N°. 205. Donderdag 19 September. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. MM California Lai Company. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL, herinneren bij deze de vee houders alhier, aan het bepaalde vervat in art'. 21 der Algemeene Politie-verordening dezer ge meente aldus luidende net is verboden a. Rammen anders dan voorzien van twee spannen in de weide te laten loopen van 1 September tot 1 October. b. Rammen van 1 October tot 1 December daaraanvolgende in de weide (buiten) te laten loopen, tenzij na verkregen schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders. Overtreding dezer bepalingen worden gestraft met geldboete tot een maximum van f10— of hechtenis van ten hoogste 3 dagen. Texel den 10 September 1889. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. M. KOOIJ. De Secretaris, STIKKEL. „Zeor merkwaardig zoo schrijft het N. v. d. 1). in zijne beschouwing over de tentoonstelling der Holl. M. v. L., welke in de vorige week te Haarlem werd gehouden is de zending van de Holland California Land Companywelke inzending ons een denkbeeld geeft van den rijkdom van Californies bodem." De Holland California Land Company is eene maatschappij, welke zich dit jaar te Francisco vormde en zich verzekerde van 4000 acres van het beste land in Merced county, dat zij verdeelde in 20-acre-boerderijen, die zij aan Nederlanders wenscht te verkoopen en daarop eene kolonie te stichten die, naar zij hoopt de kern worden zal van een groote, bloeiende nederzetting van Hollanders in de gezegende San Joaquin vallei. Ten einde die landstreek meer bekend te doen worden, is door genoemde maatschappij, onder bovenstaande titel een brochure uitge geven, waarin het doel der maatschappij zoo mede de vöordeelen der landstreek in het breede worden uitgezet. De brochure vangt aldus aan: Indien, ooit een streek ter aarde „gezegend" ge noemd mocht worden, zeker mag men spreken van het „gezegende Caiifornië." Nergens zijn Gods zege ningen zoo talrijk èn ruim over een land verspreid als hier maar nergens ook heeft het zooveel tjjd gekost dit in te zien. Afgeschrikt door den eersten indruk, noemden de Spaansohe ontdekkers het „California" de heete oven en sedert werd het lange jaren ongeschikt geacht als woonplaats voor beschaafde menschen en bleef het overgelaten aan Indianen en Spaansche zendelingen, welke laatsten vooral zorgden dat de booze wereld niet te weten kwam welk een paradijs het land was. In 1848, tijdens den oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Mexico, werd Caiifornië eigenlijk eerst bekend. Een energiek en ondernemend ras nam het bestuur van het land in handen, een nieuw tijdperk brak aan. Toch had de ontwikkeling van het land nog lang kunnen aanhouden, zonder de ontdekking der goud velden in 1849. Het land was rijk door bodem en klimaat, doch arm in werkkrachten en had gebrek aan geld. Beide brachten de goudvelden aan. „Eureka", (ik heb gevonden) luidt de spreuk op het wapen van den Staat Caiifornië en nooit was een grooter feit in de geschiedenis van een volk in korter term saamgevat. De sleutel, die de schatten der natuur zou ont sluiten, was gevonden. Het was dezen zomer juist 40 jaar geleden, dat het eerste goud in Caiifornië ontdekt werd op het oogenblik is de Staat goed opweg de eerste onder hare zusters te worden en is nergens in de Amerikaansche Unie de grondslag van welvaart zoo goed en breed als hier. Het zou boekdoelen vullen alle voordeelen van dit land uiteen te zetten en toe te lichten. "Wy bepalen ons daarom tot een korte beschrijving van' het land, als inleiding van onze eigen zaak. Daarop volgt een beschrijving van den bodem, hoe dezelve bereid wordt, de werkzaamheden, wat voor vestiging noodig is, het klimaat, de vruchtenbouw, de handel en welke voor deelen een en ander oplevert enz. enz. De Holland California Lapd Company biedt thans 176 boerderijen, elk 20 acres groot, ten verkoop aan op de navolgende voorwaarden: 200 acres worden gereserveerd voor een Hol- landsch stadje, 105 acres (direct daaraan grenzende), zijn ge steld op 200 dollars per acre. Verders worden verkocht de le 1060 acres daaraan grenzende a 160 dollars per acre, 2e 1080 acres a 175 dollars per acre, 3e 1280 200 De betaling te geschieden in vijf termijnen; namelijk 60% bij vooruitbetaling aan de Hoofd agenten de Heeren C. L. Schepp en Zoon te Rotterdam, de resteerende 40% dadelijk bij afsluiting van het contract in Amerika of binnen 5 jaren, telkens 10% met eene rente vergoeding van 8% 's jaars. De Company geeft aan koopers een verkoop-con tract, te verwisselen voor brieven van eigendom en hypotheek, voor het bedrag niet vooruit betaald, by aankomst van koopers op het land. Deze verkoop contracten worden geteekend onder het zegel der Holland California Land Company, door de beide vertegenwoordigers der Company, de heeren Wm. A. Nijgh en Johan H. de Veer, en de Hoofdagenten de heeren C. L. Schepp en Zoon. Verder wordt in de brochure o. m. nog gezegd: Degenen, die naar Merced county gaan om op de landen der Holland California Land Company zich een gelukkig tehuis te scheppen, gaat niet alleen Of zonder leidsman. Zy zullen van het oogenblik af dat zy Holland verlaten in de Holland California Land Company hun besten vriend en steun vinden, totdat zy uit eigen beweging de voorkeur zullen geven aan geheele zelfstandigheid. Alle hulp wordt vrijwillig aangeboden en aangenomen in aller ge meenschappelijk belang, geen enkel geschreven of mondelinge overeenkomst zal de Company en haar kolonisten verbinden. De Holland California Land Company wenscht van haar eerste poging tot kolonisatie een succes te maken in elk opzicht en geen opofferingen zullen haar te groot zijn om het succes van iederen kolo nist (individueel), of geldbelegger te verzekeren. In de eerste plaats zal een der beide directeuren van de Company, die op dit oogenblik in Holland verblijf houden, met de eerste kolonisten samenrei- zen naar Merced en bij hen blijven tot ze goed op gang zijn. Een vertegenwoordiger der Company, zal bij voortduring in de kolonie aanwezig zijn en met den instructeur voor ieders belangen waken. De reis onder zulke omstandigheden zal weinig bezwaarlijk zyn. Wat het zeggen wil voor nieuwe kolonisten, iemand te hebben die hen met eene jarenlange en veelzijdige ondervinding ter zijde staat, kan men hier te lande nooit op de juiste waarde schatten. De Holland California Land Company echter bekend met de toe standen in Merced county, beschouwt dit als een eersten factor tot het welslagen der kolonie en is er van overtuigd, dat alle kolonisten dit spoedig zullen inzien en waardeeren. Zij acht het mislukken onmogelijk, waar in den beginne haar raad en hulp wordt aangenomen en opgevolgd. Wetende hoezeer succes afhangt van de eerste stappen, heeft de Holland California Land Company gepoogd alles te doen wat den kolonist het pad effenen kan. Men sla onze hulp niet at. Het doel van onze Company is niet philantropie, maar ons eigen geldelijk voordeel. Wij wenschen ons succes niet te eindigden, met de eerste weinig omvangrijke transactiën die wij thans voorstellen; het slagen van een ieder die lid wordt van onze kolonie, gaat ons ter harte als ons eigen belang. Dit wenschen wij duidelijk te doen uitkomen, terzelfder tijd ons voor behoudende te bepalen hoever wij zullen gaan in het verleenen van hulp en steun. Men moet zelf standig worden, op eigen beenen leeren staan; zulks behoeft geen nader betoog. Als de juiste personen zich vereenigen tot de eerste Hollandsche kolonie in Caiifornië, dan is het succes verzekerd en kan onze onderneming tot zegen worden voor honderden Nederlanders, die thans een kwijnend bestaan voortsleepen. Hiermede zullen wij de bespreking der bro chure eindigen, want zelfs, indien wij slechts eene beknopte beschrijving wilden geven, van alles wat daarin ten voordeele van de nieuwe kolonie wordt gezegd, dan zouden wij teveel plaats moeten innemen. Wij raden echter allen aan, zoowel hen die tot landverhuizing willen overgaan, als zij die daartoe nog niet zijn geneigd, bovenge noemde brochure, die naar wij vermeenen gratis verkrijgbaar is, bij de hoofdagenten Maaskade no. 60 te Rotterdam aanvragen. De lezing daarvan zal gewis velen aangenaam wezen en bovendien een ruimeren blik geven omtrent den toestand van Caiifornië. TEXEL, 18 September 1889, Tot predikant bij de Doopsgez. gemeente te Burg, Waal en Oosterend op Texel is be roepen Ds. R. Kuperus, pred. bij de Doopsgez. gemeente te IJlst. Van het werkje Hollandsche Zeeluidat alhier is uitgegeven ten voordeele van de weduwen en weezen der verongelukte loodsen te Ylissingen, beloopt de zuivere opbrengst nu reeds f 720; vermoedelijk zal het bedrag wel tot f 800 stijgen. De nog overige exemplaren, ruim 1500, zullen blijkens eene advertentie in het N. v. d. D. met toestemming der liefdadigheidscommissie te Ylissingen, ten voordeele dei behoeftigen door de zeeramp te Urk worden verkocht. De boekjes zijn verkrijgbaar aan het hulp kantoor te Oudeschild, tegen toezending van 30 cents in postzegels of postwissel. De geheele zuivere opbrengst is voor de Urker Weduwen en Weezen bestemd. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1