Buitenland. Volgens een ingezonden hoofdartikel in de Tjd zou de Minister van Financiën voornemens zijn bij do herziening der personeele belasting de grondslagen, „deuren en vensters en haard steden" te doen vervallen en in de plaats daarvan als grondslag het „woonoppervlak" aan te nemen. Of deze inzender wel ingelicht is, weten wij niet; de Minister zelf heeft van zijn voornemen nog nooit doen blijken. (Vad.{ Volgens rapport van schippers te Scheve- ningen aangekomen, zag het er met sommige schuiten van de Scheveningsche vloot treurig uit. Schipper Albr. Korving had 40 netten ver loren, en bij hem bevonden zich nog 8 schuiten, welke het grootste gedeelte van hunne vleet kwijt waren en daarnaar zochten. Het maken van een fort in de Zuiderzee aan het Pampus is voor f 579,800 gegund aan den Heer G. A. van Spanje, te Amsterdam. De juiste datum der opening van het Centraal station te Amsterdam is, volgens de Stand., nu een „geheim" geworden. De Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij schijnt met de opening geen bijzondere haast te maken. Ook kan ze het maar niet eens worden met de Rijnspoorweg maatschappij over 't revideeren der treinen van deze, wat hoofdzakelijk haar grond vindt in het onbeperkt gezag der eerstgenoemde maatschappij op dit station. „Het onderwijs scheepke, door Mackay ge tuigd, is dan toch, zegt de Stand., de eerste sluis behouden doorgekomen, en niets slechts door de Rechterzijde, maar ook door een tamelijk groote groep vrijzinnigen doorgelaten. Met dien aan vankelijk goeden uitslag wenschen we den Minister van Binnenl. Zaken geluk. Want wel heeft hij zijn scheepke heel wat moeten lichten eer hij het vlot kreegmaar toen het eenmaal vlot was liep het dan ook uitnemend. Wat de Eerste Kamer thans doen zal, is niet twijfelachtig. Liefst maakt de Eerste Kamer geen oppositie. Ze zou dit zelfs ook dan nog niet zeker gedaan hebben, zoo heel de vrijzinnige partij in de Tweede Kamer tegen had gestemd. Maar in dat geval had ze althans een verontschuldiging. Ze kon dan zeggen het was ons, vrijzinnigen, die in de Eerste Kamer de meerderheid hebben, volstrekt onmogelijk om aan dit ontwerp onze stem te geven. Geen goed vrijzinnige kan dat. Maar nu zou dat zeggen geen steek meer houden. Nu heel een groep geestverwanten van de meer derheid der Eerste Kamer in de Tweede Kamer met Mackay meeging, zou de Eerste Kamer, door zich toch te verzetten, heel het land tegen zich krijgen. En de Eerste Kamer weet ook wel dat ze beter doet met niet te zeer in opspraak te komen. Voorshands kan de schoolwet-zaak dus als afgedaan worden beschouwd. Deze strijd is in zijn eerste stadium nu uitgestreden en heeft als staatkundige worsteling tot een uitslag geleid waarmeê ons volk aanvankelijk tevreden en voldaan kan zijn." Door eenige ingezetenen der gemeente Zoe- terwoude zal aan de Tweede Kamer een adres van adhaesie worden aangeboden op het adres van de Nederlandsche Protectionistische landbouw vereeniging over invoerrecht op Margarine. In deze maand zijn niet minder dan 550 personen uit alle oorden des lands naar de Rijks werkinrichtingen verzonden. Te Heerenveen is eene vrouw, die te veel terpentijnolie innam om pijn in de zijde te verdrijven, overleden. De geneesheeren gaven haar tegengiften in, doch helaashet was te laat. Hetzelfde kon gebeuren met zoogenaamde Haarlemmerolie, dat dikwijls veel terpetijn bevat, wordt opgemerkt. In het zoogenaamde Weperveld, onder Haulerwijk, is een steen gevonden, die een omtrek had van 8 M., by een hoogte van 3 M. Nadat men het gevaarte door middel van buskruit had laten springen werden de stukken in tien wagenvrachten vervoerd. De heer W. A. Scholten te Groningen, die in de volgende maand zijn 50-jarig jubilé als fabrikant hoopt te vieren, zal bij die gelegenheid ook een kinderziekenhuis stichten ten behoeve van kinderen uit de onvermogende klasse. Hij heeft daarvoor te Groningen een geschikt perceel aangekocht, dat naar den eisch verbouwd en ingericht zal worden, en voorts eene aanzienlijke bijdrage toegezegd. Een paar geneeskundigen hebben hunne hulp belangeloos toegezegd. De Gouverneur Generaal van Ned.-Indië heeft tot de hoofden van gewestelijke besturen, ter mededeeling aan hunne ondergeschikten, een aanschrijving doen richten, waarin hij terecht de gewoonte gispt van Indische ambtenaren, welke op hunne dienstrijzen belangrijke voorwerpen verzamelen en deze, in plaats van aan Nederland sche, aan buitenlandsche musea enz. ten geschenke geven. Het gevolg daarvan is, dat op het gebied der ethnographie of natuurlijke historie, musea in den vreemde uit de Nederlandsche bezittingen een vollediger en belangrijker verzameling bezitten dan ons eigen land. De Gouverneur-Generaal uit de onderstelling, dat dit niet toe te schrijven is aan de zucht om de wetenschap te dienen, maar wel aan andere oogmerken. Zijne Ex. doelt waar schijnlijk op ridderorden. Hij voegt er den wenk bij, dat zij, die hun vaderland voorbijgaan, be zwaarlijk voor eene onderscheiding tot belooning hunner diensten in aanmerking kunnen worden gebracht, en zelfs onder zekere omstandigheden in overweging zou moeten worden genomen, of op verdere diensten van zoodanig landsdienaar nog prijs kan worden gesteld. Ieder zal Zijne Excellentie groot gelijk geven; maar wanneer het Nederlandsche Gouvernement voor schenkingen van waarde gelijk bewijs van erkentelijkheid gaf als buitenlandsche Mogend heden, zou de aanschrijving misschien overtollig zijn. Voor een ridderorde wordt vaak veel gedaan, en zoo kieskeurig is men ten onzent niet met die onderscheiding. Arnli. Ct. Zooals zij beloofd hadden, hebben de Arme nische kooplieden van Amoean hunne grieven tegen de gruwelen op, Lomboksclie slaven bedreven ook geopenbaard in de bladen van de Straits- Settlements. Volgens hen moeten reeds vijf-en- zeventig dier ongelukkigen op barbaarsche wijze zijn omgebracht door of op last van 's vorsten secretaris Said Abdoellah Alkadari. Tot goed begrip der zaak dient men te weten, dat op Lombok grootendeels dezelfde rechtspleging bestaat als op Bali, alleen hier en daar wat draconischer getint. Diefstal wordt daar zonder onderscheid met den dood gestraft, hetgeen op Bali niet altijd het geval is. Echtbreuk of kastenvermenging wordt gestraft met verdrinkingevenzoo het geweldadig scnaken van een jong meisje- Enkele vormen van doodstraf, b.v. kruisiging, het uit elkander scheuren van den delinquent mapentangen andere onmenschelijke folteringen die in de Balische rijken reeds lang zijn afgeschaft, worden in het Lomboksclie nog in al hunne wreedheid toegepast. Uit Schermerhorn wordt gemeld Met behulp van groote hoeveelheden zand, aangebracht door arbeiders van het nieuwe fort bij Spijkerboor, werd men den doorbraak in den Mijzerdijk weer zoo goed als meester. De polder gelijkt in tusschen een meer. Het water staat tot de raamposten der huizenhet boezemwater echter nog ongeveer 2 voet hooger. De werkstaking te Rotterdam is geëindigd, of de toestand voor het werkvolk nu gunstiger zal worden, is een vraag, waarop de tijd het antwoord zal moeten wezen. De schutterij, die tot handhaving van de orde, eenigen tijd onder de wapens is geweest, is met een waardeerend woord van dank van die taak ontslagen. Uit den Haag wordt gemeld, dat het plan bestaat de Eerste Kamer der Staten-Generaal, tot behandeling van de aanhangige wetvoorstellen en de onderwijswet, bij een te roepen tegen Maandag 21 October a. s. Men schrijft uit Haarlemmermeer: Dinsdag middag had te Hoofddorp een oploop plaats van lieden, gewapend met messen, knuppels enz. Het waren menschen, woonachtig in het Rietland en omstreken, zoogenaamde bietenrooiers, die de Belgische werklieden, bij sommige landbouwers in deze gemeente werkzaam, wilden verdrijven. Deze Belgen werken voor minder geld dan de in woners. Maandag hebben zij er verwijderd uit het land van V.Woudenburg, waarna C. Den Ouden aan de beurt lag. Dinsdagmiddag gingen zjj in de richting van Biesheuvel, Sloterweg, waarheen zij door den burgemeester en de veld wachters zijn gevolgd. Van wege de redactie van het Maandblad tegen de vervalsching van levensmiddelen en handelsartikelen (de H.H. dr. van Hamel Roos en A. Harmens Wzn.) wordt 't volgende medegedeeld In verschillende geel gekeurde bakwaren en suikerwerk (zoogen. fondants, suikerboonen, enz.) werd door ons loodchromaat, het bekende ver giftige loodzout, geconstateerd, en bij een nader ingesteld onderzoek bleek, dat deze gele kleurstof uit het buitenland aan fabrikanten als onschadelijk wordt aangeboden. Het behoeft nauwlyks betoog, dat ten ernstigste tegen het gebruik daarvan gewaarschuwd behoort te worden. Juist het feit dat door de sterk kleurende eigenschappen van de chroomverbindingen eene uiterst kleine hoeveelheid aangewend wordt, maakt deze zaak zeer bedenke lijk daar niet eene acute, doch sleegende vergiftiging het gevolg van het voortdurend gebruik zal zfjn^ Ter voorkoming van eene verdere verspreiding dezer gevaarlijke stof, verklaart de redactie van het Maandblad voornoemd zich gaarne bereid, de bakkers, die hunne gele verfstoffen wantrouwen, door een kosteloos onderzoek zekerheid te geven. Het zoeken naar de oorzaak van aanho udend lekken in een perceel in de tweede Boomdwars straat te Amsterdam leidde Zaterdagavond tot de ontdekking, dat uit de dakgoten al het lood was gestolen. Er bevinden zich weer Zigeuners op onze grenzen. Een troep, afkomstig uit Warschau in Polen, bestaande uit zes man, is al tweemaal van Bergen-op-Zoom naar Rosendaal getranspor teerd, doch inplaats van zich naar België te begeven, keert hij telkens op zijn weg terug, om het der politie andermaal te komen lastig maken. Een andere troep bestaande uit drie mannen en vier vrouwen, tracht langs Limburg hier binnen te dringen. Een jonge man vroeg onlangs, of het pas gaf zijne dame bij het wandelen den arm te bieden, dan wel of men haar onder den arm moet nemen. 't Antwoord luidde: Niets is aardiger om te zien, dan dat een flink gebouwde jonge man met eene dame wandelt, die een paar voet kleiner is dan hij en die hij onder den arm neemt, zoodat zij nauwelijks den grond raakt als zij loopt. Hoe meer of je bij 't wandelen den indruk kunt maken dat je politie agent bent, die eene jonge dame opbrengt des te bevalliger en smaak voller is het. „Hoe menigeen is rijk en weet het niet", dachten we onwillekeurig bij het nazien van de lijst der onafgehaalde hoofdprijzen, op Turksche loten gevallen, voorkomende in het „Nieuw Alg. Eff.-bl." van 27 Sept., waaronder 3 fr. 300,000 4 fr. 60,000, 2 fr. 25,000,14 fr. 20,000, 6 fr. 10,000, 24 fr. 6000, 66 fr 3000, 36 fr. 2000, 51 fr. 1250 en 298 fr. 1000, totaal 511 hoofdprijzen, tot een gezamenlijk bedrag van fr 5,305,750, gevallen op loten, die zich nog altijd in handen hunner bezitters bevinden welke bezitters geen kennis dragen hoe groote sommen misschien reeds sinds jaren voor hen gereed liggen. Al geschiedt de betaling ook slechts met [58 pet. dan vertegenwoordigen zij alleen de kleinere prijzen onder fr. 1000 zijn in de lijst niet vermeld het respectabel bedrag van f l,461,734.12'/s. (Dbl.) Het plan om Frankrijk en Engeland door een onderzeeschen spoorweg te verbinden, is, gelijk men weet, herhaaldelijk en voorlang door Fran- schen te berde gebracht, maar door Engeland met zooveel wantrouwen bejegend, dat er weinig meer aan gedacht werd. Dezer dagen is men echter van Fransche zjjde met een ander plan voor den dag gekomen, namelijk met eene vei binding tusschen de beide landen door middel van* over brugging, te beginnen bij Kaap Griz-Nez, en ein digende bij Folkestone; 122 pijlers, rustende op banken en klippen, zullen de steunsels van dat reusachtige werk zijn. Wederom zal een poging gedaan worden de Noordpool te bereiken, voor welke expeditie slechts een klein schip zal dienen, dat thans voor dat doel in aanbouw is. Leider der expeditie is dr. Nansen, de bekende Noordpoolreiziger, terwijl de bemanning van het schip hoofdzakelijk uit Noren zal bestaan. Voorzorgen om te kunnen terugkee- ren worden niet genomen, terwijl de expeditie ook door andere bepalingen afwijkt van wat men bij zulke expedities gewoon is waarom de Engel- sche bladen haar eerder voor een zelfmoord, dan voor een wetenschappeiyken tocht aanzien. Een openbaren inschryving, die een kwart millioen opbracht, stelde dr. N. in staat het plan uit te voeren. In Rusland heeft de ministerraad besloten, dat thans bestaande kunstboterfabrieken binnen vijf jaren opgeruimd moeten worden, en derhalve geen vergunning meer wordt verleend tot het oprichten van nieuwe fabrieken, terwpl de invoer van vreemde margarine zal worden verboden. Uit New-York wordt bericht, dat te Pratt Mines, nabij Birmingham (Pennsylvania), een negeroproer is uitgebroken. Omstreeks 300 ge wapende zwarten overvielen de stad en staken haar in brand, terwijl vrouwen en kinderen op de vlucht sloegen. Een afdeeling soldaten is er heen gezonden. Aanleiding van den twist was, dat een man eene negerin, die zijne vrouw beleedigde, dood schoot. Tot hiertoe bestond de visschorsvloot, die hier havent, zoo schrijft men uit Grimsby, uit evenveel zeil- als stoomschepen (vischsmak en trawlkotter)doch nu worden er by na geen

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2