N#. 210. Zondag 6 October. Ao. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Manische Maatschappij van Lanital- Binnenland. Dit blail verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. AANBESTEDING BRANDSTOFFEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dei- Gemeente Texelbrengen ter kennis van be langhebbenden dat zij op Donderdag 10 Octo ber a.s. des namiddags 1 ure publiek bij enkele inschrijving zullen aanbesteden: het leveren vau STEENKOLEN en TURF, benoodigd voor de verschillende scholen en het Raadhuis alhier. Informatiën zijn te bekomen ter Secretarie. Texel, den 1 October 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL. C. M. KOOIJ. A f d e e 1 i n g Texel. Vergadering Donderdag 3 October. De Voorzitter opende de vergadering met een woord waarin hij zijn genoegen uitsprak, dat de opkomst getuigde van belangstelling in de Vereeniging, waarna de notulen dei- vorige vergadering werden gelezen en goed gekeurd. Daarna werd mededeeling gedaan van een ontvangen schrijven van het hoofdbestuur, op eene vraag dezerzijds gedaanwelke middelen tegen varkensziekte kunnen worden aangewend. Het antwoord gaf weinig licht, maar behelsde dat het hoofdbestuur zich tot een bekwame deskundige heeft gewend. Deze mededeeling, zoomede andere ingeko men stukken, als prijscouranten, enz. werden voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens werd door den afgevaardigde naai de alg. verg., verslag uitgebrachtaangezien deze echter geen schriftelijk verslag gereed had, doch hetzelve inproviseerde, riep hij de toegevendheid der vergadering in, indien hij wellicht in iets te kort schoot. Uit het door den spreker medegedeelde bleek ons, dat de behandelde voorstellen, (met uitzondering van die van de afdeeling Goerée, tot oprichting van eene assurantie tegen brand verzekering door de maatschappij, hetwelk werd aangehouden) werden aangenomen. Uit de openingsrede van den Voorzitter, was den spr. gebleken, dat het rotkreupel bij schapen, (tot onderzoek waarvoor door de Reg. eene commissie is benoemd), vermoedelijk wel als besmettelijke ziekte zal worden ver klaard. Omtrent de bekrooningen bij schapen, merkte de spr. (welke tevens als keurmeester had gefungeerd) op, dat die uitspraak met de meest mogelijke onpartijdigheid en volgens deugdelijk onderzoek geschiedde. Dat onderzoek was echter wel wat moeielijk, vooral ook doordien de orde wel iets te wenschen overliet, aange zien het publiek reeds werd toegelaten, voor het onderzoek was afgeloopen. Verschillende opmerkingen, zoowel de ver gadering als de tentoonstelling betreffende, werden door den spr. in zijne improvisatie ingelast. Voor de gedane mededeelingen werd den spr., bij monde van den Voorz., den dank der vergadering gebracht. Daarop werd voorlezing gedaan van een schrijven van den heer J. S. Dijt, behelzende het verzoek om, op aangegeven gronden, de vergaderingen der afdeeling des avonds te houden. Na eenige gedachten wisseling hierover, wordt goedgevonden, dit aan het bestuur over te laten. Ter bespreking kwam vervolgens aan de orde een voorstel om in het volgend jaar, alhier, vanwege de afdeeling eene tentoonstel ling te houden. De heer Aug. Keijser leidde dit voorstel in en mocht zich verheugen in den bijval dei- vergadering In beginsel werd dan ook met eenparige stemmen aangenomen dat in het volgend jaar eene afdeelings-tentoonstelling zal worden gehouden. Dat voor den landbouwer zo i iets zeer ter opwekking kan zijn, ligt wel voor de hand; wij vleien ons dan ook dat velen gehoor zullen geven aan de oproep tot dezen vreedzamen strijd. Aan het bestuur werd opgedragen een programma te ontwerpen, dat in eene volgende vergadering zal worden behandeld. Voorshands kunnen wij mededeelen, dat voor de tentoonstelling zullen worden gevraagd PaardenDekhengsten, met vermelding van raspaarden van verschillenden leeftijd, en veulens. Rundvee: Stieren, melkgevende koeien, vette koeien, vaarzen, ossen, koeschetten, kuikalveren en stierkalveren. WolveeRammen van Texelsch ras en van vreemd of gekruist rasvette schapen, melkgevende schapen van gekruist en van Texelsch rasRamlammeren, ooilammeren, schapen met lammeren, fokschapen, enz., alles nader te omschrijven. Nog werd de wenschelijkheid betoogd daar aan toe te voegen aangespannen paarden voor rijtuigen, en schapen met 3 lammeren. Wellicht dat het op te maken programma nog meer verscheidenheid biedt. Ten slotte ontspon zich nog een debat over de toepassing der verordening op het in huis zetten van rammen, alsmede over het klauw zeer van schapen. Het zou ons te ver voeren, indien wij al het gesprokene wilden mededeelen. Bleek uit de discussiën niet altijd éénheid van ge dachten, 't getuigde toch dat de belangstelling in het landbouwbedrijf bij velen sterk op den voorgrond staat en dat tot den bloei daarvan velen zich nog wel willen aangorden. De vergadering was alzoo leerzaam en aan haar doel beantwoordend, en met recht mocht daarop de Voorz. wijzen, toen hij met een woord van dank aan de aanwezigen voor hunne opkomst, de vergadering sloot. TEXEL, 5 October 1889, De vangst van vogels, in strikken, is in vollen gang. Vele gevederde reizigers die op hunnen tocht eene rustplaats zoeken in onze boschjes, schieten er het hachje bij in, ver lokt door de kleurige, glinsterende bessen; arme diertjes. De vangst schijnt niet onvoordeelig en be zorgt menigeen een aardig gewin. Onder de gevangen vogels komen, behalve lijsters, ook bijzondere exemplaren voor, welke men hior aanduid met den naam „Vlaamsche Gaai," of deze ook zullen prijken op de tafels van liefhebbers van een malsch boutje, kunnen wij niet beslissen. Gedurende eenige weken blijft die vangst aan de orde van den dag; 'tis de voorbode van den wintertijd. Dat de zomer reeds zoover is heengegaan, zouden we anders moeielijk kunnen gelooven, wanneer we nota nemen van de nog aange kondigde vermaken: Ringsteken op Donder dag 10 en Mas tklimmen op Zondag 13 October. Dat zijn van die afscheidsfeestjes voor de winter begint en waarvan liethebbers alsnog gebruik kunnen maken; zulke feesten zijn hier geen alledaagsche aardigheden en voor hen die dit jaar niet in de gelegenheid waren een volksfeest te bezoeken, is din eene goede schadeloosstelling. Dat de ondernemers van deze festiviteiten, door een ruim bezoek zich voor hunne moeite en kosten beloond zullen zien, wenschen wij hen gaarne toe. Aan het strand achter de Koog is aan gespoeld een stuk van een naambord, met witte ingesneden letters ERNEST. Bij de Cocksdorp spoelde een naambord aan waarin de letters STAR waren ingesneden. Ds. J. Boetje, vroeger predikant bij de doopsgezinde gemeente alhier, thans te Am sterdam, herdenkt den 9 October a. s. den dag zijner 25-jarige ambtsvervulling. Z.Eerw. was achtereenvolgens werkzaam te Texel, Koog-Zaandijk, Harlingen en sinds 1884 te Amsterdam. Men meldt uit Harlingen aan de N. R. Ct. Hier is een telegram ontvangen, meldende dat de invoer van Schapen uit Tonningen (Sleeswijk) in Engeland is verboden. Daar anders met 1 October te beginnen gewoonlijk 5 6000 schapen uit Tonningen wekelijks worden ingevoerd, kan dit verbod nog al van invloed zijn op den handel in wolvee. Omzichtigheid aan onze oostelijke grenzen is nu zaak, opdat misschien niet van het verboden vee worde ingevoerd. Daar men een verbod kon verwachten, hadden de handelaars in schapen in het begin dezer week al geen iooplust, en dit is hoofdzakelijk de reden geweest, dat de Teal geen lading had. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1