het noorden langs den gewonen weg des Woensdags over Harlingen, oi van waar elders ook, worden vervoerd. 't Is daarom, dat men er op bedacht is gewor - den op Dinsdag eene boot van Harlingen te doen loopen naar Harwich, ten einde op die wijze een tijdige aankomst van het vee op de Donderdag sche markt van Islington te verzekeren. Eene proef is genomen, en met het oog op de bedoeling dezer vaart volkomen ge slaagd: men heeft gemakkelijk de markt gehaald en de beesten arriveerden zoo frisch, als men dat maar zelden zag. Geen wonder, daar de zee weg naar Harwich ongeveer een vierde korter is dan rechtstreeks naar Londen, en vooral bij veevervoer geldt: de laatste loodjes wegen het zwaarst. Naar wij vernemen, is men hier te lande voornemens uit te geven een geïllustreerd ge denkblad ten voordeele van de noodlijdenden door de vreeselijke ramp te Antwerpen. Dit gedenk blad, getiteld „Holland-Antwerpen", zal bijdragen bevatten van de voornaamste Nederlandsche en Belgische letterkundigen, schilders, toonkunste naars, enz. De Standaard schrijft naar aanleiding van het optreden des heeren Huber bij de onderwijs debatten Dat mr. Huber voor de Friesche gemeenten opkomt, is loffelijk. Slechts sloeg hij den verkeerden weg in, door uit dien hooide heel het land op hooger schatting voor het onderwijs te willen stellen. De ongelegenheid waarin Friesland op school terrein verkeert, vindt o. m. haar oorzaak in het groote getal kerkdorpen, met betrekkelijk kleine bevolking, die saam een gemeente vormen. Die toestand bestaat elders in ons Land niet, althans niet in die mate. En wierd ten tweede veroorzaakt door het wanbe heer der liberalisten, die de uitgaven noodloos opdreven. Denk aan Wons en aan zoo menige school, die nu reeds voor aibraak te koop staat. Voeg hierbij het groote landbezit, dat op onze Friesche dorpen meest in handen van niet-inge- zetenen is en de toestand is geen raadsel meer. Tegen dit kwaad nu kunnen we maar drieër lei geneesmiddel: 1. Andere Gemeenteraden en andere Gedepu teerde Staten, die het doctrinarisme onzer school wetmannen aan de bank zetten en practisch de zaak regelen. 2. Extra-subsidie aan onvermogende Friesche gemeenten, om den exceptioneelen toestand waarin zij verkeeren. En 3. wijziging der gemeentewet, waardoor de buiten-gemeentelijke bezitters mee-betalen in de gemeente-kosten. Friesland te hulp komen dus zeer zeker. Maar niet, om Frieslands exceptioneels positie heel het Laüd ter plundering op de rjjksschatkist afsturen. Nader wordt thans medegedeeld dat de indienststelling van het Contraalpersonenstation te Amsterdam met 1 October a. s. zal plaats hebben. Algemeen klagen de veehouders te Schoter- land over de weerweide, eene ziekte waaraan de koeien lijden, tengevolge het gebruik van het hard en welig opgeschoten gras. De ingewanden worden daardoor ontstoken en niet lang duurt het of de urine is voor een groot deel met bloed vermengd. De aangetaste dieren verminderen hard, terwijl het melkgeven met den dag minder wordt. Als geneesmiddel wordt in de laatste dagen door enkele boeren een nieuw middel toegepast, met groot succes. Bemerkt namelyk een vee houder, dat zijne koeien zijn aangetast, dan geeft hij iedere koe een pond spek in, met het gevolg dat de ziekte in de meeste gevallen ophoudt. Houdt zij evenwel aan, dan past men hetzelfde middel nog eens toe. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1