N°. 209. Donderdag 3 October A". 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. VERGISSINGEN. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOTJ, Parkstraat, Burg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertcntiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. KENNISGEVING. AAKBESTEDING BRANDSTOFFEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texelbrengen ter kennis van be langhebbenden dat zij op Donderdag 10 Octo ber a.s. des namiddags 1 ure publiek bij enkele inschrijving zullen aanbesteden: het levcreu vau STEENKOLEN eu TURF, beuoodigd voor dc verschillende scholen en het Raadhuis alhier. Informatiën zijn te bekomen ter Secretarie. Texel, den 1 October 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL. C. M. KOOIJ. „De te Antwerpen verschijnende „Précursour," mededeelende, dat de door haar geopende inschry ving voor de slachtoffers der daar ter stede plaatsgehad hebbende ramp reeds meer d::n 60,000 fr. heeft opgebracht, voegt er bij, dat men thans niet meer moet vragen, dat men de liefdadigheid van het publiek niet moet uitputten en geen misbruik maken van de stemming. Ook waarschuwt het blad tegen liefdadigheidsfeesten, die dikwijls slechts negatieve uitkomsten geven en die de sympathie van het publiek bekoelen. „Naar aanleiding daarvan, vestigen verschillende bladen er de aandacht op; dat, als het voornaamste te Antwerpen verschijnende blad op deze wijze zich uit, er voor ons, Nederlanders, alle reden bestaat om de bijdragen, die wij nog voor de ramp te Antwerpen wenschten af te zonderen, nu te bestemmen voor onze eigen armen, die gedurende den aanstaanden winter daaraan zeker niet minder behoefte zullen hebben. In een later nummer van datzelfde blad, wordt o. m. gezegd „Op het bericht van de ramp van Antwerpen en de oproeping van de Hollandsche club dier stad is een levendige symphatie bij onze broeders in het Noorden uitgebarsten éclatéen heeft eene bewonde renswaardige opwelling van weldadigheid aller harten doen kloppen. Wanneer men hoort, dat in een plaatsje als Bolsward ongeveer 750 fres. voor de slachtoffers is bijeengebracht, wanneer men nagaat dat zulk een voorbeeld van broederlijkheid door honderden andere kleine gemeenten is gegeven; dat Schoonhoven 200 frs. heeft geschonken, Dinteloord 180, Kampen bijna 500 enz. enz. dat overal de burgemeesters zich aan het hoofd der beweging hebben gesteld, dat overal particuliere vereenigingen van den eersten rang liefdadigheidsfees en organiseeren en dat groote en kleine gemeenten wedijveren, wordt men door aan doening en dankbaarheid overstelpt. „Wy weten dan ook niet, hoe wij ons leedwezen zullen uitdrukken, dat wy, zonder het te willen, die opwelling hebben gestuit door hetgeen wy den llen September hebben geschreven, wat uitsluitend op Antwerpen betrekking had en moest strekken om te verhinderen, dat men meermalen aan dezelfde deur klopte. „Men moet niet," zeiden wy, „de liefdadigheid afmatten. De opwelling is groot geweest, men moet er geen misbruik van maken." Die woorden, afge scheiden van het overige van het artikel, zyn in Nederland opgevat als een uitnoodiging, geene giften meer te geven, alle feesten af te zeggen en zelfs geld terug te geven. De president van de Hollandsche Club te Antwerpen is overgestelpt geworden met brieven, waaruit bleek, welk een onzekerheid was verwekt door die opvatting van vele Nederlandsche bladen. „Onze bedoeling was misbruiken te voorkomen, die alleen te Antwerpen mogelijk waren, zooals uit ons geheele artikel duidelyk bleek. Wij zyn in Nederland verkeerd begrepen en juist uit sympathie voor onze naburen, betreuren wij het diep, omdat die dwaling het gewicht zou kunnen verminderen van het prachtig schouwspel van internationale broederschap. Maar het is blijkbaar eene vergissing, daar de oproeping van het centraal comité aan onze eigen landgenooten eerst na ons artikel is verschenen." Tot zoover deze vergissing. Een andere vergissing werd door ons teweeg gebracht, echter niet dat daardoor de beoefening van weldadigheid werd getemperd, doch juist werd aanbevolen. 'tWas in ons nummer van 19 September jl. dat wij melding maakten, dat de nog overige exemplaren van het werkje Hollandsche Zeelui (ruim 1500) indertijd uitgegeven ten voordeele van de weduwen en weezen der verongelukte loodsen te Ylissingen, blijkens eene advertentie in het N. v. d. D., zouden worden verkocht ten voordeele van de belioeftigen door de zeeramp te Urk. Even voor het afdrukken van dat nummer, waren wij in de gelegenheid een vluchtigen blik te slaan, op eene inteekenlijst voor een werkje, getiteld „Gedichten en voordrachten" van H. J. Krebbers, prijs 60 cents, welk werkje voor hetzelfde doel werd uitgegeven; naar ons later is gebleken door den uitgever Veerman te Heusden. Tot plaatsing van dat werkje werd ook de hulp der postadministratie gevraagd, en aan gezien het gewoon begeleidend schrijven van de lijst was afgescheurden wij ons niet kunnen herinneren op de lijst zelve de naam van den uitgever te hebben gezien, begingen wij de vergissing te melden dat het werkje door de postadministratie werd uitgegeven, eene vergissing welke zeker door velen niet eens is opgemerkt en overigens aan het doel niets afdeed. Toch schijnV hot, dat door sommigen die vergissing is bemerkt en zelfs aanleiding heeft gegeven, op ons blaadje de aandacht te vestigen. Eene aanvrage althans van een exemplaar van dat nummer, door de postadministratie, bevestigt ons in dat vermoeden. Wij zullen ons niet verdiepen, met te onder zoeken, wat de bedoeling is van het uitpluizen van dat bericht, voor de hand ligt echter wel het feit dat daarin de postadministratie eenigszins wordt aangeduid als uitgever, (eene foutieve melding van ons) en dat dit feit wellicht de verbolgenheid van een of andere drukker, uitgever of boekhandelaar heeft gaande gemaakt. Wij zouden met anderen die inmenging van de postadministratie niet kunnen toejui chen, ook niet, wanneer dit slechts voor weldadige doeleinden geschiedde, maar het dunkt ons wel wat gezocht, dat eene blijkbare vergissing onzerzijds aanleiding geeft tot een klaagtoon. De uiting echter van liefdadigheid, of onthouding daarvan, laat zich evenmin commandeeren, als de geestdrift voor een of andere zaak. Voor op- of aanmerkingen zijn zeker wel andere dingen te vinden, meer zaken van den dag en van algemeen belang. Er is voor ons in deze geschiedenis echter eene lichtzijde, en wel deze Hoewel de oplage van ons blad nog al beteekenend is, meenden wij in alle nederig heid, dat ons blaadje enkel werd gelezen als Nieuws- en Advertentieblad door hen die daaruit ter bevrediging hunner weetgierigheid of be hoeften hunne gading zochten. 't Komt ons thans evenwel voor, dat de Texelsche Courant niet oppervlakkig wordt gele zen, doch met ernst en studie, en die wetenschap is voor ons een verblijdend succes, Wij kunnen dan ook niet nalaten daarop attent te maken en op dien grond ons blad aanbevelen aan allen die een ruim verspreid en nauwlettend gelezen blaclaanhunnebelangen willen dienstbaar maken. De prijs van ons blad is zeer gering, evenzoo die der advertentiën, TEXEL, 2 October 1889, Gisterenmorgen werd weder een varken, lijdende aan besmettelijke varkensziekte dor vlammen geofferd. Oudeschild, 1 Oct. Van de duiven, welke hier Zondag 1. 1. werden opgelaten, vanwege de Rotterdamsche Postduiven-Vereeniging „De Zwaluw," kwam de eerste reeds te 11 ure 14 min. en 27 sec. te Rotterdam aan. Ook de laatste duif was reeds vóór 12 ure terug gekeerd. Precies 9 ure had men de duiven laten vliegen, zoodat de eerste slechts 2 uur en vijftien minuten noodig had gehad om van hier naar Rotterdam te vliegen. Gisteren had weer de eerste zangoefening plaats van het mannenkoor „Amicitia." Op nieuw traden eenigen als lid toe. Ook het ledental van „Sociëteit Neptunus" breidt zich nog steeds uit. Beide vereenigingen dragon veel bij tot het gezellig samenzijn aan dit dorp gedurende de wintermaanden. Wederom zyn dit jaar op de proefvelden der Rijks-Landbouwschool proeven genomen met onderscheidene aardappel variëteiten. Ook ditmaal worden wedor, voor zoover de voorraad strekt, monsters goede poot-aardappelen op aanvrage uitgereikt. Van de variëteiten „Odin" en „Juno" zijn, naar men verneemt, grootere hoeveelheden beschikbaar. In de Provincie Noord-Brabant heeft in de laatste 10 dagen de vlekziekte onder de varkens meer uitbreiding gekregen. In dit tijdvak werd de ziekte waargenomen in de gemeenten Almkerk Bergen op Zoom, Klundert, Oirschot, Rozendaal, Vught, Wijk en Zevenbergen. Van de 21 aan getasten overleden er 12, terwijl er 6 werden geslacht. COURAIT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1