Buitenland. om teekenwevken naar waarde te beoordeelen doch o. i. heeft de vervaardiger van genoemde teekeningen (welke door kenners zeer worden geroemd) getoond een buitengewonen aanleg op dat gebied te hebben. Hoe jammer, zeide iemand tot ons dat zoo'n ventje (hij is werkzaam bij zijn vader) smid moet worden. Dat jammer zien wij nu direct niet in, want wij huldigen volstrekt niet het stopwoord „het werken is voor dedommen"; ook voor den nederigen werkman is kennis een groote schat. Maar dat een talent als deze knaap toonde, zich zou kunnen ontwikkelen, ja, dat zouden wij gaarne willen zien. Voor belangstellenden tot bezichtiging van de genoemde photografiën, verwijzen wij naai den boekhandelaar W. C. Reij, alhier, die naar wij meenen, dezelve in den handel zal brengen. Oosterend, 11 Oct. Op de Staatsbegrooting voor 1890 is voorgedragen eene bijdrage voor de verbetering van de haven te Oude-Schild. Door de heoren P. C. Bakker en anderen, van hier, is bij de Tweede Kamer een adres ingediend met het verzoek, die bijdrage niet goed te keuren. Waal en Burg, 10 Oct. Dat ook Texel kan meedoen, wanneer er sprake is van volks vermaken is wederom duidelijk gebleken. Ofschoon weêr en gelegenheid ongunstig schenen is de aangekondigde ringrijclery) toch doorgegaan, en goed van stapel geloopen ook. De commissie stond pal en sprak van niets anders, dan volharden en toonen wat we kunnen. Zeven deelnemers waren opgekomen en dongen naar prijs en premie welke eindelijk na 25 ritten, ten deel vielen aan de H.H. R. Smit en H. Kuiper die dezelve met een gepaste toespraak aanvaardden en als bewijzen hunner glorie huiswaarts brachten. Een vroolijk bal besloot het feest, dat velen zeker gaaine in een volgend jaar zullen hervatten. Den Hoorn 12 Oct. Uit de gisteren-avond gehouden rekening en verantwoording van het hier sinds 6 jaren bestaande ziekenfonds, bleek de rekening met een batig saldo van f 555 te sluiten. Het ledental bedraagt 35. Met eenige zekerheid kan de Zaanbode thans melden, dat in het plan der Regeering tot herziening der wet op de besmettelijke ziekten een voorstel van opheffing van de verplichte inenting voor onderwijzers en schoolgaande kin deren is opgenomen en dat het daartoe strekkend wetsontwerp weldra zal worden iDgediend. Téo schrijft: Tal van vreemdelingen hebben dit jaar weer het eiland Marken bezocht en zullen, thuis geko men, heel wat te vertellen hebben over de eigen aardigheden van dit eiland. Jammer is 't dat ze er in den winter niet eens een kijkje gaan nemen; zij zouden dan die eigenaardigheden in een minder gunstig licht beschouwen. Terecht zouden ze zich dan kunnen verbazen over de zuinigheid van s' lands regeering, die dat eiland door dijkjes van nog geen meter hoog omringen liet en het zoo prijs geeft aan de woede der zee. Het water dringt dan de huizen binnen, en is naderhand oorzaak van vele ziekten, o- a. malaria of moeraskoortsen. „Is dat nu", zoo zouden die vreemdelingen vragen, „die zorgvolle regeering, die zich weken lang aftobt met het samenstellen van een arbeids-wetje, en zich dagen lang suf peinst over de vraag of 't wel werkelijk nuttig is dat er vormleer op de scholen onderwezen wordt, en die toch, eiken winter weer aan, 12 H 1300 menschen met hun have en vee in het water laat zitten.,, Indien de Regeering het geld, dat besteed werd aan 't bouwen van het fort, dat nu, en misschien voor altijd, nutteloos in de Zuiderzee ligt, gebruikt had om de dijken van Marken zoo hoog te maken dat de zee er niet kon binnentreden, dan zouden de arme visschers hun armzalig bestaan kunnen verbeteren door 't bebouwen van hun kleigrond, waar nu, door de talrijke overstroomingen, niets op groeien kan. Men zegt, dat sommige landeigenaars in Noord- Holland het plan der droogmakerij van deZuider- zee tegenwerken omdat daardoor hunne landerijen in waarde zouden dalen. Als dat waar is, dan moest men, om aan het eigenbelang van enkelen te voldoen, een gedeelte van ons lieve vaderland maar aan de golven prijs geven, om daardoor de waarde van het overige gedeelte te doen stijgen. Als een staaltje, hoe de ambtenaren soms als schooljongens behandeld worden, meldt de Haagsche correspondent der Midd. Ct., kan dienen, dat aan het departement van waterstaat onlangs bij rondschrijven aan de ambtenaren, zonder on derscheid van rang, is medegedeeld, dat hun om streeks 12 of 1 uur slechts één uur tijd wordt gegeven om buiten het bureau door te brengen, en dat zij hebben te zorgen die tijdruimte niet te overschrijden. Intusschen mag gevraagd worden aan wie de schuld? Sommige ambtenaren maken werke lijk groot misbruik van den tijd, en verdienen behandeld te worden als schooljongens. Er zijn aan de meeste departementen echter nog te veel ambtenaren; naast sommigen, die overla den zijn met werk, zijn er ook, die bedroefd weinig hebben uit te voeren, en deze is het minder kwalijk te nemen, als zij het niet zoo heel nauw namen met 's lands tijd. Toch is het treurig, dat tot dergelijke dwangmaatregelen moet worden overgegaan tegenover volwassen menschen, die een zekere positie in de maatschappij innemen, en nog erger dat de goeden, die misschien wat langer koffie drinken maar toch heel wat afwer ken, ook 's avonds buiten bureau-tijd, het met de luien moeten bekoopen. Men schrijft uit Veendam 4 Oct. Het bericht, dat door het hoofdbestuur van den Veenkolonialen Landbouwbond aan de Tweede Kamer een adres zal worden verzonden met het verzoek tot invoering eener progressieve rijksin komstenbelasting, berust op een misverstand. Het adres strekt tot opleggen van den verplichting aan niet-ingezetenen eener gemeente, bezitters van daarbinnen gelegene vaste goederen, tot het bijdragen in den hootdelijken omslag, door wijzi ging van art. 245 der gemeentewet. Men meldt uit Rotterdam: Even als te Londen na de werkstaking der bootwerkers onder de bakkersgezellen eene beweging ontstond, welke op eene werkstaking dreigde uit te loopeD, wilden ook de bakkers hier ter stede, volgens een de vorige week loopend gerucht, langs dien weg verbetering van hun lot en loon verkrijgen. In eene vergadering der bakkersvereeniging „Bijstand zij ons doel" is echter besloten den patroons beleefd het verlangen daarnaar kenbaar te maken, daar de gezellen een werktijd van 16 uren per dag, Zaterdags tot 24 of meer uren wordt opgedreven, bij een loon van 9 a 10 cents niet kunnen vol houden. De Haagsche correspondent van het Utr. Dbl. waarschuwt allen om toch vooral voorzichtig te zijn met advertenties, waarbij meisjes en jonge vrouwen worden geviaagd voor betrekkingen buitenslands, als reisgezellin enz. Er bestaat nl. vermoeden, dat in den Haag weer een firma geves tigd is, die een schandelijken uitvoerhandel drijft Men informeere dus eerst duchtig, 't best bij de politie. Te Rotterdam is door een aantal werklieden aan de stoombooten eene vergadering gehouden met den Engelschman Orbell. Besloten is, om daar ter stede eene vereeniging te stichten in aansluiting met de Londensche „Union Trade". De meeste aanwezigen traden reeds toe tot een contrubutie van 10 cents per week, en men zal trachten de overige bootwerkers daartoe eveneens over te halen. De bedoeling is, elkander weder- keerig (internationaal) te steunen voor het geval dat werkstaking onvermijdelijk is, Uit Yeendam schrijft men: Heden is de landbouwer, die melk verkocht, waardoor de zoo gevreesde typhus alhier zoo krach tig woedt, overleden. In de afgeloopen week stier ven twee kinderen, een meisje van 13 en een jongetje van 10 jaren, van de vrouw die langs de huizen melk verkocht. Ruim 30 gevallen hebben zich nu voorgedaan, waarvan 10 met doodelijken afloop, sinds Zaterdagavond overleden er drie. Dezer dagen kwam weer 't bericht van eene brand, veroorzaakt door het uitblazen van eene petroleumlamp. Een eenvoudig middel om die uit te doen is een houten bal met vilt omkleed, die men bovenop het glas legtde afvoer van de verbrande lucht is dan afgesloten en de lamp is binnen den tijd van eene minuut uit. Als de vlam in het reservoir geslagen is, legge men den bal ook op het glas en wikkele een doek om de gaten, waardoor de lucht aangevoerd wordt en de vlam wordt dan ook gebluscht. De meeste ongelukken komen echter voort uit het niet rein houden van de lamp. De beweging in de dokken te Londen tegen de „blacklegs" (hieronder verstaat men de tijdens de groote strike aangenomen werklieden en hen, die weigerden daar aan mede te doen) houdt aan en geeft tot nieuwe moeilijkheden aanleiding. Zaterdag hielden talrijke werklieden een mee ting op het terrein der dokken en bleven vergade ren, ondanks het sein om aan den arbeid te gaan. Tilett voerde op veler aandrang het woord en spoorde in het algemeen tot kalmte en hervatting van den arbeid aan; niet allen onderwierpen zich; daar men 400 werkstakers telthet aantal „blacklegs" bedraagt 250de directie heeft hen met een schadeloosstelling weggezonden. Tillet verklaart, dat het streven er op gericht moet blijven dokken in handen, van de gemeente te doen overgaan. Te Flensburg hebben de gezamenlijke haven werkers den arbeid gestaakt, zoodat de in die have n aanwezige stoombooten niet kunnen lossen. Het middelpunt van den storm aldus luidt het meteorologisch verslag betreffende den storm, welke nog steeds in het vereenigd konink rijk woedt, ligt tusschen Noord-Engeland en hot Zuiden van Schotland, terwijl de invloed zich overal in den omtrek doet gevoelen. Vooral op de Iersche zee woedt de storm zeer hevig en overal regent het bij stroomen. Voor Holy heard werd de schoener „Thomas Aylan" in nood gezien, met zwaar beschadigd tuig door de reddingsboot gevonden en naar wal gesleept. Op de zandbanken voor Lowestoft verging de driemaster „Lyming- ton", uit Haiwich, maar men slaagde er in, de opvarenden, 6 man, te redden. Ook Dublin had veel van den hevigen wind te lijden. Boomen werden ontworteld, telegraaf palen omvergerukt, ramen en luiken verbrijzeld. Andere plaatsen in Ierland leden eveneens groote schade, terwijl de gemeenschap tusschen Ierland en Groot-Britannië bijna geheel is afgesneden. In eene mijn van Boldon Colliery, bij Sun derland, in Engeland, heeft een hevige brand gewoed, welke groote schade aanrichtte. De herstel lingen, welke dientengevolge noodig geworden zijn, zullen waarschijnlijk maanden tijds vorderen, ter wijl omstreeks 1000 man gedurende dien tyd werkeloos zullen zijn. De berichten over de gevolgen der langdurige droogte in de provincie Bahia, zijn zeer treurig. Langs alle wegen ontmoet men verhongerde mannen, vrouwen en kinderen, die wandelende geraamten schijnen en die, na de laatste voort brengselen van den braak liggenden grond ver slonden te hebben, naar de hoofdstad verhuizen. Het is een diep treffend schouwspel, zegt II Diario Noticias, de gulzigheid te zien, waarmee de ongelukkige vluchtelingen zich werpen op alles wat zij op hunnen weg vinden. Afval van groenten schellen van vruchten, alles verslinden zij. Het meel, dat op de markt van Alagainhas uit te koop gestelde zakken viel, wekte in deze ongo- lukkigen eene vreeselijke vraatzucht op. Uit verschillende gemeenten zijn ambulances vertrok ken om de uitgeputten te hulp te komen. Bij nieuwe proeven met de onderzeesche torpedoboot van den Spaanschen luitenant ter zee Peral ontlaadden zich eensklaps honderden accu mulatoren, welke zich in het vaartuig bevonden. Een knetteren en knallen als van een levendig, verwijderd geweervuur kondigde den toeschou wers aan, dat er in het binnenste van het monster iets abnormaals plaats greep, en terwijl ieder angstig de onvermijdelijk schijnende catastrophe afwachtte, opende zich een luik, dat aan het bovendeel der sigaarvormige boot was aangebracht en de een na den ander stortten officieren en manschappen van de „Peral" zich te water; achter hen sloegen rook en vlammen uit het onderzeesche vaartuig. Het Beiersche stadje Klingenberg a/M. is een der weinige gelukkige plaatsen waar de inwo ners geen belasting behoeven te betalen. Er schiet zelfs nog van de gemeente-ontvangsten iets voor hen over, dat bij verschillende gelegenheden wordt uitbetaald Zoo ontving op den jongsten gedenkdag van Sedan ieder burger 2 Mark en ieder school kind pl. 20 k 50 pf. uit de gemeentekas. Berichten uit de provincie Leon spreken over sneeuw, zóö overvloedig, dat het verkeer bemoei lijkt wordt. Er is eene werkstaking uitgebroken in de werkplaatsen voor 6lectrische verlichting van Edison, te Harrison, in den staat New-Jersey. Tweehonderd knechts hebben het werk gestaakt en protesteeren op die wyze tegen eene loons vermindering van 20 pCt. Zij wilden de vorige loonen gehandhaafd zien. Naar aanleiding van de vele spoorwegonge lukken welke in den laatsten tijd in Beieren gebeurden, heeft de minister voor spoorwegen bij den Beierschen Landdag een krediet van ruim 50,000,000 mark gevraagd tot aanleg van dubbel spoor op de lijnen, waar tot nog toe slechts enkel spoor bestond. Zooals 't wel meer gaat. August de Sterke van Saksen had een geestigen generaal adjudant, den generaal vonKyau. Eens

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2