Buitenland. Door het opzetten van het water in de Ringsloot, die wegens de hooge zee niet kon spuien, terwijl de watermachine3 steeds meer water aanvoerden, is Vrijdag middag de Mijzer- dijk doorgebroken, waardoor het Heemraadschap de Mijzen, liggende tusschen Avenhorn, Ursem en Schermerhorn, ongeveer 700 Hectaren groot, en ingesloten door den ouden Westfrieschen Zeedijk en de Beemster en Schermer omring- dijken, met een belastbare oppervlakte van ruim 500 Hectaren, is ondergeloopen. Het water steeg er tot zoodanige hoogte, dat het Heemraadschap geheel moest ontruimd worden. Men kreeg er hot water l1/, meter hoog in. Was die dijk zoo slecht? vraagt men allicht, Dat behoeft niet noodzakelijk het geval te wezen, maar men moet niet vergeten dat zij langzamer hand meer te verduwen krijgt. Als het zeewater hoog is kan de ringsloot niet afloopen. Vroeger, bij de oude bemaling moesten de watermolens al spoedig voor een hooge ringsloot strijken. Thans hebben de waterschappen stoomwater molens, die langer kunnen doorwerken. Men zal dus de ringsloot hooger op malen en zoo is ongetwijfeld de toestand geboren, waarin men nu verkeert. Wij weten het niet, maar mogen op grond van plaatselijke bekendheid aannemen, dat de doorbraak in de nabijheid van Schermerhorn zal zijn ontstaan. Enkh. Ct. Uit Schermerhorn wordt gemeld: Mij zen is thans geheel overstroomd. Behalve de machinist van het stoomgemaal, dat hoogor staat, hebben 'alle bewoners den polder verlaten. Komt er harde wind, dan vreest men dat er eenige huizen zullen instorten. Door den Minister van W., H. en N, is be paald, dat de brievengaarders van 1 October af ontheven zijn van de uitgifte van postbewijzen. Wanneer op de hulpkantoren door het publiek postbewijzen worden verlangd, dan moeten die voortaan door de brievengaarders bij het hoofd kantoor worden aangevraagd. Naar aanleiding van de toepassing der drankwet is door den minister van justitie eene circulaire gericht aan de heeren procureurs-gene raal, fungeerende directeuren van Rijkspolitie. De minister zegt daarin „Dat met gestrengheid wordt gewaakt tegen overtredingen van de wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van den openbaren dronkenschap, kan niet anders dan mijne goedkeuring wegdragen. Zelfs zou ik hier en daar het toezicht op de nale ving van het verbod tot verkoop van sterken drank in het klein, zonderde vereischtevergunning, nog wenschen verscherpt te zien, opdat die verkoop, welke in sommige streken in vrij grooten omvang schijnt voor te komen, worde te keer gegaan. „Intusschen mag daarbij nooit op zoodanige wijze door de politie worden te werk gegaan, dat zij aanleiding zou kunnen geven tot het verwijt overtredmgen uit te lokken. Dit laatste is allerminst hare roeping. Zij bepale zich tot het opsporen en constateeren van over tredingen. „Deze hare taak belet evenwel niet, dat politie- Ambtenaren; indien vermoeden bestaat dat deze of gene zich aan ongeoorloofden verkoop van sterken drank schuldig maakt, onder zekere omstandigheden zelf mogen beproeven in hoever dat vermoeden juist is, onder anderen door zelf, niet in uniform gekleed en dientengevolge onbekend bij den verdachte, eene hoeveelheid drank te bestellen Volgt op hunne bestelling hetzij eene weigerend, hetzij een weifelend antwoord, dan behooren zij niet verder aan te dringen." De minister verzoekt heeren procureursgeneraal hiervan de onder hen ressorteerende ambtenaren te willen in kennis stellen en te zorgen, dat dienovereenkomstig worde gehandeld. Te Kampen werd door een Urker visscher aangebracht en voor een klein bedrag ter bezich tiging gesteld een buitengewoon groot zeevarken of bruinvisch, van een gewicht van ongeveer 800 halve kilogram. Te Hoogezand is een schip gezonken, door dat een rat eene opening in een der planken knaagde. Het grootste gedeelte van den inboedel van den schipper en zijne vrouw, die nog bij tijds wakker werden, werd nog gered. De raapzaadteelt is in de gem. Odoorn, en niet het minst in het dorp Exloo, zeer belangrijk. Er zijn dit jaar weer landbouwers, die er van 20 tot 30 H.L. van dit zaad kunnen oogsten. Vroeger was de oogst zoo ruim, dat er dagen achtereen werk was met „het zaas". Toen is al het land, dat eenigszins geschikt was voor die teelt, „uitgeraapzaad", waarbij veel land door het herhaalde branden veel verminderd is. In den tegenwoordigen tijd neemt men het land, dat toenmaals wegens den overtolligen voorraad water niet voor dat doel gebruikt kon worden. Het herhaalde branden heeft opgehouden, want na twee of driejarige raapzaad teelt zaait men haver op het land, om het daarna wederom groen te doen worden. De raapzaadteelt is zeer voordeelig, want evenals de veenboekweit eischt dit gewas geen meststof, en heeft de meiersboer zijn 2/:i deel van de opbrengst voor het werken en bekomt de eigenaar van zijn land Va aan huur, terwijl, bij doelmatige bewerking, het land verbeterd wordt. De prijs van het raapzaad zal dit jaar, volgens voorloopige aanbiedingen door opkoopers gedaan, f 8,50 tot 9,25 bedragen. De aardappelen in den Waardpolder zijn zeer door de ziekte aangetast. Bij het delven is slechts de kleinste helft het medenemen waard. In haar antwoord op het Kamerverslag over het voorstel om gelden toe te staan voor de uitbreiding van het wapen der marèchaussèe betoogde de regeering nader de dringende behoefte vooral aan bereden politie in het noordoosten des lands, waarin de rijksveldwacht onmogelijk kan voorzien. Vrees voor gebrek aan voldoend geschikt personeel behoeft niet te bestaan. De rijksveld- wacht zal daar dienst doen, waar de bereden marechausses minder geschikt zou zijn. Het voornemen om den dienst der marechaussee gaandeweg in het geheele Rijk in te voeren, bestaat vooralsnog niet. Door huur van geschikte gebouwen zal in de huisvesting der marèchassèe in plaatsen zonder garnizoen worden voorzien. Tegen toekenning ook aan de marèchaussèe van de bevoegdheid tot het opmaken van pro cessen-verbaal, die kracht van bewijs bezitten, heeft de Regeering geen bezwaar. Tot vervanging van den thans gebezigden naam van het wapen vindt zij op de historische gronden geen aanleiding. Inkrimping der cavalerie, uit een militair oogpunt ze6r bedenkelijk geacht, zal de uitbreiding der marechaussee niet ten gevolge hebben. De Regeering houdt niet meer vast aan haar aanvankelijk voornemen, om de uitgaven voor de marechaussee voortaan op een afzonderlijk hoofdstuk der Staatsbegrooting uit te trekken. Mitsdien zullen de uitgaven ook verder op het oorlogs-hoofdstuk uitgetrokken blijven, De marechaussee moet naar het oordeel der Regeering wel degelijk een militair korps zijn en blijven. Ook de Regeering acht Zwolle een geschikter standplaats van den commandant der nieuwe divisie dan Almeloo. De tijd van het in werking treden der uitbreiding is nu gesteld op 1 November a. s., in verband waarmede de verhooging der loopende oorlogs- begrooting teruggebracht wordt tot f 18,500 voor de twee laatste maanden van dit jaar. Men schrijft uit Westergo 25 September De landverhuizing neemt in deze streken ver bazend toe, een gevolg van twee omstandigheden lo den slechten toestand waarin de arbeiders bevolking verkeert, en 2o de aanbieding van transportkosten door het Gouvernement der Argentijnsche Republiek. Uit Hindeloopen ver trokken de vorige week 2 talrijke gezinnen, terwijl 8 gezinnen zich tot vertrek gereed maken. Uit het dorp Koudom hebben deze week 9 gezinnen de reis naar Zuid-Amerika aanvaard, allen op kosten van den Staat van Argentinië. De edelmoedige sympathie, in Nederland betuigd, jegens de familiën der slachtoffers van de ramp te Antwerpen, heeft de levendigste dankbaarheid opgewekt bij den Koning der Belgen, bij zijne Regeering en in het geheele land. De baron d'Anethan is belast geworden, aan het Nederlandsche Gouvernement de gevoelens van oprechte dankbaarheid van België over te brengen. De heer Benjamin Tillett, de socialist, die eene groote rol vervulde bij de werkstaking in de Londensche dokken, zal zoo meldt men uit Londen naar Rotterdam vertrekken om de Hollandsche werkstakers bij te staan. Het comité der laatste Engelsche grève heeft afdeelingen werklieden gezonden naar Harwich om ieder Engelsch werkman te beletten scheep te gaan naar Nederland en daar te Rotterdam in de dokken te gaan werken. Het comité wil den Nederlandschen werkstakers de overwinning schenken. Ook wil het comité de werkstakende Rotterdammers naar vermogen met geld steunen De werkstakers te Rotterdam blijven in hunne pogingen volharden. In eene vergadering van afgevaardigden der werkstakers en van het comité uit de cargadoors, hebben eerstgenoemden hunne proeven blootgelegd en hunne eischen kenbaar gemaakt. Het comité zal de verdere bij de zaak betrokken belanghebbenden, de bazen, hooren en daarna zullen de eischen en grieven der werkstakers door de cargadoors in ernstige overweging worden genomen. Door politie, schutterij en verdere gewapende macht, wordt de orde gehandhaafd en de werk lieden beschermd, welke aan de werkstaking niet mededoen. Daardoor kunnen vele schepen nog gelost worden. Zalm op 't strand. Meermalen worden zalmen aan het zeestrand gevonden, soms nog in levenden toestand, die blijkbaar uit eigen bewe ging hun element zijn ontvlucht. Men heeft dik wijls gegist naar de reden die deze stomme waterbewoners mocht bewegen de zilte baren voor het vaste land te verwisselen. Onlangs heeft een wandelaar aan 't strand de oplossing gevonden. Hij zag hoe een paar waterbewoners, bij kalme zee, krijgertje schenen te spelen. Zij deden dit dan ook in vollen ernst. De vervolger was een tamelijk groote spierliaai, ongeveer een meter lang en deze vervolgde een zalm van ruim 4 kilo's. Toen de vervolgde geen uitkomst meer zag, schoot hij met volle vaart op 't strand. Dat toen de stille getuige van 't drama uit de visschen- wereld ook handelend optrad, laat zich gemakkelijk genoeg begrijpen. (VI, BI. v. A.) De afloop der Engelsche werkstaking moet van invloed zijn op den algemeenen loonstand- aardvolgens Burns zouden reeds in 40 andere bedrijven het loon van 1 tot 4 sh. per week gestegen zijn. Onder den druk der openbare meening en uit vrees voor werkstakingen is men daartoe overgegaano. a. bij de baanwachters, van wier ijver en trouw tallooze menschenlevens afhangen. De vrees voor een werkstaking onder de bakkers is nog niet geweken. De gezellen hebben geen slecht oogenblik voor hun beweging gekozen, daar de patroons door het vormen van een „ring" juist de concurrentie den kop hadden ingedrukt. Eene hevige ontploffing heeft Zaterdag te Spandau plaats gehad in een vuurwerkfabriek op een eilandje in de Bovenhavel. Van 50 vrou wen en meisjes, die aan het werk waren in het laboratorium, waar de ontploffing geschiedde, werden 12 zwaar en 20 anderen licht gewond. Ook twee opzichters bekwamen ernstige verwon dingen. De knal was ontzettend en de schok werd tot vrij ver in den omtrek gevoeld. Het gebouw is zwaar beschadigd. Het dak van de werkplaats werd hoog in de lucht geslingerd en ijzeren zuilen werden verbogen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De Atheensche bladen zijn vol verschrikke lijkheden, welke de Turken op het eiland Creta begaan. De Turksche soldaten mishandelen niet alleen de Christenen, die zich tegen het Turksch gezag hebben verzet, maar ook vrouwen en plunderen naar hartelust. Alle kerkers zjjn overvuld met wëerlooze Christenen, die blootstaan aan allerlei vervolgin gen en mishandelingen van de Turksche soldaten die zelfs tuchthuisboeven op de Christenen los laten. De oppositiepers in Griekenland valt het ministerie hevig aan, en verwijt het dat het zich liet beetnemen door de trouwelooze Porte. Zij vraagt hoe het Grieksche volk zal kunnen deel nemen aan de koninklijke huwelijksfeesten als de broeders op Creta zoo ellendig mishandeld worden. Wie kan, verlaat het eiland, ten einde zich aan de vervolging te onttrekken. Den leiders van den opstand is het gelukt in een bark te ontsnappen naar het eiland Melos, van waar zij door een Grieksch vaartuig naar eene veilige plaats zijn vervoerd. Ook de „Daily News" ontvangt via Athene ernstige berichten van Creta; tallooze onschuldige Christenen worden gekerkerd en daarna gegeeseld en gefolterd, om hun bekentenissen af te persen. Gelukkig komen deze berichten alleen uit Athene, waar men gewoon is te overdrijven en de handelingen van den Turkschen gouverneur steeds in het donkerste licht stelt. Het is daarom niet overbodig, eerst ook de berichten van andeie zijde af te wachten, Het bestuur van de Engelsch-Zuid-Oostelijke spoorweg-maatschappij heeft eene zeer vernuftige

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2