DIRK VERHOEVE, aan de Waal, loopt alle soorlea will en pvoplte en zeesctaim P. Th. LUIJCKX, Hoofdgracht 00, iieuwediep. Meubelen, Spiegels OphÉi ra Stroomatstoelen ra af f 10.00 HET IRIERLIRC VER J. J. TRAP Buitengewoon voordeelig aanbod de nieuwe Regenmantels en Tricot Keizerstraat Nieuwediep. tegen verliezen van VEE. RUNDEREN en SCHAPEN. Feuilleton. Zwart, Blaauw en Bruin Tricot per El. sluit van af heden verzekering tegen verliezen van: J. H. MOOJEN. De Geheimzinnige TEGEN IIOOGEN PRIJS. KOOPT Door een voordeeligen inkoop lever ik Hceren Routen Rut sen van f 0,85 f 1,10 f 1,65. Prima, Prima f 2,25, Dames Halsbontjes, Bonten Kindeiniutsjes. Binnen eenige dagen wachtend eene groote partij Wollen goederen, bestaande in Kapers, Kindermutsen, Mofjes, Wantjes, enz. Opruiming van eene partij Caclienez Petten en andere soorten. Ruim voorzien van Regenmantels en Heeren- en Kinderjassen. Waalderstraat. Pli. VEESSIXG. GOEDKOOPST ADRES VOOR De ondergeteekende bericht aan het publiek van TEXEL, dat de Heer Jb. KIKKERT eenig agent is Waar alle teekeningeu op aanvrage worden toege zonden. Reparatiën worden spoedig en net afgeleverd. franco Oucleschild. OPGERICHT TE TEXEL, 18 SEPTEMBER 1889, Aanvragen tot verzekering worden aangenomen en inlichtingen verstrekt ten kantore van de Directie. WEVERSTRAAT AAX DEX RURG No, 269. Vrij naar 't Fransch door A. B. 7. Deel I Hoofdstuk III. De familie kobin Dat kan niemand anders zijn dan de juftrouw, zoi Gertrude, terwijl zij haar arbeid staakte. Mejuffrouw Van Holst trad dan ook inderdaad binnen. Zij was eenvoudig en net gekleed en droeg aan een der armen een fluweelen zak, die blijkbaar eenige provisie bevatte. Goeden dag, moeder Robin, goedendag Gertrude, zei zij, terwijl zij haar mantel en den fluweelen zak op een stoel nederlegde. Wat nu? Ben je daar al weer terug Antoine? Zy bemerkte dadelijk dat de schemering, welke er in de kamer heerschte, haar had misleid: het was Antoine niet, welke eerbiedig voor haar stond. O, het is mijnheer Leonardzei zij een weinig ontsteldmaar waar is Antoine Men vertelde haar waarom de jonge mijnwerker afwezig was. O, dan zal ik hem wachten. Zy maakte de fluweelen zak open en haalde er eene flosch ouden wijn en een paar potjes ingelegde vruchten uit, welke zy op een tafeltje by de zieke nederzette, zeggende: Ziedaar, dat is voor u, moeder Robin. Ver volgens haalde zy er een pakje fijn linnen uit en gaf dit aan Gertrude, zeggende. En hier is werk voor u. Waarlijk, mejuffrouw, zei Gertrude, u is liier in Polignac mijn eenige klant voor het strijken van fijn linnen. Ik heb altyd vermoed, dat u boordjes en manchetten draagt, enkel om ze me dan te kunnen doen wasschon en stryken. Wie weet, Gertrude, ot my die weelde nog wel lang veroorloofd zal zyn, zei Emma treurig. Mejuffrouw Van Holst was juist in een vertrouwelyk gesprek met de beide vrouwen gewikkeld, toen Antoine binnentrad. De arme jongen scheen geheel uitgeput en was zeer bezweetEmma liet hem echter geen tijd adem te scheppen. Welnu, vroeg zy, hoe is het afgeloopen Slecht, mejuffrouw, zoowel de nacht- als de dagploeg toonen zich onhandelbaar Als mynheer Van Holst de gevraagde loonsverhooging niet toe staat, zyn zy vast besloten het werk te staken. Is het mogelyk zei Emma ontstelden weet gy ook, wanneer zy het plan zullen ten uitvoer brengen O, mejuffrouw, verscheidenen, waaronder zich ook Grand Leopold bevond, wilden het dadelyk doen, zoodat dan morgen niemand meer zou afdalen. Niets beters kunnende verkrygen, heb ik gevraagd, ten minste er nog enkele dagen mee te wachten, om ten minste mynheer Van Holst nog eenigen tyd tot nadenken te geven. Eerst werd het voorstel verworpen, maar de boormeester Nicolaas en de oude Topfer, brave lieden, zijn my te hulp gekomen en hebben mij bygestaan om de anderen te overreden, vooral niet al te overhaast te werk te gaan. Ein- delyk is er besloten het werk met te staken voor het einde dezer veertien dagen, want de werklieden willen natuurlyk liefst zooveel geld als mogelyk is in hun bezit hebben, als zy tot de werkstaking over gaan. Tien dagen resten ons dus nog en misschien vindt mynheer Van Holst in dien tyd wel een uit weg om de arbeiders tevreden te stellen. Er is helaas geen uitweg meer te vinden, zei Emma treurig, wy leven tegenwoordig in eene crisis en als de arbeiders nog eenigen tijd geduld hadden willen hebben, zou alles zich zeker schikken, maar doen ze het niet, dan is het ons aller ondergang. Vader had schoone plannen voor de toekomst; hij wilde model-dorpen aanleggen, zooals er reeds in andere kolendistrikten bestaan, waar de huisgezinnen voor zeer lage pry zen goede woningen zouden hebben. Behalve dat, zou hij magazijnen oprichten, waar de arbeiders en allen, welke bij de myn behoorden, levensmiddelen en noodzakelijke behoeften tegen inkoopsprijs zouden kunnen verkrijgen en zoo meer. En geloof maar niet, dat dit lucbtkasteelen zijn, neen, de plannen en teekeningen zijn er reedsals de toestand iets beter werd, binnen een jaar, enkele maanden misschien, zou men er toe overgaan ze ten uitvoer te leggen Antoine verzuim toch geene moeite om de arbeiders van hun noodlottig besluit af te brengen. Vraag Nicolaas en Topferi om hulp. Ik hoop ook, vervolgde mejuffrouw Van Holst, een beschroomde blik naar Leonard werpende, dat uw nieuwe kameraad u ook in deze wel zal willen bijstaan. Leonard herhaalde hetgeen hij reeds tot Antoine gezegd had, dat de arbeiders zich gewoonlijk eerst nog wel een paar maal bedenken voor zij tot zulk een uiterste overgaan. Ongelukkig hernam Antoine, vrees ik dat het nu eens niet zoo zal gaan, zij hebben elkaar hun woord van eer gegeven en hem, die dat zou durven verbreken, waren zij in staat te vermoorden. Gij Antoine, zei moedor Robin op gestrengen toon, zult toch niet het werk staken al moet gy ook alleen afdalen. Gy zult u toch zeker nog wel de goedheid van mijnheer en mejuffrouw Van Holst voor de uwe en u herinneren, gy zult er ook wel aan denken, dat uwe moeder het loon van uw arbeid noodig heeft en dat wy van honger zouden moeten sterven als het werk ophield. Maar moeder, antwoordde Antoine, al wilde ik de bedreiging van de anderen trotseeren, al stelde ik my er aan bloot, door hen vermoord te worden, wat zou dat dan nog geven voor mijnheer Van Holst Zou hy het werk wel kunnen voortzetten met een 15 of 20 tal werklieden, welke misschien getrouw zyn gebleven? Als ware het dat de helft der gewone arbeiders zich terugtrokken, dan nog was het betór de vuren maar te dooven en het water en de kolen gassen de gangen maar te laten vullen, want het zou dan toch nog al te nadeelig zyn, het werk voort te zetten. Dat is waar, mompelde Leonard. Ja maar al te waar, zei Emma zuchtende. Myn hemel, wat dan te doen, hernam moeder Robin; op mynen leeftyd het noodzakelijkste te moeten derven Er heerschte een oogenblik stilte. De schemering was in do kamer zco groot, dat men elkaar niet meer kon zien. Mejuffrouw Van Holst stond op en nam haar mantel. Vader wacht mij, zei zy, en ongetwijfeld is hy zeer nieuwsgierig te vernemen, hoe de arbeiders z\jne weigering hebben opgevat Welnu, Antoine, maak een ijverig en goed gebruik van het korte tydje, dat ons nog overblyft. lederen avond zal ik er naar komen vragen, hoe het met de zaak staat. Als gy niet slaagt, heb ik plan op het laatste oogen blik nog eene poging te wagen. Gy, mejuffrouw, vroeg Antoine verwonderd, wat is dan uw plan? Gy zult het weten, wanneer het tyd is, want ik reken ook op uw hulp. Zonder eenige meerdere verklaring te willen geven, nam zy afscheid van de zieke en Gertrude, vervolgens groette zy de beide raynwerkers zeer vriendelyk en ging heen. Nadat zy vertrokken was, bleef Leonard ook niet lang meer. By zyn vertrek vroeg hy beleefd aan moeder Robin verlof nog eens terug te mogen komon en zei eenige minzame woorden tot Gertrude. Hy liet beidon achter, bly met het verkrygen van zulk een nieuwen huisvriend. Antoine bracht Leonard naar zyn kosthuis, dat aan de andere zijde van het dorp gelegen was, terug. Het was nu geheel nacht geworden en men zag hier en daar de hooge schoorsteenen blinken der stoommachines, waarmede de streek als 't ware bezaaid was. Op eenigen afstand van de kroeg van moeder Bichette langs gaande, hoorden de beide mijnwerkers duidelyk een groot aantal personen, welke druk aan het redetwisten waren. Wordt vervolgd.) Snolpersdruk - LANGE VELD DE ROOIJ - Texel alle soorten Wi en Kippen. 69

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 4