Buitenland. Ingezonden Stukken. Aan berichten uit Atjeh (Kotta Radja) is het volgende ontleend: De vijand toont thans zijn overmoed. De posten worden drukker, heviger en met meer succes beschoten. Er zijn zelfs berichten, dat hij de een of andere benting zal afloopen, en ook onze hoofdvesting zal aanvallen. Als een gevolg van het gevecht van den 26en Juli zal te Kota Pohama een batterij met zwaar vesting geschut verrijzen, om Kota Toewankoe en andere omliggende bentings van don vijand te vernielen. De dienst van den geneeskundigen dienst in het hospitaal is thans zwaarder. Niet alleen door de vele gewonden, beri-beri-en koortslijders, maar de hulp der geneesheeren wordt ook ingeroepen bij de choleralijders, die aanhoudend naar het hospi taal worden vervoerd. Deze ziekte heeft sedert den 9en Augustus tal van offers geëïscht. Ook de marine heelt haar deel gekregen. De Bandjermasin ligt met de gele vlag in top op de buitenreede te Oleh-leh. Gedurende het derde kwartaal dezes jaars hebben zich 271 jongens voor indiensttreding bij 's rijks zeedienst aangemeld aan de kweekschool voor Zeevaart te Leiden. Bij geneeskundig onder zoek werden er echter 188 afgekeurd, zoodat 83 jongens in dat tijdvak zijn aangenomen, Ook door het hoofdbestuur der M. t. N. v. 't A. is een met redenen omkleed adres bij de Eerste Kamer ingediend, om het door de Tweede Kamer aangenomen Ontwerp tot herziening der Wet op het lager onderwijs niet goed te keuren. Op de Amsterdamsche graanbeurs ligt een adres ter teekening aan de commissie voor den graanhandel, waarin verzocht wordt een krachtig protest te doen hooren tegen het voorstel Bahlman tot heffing van graanrechten. Aan de vroegere Hollandsclie gasfabriek van de heeren De Bruyn te Amsterdam zijn thans de vuren gedoofd van den laatsten brandenden oven. Deze heeft veertig achtereenvolgende jaren ge brand. Thans heeft men in een der gashouders nog genoeg gas over om de gebouwen, welke op het terrein staan, nog tot half November van licht te voorzien, maar dan moeten zij worden aangesloten aan de „Imperial." Terwijl men Vrijdagavond te Zwolle om streeks 6 uur nog bezig was op een nieuw gebouw der broodfabriek op gebruikelijke wijze de pannen naar lboven te brengen, waarvoor vier personen zich op eene ladder van ruim 8 meter hoogte bevonden, brak eensklaps eene der twee aan elkander gebonden ladders, en vielen allen naar beneden. De persoon die bovenaan stond, werd als door een wonder niet verwond, terwijl van de 3 anderen één zijn rechterbeen brak, een ander inwendige kneuzingen of ribbenbreuk, en de derde eene niet belangrijke verwonding aan het been bekwam. Te Leiden brak Zondagmorgen juist bij het aangaan van de kerken, brand uit in een winkel huis in de Haarlemmerstraat. De brandweer mocht er in slagen het vernielende element tot het aangetaste perceel te beperken, hoewel de belenden nogal brand- en waterschade bekwamen. Niettegenstaande het geweldige van den brand zegt het Leidsch Dagbl. heeft de stoom spuit toch geen dienst gedaan om reden ze hare taak ditmaal heel zonderling opvatte en bij het afrijden van de Vrouwensteegs- of Kippenbrug bij het komen aan hare standplaats aan den Stillen Rijn te water ging Eerst had ze op genoemde brug gestaan, waar de paarden werden afgespannen en stalwaarts keerden. Later, terwijl de spuit inmiddels al stoom had, achten men den walkant eene betere plaats voor haar, deed haar de brug afkomen, doch, om de langs de huizen staande menschen te mijden, nam de machinist, die de machine vooraan, aan het stuurtoestel, echter zonder den disselboom, dus uit de hand hanteerde den draai te kort, zoodat hjj de goede richting niet kon houden, de machine niet meer meester was en deze, kantelende, van den wal naar den kelder ging, den machinist in haren val mede slepende, die gelukkig niet onder de machine geraakte, maar door genoemde kanteling spoedig weer naar boven werd geduwd. Ten einde de drenkelinge weder uit het water te krijgen, wist men overeen te komen met den heer Zink te Amsterdam, om diens toestel naar Leiden te vervoeren. Dat toestel dat zulk een groote kracht kan uitoefenen, is zeer eenvoudig. Op een vierwielig voertuig, den vorm hebbende van een sleepers- wagen, zijn een z. g. bok en eene lier aangebracht. Het achtergedeelte van den wagen werd vlak tegen den wal gezet. Met touwen en ijzeren kettingen werd de bok met de op zijde liggende stoomspuit vorbonden en door nu aan de lier te draaien, welke weer door touwen in verbinding met den bok stond, en waartoe slechts twee man noodig waren, kwam het gevaarte, dat een gewicht heeft van ongeveer 2500 kilo, langzaam naar boven, tot men het eindelijk, ter hoogte van den wal had, waarna de voor den wagen gespannen beide paarden werden aangezet, het voertuig met de aan den bok hangende machine wegreed en men deze daarna op straat liet zakken. Nadat het Zink-toestel vervolgens aan de andere zijde de machine had gepakt stond deze machine weer spoedig op hare vier wielen. Om het zoover te krijgen, was in het geheel een goed uur noo dig geweest. - De Westlandsche producten vinden tegen woordig willige maikten. De prijs der druiven is stijgendemen betaalt thans 80 ct. per kilo eerste qualiteit. De beste aardappelen worden f 3 den HL. betaald de late appelenbellefleurs, zijn voor f 4. bijna niet te bekomen en voor de kleiperen wordt f 5 per HL. betaald. De handel in spruitkool wordt levendigerde opkoopers vragen de spruitjes voor f 1.80 tot f 2.20. De spruitkooltreinen van den Westlandschen Stoomtram zullen spoedig weer in dienst worden gesteld. Rammenas wordt voor Engeland gevraagd voor 60 ets. den HL., doch binnenlands maakt men meer, krooten brengen 70 ets. per HL. op. Ingevolge de handhaving van het verbod van den invoer van levend vee in Engeland wordt er te Toenning, in Slee3wijk, eene groote export slagerij ingericht, ten einde de talrijke vette schapen, welke in Sleeswijk-Holstein alleen op 30,000 stuks te ramen zijn, althans in Engeland toch nog te kunnen afzetten. Aan de militaire proviandfabrieken in Pruisen is verboden levend Amerikaansch vee te gebruiken. Te Hamburg is dientengevolge de eerst onlangs begonnen invoer van zulk vee voorloopig weder gestaakt.' Het Ministerie van Landbouw te Londen heeft thans eene nieuwe verordening uitgevaardigd om den invoer, ter slachting na lossing, te ver bieden van schapen en ossen uit Tonning (Slees- wijk), en het resultaat hiervan en eenige vroegere verordeningen is, dat, met uitzondering der beesten uit Oporto en Amerika, geene beesten te Deptford mogen geslacht worden. Dit is van groot nadeel voor de slachters op de markt te Deptford, waar van velen al hun kapitaal, enz. hebben vastgesteld, terwijl honderden mannen (slachters, vellenkoo- pers, enz.) buiten werk zijn. Van het totaal aantal slachtplaatsen (ongeveer 75) zijn er thans 28 geheel buiten gebruik, en in Deptford alleen zijn 168 slachters, 150 veedrijvers en 50 karre- voerders buiten werk. De handel in schapen is op de markt geheel uitgeroeid. De werklieden wendden zich onlangs tot den „Privy Council", maar kregen ten antwoord, dat dit lichaam niet anders kon doen dan het gedaan had. In verband met den grooten invoer van Hollandsche groenten in Duitschland in de iaren 1886/88 passeerden alleen te Kaldenkirchen 36 millioen KG., worden in Duitschland pogingen aangewend om een gedeelte der aan ons land ten goede komende voordeelen te plukken, door zich ijverig toe te leggen op het verbouwen van groenten op Hollandsche wijze. Met dit doel is te Breijefl, nabij de Limburgsche grens, eene warmoeziersschool opgericht, waar men op Hol landsche wyze werkende tuinders zal opleiden. Uit Amerika wordt een vreeselyk ongeluk gemeld. Een groot aantal ingenieurs, journalisten en andere personen, was genoodigd te Jerome (Indiana) om een natuurlijke gasbron te komen zien. Dooi een ongeluk met een pjjp, stroomde het brandende gas plotseling in de richting der toeschouwers. Daar niet allen even snel weg- konden, bekwamen verschillende personen ernstige brandwondentwee verbrandden. De Oostemijksche apothekersvereeniging heeft het onderzoek van levensmiddelen ter hand genomen en eenige honderden monsters van verschillende koopwaren onderzocht. Hoe noodig dit was, bleek o. a. uit het feit, dat een brood van Salsburg afkomstig, grootendeels uit gemalen boomschors, zaagsel en kaf bleek te bestaan. Ontzettend zijn de berichten omtrent de verwoestingen door storm, regen en overstroomin gen op Sardinië aangericht. Het was een soort van zondvloed, die zich Zondag over Cagliari uitstortte. Des morgens vroeg begon het hevig te stormen, te hagelen en te donderen. Niet alleen werden vensterglazen vernield maar ook muren barstten en vielen in, huizen stortten in puin, vee en menschen werden gewond en gedood. Vooral St. Elena werd zwaar geteisterd, waar, naar men vreest, nog een groot uantal ongelukkigen onder het puin van 300 huizen begraven liggen. Reeds zijn 25 lijken gevonden. Te Cagliari zijn eveneens vele gebouwen zwaar beschadigd, terwijl het spoorverkeer en de tele- graafgemeenschap verbroken zijn. Velen zijn uit de stad gevlucht; er heerscht onbeschrijfelijke neerslachtigheid. Op de plaatsen waar de verwoesting het grootst is, als o. a. te Quartucio, hadden hartverscheurende tooneelen plaats. Eene vrouw, wier beide kinderen verdronken, werd krankzinnig van smart. Een geheele schaapherdersfamilie werd onder de instortende muren bedolven. Overal hoorde men het steunen en kermen der gewonden, die onder 't puin bedolven waren. Gedurende de laatste sprinkhanenplaag in Algerië heeft men niet minder dan 578,340 francs betaald aan premiën voor gedoode sprinkhanen, tegen 50 centimes de 20 liter. Men schat de massa gedoode sprinkhanen op 40,000 kubieke meters. De Fransche professor in de scheikunde A. de Millefleurs heeft eene zeer belangrijke uitvin ding gedaan. Onlangs nl. bood hij aan de „Sociétè d'encouragementte Parijs, petroleum in vasten vorm, en wel als briquetten aan. Deze briquetten kuunen met een mes gesneden worden, maar bezitten voldoende stevigheid voor eene gemakke lijke behandeling. Het is duidelijk, dat petroleum in dezen vorm als brandstof groot voordeel en gemak zou opleveren, want het neemt alsdan maar een derde der ruimte in, die voor steenkolen benoodigd is. De petroleum-briquetten gaan bij het ontsteken niet dadelijk geheel in vlam, maar zij branden evenals hout langzaam aan en leveren geen gevaar op voor ontplof fing. De Parijsche tentoonstelling zal op den bepaalden dag. 1 Nov., worden gesloten. De Ministerraad moet nu een beslissing nemen aan gaande de bestemming der gebouwen, die niet worden afgebroken. De meeste willen, dat die zullen dienen voor een soort van internationale markt, die elk jaar een paar maanden zal worden geopend, als die te Lsipzig en teNischni Novgorod. Vijf en zeventig jaar getrouwd. Na 25 jaren huwelijk viert men een zilveren bruiloft: na 50 jaren eene gouden bruiloft; na 60 jaren eene diamanten bruiloft, maar voor 75 jaren heeft men geen naam meer gezocht omdat het geval zich zoo uiterst zeldzaam voordoet. Zondag nochtans heeft men te Bergzaberu, in Beieren, eene dergelijke bruiloft gevierd. De mijn werkers dier plaats hebben de vijf en zeventigste verjaring gevierd, van het huwelyk huns meesters, baron Maillot de la Trielle, die met zijne ouders in 1793 uit Frankrijk vluchtte. Hy trouwde op 7 October 1814, zijne vrouw was toen 16 jaar oud. Geachte Redacteur In uw blad van den lOen dezer, las ik een stukje over het verkrijgen van eene voldoende hoeveelheid water, in het centrum van den Burg, om te gebrui ken ingeval van brand. Er scheen al een plan te bestaan, waarin de ont werper voorstelde, bij de Herv. Kerk en eveneens bjj de Katholieke Kerk groote regenbakken te doen plaatsen. Deze zouden dan voor twee doeleinden gebruikt kunnen worden, le voor brand, 2e by droogte. Dit tweeledig doel is mijns inziens niet goed. Ver onderstellen we nu dat er eene langdurige droogte heerscht, dan zou, wanneer des ontwerpers raad werd opgevolgd, het water dienst moeten doen tot twee doeleinden. le. Als drinkwater. Maar 't gevolg hiervan zou zyn, dat de inwoners van den Burg met ziekten bezocht werden, want het water, dat van zoo'n groote oppervlakte als een kerkdak, in die bakken verzameld wordt, bevat natuurlijk eene massa onreine en vuile bestanddeelen, zooals vogeluitwerpselen, halfvergane plantaardige bestanddeelen, eene groote massa gestorvene insecten enz. Door den langdurigen stilstand van het water, (want niemand zal 'tna- tuurlyk in zyn hoofd krygen, water uit die bakken te gaan halen, wanneer zyn eigen bak nog voorraad genoeg bevat) zouden de bestanddeelen, die 't bevat, spoedig tot rotting overgaan, en ieder kan nagaan dat 't gebruik er van hoogstwaarschyniyk zeer na- deelige gevolgen na zich zou sleepen. 2e. Als wasch- en schrobwater, wanneer de pom pen op de Steenenplaats en by de Vischmarkt daar toe geen water opleverden. Dit zou niet door één, maar door honderd en misschien meer gebruikt worden, en dat niet alleen maar ook de warmte zou hare krachten toonen en 't gevolg hiervan zou zjjn, dat na eenigen tyd, by een brand, aan 't geroep van de brandspuitgasten: „Water 1 Water I" niet voldaan zou kunnen worden. Mjjne opinie is, dat deze bak ken niet voor publiek gebruik dienen mochten. Het idee van den ontwerper is goed, daar dan eene groote hoeveelheid water in 't centrum aanwezig zou zyn.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2