N\ 206. Zondag 22 September. A°. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Era oierliBg Vee-Temartaw-Ms. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burq 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennisse van de zeelieden, dat op Woensdag den 25en September a. s. en zoo noodig ook de eerst daarop volgende dagen met de op het fort „de Harssens" opgestelde vuurmonden schietoefenin gen met niet springende projectielen gehouden zullen worden en wel in Noord-Oostelijke richting, waardoor de geheele „Texelstroom" onveilig zal zyn. Op de schietdagen zal de onveiligheid worden aangeduid door het plaatsen van eene roode vlag op genoemd Fort. Tevens zij vermeld dat in den loop van deze maand ook van de evenwijdige batterij van het Fort „Erfprins" uit een oefeningskanon van 37 cM. met niet springende projectielen gevuurd zal worden in de richting van de plaat „Onrust" Op de dagen waarop deze schietoefeningen zullen plaats hebben zal dit worden aangeduid door het plaatsen van eene roode vlag op die baOeïij. Texel den 20 September 1889. De Burgemeester voornoemd, 0. M. KOOIJ. In ons vorig nummer deelden wij kortelijk mede, dat Woensdagmiddag in „de Vergulde Kikkert" eene bijeenkomst van veehouders werd gehouden, ten einde te bepreken de op richting van een onderling vee-verwaarborging- fonds. Was dit voornemen aan sommigen bekend, voor velen onzer lezers was het toch zekei eene verrassing, en verschillend zal wel het oordeel zijn, waarmede die poging wordt be groet. 'tKomt ons niet onwaarschijnlijk voor, dat het nieuwe van de zaak, wellicht velen zal terughouden van deelname, doch als dat nieuwe nu het zwaarste argument is, wat er tegen is aan te voeren, dan is het bezwaar niet zoo heel groot. Waarom toch zal men zulk eene Vereeni ging niet oprichten? Dat zij geen levensvatbaarheid kan hebben, zooals al spoedig door menigeen zal worden beweerd, daarvoor is nog geen enkel bewijs geleverd. Dat zulk eene vereeniging niet noodig is? Eilieve, waarom niet? Denk eens even na Sinds tal van jaren assureert of waarborgt men zich tegen brandschade, tegen wind- en stormschade, tegen hagelslag en wie weet wat al meer; men sluit verzekering tot uit- keering bij ziekte, bij ongelukken, bij over lijden, voor den ouden dag, enz. enz. De eigenaars van huizen en schepen assu- reeren hunne gebouwen en vaartuigen, de werkman zijne gereedschappen, de koopman zijn handelswaren, de landman zijne producten, ook vaak zijn vee en vele anderen hun meu bilair, enz.; zoo iets noemt men voorzichtig, verstandig. Waarom Omdat de risico, welke voor één mensch vaak te zwaar is te dragen, geen noemens waardige last is voor velen. Welnu, waarom zou het dan niet noodig zijn, dat de veehouder zich waarborgt tegen vei liezen, tengevolge het afsterven van zijn vee Ons dunkt dat zulk een waarborg evenveel recht van bestaan heeft, als ieder andere. De wenschelijkheid alzoo is buiten kijf; de mogelijkheid om zulk een fonds tot stand te brengen, een zaak van onderzoek, en de eerste poging daartoe was de bijeenkomst Woensdag middag gehouden. Het initiatief tot deze bijeenkomst ging uit van den heer J. H. Moojen, makelaar alhier, die met een woord tot inleiding, de vergadering opende, het doel uiteenzette en ter bespreking aanbood een concept-reglement voor een even tueel opterichten vee-verwaarborging-fonds. De voorsteller kwam niet onbeslagen ten ijs, hij was te rade gegaan met reglementen en bepalingen van andere dergelijke vereenigingen en had adviesen ingewonnen van den hier gevestigden veearts en anderen. Die voorzorg bleek niet overbodig en vergemakkelijkte veel de discussie, welke niet achterwege bleef. Vele nuttige wenken, noodig voor de levens vatbaarheid der vereeniging, werden gegeven en in de bepalingen opgenomen. Het resultaat der besprekingen was dat alhier een onderling vee-verwaarborging-fonds zal worden opgericht. Als directeur zal op treden de heer Moojen, terwijl de aanwezigen zich bereid verklaarden hem als commissaris sen ter zijde te staan. De vereeniging zal aanvangen met lo. Oct. a. s., voor rundvee indien alsdan 250 runderen zijn ingeschreven; voor wolvee wordt eene inschrijving van 1000 stuks noodig geacht. De verwaarborging van wolvee, werd nog al moeielijk, voor de controle, doch is in het belang van den kleinen veehouder o. i. niet minder noodig, dan die van runderen voor den grooteren veehouder. De kosten van inschrijving zullen bedragen voor een rund 15 cts. voor een schaap 27» cts. Voor de polis van lidmaatschap wordt 25 cts. betaald. Men verbindt zich voor een jaar. Over elke drie maanden zal een omslag worden opgemaakt, wat door ieder moet worden bijgedragen, tengevolge de uitgekeerde ver goedingen. De vergoeding bij het verlies van een dier zal bedragen 3U der waarde van hetzelve, in gezonden toestand, waarvan tot goedmaking der kosten zal worden afgetrokken 27» ten honderd van een rund en 50 cents van een schaap. Bovendien zal bij voorgeschreven geneos- kundige hulp door de directie, door het fonds de helft der kosten worden gedragen. Geene vergoeding wordt gegeven, wanneer het afstei-ven het gevolg is van een onachtzame behandeling, enz. Wij raden alle belanghebbenden aan, om kennis te nemen van deze zaak, en wel te overwegen of het in hun welbegrepen belang goed zoude zijn aan deze Vereeniging deel te nemen. Laat niet de nieuwheid der zaak een afschrik zijn, doch de deelname van velen het mogelijk maken, dat de levensvatbaarheid worde onderzocht. Wij wenschen de vereeniging een voldoend succes. TEXEL, 21 September 1889, Den 28 Sept. zullen van hier naar Amerika vertrekken, door tusschenkomst van de agenten Koning Co.Bonifacius Wiegel, diens huisvrouw Matje van Seters, voortsMatje, Johanna, Cornelia, Arie, Wouterine, Adriaantje, Pietje en Hendrik Wiegel. Oudeschild, 20 Sept. Een der oudste personen van dit dorpje is de 93-jarige C. Koop man, verpleegde in het diaconie-armhuis. De man is voor zijn leeftijd nog zeldzaam kras. Dit bleek weer dezer dagen, toen hij aan een juk twee zware emmers water wegbracht, waarmede hij ongeveer 5 minuten moest loopen. Zonder een oogenblik te rusten volbracht hij die taak. Helder, 19 Sept. Ten bewijze dat buskruit heel lang in bruikbaren staat kan bewaard blijven, wordt verhaald, dat bij de jongste manoeuvres van zee en landmacht, van een der forten geschoten werd met buskruit, dat in 1823 was vervaardigd. Men scheen niet te kunnen merken dat de tijd invloed had gehad op dit kruit, dat ruim 60 jaren een rustige rust had genoten. De beraadslagingen over het onderwys- ontwerp, die in de vorige zitting der Tweede Kamer niet zijn ten einde gebracht, zullen ver moedelijk in de volgende week, te beginnen met Dinsdag 24 September, worden voortgezet. De Tweede Kamer zal ze weder opvatten, daar waar zij Vrijdag zijn blyven steken, bij art. 8 van het ontwerp, waar de examengelden worden geregeld. Dan komen nog de overgangsbepalingen, waarop een groot aantal amendementen zijn voorgedragen. Men heeft eens op zee de proef genomen kabeljauw met een werpnet tevangen. Een visschersgezel, aan boord van een Vlaardinger logger, had zulk een net gemaakt en wierp het in zee tot eene diepte van 45 vaam. Met den eersten worp ving hij drie kabeljauwen en in weinig tyds lagen een en twintig kabeljauwen en drie koolvisschen in de schuit. Vinat deze wijze van kabeljauwvangen navol ging, dan wordt aanmerkelijk veel tyds en geld bespaaid. Maandag had aan de kade te Rotterdam het begin eener werkstaking plaats van den aard der befaamde Londensche. Aan verschillende booten, welke naar Engelands hoofdstad moesten vertrekken, weigerden de sjouwerlieden Maandag het werk voort te zetten, indien hun loon niet van 20 op 25 cents per uur werd gebracht. De aibeid werd feitelijk gestaakt, en het losloopende werkvolk had den moed niet, het werk tegen de gewone voorwaarden aan te nemen. Vreezende hier een voor den handel even doodenden toestand te zien ontstaan als te Londen, hebben de carga doors den eisch der werklieden ingewilligd, zoodat de arbeid weder hervat werd. (Maash.) TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1