N°. 212. Zondag 13 October. A°. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Een beeld van de toekomst Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertehtiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOI-J, ParkstraatBurg op Texel. Wij herinneren onzen dbonnés buiten den Burg woonachtig dat 1 October jl. het 3e kwartaal is verstreken waarom wij henvoor zoover zij zulks nog niet dedenhierbij beleefd verzoeken ons het verschuldigde abonnementsbedrag vóór 16 October a. s. over te maken. De Uitgevers. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL herinnert de ingezetenen aan het bepaalde bij art. 30 der Algemeene Politie-Verordening, luidende „Het is verboden, tenzij met vergunning „van Burgemeester en Wethouders en met „naleving der door hen te stellen voorwaarden: „In de kommen der dorpen of op de open- „bare wegen, vuilnishoopen, aschbeltenmest- „vaalten of mestver zameling en aan te leggen „of te hebben, voor zoover hierin niet is „voorzien bij de wet van 2 Juni 1875 Staats „blad No. 95). „Overtredingen van het vorenstaande wordt, „krachtens art. 99 van voormelde verordening, „gestraft met een boete tot een maximum van „f 10.— of hechtenis van ten hoogste 3 dagen. In het belang der volksgezondheid wordt stipte opvolging dezer bepaling dringend verzocht. Texel den 7 October 1889. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. In vroegere jaren zoo sprak iemand dezer dagen tot ons maakte men hier van de jongelui, flinke kaerels; de zee, dat was het aangewezen terrein voor velen; de zee, dat was het arbeidsveld, waar velen rijke oogsten wisten te verwerven. Zie, mijn vriend! van die jongens, welke de wijde, wijde wereld zijn ingegaan, kwamen velen terug als mannen, die zich eene positie hadden veroverdals gezagvoerders, als stuur lieden, en zoo al meer, en zij verspreiden ge luk en welvaart om zich henen. Daar hebt ge bijvoorbeelden toen volgde een serie van namen, die we maar niet zullen op noemen, en die allen waren voortgesproten uit het volk. Ziet ge, zoo moest het weder worden. Wanneer iemand met zooveel gloed en vuur spreekt, als de man deed, die bovenstaande woorden tot ons sprak, dan doet men wèl, eenige oogenblikken na te denken, eer men een antwoord geeft. De beleefdheid vordert evenwel, dat men toch iets terugzegt, en zoo kwam ons de op merking over de lippenmaar dat kan immers ook thans nog. Zeker, zeer zeker, was het wederantwoord, maar niet zoo gemakkelijk. En waarom niet? was onze vraag. De ge legenheid tot onderwijs is zeker niet minder dan vroeger. Elders zeker niet, repliceerde de spreker, maar hier zijn wij zeer teruggegaan. Tot het bekomen van onderwijs in de zeevaartkunde is elders veel en goede gelegenheid en voor weinig geld, maar om z'n kinderen die ge legenheid te verschaffen, om ze naar elders te zenden en hen daar inwoning enz. te be zorgen, dat gaat boven de krachten van menig burgerman. Dat was vroeger anders, zoo vervolgde de spreker, toen had het jonge volk de gelegen heid om hier dat onderwijs to bekomen, en zeker heeft dat er veel toe bijgedragen om de lust voor de zeevaart aan te moedigen. Ons ging een licht op. Dus ge zoudt die gelegenheid hier weder wenschen? was onze vraag. Juist, mijn vriend, was het antwoord die gelegenheid is voor ons eiland eene groote behoefte, en eene poging om daartoe weder te geraken was, in het belang van onze jon gelingschap, alleszins gerechtvaardigd. Laat hier, even als voor andere vakken, een onder wijzer worden aangesteld, die de bevoegdheid bezit om in de zeevaartkunde onderwijs te geven, en laat voor weinig kosten dan van dat onderwijs gebruik kunnen worden gemaakt. Dat op eene rijkssubsidie, voor zulk onderwijs, zou mogen worden gerekend, is wel denkbaar. Of de man die zoo sprak, gelijk had, is voor ons moeielijk te beslissen; doch liet het zich aanzien dat van zulk een gelegenheid gebruik zou worden gemaakt en daarvan gun stige resultaten waren te verwachten, wij zouden eene poging daartoe zeer toejuichen. Met de mededeeling van het bovenvermelde, voldoen wij zeker wel aan den wensch van den spreker. Wanneer we het bovenstaande herlezen, dan overvalt ons de vrees, dat door sommigen zal worden gezegd: „dus nog al meer onder- wijzeis?" Ja, de inwilliging van zulk een wensch, zou onvermijdelijk dat gevolg na zich slepen. Nu zullen er zijn die, niet zoozeer om de zaak zelve, als wel om de grootere uitgaven die daardoor voor het onderwijs zouden wor den gevorderd, tegen zulk een voorstel gekant zouden zijn. Wij kunnen ons dat zeer goed voorstellen. Men vergete echter niet dat door de uitge breidheid onzer gemeente, het onderwijs hier noodzakelijk grootere offers eischt dan een gelijkbevolkte aaneengesloten gemeente, geens zins omdat hier te veel onderwijs wordt ver strekt; wij veroorloven ons de bescheiden meening, dat we in deze nog niet tot de hoogste sport zijn genaderd. Om b. v. iets te noemen Wat gelegenheid bestaat hier voor den aan komenden ambachtsman, om het geleerde te onderhouden en zich verder te bekwamen? In vele andere plaatsen vindt men daarvoor herhalingscholen of burgeravondscholen, waar van door velen gretig gebruik wordt gemaakt. En hier? we weten het immers allen. Zeker werkt de belangloosheid van onder wijzers en leeraren dat onderwijs elders sterk in de hand, doch het zou wel zeer onbe scheiden zijn, om aan de belangstelling van ons onderwijzend personeel in deze te twijfelen. Het motief, meermalen aangevoerd, dat hier van zulk onderwijs geen gebruik zou worden gemaakt, is wel wat vaag, enal waren het dan ook maar weinigen, die van zulke gelegenheid voorshands gebruik maakten, het succes was niet minder vleiend. Onderhouden van het vroeger geleerde, ver meerdering van kennis in sommige vakken, als: rekenkunde, meetkunde, teekenen enz., zou voor het aankomend geslacht alhier, een groote vervulling zijn. Want, jammer genoeg, de kennis die onze aankomende werklieden bezitten, bepaalt zich tot hetgeen ze tot 12 of 13-jarigen leeftijd op de lagere school hebben opgedaan. Geeft de school voor uitgebreid lager onderwijs ook al gelegenheid tot meerdere bekwaming, op enkele uitzonderingen na, wordt met het betreden dier school het werkmanskleed voor goed van de baan geschoven dat is wel jammer, ook voor de jongens zei ven. TEXEL, 12 October 1889, Ds. R. Kuperus, pred. bij de Doopsgezinden te IJlst, heeft het beroep bij de Doopsgezinde gemeente Burg, Waal en Oosterend alhier, aangenomen. Voor de betrekking van hoofd der school voor uitgebr. lager onderwijs alhier, hebben zich 9 sollicitanten aangemeld. Bij de Donderdag te Amsterdam gehouden examens tot verkrijging van acte als onder wijzer, slaagde o. m. W. Krijnen, leerling van de Normaalschool alhier. Voor de aanbesteding van brandstoffen voor de Secretarie en de scholen der Gemeente, Donderdag jl. gehouden, waren 4 inschrijvings biljetten ingekomen. De laagste inschrijving was van de Heeren D. Vos en W. P. Smit voor f 444,50. De overige inschrijvingen waren respectie velijk 575, 514 en 507 Gulden. Iets zeldzaams. Wij waren dezer dagen in de gelegenheid twee photographiën te bezich tigen, welke waren overgenomen van teeke- ningen. Op zich zelf is dat geen buitengewoon feit, maar wel dat de teekeningen naar ons werd medegedeeld en wij hebben geen enkele reden om aan de waarheid van die mededeeling te twijfelen waren vervaardigd door een jongeling van 18 a 14 jaren, welke nimmer les in het teekenen had ontvangen, en de bedoelde teekeningen op het oog had gemaakt. De eene photografie stelt voor de R.K. Kerk, pastorie, en kosterswoning, benevens het plein daarvoor, aan den Burgen de andere, hetzelfde Kerkgebouw van binnen, van af den hoofdingang gezien. De teekenaar van deze beide schetsen is de zoon van den smid J. van Heerwaarden alhier. Wij willen gaarne onze onkunde belijden, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1