Buitenland. De Tweede Kamer heeft Donderdag de ►Schoolwet aangenomen met 71 tegen 27 stemmen. Tegen hebben gestemd de heerenVisser, Tak, Kerdijk, Borgesius, Van der Feltz, Bool, Hartogh, De Beaufort, Lieftinck, Van der Kaay, Schepel, E. Cremers, Van Delden, Goekoop, Smidt, Veegens, TIeldt, Van Houten, Domei a Nieuwenhuis, Rutgers, Norman, Land, Zijlker, De Meijier, Zaaijer, Viraly en Smeenge. Voorat had de commissie van voorbereiding éénstemmig de aanneming van het ontwerp in het landsbelang aangeraden. Te Rotterdam was Donderdag de werk" staking onder de arbeiders van booten en schepen algemeen. Woensdag-avond was onder leiding van de socialisten eene vergadering gehouden, welke tot geen ongeregeldheden aanleiding gaf. Donderdag-ochtend werden aan alle booten en schepen de werkzaamheden aangevangen, doch al spoedig werden de ploegen, die naar de op stroom liggende schepen ver trokken waren, teruggehaald. Nadat dit ge schied was, trok men de kade langs, met een troep, die al spoedig tot een paar duizend man was aangegroeid. Voor elke boot werd post gevat. Een vijf tal mannen begaven zich aan boord en som meerden de werkenden het werk te staken, daar niet enkelen maar allen verhooging van het loon behoorden te hebben, en dit doel slechts kon verkregen worden, indien alle werklieden éene lijn trokken. Tegenspreken hielp weinig en ten slotte moesten de goed- gezinden voor de overmacht bukken. De houding is rustigslechts hier en daar geven enkelen van hunne ontevredenheid lucht. De eischen zijn thans 25 cents per uur na zeven uur 30, en voor graan werkers 10 cents per last. Onder den druk van de werkstakende menigte is ook aan die booten de arbeid gestaakt, welke met eigen equipage werkten. De werkstaking te Roterdam heeft gisteren tot veel ongeregeldheden aanleiding gegeven. Met geweld werd getracht het lossen van schepen, door eigen bemanning, te beletten, waarbij men zich niet ontzag schade toe te brengen aan vreemde schepen. Door den burgemeester is eene kennisgeving uitgevaardigd, waarbij alle samenscholingen wor den verboden en elke vereeniging op den openbaren weg, van meer dan 5 porsonen, als zoodanig wordt beschouwd. Gemengde patrouilles van garnizoen, politie en schutterij bewegen zich langs de voornaam ste kaden. Op de rivier varen roeibooten, door stoombootjes gesleept, met gewapende matrozen, om de orde op stroom te handhaven. Maatregelen worden genomen om elders de schepen te lossen. Ziedaar de eerste schade. Het onderstaande biljet is op verschillende plaatsen in Rotterdam aangeplakt. Aan de werklieden voor het laden en lossen van schepen en stoonibooten. Door eenigen onder u (misschien wel door eenigen die buiten uw kring staan) is eene beweging op touw gezet voor hooger loon. Ieder mensch lacht het toe zijn inkomsten te kunnen verbeteren. Maar is door u er over nagedacht, ot wat gevraagd wordt door te slechte betaling gewettigd is? De weekloonen aan de geregelde beurtbooten varieeren van f 12 tot f 20 en meer, al naar gelang men in de eerste of tweede vaste ploeg is of als losse man dienst doet, of wel er per uur of per last gedeeltelijk wordt gewerkt. Op granenbooten, waar men mag aannemen dat gemiddeld 40 last per dag gewerkt wordt, wordt 40 maal 9 cent of f3.60 per dag verdiend. Ertsbooten geven f4 f5 per dag bij het nu betaald wordend lastengeld. Indien deze bedragen alt ij d thuis worden gebracht, zal de vrouw toch wel niet mopperen en de kinderen gebrek lijden. Hoe komt het, dat bijna alle kroeghouders, waar het werkvolk veel komt, spoedig in eigen huis zitten, en dat menig werkmansgezin klaagt, ja gebrek lijdt Hebt gij daarover wel nagedacht, voor gij er u toe leende om mee te doen Wie zijn uw leidslieden in deze Ken gij ze Ontevredenen worden overal gevonden en zullen er zijn zoolang de wereld bestaat. Maar moet de ordentelijke goedgezinde zich leenen om die enkele, nooit tevreden te stellen, personen te helpen en daarvoor zich in de waag schaal stellen van te verliezen wat men nu heeft. De handel, de scheepvaart heeft uw krachten noodig, maar hebt gij omgekeerd ook niet noodig dat handel en scheepvaart bestaat en bloeit? Het stellen van hooger loon zal den toevloed van werklieden van buiten af niet keeren, maar doen toenemen, en zal daarmede dan de toestand beter worden? Wacht u voor opruiing van een kant die meent het alleen geluk aanbrengend socialistisch geloof te bezitten. In de vergadering van de Noord-Holland- sche Vereeniging „het Witte Kruis," dezer dagen te Amsterdam gehouden, werd besloten als herstellingsoord het landgoed benoorden Trompenburg te Hilversum aan te koopen voor f 37000 en aan eene commissie van inrichting f 17000 crediet te verleenen. Mede werd aangenomen een voorstel van Monnikendam om aan de afdeelingen de voor keur te verleenen bij plaatsing van patiënten, tegen betaling van 50 centen verplegingskosten. per dag. De voorstellen van het hoofdbestuur over de aanvragen der afdeelingen, betreffende de voor haar geresserveerde som tot het stichten van inrichtingen van algemeen hygiënisch belang, werden aangenomen en voor de 15 afdeelingen te zamen ongeveer f 65,000 be schikbaar gesteld, alsmede f 3650 der rente van het stamkapitaal. Voor 13 afdeelingen beloopt die toelage van f 4500 tot f 6000 en van f100 tot f500 van de rente. Men schrijit uit Londen aan de N. R. Ct. In zake den nieuwen veehandel met Engeland vernemen ik met genoegen, dat hij zich dagelijks uitbreidt, ondanks de aanvankelijke belemmerin gen die hij heeft moeten verduren. Vooral het verkeer in melkkoeien en kalf koeien begint eene vlucht te nemen, en zal zich vermoedelijk nog verder sterk ontwikkelen kunnen na de veeten toonstelling der zuivelbereidersvereeniging in October, waarop onze runderen eindelijk de plaats zullen innemen, waarop zij aanspraak hebben. Hollandsche beesten worden nu over geheel Engeland, ja naar Schotland verscheept, en belanghebbenden koesteren veel verwachting van de wekelijksche veilingen van vee, die te Harwich worden voorbereid en daar een aanvang zullen nemen. Omtrent de strooprijzen verneemt de Veend. Crt. het volgende Wat machinestroo betreft, wordt betaald voor stroo en gerst f 8,00, van haver f 9,00, van tarwe 10,00, van rogge 11.00. Rogge vlegelstroo geldt 13.00. Men schrijft uit Monnikendam. Het eiland Marken is overstroomd- Tusschen de buurten onderling wordt de gemeenschap met schuitjes onderhouden. Uit Dirksland zijn 63 personen, allen tot de arbeidende klasse behoorende, naar Argentinië vertrokken. In het begin van dit jaar hebben zich reeds twee gezinnen uit die gemeente daar gevestigd. Hot bestuur der Kweekschool voor Be- waarschoolhouderessen te Leiden heeft eene circulaire verspreid, waarin zij de hulp van landgenooten inroept voor hare nuttige inrich ting, welke zonder spoedige hulp moet ten gronde gaan. Uit Deutichem zijn sedert 1 Januari 20 personen, bijna allen uit den gegoeden stand naar de Transvaal vertrokken. Zaterdag had te Utrecht de vooraf aange kondigde 29ste algemeene vergadering plaats van de „Maatschappij tot bevordering der Vee artsenijkunde in Nederland" onder leiding van den heer van Esveld, leeraar aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht Na afdoening van eenige andere werkzaam heden kwam in behandeling het aan de orde gestelde vraagpunt „Bepalingen omtrent varkensziekte," het welk ingeleid werd door den heer Reimers, leeraar aan 's Rijks Landbouwschool te Wage- ningen, die, meenende dat het nieuwe Koninkl. besluit weinig verbetering had gebracht, de vraag stelde of maatregelen noodig zijn, en zoo ja of dan in de verschillende bepalingen geen veranderingen moeten worden gebracht. Zelfs hecht hij niet veel aan de maatregelen, die trouwens ook zeer slecht worden toegepast en veel gelegenheid geven tot wetsontduiking. De nieuwe wetsbepaling drukt vooral de kleine landbouwers, daar de schadevergoeding te gering is. In de hierop volgende discussie waren vele het met spr. eens omtrent het onvoldoende der voorgeschreven maatregelen, maar kwam men toch tot geen besluit. Het hoofdbestuur zal eene commissie van 5 leden benoemen, die, na onderzoek, nader rapport over de zaak zal uitbrengen. Een burgemeester, die in korten tijd vele inwoners zijner gemeente naar Noord-Amerika heeft zien vertrekken, wijst in het N. v. d. D. op droogmaking der Zuiderzee als een middel tot werkverschaffing op groote schaal. Hij wil de „Zuiderzeevereeniging" aan het geld helpen, door op alle scholen een inzameling te doen houden. „Als het geld voor den arbeid der „Zuider- zeevereeniging" moet komen van de spaarduiten onzer kinderen en niet van het geld onzer kapitalisten, dan vreezen wij, dat die arbeid niet snel zal vorderen," merkt het U. D. naar aan leiding hiervan op. Intusschen kunnen de heeren gerust zijn, daar het bedrag, voor het voorbereidend onderzoek benoodigd, bijeen is, en dit werk, gelijk reeds eenigen tijd geleden werd gemeld, voortgang heeft. Verleden week werd op de botermarkt te Tilburg in beslag genomen een kluit boter, die verdacht voorkwam. Bij onderzoek aan het proefstation te Wageningen bleek, dat de boter vermengd was met 20.8 percent water. Hoe de fabrikante het water daarin kreeg, is een geheim van het vak. Het is echter voor velen zeer verrassend te vernemen, dat, als zij voor een gulden boter koopen er voor 20 cent water bij is. De industriëele is op de markt algemeen bekend onder den naam van het „water- boerinneke". TG.) Sedert eenige dagen loopen te 's-Hage koop lieden rond met kinderluchtballons, die zij niet verkoopen, maar voor lompen en oude kleederen zoeken te verruilen. Zijn de ouders afwezig, dan worden de kinderen tot een ruil overgehaald en missen de ouders bij hun terugkomst somtijds eenig kleedingstuk, dat de waarde van een ballon aanzienlijk te boven gaat. Ter algemeene vergadering der vereening tot lijkverbranding, Zaterdag te 's Gravenhage gehouden, werd in beginsel besloten tot het oprichten van een eersten lijkoven in Nederland. Uit het verslag bleek dat het aantal leden van 685 op 672 is gedaald, en dat in 't geheel 16 stortingen tot een gezamenlijk bedrag van f 3225 zijn gedaan, recht gevende op verbranding in een oven voor rekening der vereeniging. Van die zestien hadden zich negen nl. 3 vrouwen en 6 mannen in 1888 opgegeven. De volgende vergadering zal plaats hebben te Utrecht of te Leiden. Door Spanjaarden en Italianen zijn dezer dagen belangrijke inkoopen van paarden in den omtrek van Zwolle gedaan. Zij kochten o a. van een Zwollenaar voor f 1600 een span zwarte merriën. Het eiland Manhattan, waarop thans de stad New-York staat, verkochten in 1668 de Indianen aan de Nederlanders voor 10 hemden, 30 paar kousen, 10 geweren, 30 kogels, 30 pond kruit, 30 bijlen, 30 ketels en eene koperen braadpan, terwijl beide partijen meenden een goeden handel te hebben gesloten. Thans is de bodem volgens de schatting voor de belasting 12,000.000 p. st. waard. De vaart tusschen Europa en Amerika wordt hoe langer hoe sneller afgelegd. Weder bericht men uit New-York dat het stoonschip „City of Paris," de reis van Queenstown naar Sandy Hook in 5 dagen en 19 uren heeft afgelegd, dat is in bijna 4 uur minder tijd dan de snelste stoom boot daartoe noodig had. Uit Napels wordt geseind Gisteren tegen 10 uren 's morgens is er een met wolkbreuk gepaard gaande orgaan boven deze stad losgebarsten. Yan alle kanten vielen

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2