N#. 213. Donderdag 17 October. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. IFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. LANDBOUW. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL herinnert de ingezetenen aan het bepaalde bij art. 30der Algemeene Poli tie-Verordening,luidende „Het is verboden, tenzij met vergunning „van Burgemeester en Wethouders en met „naleving der door hen te stellen voorwaarden: „In de kommen der dorpen of op de open bare wegen, vuilnishoopen, aschbelten, mest- vaalten of mestver zameling en aan te leggen „of te hebben, voor zoover hierin niet is „voorzien bij de wet van 2 Juni 1875 (Staats- „blad No. 95). „Overtredingen van het vorenstaande wordt, „krachtens art. 99 van voormelde verordening, „gestraft met een boete tot een maximum van „f 10.— of hechtenis van ten hoogste 3 dagen. In het belang der volksgezondheid wordt stipte opvolging dezer bepaling dringend verzocht. Texel den 7 October 1889. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. Theorie en praktijk.) De landbouw is zoo oud als de menschheid Naarmate de bevolking toenam, vermeerderden ook de eischen, die den landbouwer gesteld werden. Oorspronkelijk berustte het bedrijf op de ervaringde natuur zelve was de leermeesteres der menschen. Later toen de verdeeling van den arbeid ook bij den landbouw was ingevoerd en speciale bedrijven door de gesteldheid van bodem en klimaat tot bijzondere landen of landstreken werden beperkt, ging het al moeielijker om zich juiste gegevens te verschaffen van den landbouw. (Tuinbouw en veeteelt daaronder begrepen..) Langen tijd nog bleef de landbouw echter hoofdzakelijk berusten op de leer der ervaring, en aangezien de zoon gewoonlijk den vader opvolgde, was er slechts een langzame voor uitgang waar te nemen. De boer, die scherp zinnig genoeg was, om de verschijnselen, die zich in de natuur aan hem voordeden, juist waar te nemen, en die daarbij beschikken kon over een vasten wil en flinke werkkracht, heeft in die tijden het meest aan den voor uitgang in het bedrijf toegebracht. Daarbij dwong dikwijls de nood tot het invoeren van verandering en verbetering. Tegenwoordig komt bij den landbouwer meer kijken. Nog is de ondervinding de beste leermeesteres, nog is voldoende arbeidskracht en bedrijfskapitaal do eerste voorwaarde, waaronder eene bewerking van den bodem de gewenschte resultaten kan opleveren. Maar bovendien zijn veel andere eischen te voldoen. De wetenschap heeft zaken verklaard, waar van voorheen geene verklaring mogelijk was, en de wetenschappelijke landbouw is van dien omvang geworden dat de krachten en de tijd van een persoon bij lange na niet toereikend zijn om alles te verwerken. Daarom is ook bij dezen tak van bestaan de verdeeling van arbeid ingevoerd, zoodat de eene leeraar zich bezighoudt met landbouwdierkunde, een ander met landbouwscheikunde, een derde met werk tuigkunde, toegepast op den landbouw, terwijl weer anderen voor verdere speciale vakken bekwaam zijn. Voor eene wetenschappelijke behandeling is dus het vak te uitgebreid en het zou dus ook van weinig gezond verstand getuigen, wanneer voor ieder toekomstig landbouwer eischen werden gesteld, waaraan eigenlijk niemand kan voldoen. Nederland heeft in de landbouwschool te Wageningen eene inrichting, waar in twee cursussen de jongelieden vertrouwd worden gemaakt met den wetenschappelijken land bouw. Slechts aan een klein deel van de zonen der landbouwers is het beschoren, die inrichting te bezoeken. Dikwijls hoort men de bewering, dat de opleiding te Wageningen geen practische landbouwers vormt. We laten deze uitspraak voor 't geen ze is. Meent een jongmensch, die de lessen aan die inrich ting heeft gevolgd, dat hij nu de ervaring kan missen en zich boven de omstandigheden kan plaatsen, ja, dan heeft men zeer gelijk. Maar legt zoo iemand na de theoretische beoefening zich met kracht en lust op de praktijk toe, neemt hij ook dan natuur en ervaring tot leermees teressen, dan is van wetenschappelijke vorming een uitmuntend resultaat te wachten. In de laatste jaren, nu de Denen vooral scherpe concurrenten zijn geworden op het gebied van zuivelbereiding, werd ook de vraag naar eene goede opleiding daarvoor in ons land levendig. Te Oudshoorn werd dit jaar eene vakschool voor zuivelbereiding geopend. Ongeveer 30 jongelieden nemen daar aan het onderwijs deel. De lessen zijn zoowel prak tisch als theoretisch. Ook hierbij is het on mogelijk al de vragen, die zich kunnen voordoen, tot klaarheid te brengen. Het is daarbij ook minder te doen om wetenschap, dan wel om praktisch bekwame menschen te vormen. In Friesland werd een doctor in de natuurkundige vakken benoemd tot adviseur voor de zuivelbereiding. Even als professor Segelcke in Denemarken zal de heer Van der Zande in ons land de boeren met zijne wetenschap en ervaring kunnen bijstaan. Niet voor ieder is eene opleiding aan eene landbouwschool of aan eene vakschool bereik baar, maar toch zullen deze inrichtingen niet nalaten ook in het algemeen een gunstigen invloed te oefenen. Vooral zal dit mogelijk zijn, wanneer het onderwijs ten platten lande, nog beter aan het doel kan beantwoorden. Het ongeregeld schoolkomen en het vroegtijdig verlaten dezer inrichting, werkt hoogstnadeelig op het peil eener school. Flinke leerlingen zijn in het leven de menschen met gezond verstand en deze komen overal terecht, ook bij den land bouw. De vraag theorie of praktijk, is eigen lijk geene vraag meer, alleen waar beide hand aan hand gaan zullen de resultaten op den duur voldoen. M TEXEL, 16 October 1889, Uitgelokt door het heerlijke weder, maakten velen Zondag jl. eene wandeling naar het bierhuis „Burgzicht," waar dien middag mast- klimmen zou worden gehouden. Zij die er vroegtijdig waren, konden van het volksfeest getuige zijn, doch die zich niet hadden gehaast, mochten zich tevreden stellen met de wandeling zelve, want de deelnemers schenen zich flink te hebben geoefend, zoodat de strijd spoedig beslist was. Na afloop daarvan vermaakte het jonge volkje zich nog eenigen tijd met den dans. De varkensziekte schijnt nog niet geheel geweken; van een in de vorige week geslacht varken, moesten althans de ingewanden ver brand worden; het vleesch werd echter voor de consumtie niet afgekeurd. Dat vruchtboomen vaak niet onvoordee- lig zijn, daarvan hoorden wij dezer dagen weder een overtuigend bewijs; een onzer mede ingezetenen vertelde ons n.l. dat hij van een pereboom voor niet minder dan 45 gulden aan vruchten had verkocht. Wat aardig voor deeltje zou het voor velen kunnen zijn, indien op het erf bij menige boerenwoning, de thans zoo open ruimte werd dienstbaar gemaakt om vruchtboomen te planten. Men denke er eens over na. Het behagelijke aanzicht van zulk een woonplaats zou er zeker niet op verminderen. Oudeschild, 15 October. De afdeeling „Ou- deschild," van volksonderwijs heeft in hare vergadering van Zaterdag 1.1. besloten, zich bij het rekest van het hoofdbestuur en dat van de afdeeling Bols ward aan te sluiten. In dien geest zou een verzoekschrift naar de Eerste Kamer worden gezonden, om de herziene wet op het lager onderwijs niet goed te keuren. Voor vele kleine visschersvaartuigen is het eene uitkomst, dat aan den staat van werke loosheid een einde komt. Vele dier schuitjes toch houden zich onledig met het oesterkorren dat wel geen groote verdiensten geeft, doch bij goed weer toch een matig weekgeld oplevert. Wegens voortdurende ongesteldheid van den inspecteur van het lager onderwijs, den heer A. Moens, is de heer mr. J, Gerdenier, district schoolopziener te Amsterdam, belast met de waarneming der inspectie. De minister van waterstaat heeft, door tusschenkomst van 's Konings commissarissen de gemeentebesturen uitgenoodigd, een voorloopig overzicht van de uitkomsten van den oogst der verschillende gewassen en vruchten te verstrek ken, iets wat, zooals de minister betoogt, ook in andere landen met goed gevolg geschiedt en zoowel voor den landbouw als voor den handel van veel belang is. Een staat, waarop voor elke gemeente de uitkomsten in cijfers, volgens aan- geduiden maatstaf moeten worden vermeld, is bij de aanschrijving gevoegd. Omtrent het droogmaken van den Mjjzer- polder wordt nader medegedeeld, dat dit zal geschieden met vijf locomobilen, een stoomwater- gemaal en een windmolen. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1