Buitenland. Oproep aan liet MerMsche Volt! Oudeschild, 12 Sept. De zesde garnalen- kokerij is thans nabij de haven in aanbouw. Met het koken zal vermoedelijk wel niet vóór November begonnen worden, omdat de uit komsten sedert vele jaren hebben geleerd, dat er voor de kokers met het artikel in het najaar niet veel voordeel is te behalen. 't Is zeer te wenschen, dat ook voor de kokers in het aanstaand seizoen de resultaten gunstiger mogen zijn dan dit verledene jaar het geval was. De heer W. A. Scholten te Groningen, die op 6 Oct. zyn SOjarig jubelé als fabrikant viert, zal by die gelegenheid een pensioenfonds oprichten voor de werklieden aan al zijne fabrieken in Nederland. Alle werklieden, die 65 jaar oud zijn en 35 dienstjaren hebben, zullen een derde van het loon, in het laatste dienstjaar verdiend, ge nieten. Hoe minder dienstjaren, hoe minder pensioen '3 weeks. Die geen twintig dienstjaren heeft, kan geen aanspraak daarop maken. Ieder, wien in of buiten de fabriek door de werkzaamheden een ongeluk overkomt, waardoor hy geheel ongeschikt tot werken wordt, geniet 1/3 1/4 1/5 of 1/6 van het werkloon, het laatste jaar verdiend, al naar den diensttijd. De heer J. Stoffel te Deventer heeft eene brochure in het licht gegeven onder den titel De oplossing der sociale quaestie door opheffing van het privaat grondbezit, waaraan de volgende mededeeling wordt ontleend. In Engeland neemt het kapitaal, dat belegging zoekt, ieder jaar met 2400 millioen gulden toe, en de jaarlyksche toeneming wordt, ondanks den „slechten tyd", in de geheele beschaafde wereld op 6000 millioen gulden geschat. Het kapitaal is zóó overvloedig, dat onlangs van de inschrij vers eener conversie-leening van het Russische Ryk slechts 14 pet van het bedrag hunner in- schryvingen kon worden aangenomen. De rente van het kapitaal, in veilige belegging, in grond-hypoteek en solide staatspapieren, daalt voortdurend en de kapitalisten snakken naar een oorlog, om plaatsing te krijgen voor hun met ieder jaar nieuw te beleggen kapitaal, waar door er weer kans bestaat tot verhooging der rente. De beurszwendel bloeit als nooit te voren. Omdat er „over productie" is, kan het kapitaal zich niet in productieve ondernemingen steken en daarom gaat het op roof uit. In plaats van een werktuig te zijn in de handen van den arbeider, dat hem rijker maakt, is het een knuppel geworden in de handen van den voornamen roover, waar mede hij den arbeider zijn loon afperst. Kennis, grondstoffen en kapitaal zijn dus genoeg voorhanden om, goed gebruikt, aan allen overvloed te kunnen geven. By het boren van een Norton put te Krommenie deed zich een merkwaardig verschyn- sel voor. Toen men op eene diepte van pl. m. 10 meter was gekomen, spoot uit de ingeslagen buis een straal water en zand omhoog, die bijna tot den „nok" van een boerenplaats reikte. Daarna welde een groote hoeveelheid zand op, die zich rondom de opening verspreidde en gevolgd werd door een opstyging van gas, dat met een groote vlam ontbrandde. Toen geraakte de buis verstopt* Men doet echter alle moeite om de verstopping uit den weg te ruimen. (Tijd.) In Drente neemt de emigratie naar de Transvaal van lieverlede toe. Te Assen is thans wederom een gezin derwaarts vertrokken. Uit de berichten van vroeger van daar vertrokkenen biykt, dat het den emigranten aldaar zeer voor- deelig gaat. Voor de vacante betrekking van Hoofd der School No. 1 te Purmerend, hebben zich niet minder dan 159 solicitanten aangemeld en 54 sollicitanten voor de vacante betrekking van onderwyzer aan genoemde school. Een Rotterdamsch onderwijzer schreef ge durende geruimen tyd, onder het pseudoniem „Willem Van Oevere" in het Radicaal Weekblad hartstochteiyk scherpe verhalen en artikelen in sociaal-democratischen trant. thans brengt hy ter algemeene kennis, dat hy niet alleen die schrijverij heeft opgegeven, maar bovendien zyn bekomst heeft van zijn eigen denkbeelden, althans van de wijze waarop hij ze luchtte. „Ik heb indertijd" zoo luidt zijn mededee ling „ik heb indertyd geschreven onder impres sie van de ellende die ik onder het volk zag. Sinds heb ik echter geleerd, over personen en zaken anders te oordeelen. Zoo zie ik, dat de mij antipathieke „bourgeois" niet alleen onder de kapitalisten voorkomen, en dat niet alle kapi talisten „bourgeois" zyn. Zoo ook, dat de indertyd zoo gewraakte onvrijheid van de pers, evenals zoo veel, niet veel meer dan een klank is; hoewel ik toch in mijn onverstand tamelijk heftig ben geweest soms, heeft men mij nooit gehinderd. Zoo ook nog honderd andere zaken." Ziedaar er een die zeker wel niet zooals thans, van zijn waanwijsheid en van zyn dwaasheden zou genezen zijn, indien men door vervolging een martelaar van hem had gemaakt. Daarmede wordt niet gezegd, dat men vervolging altijd vermijden kan; maar wèl, dat zij ongetwijfeld, indien al volkomen gerechtvaardigd, ook dan nog heeft een zeer ernstige schaduwzijde." (Sociaal Weekbl.) Een echtpaar te Zelhem, te zamen tellende bijna 140 jaar, had zich in het hoofd gezet, eens per extra-trein van Zevenaar naar den Haag te gaan. Om dat doel te bereiken, werd de reis van Zelhem via Doesburg te voet onder nomen en kwam men des morgens te ruim vijf uren te Zevenaar aan. Des nachts te bijna twaalf ure per trein teruggekeerd, werd direct de reis weer langs denzelfden weg terug gedaan. Wanneer men bedenkt, dat de afstand van Zelhem naar Zevenaar via Doesburg zeven unr bedraagt, wat met de terugreis 14 uur is, en de trein te zes uren wegreed en te twaalf uren terugkeerde, zal men erkennen, dat deze kloeke lieden wat voor hunne pleizierreis over hadden. Zij waren daar voor 32 uur op de been. De heer Corvilain, die, op het oogenblik van de ramp te Parijs was, heeft zich bij zijn terugkeer te Antwerpen dadelijk ter beschikking van de justitie gesteld. De officier van justitie de heer Nieuwland is terstond met den rechter van instructie Van Gutsem en den Griffier Van der Cruyssen naar zijne woning gegaan en heeft hem, na een verhoor, dat 2 uren duurde, verzocht de stad niet te verlaten. Intusschen is de vraag gerezen of het wel in de patronenwerkplaats was, dat de brand begon. Dit schijnt nog niet volkomen zeker. Men heeft op den puinhoop der fabriek een deksel gevonden van een der petroleumreservoirs van het naburige erf der heeren Rieth Co. Dit deksel was be dekt met puin, hout, enz., van de verwoeste gebouwen afkomstig, terwijl hetzelf op den naak ten grond lag. Het moet er dus geweest zijn, vóór de ontploffing in de werkplaats gebeurde. Bovendien is het middelstuk van dit deksel dat voor het z. g. „mansgat" behoort, op grooten afstand teruggevonden en moet dus door eene heftige werking zijn weggeslingerd. Ook zijnde resservoirs van Rieth Co., die anders steeds gesloten zijn, vol patronen en andere overblijfselen van de ontploffing, welke dus, nadat de deksels waren weggeslingerd, er ingekomen moeten zyn. De ingenieur van de patronenwerkplaats, de heer De Launay, heeft, naar aanleiding van deze waarnemingen, aan de rechter van instructie verklaard dat het zeer wel mogelijk is dat bij Rieth Co. eene petroleumontploffing heeft plaats gehad, waardoor eenige stukken metaal in de werkplaats van Corvilain werden geworpen en zoodoende de verschrikkelijke ontploffing teweega brachten. Als oorzaak van de ontploffing wordt nu ge noemd het broeien van het kruit, dat reeds uit de patronen gehaald was. Deskundigen zeggen: de patronen zijn blijkbaar vochtig geweest; is nu het kruit, door de vocht aangetast, niet afzonder lijk gehouden en gedroogd, zoo kan eene lang zame ontbranding ontstaan zijn,; welke den geheelen voorraad aangestoken kan hebben. De heer Corvilain beweert dat de ramp ontstond door het ontploffen van een der petroleumhouders en dat, ais gevolg daarvan, zyne werkplaats in de lucht vloog. De „Times"-correspondent te Konstantinopel meldt, in tegenspraak met andere berichten, dat, luidens door de Porte ontvangen mededeelingen, tusschen Servië en Bulgarije eene onrustwekkende spanning heerscht. Bulgarije zou aan Servië ophelderingen hebben gevraagd omtrent de jongste wapeningen De behandeling der longteiing door middel van koolzuur. Volgens dr. Hogo Weber Berliener Klin Wochenschrift van 2 September '89 zou de reden, waarom arbeiders in kalkovens bevrijd blijven van longtering, niet gezocht moeten worden in het inademen van heete droge lucht, maar in het inademen van belangrijke hoeveelheden kool zuur, dat zich bij het kalkbranden ontwikkelt. Weber behandelde enkele lijders aan longen- en darmtuberculoso, door hen bijna gelijktijdig zout zuur en dubbelkoolzuur natron te doen nemen. Bij deze behandeling wordt in de maag eene aanzienlijke quantiteit koolzuur voortgebracht, dat grootendeels langs de longen wordt uitge scheiden en storend schijnt te werken op de ontwikkeling der tuberkel bacillen. Te Ciney, in de provincie Namen, is zekere Joseph Meunier overleden in den ouderdom van 103 jaar. Meunier heeft onder Napoleon I gediend bij de huzaren, is in den Russischen veldtocht half bevroren en in den slag bij Leipzig gewond, ter herninering waarvan Prins Victor Bonaporte hem voor drie jaren, op zijn lOOsten verjaardag zijn portret met handteekening toegezonden heeft. Joseph Meunier was een zwaar rooker, de tabaks pijp was nauwelijks uit zijnen mond, en hij dronk dagelijks zyn 15 a 20 borreltjes. Zwaar te rooken en te drinken, op 20jarigen leeftijd eerst half te bevriezen en vervolgens zwaar gewond te worden, en daarbij 103 jaai oud te worden, het is waarlyk eene constitutie om jaloersch van te wezen Een inwoner van Lyon, een zekeren Lefort die de Italiaansche hongerlijders Succi en Merlatti wilde navolgen, is deze grap duur te staan ge komen. Twintig dagen lang leefde hij van niets dan water, maar hij overschatte zijne krachten door zijn marteltijd met nog 5 dagen te verlengen. Ondanks de pogingen van de geneesheeren om zijne geschokte gezondheid te herstellen, overleed hij. Een zekere Steve Brodie heeft zich in een pak van caoutchouk (model kapt. Boyton) van den Niagara laten vallen. Hij werd in bewus- teloozen staat opgenomen, maar hoewel hy eenige kneuzingen kreeg, is zyn toestand niet ernstig. Nadat hij was bijgebracht, nam de politie hem gevangen wegens poging tot zelfmoord, maar liet hem eenigen tijd later weer vry, tegen be lofte, dat hij zijne roekeloosheid niet zou herhalen. Gezocht: John James Pearce, stucadoor, uit Brixham afkomstig en laatst te Northampton gezien, doch nu zonder bekende woonplaats. Hij is opgeroepen om een erfenisje van een oom een predikant, te Sydney overleden, in ontvangst te nemen, bedragende het bagatel van 1.400.000 pond sterling! Daar de man dooreen ongeval bij 't werk verminkt is, acht men het niet onwaarschijnlijk, dat deze rechthebbende op bijna 17 millioen gulden als bedelaar rondzwerft Antiverpen 10 September 1889. LANDGENOOTEN Een noodkreet stygt op van de Scheldeboorden I Die kreet, hy is een angstige dringende bede om hulp en erbarmen I Eene kruitontploffing die Antwerpen op zyne grond vesten deed schudden, herschiep onze dokken, aan vreedzame werkzaamheid en handel gewyd, in eenen vuurspuwenden dood en verderf aanbrengenden krater I Tal van ïyken, in stukken van een gereten, bedekten den bodem; honderde gezinnen van man, vrouw, zoon of dochter beroofd, zyn aan de grootste ellende ten prooi; kleine kinderen staan troosteloos bij de rookende puinhopen, die vader, moeder, broe der en zuster bedielven en die de arme kleinen in ééne seconde tyds tot weezen maakten; vrouwen staan, van alles beroofd, in wanhoop voor de treurige overblyfselen van wat haar eens eene geluk en tevredenheid ademende woonstede was, of loopenin vertwyfeling rond om onder de zakken vol overblyf selen van medemenschen, naar iets te zoeken waar aan ze man of kind zouden kunnen herkennen; mannen, vrouwen en kinderen, nog gisteren krachtig en gezond zwoegende om een schamel stukje brood te verdienen, liggen met de afgryselykste wonden overdekt en vreeselyk verminkt in de overvolle gasthuizen en smeeken kermend om hulp voor hunne van alles beroofde betrekkingen! LANDGENOOTEN Klein is Noord-Nederland, klein is Zuid-Nederland maar gróót is de solidariteit tusschen de kinderen van denzelfden Nederlandschen stam! En gróót vooral daar waar het geldt „helpen in nood" 1 Dat toonde Vlaanderen steeds waar overstrooming of ramp ons Vaderland of de koloniën teisterde! Dan bestonden er voor het Vlaamsche land nooit grenzen tusschen België en Nederland; goud stroom de dan steeds van de Schelde naar de Maas- en Rynboorden; goud, met milde hand gegeven om den Nederlandschen broeder ter hulpe te komen. Vóóraan stond daarby dan Antwerpen met de vlaam sche steden en dorpen van het aloude Zuid-Nederland Vooruit dan Nederlanders, groot en klein, ryk en armVooruit in dichte drommenDe Engel der Weldadigheid wenkt U van uit onze Scheldestad Ze roept U op tot het vervullen van den heiligen broederplicht der erkentelykheid; ze roept U op tot weldoen aan broeders en zusters die, waar het er op aan kwam wel te doen, nooit jegens U te kort schoten- Vooruit, ter bestryding van den nypenden nood, daar waar zooveel ellende te verzachten is Aan U, Nederlandsche Pers, de taak om onze roepstem te doen hooren in stad en land, by groot en kleinen Uwe kolommen voor inschry vingen te openen! Burgemeesters en overheden van Nederlandsche

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2