Buitenland. OuüESCHiLD, 24 Sept. Hoe gunstig ook de berichten van elders luiden, betreffende de vangst van zeepaling, tot heden heeft het geluk de palingvisschers van hier nog niet willen begunstigen. Men hoopt evenwel, dat gedurende de laatste dagen waarop wij nog donkere maan hebben, ook de „loop" langs onze kust zal komen. Yan tijd tot tijd vangt men nog al eens zeebaars in de fuiken, welke tegen 30 ct. per halve K. Gr. naar het Nieuwediep wordt afgeleverd. Den Hoorn, 25 Sept. Tot groot genoegen van ouders en kinderen bestaat het plan, bij gunstig weder Woensdag-middag met de kinderen van de Zondagsschool een rijtoertje te maken naar het dorp de Koog. Volgens zeggen met 10 wagens. In de Streek, tusschen Hoorn en Enk huizen worden voortdurend belangrijke inkoo- pen gedaan van rundvee gedaan ten behoeve der Argentijnsche Rupubliek. De heer de Beukelaar kocht dezer dagen o.a. van den heer Kok te Westwoud 7 melkkoeien, waarvan voor 6 stuks de som van f 2025 werd betaald. Na gehouden vergelijkend examen is de beurs van f 400, uitgaande van de Hollandsche Maatsch. van Landbouw voor opleiding aan de Rijks Landbouwschool te Wageningen, toege kend aan Cornelis Bakker, leerling van de openbare school te Yenhuizen. De beurs wordt om de drie jaren verleend. Sedert eenigen tijd wordt bij enkele korpsen en inrichtingen van het leger gelegen heid gegeven om burgerhoefsmeden op te leiden eene gelegenheid, die door belanghebbende of stellende vereenigingen is gevraagd. Tot het bijwonen van een cursus in het hoefsmidsvak bij een der korpsen of inrich tingen van het leger worden in den regel alleen zij toegelaten, daartoe door eene der vereenigingen, maatschappijen of genoot schappen, welke zich de verbetering van het inlandsche paardenras en de bevordering der paardenfokkerij ten doel stellen, of wel door daartoe bevoegde autoriteiten of personen, bij den Minister van Oorlog in aanmerking worden gebracht. De aanvrage tot toelating behooren uiterlijk ééne maand voor den aanvang van den cursus bij het departement van Oorlog in te komen. Tarwezemelen, afkomstig uit de stijfsel- fabrieken van de Zaanstreek, worden voort durend naar Denemarken, Holstein en elders uitgevoerd, enkel en alleen om tot veevoeder te dienen. Dit feit mag onze zuivelboeren wel tot na denken stemmen. Daar in Denemarken heeft de ervaring geleerd, dat men ook op het gebied van kracht voeder niet te eenzijdig mag zijn. Dus niet uitsluitend lijnkoeken, maar lijnkoeken met tarwezemelen of desnoods met haver. Nu kan er worden bijgevoegd, dat in den afgeloopen winter door enkele veehouders met het gebruik van tarwezemelen proeven zijn genomen, die uitstekend hebben voldaan, niet alleen omdat het vee gezond en in krachtigen staat is gebleven, maar vooral omdat de boter daardoor lekkerder van smaak en bovenal meer houdbaarheid heeft verkregen. Bij het naderen van den wintertijd wordt daarom, bij vernieuwing de raad gegeven om niet meer uitsluitend lijnkoeken als kracht voeder te bezigen, maar dit, althans voor een derde deel, of beter nog voor de helft der geldswaarde door tarwezemelen te doen ver vangen. De lijnkoek heeft in paarden- en duiven- boonen een geduchten mededinger gekregen, sedert de laatste een even gezond als krachtig veevoeder zijn gebleken te wezen waarbij nog komt dat de boer lijnkoek moet koopen, terwijl hij de paarden- en duivenboonen zelf verbouwt. De boonen worden gekookt en met stroohaksel aan het vee toegediend. Met het oog op hetgeen in de openingsredo over de toenemende vredesgezindheid in Atjeh gezegd wordt is zeer opmerkelijk wat de Stand. o. a. schrijft, naai- aanleiding van het ongelukkig gevecht bij Kota Pohama. „Wat de staatkundige zijde der zaak aangaat, zoo toont dit krasse optreden, dat de oorlogs partij zich weer duchtig in Atjeh roert. Nu kan dit uitgelegd als bewijs, dat de vredespartij aan invloed wint, en dat daarom de oorlogs partij den toestand poogt te forceeren. Maar het kan ook zijne oorzaak hebben in de booze tactiek, om ons door vredesonderhandelingen te doen inslapen, en onderwijl duchtig zijn slag in slaan- Wat hiervan aan zij, zal de toekomst leeren. Maar tweeerlei blijkt dan toch, dunkt ons, onweersprekelijk. Ten eerste, dat het laf is, een zoo dapperen vijand met den scheldnaam van „Sloebers" te brandmerken. Die laatdunkendheid maakt onwaakzaam en dit gebrek aan waakzaamheid betalen we met kostelijk bloed. En ten anderen, dat, ware van meet af het stelsel gevolgd, om op de kust slechts een enkel punt onneembaar te versterken, op Poeloe Bras zijn basis van operatie te kiezen, en voorts al zijne kracht in eene blokkade met viermaal meer schepen te zoeken, we minstens even ver zouden zijn, en er stroomen van menschenbloed minder zouden zijn vergoten. Het is nu reeds een zestienjarige oorlog Komt er geen keer, dan wordt de krijg met Atjeh onze tachtigjarige oorlog in Indie De aardappelprijzen zoo schrijft men uit Veendam zijn dalendede heer W. A. Scholten kwam op de markt met 5 cent lager per hectoliter dan de andere aardappelfabri kanten te besteden, en ook de andere volgden zijn voorbeeld; zoodat thans voor Amerikanen en Imperators 70 cent, Magnum Bonum, Sneeuwvlokken en Richters 75 cent en voor Champions, Turken, Friesche Engelschen en Franschen 80 cent wordt besteed. Hoewel de landbouwers voor dien prijs niet willen verkoopen, vreest men nog lagere prijzen. Ook het stroo is laag in prijsmen spreekt van f 9 a f 10 per lOOOkilo. Als een bewijs van den verbazenden vischrijkdom van 't Brasemermeer kan dienen dat verleden Woensdag door eenige visschers te Roelofarendsveen in één toog (trek) met de zegen ongeveer 2700 pond brasem en voorn werd opgehaald. Brasems van 2 a 3 pond en voorns van 1 i\ 2 pond waren er niet wei nig onder te vinden. Naar men verneemt, is bij het Departement van Waterstaat een wetsontwerp in bewerking strekkende om kleine rivieren in beteren toestand te brengen. Deze zullen of van Rijkswege ver- verbeterd worden, of door de betrokken besturen met Rijkssubsidie. De verbeteringen zullen zich echter bepalen tot het hoog noodige voor scheepvaart en afwatering. De Maasbode werpt onder het opschrift: „de kankerplek en hare genezing" een terugblik op het verloop van den oorlog met Atjeh en op de wisselingen van stelsel, die daarbij in toepassing zijn gebracht; het blad meent, dat men langs anderen weg reeds voor jaren klaar had kunnen zijn. Een paar jaren voor het optreden van generaal Van der Heiden had zich bij onzen consul-generaal te Singapore Habib Aldoelrachman aangemeld, met de begeerte om den vrede met Atjeh t6 bewerken, op voorwaarde dat de sultan zou worden hersteld, met erkenning der souvereiniteit van Nederland. De sultan zou zijn kraton en inkomsten terug ontvangen, en Nederland zou een resident of gouverneur met troepen vestigen buiten den kraton. De slotsom, waartoe de Maasbode door hare beschouwingen komt, is, dat wij met de laatste moordtooneelen van Juni jl. op onze troepen gepleegd voor oogen, noodwendig een uitweg moeten zoeken. „Het best ware, nog spoedig de conditiën van Habib Abdoelrachman op nieuw in te zien en die nu zelf den Atjehnees aan te bieden, en anders onze stelling als een kankerend lidmaat prijs te geven. Bij de tienjaarlijksche volkstelling, welke op 1 Januari 1890 zal worden gehouden, zullen niet minder dan negen soorten van biljetten of kaarten ter invulling worden verstrekt: eene witte kaart voor een man, eene bruine voor eene vrouw, eën groene voor eene tijdelijk aanwezigen man en een roode voor een tijdelijk aanwezige vrouw, een verzamelkaart voor het hoofd van een gezin, oen dito voor een afzonderlijk levend persoon on een voor bestuurders van gebouwen, gestichten, instellingen of schepen; een ontvangbewijs voor schippers, en een biljet voor opgave van het aantal personen en gebouwen, gestichten of schepen. Het aantal militairen bij ons legei die zich tegen de vaccinatie en revaccinatie verzetten stijgt voortdurend. Volgens de mededeeling van den inspecteur van den geneeskundigen dienst waren in 1888 alleen te Delft 39 militairen die na pogingen tot overreding weigeren zich aan de vaccinatie te onderwerpen. De miliciens werden dit jaar wederom in hun verzet gesterkt door strooibiljetten. Het burgelijk armbestuur te Helder heeft aan den gemeenteraad voorgesteld de stichting van een bestedelingenhuis, zooals in onderschei dene andere gemeenten bestaatde raad heeft dit schrijven in handen van Burg. en Wethouders gesteld om bericht en raad. De Britsche en de Italiaansche regeering hebben eene overeenkomst gesloten tot onder drukking van den slavenhlandel. In het verdrag wordt o. a. bepaald dat schepen, die slaven trachten te vervoeren, alle recht op de bescherming hunner nationale vlag verliezen De arbeid is Maandag te Londen in het Albert- dok rustig hervat' Dokwerkers en lossers stem men er in toe te werken met de werklieden, die niet hebben meegedaan met de werkstaking. Te Parijs heeft de régie in zeker huis eenige Tunesiërs betrapt, die bezig waren cigaretten te maken van maïsbladen, hennep en Zoethoutsap. Men vond 15,000 stuks van deze cigaretten. De koude, die hier plotseling intrad, doet zich over een groot deel van Europa gevoelen, Ook in Frankrijk is de temperatuur sterk ge daald. Te Rennes vroor het, te Blois, Perigeux en andere plaatsen richtte de vorst groote schade aan in wijngaarden en tabakkweekerijen en te Parijs is de thermometer tot 3 graden Celsius (nog geen 38 giaden Fahr.) gedaald. Sedert is door den W. wind de temperatuur gestegen. De flnantiëele crisis in Italië is nog niet geëindigd. De provinciale Bank van Bari heeft hare betalingen gestaakt met een tekort, dat. naai men zegt, omstreeks 10.000.000 fr. bedraagt. Naar men verneemt zal, wegens te verwach ten aanvang der werken van den spoorweg naar Pretoria, nog gelegenheid bestaan voor ingenieurs en opzichters om bij de „Nederlandsche Zuid- Afrikaansche Spoor weg-Maatschappy" te worden aangesteld. Door het tot stand komen der overeenkomst met de Portugeesche regeering is de laatste hinderpaal tegen dien aanleg uit den weg geruimd. Bij de gehouden manoeuvres in de piovincie Hannover is in tegenwoordigheid des Keizers voor het eerst op groote schaal gebruik gemaakt van rookvrij buskruit. By de salvo's der infanterie was er geen rook te zienbij die der artillerie zag men slechts onbeduidende grijsbruine rook wolkjes. De proefnemingen worden als welge slaagd beschouwd. Nadere bijzonderheden worden vermeld omtrent de aardstorting nabij Quebec. Donderdag avond, omstreeks 8 uren, bezweek plotseling eene rotsmassa van verscheidene duizenden tonnen inhoud, welke schuin boven eene diepte van 200 voet uitstak. In hare vaart sleepte de lawine zeven woonhuizen mede. en vernielde de straten en huizen beneden over eene groote uitgestrektheid. Het ongeluk was een gevolg van hevige regens, na eene droogte, welke de rotsmassa had doen splijten. In 1841 had op ongeveer dezelfde plek eene gelijksoortige aardstorting plaats. Dadelijk is men aan het werk getogen om de ongelukkigen uit het puin te bevryden en weldra werden 14 ïy'ken en 27 zwaargewonde personen te voorschijn gehaald. Omstreeks 23 ontsnapten bjjna ongedeerd. Anderen zjjn nog begraven en een 600-tal arbeiders werkt ijverig om de aard- massa, die hier en daar 25 voet diep is, te verwij deren. Sommigen der bevrijde personen zijn zóó ernstig gewond, dat men voor hun behoud vreest. Bovendien bestaat de vrees dat een tweede aardval zal plaats hebben. De schade wordt op meer dan 100,000 dollars begroot. Een statisticus heeft berekend, dat iemand van zijn geboorte tot zijn 70e jaar een hoeveel heid voedsel gebruikt, welke voldoende is om 20 spoorwegwagons te vullen. Gemiddeld 4 ton per waggon rekenend, is dat 80,000 kilogr., of 3.2 kilogr. per dag. Met het oog op den dreigenden hongersnood in Montenegro meldt men uit Cettinje dat de oogst algemeen en totaal mislukt is, niet alleen wat maïs, tarwe, peulvruchten en andere voedings- middelen betreft, doch ook de voor den Montene.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2