Meubelen, Spiegels en Schilderijen. i OprnimiDï van Stroomatstoelen van af f 10. HEDEN ONTVANGEN. WINTER- EN REGENMANTELS. Kachelmakerij. - Texel. Prijzen zoo laai mnW contant. 1 sta tót PA Keizerstraat Nieuwediep. A. BARNEVSLD. Hoofdgracht Nieawedlep* l)ij A. DROS Altai COCKSDORP. J. J. TE AP Feuilleton. P. Th. LUIJCKX, KACHELKOLEN, De Geheimzinnige GOEDKOOPST ADRES VOOR De ondergeteekende bericht aan het publiek van TEXEL, dat de Heer Jb. KIKKERT eenig' ftgeiit is Waar alle teekeningen op aanvrage worden toege- zonden. Reparation worden spoedig- en net afgeleverd. franco Oudeschild. Wollen Kinderkapers van af f' 0.60 Wollen Vrouwenkapers 1.00 Kinderpooltjes --.75 Jachtvesten van af 1.00 en hooger. Heeren Bonten Mutsen van af -.85 Dames 1.00 Eigen gemaakte WINTERJASSEN van af f 7.50 Ruime keuze Regenmantels, Duffelschc Jassen, Jongens- en Kinderjassen, grooten voorraad van Raaien, Bevers, Flaiiels, Rokkentlanel en Tricot. Concurreerende prijzen. Waaldcrstraat. Pli. VLESSIX G. Ondergeteekende beveelt zich minzaam aan tot het maken van geheel nieuwe of repareeren van alle soorten geslagen KACHELS; gereed staan eenige nieuwe vierkante KACHELS, ge goten-, geslepen- en vaas-Kachels; FORNUIZEN, gegoten en geslagen Turf- en Stecnkoolbakken, Steenkoollepels, Pooken, Tangen, gegoten yzeren en stecueu BUIZEN voor rook- en waterleiding. TJEd. Dienaar J. J. KUIJPER, Parkstraat. 40 ets. per pond; bij 5 pond 38 ets. per pond. BISCUITS van af 25 ets. tot ƒ1,50 per pond, in diverse soorten voorhanden Wachtende een lading puike grove donkelijk Maandag a. s. in lossing. PRIJS CONTANT SO ets. per H.L. Vrij naar 't Fransch door A. B. 11. Deel I Hoofdstuk III. Beneden in de mijn. Emma vervolgde met meer klem. Mijne vrienden, tot nu toe heb ik u gesproken over uwen toestand, die van zooveel belang is,laat mij nu echter ook een weinig spreken over den onze. Deze mijn is het werk van mijn grootvader, welke zijn geheele vermogen en een groot deel van zijn leven er aan gewijd heeft. Sedert twintig jaren werkt mijn vader er voor, hij heeft een meer afmattenden arbeid en veel meer zorgen, dan de minste van u allen. Dank al de opofferingen en alle arbeid wordt de waarde van de myn met toebehooren, geschat op omstreeks twee millioen francs Welnu! mijne vrienden, geloof mij, als gij het werk staakt, al is het maar gedurende 14 dagen, dan zal mijn vader genoodzaakt wezen zich failliet te verklaren en wjj zullen arm zijn. Dat vermogen, twee millioen francs, verkregen door een halve eeuw zwaren arbeid en braafheid, zal verloren zijn Ziet, wilt gij zoo uwe erkentelijkheid toonen voor de weldaden aan velen uwer bewezen Ik zal er slechts nog een enkel woord aan toevoegen en hoop, dat gij van mijn oprechtheid zult overtuigd zijn. Zonder twijfel denkt gij, dat de uitvoering mijner beloften wel eens nog lang zou kunnen wegblijven en dat ik enkel maar uwe eischen wil verzwakken welnu, laat ons een tijd bepalen, waarna gij, als de tijden niet veranderd zijn, vrij zult zijn ons te veriaten- Laat ons het stellen op drie maanden en ik verzeker u, dat mijn vader dat zal goedvinden Binnen drie maanden zijn onze zaken goed geregeld of is onzen ondergang onvermijdelijk Sta ons dus dien tijd toe Drie maanden geduld. Ziedaar hetgeen ik u vraag! Het grootste deel der vergadering was getroffen door deze woorden en gaf door een goedkeurend gemompel aan zijn gevoel lucht. Gertrude nam de hand van Emma en kuste die, naïf mompelende. O, mejuffrouw, welke mooie dingen hebt gij hun daar verteld Ook Antoine verborg zijne bewondering niet. Wat Leonard aangaat, die eveneens met zichtbare aan doening naar ieder woord van mejuffrouw Van Holst geluisterd had, hy bestudeerde enkel den invloed, welke die welsprekendheid op de arbeiders kon hebben. Als gevolg van het wantrouwen, dat zij voor elkaar koesterden, durfde geen van allen het eerst spreken. Leonard begreep, dat het nu voor hem tijd was van handelen en de knoop door te hakken. Kameraden, zei hij op vastberaden toon, terwijl hij zich in 't midden van de vergadering begaf, wij kunnen mejuffrouw Van Holst haar verzoek niet weigeren. Ieder van ons zal vrij zijn na drie maanden te handelen naar eigen goedvinden, als het gewenschte niet verkregen kan worden. Ja, dat is waar, zei de oude Topfer, wiens wil gewoonlijk wel goed was, maar die moeielijk kon besluiten; drie maanden zullen spoedig om zijn en zoo lang zullen wij nog wel geduld hebben. Dan nog maar 3 maanden wachten, riepen verscheidene stemmen uit de hoop. Emma maakte zich reeds gereed de arbeiders te bedanken voor het inwilligen van haar verzoek, toen de partij der misnoegden zich nog deed hooren, Grand Leopold nam het woord. - Wel, zei hij op brutalen toon, ben jelui dus nu weer besloten een bende nietdoeners en bloedzui gers te steunen, op wien men niet kan rekenen? Gij laat u ook altijd inpakken door de listen van de rijken, welke zich vetmesten met uw zweet. De groote Van Holst zendt u zijne dochter om door te veinzen dat zij huilt u te vertederen en by het eerste woord verlaat gij uwe vrienden! Ja, wacht nog 3 maanden! Dan zal de patroon, welke nu reeds 2 millioen francs heeft, er nog een derde millioen francs by verdiend hebben, want ik weet, dat er groote bestellingen gekomen zyn en als een maal de slag geslagen is, zal men u laten gaan, als gü niet tevreden zyt Kom kameraden, wantrouw de vrouwen, luister niet naar hen Daarom biyf ik vrygezel. - En misschien ook wel omdat de vrouwen u niet willen hebben, zei een spottende stemzoo dacht gy ten minste niet by het laatste vogelschieten Sommigen lachten ten koste van den boormeester. Deze bemerkto toen Gertrude, welke hy door haar sluier eerst niet opgemerkt had. - A, ben jy daar kleine kantwerkster? zei hy een dubbelzinnig gebaar makende, dat is goed, wy zullen elkaar later wel eens spreken. - O, dat niet, riep Antoine uit, die door zyn jaloerschheid zyne gewone afgetrokkenheid vergat, als gy myne nicht durft naderen, zal ik u ontvangen en hy keek hem met een uitdagende blik aande zwarte reus bewoog zich niet. Hy zou juist weer het woord opnemen, toen Leonard vastberaden zei - Ik wil Grand Leopold niet verhinderen zyne meening te zeggen, waar het de belangen der arbeiders geldt; alleen verzoek ik hem om, als hy van mej. Van Holst, die hier aanwezig is spreekt, zich netter en eerbiediger uit te drukken. - Ja, dat is noodig, zei de oude Topfer. - Ja, ja, schreeuwden verscheidene stemmen. De toorn van den boormeester richtte zich nu op Leonard. - Wat hebben wy met hem te maken? riephy uit: hy komt als 't ware uit de wolken vallen niemand kent hem hier. Hy is geen der onze. Dat speelt hier de mynheer, de mooiprater; maar wil je weten, wat ik meen? Welnu, hy is een spion. - Een spion! herhaalde de jonge mynwerker» rood van toorn. Een hand werd op zyne schouder gelegd en op smeekenden toon gezegd - Leonard, waarde Leonard, laat u dit welge vallen, om mynentwille, bid ik u Een twist op dit oogenblik, kan zeer noodlottige gevolgen hebben. Leonard bedwong zich, en verachteiyk glimlachend naar den boormeester, draaide hy hem den rug toe. Grand Leopold beschouwde dit als vrees en ver volgde. - Laat men ons nu niet meer aankomen met met te doen, wat wy algemeen besloten hebben niemand kan zich terugtrekken. Wy zyn mannen! Men heeft zyn woord gegeven, samen er op gedronken, er zyn hand opgegeven. Hy die nu nog zyne belofte zou durven breken, zou een schelm zyn en is vogel- vry. Wy zyn besloten van avond de myn te verlaten, laat ons dat dus ook doen. Wat dat uitstel van 3 maanden betreft, dat ons gevraagd wordt door eene listige bedriegster Nu kon Leonard zich niet langer bedwingen, met een sprong was hy weer in 't midden der vergade ring uitroepende: - Zwyg, schelmgy beleedigt mejuffrouw Van Holst en dat wil ik niet uitstaan Emma haastte zich by hem te komen. - Mynheer Leonard zei zy zacht, ik herhaal het u, geen twist om my Geen woord meer, beveel ik u. Ik wist vooraf waaraan ik my blootstelde door my rechtstreeks tot de arbeiders myns vaders te wenden. - Vergeef my, mejuffrouw, hernam Leonard, maar het is voor myn eer en die van alle brave lieden, die hier zyn, dat ik niet kan hebben dat men u beleedigt, wanneer gy een zending des vredes hier komt verrichten Ik weet niet, wat myne kameraden er van denken, van wie het meerendeel u zooveel verplichting hébbenmaar ik voor my zou het als een lafheid beschouwen, als ik door dien Leopold u in myn by zyn liet beleedigen. - Leonard heeft gelyk, zei Antoine, wy zouden lafaards zyn, dat toe te laten. Wordt vervolgd.) Snelpersdruk - LANGEVELDDEROOIJ-Texel alle soorten 11 w Kiip.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 4