N°. 214. Zondag 20 October. A#. 1889. Advertentieblad. Nieuws- en Binnenland. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. TEXEL, 19 October 1889, Weldadigheid. Een vorstelijke gift mag wel genoemd worden de som, die als netto bedrag van het indertijd uitgegeven werkje „Hollandsche Zeelui", door den schrijver daar van aan de commissie voor de nagelaten weduwen en weezen der verongelukte loodsen te Vlissingen kan worden afgedragen. Meer dan 800 gulden toch was de vrucht van dit werk. Is een woord van dank voor die gave zeker alleszins verdient, moeielijk is naar waarde te schatten de belanglooze moeite en opoffering van tijd, welke de man die hiertoe het initiatief nam, zich heeft moeten getroosten. Zullen velen dat met ons instemmen en het aangenaam vinden, dat zoo iets van ons eiland uitging, 't zou toch wel wat erg wezen, als we op die roem gaan teeren. Er is na dien, nog menigmaal gevraagdRamp te Antwerpen Zeeramp Urk overstrooming Mijzer polder, enz. Zou het niet wenschelijk zijn, dateene commissie hier eens optrad om voor zoodanige noodlijdenden iets te verzamelen Voor Texel was het jaar niet onvoordeelig, een offertje is dus wel te brengen. Bij koninklijk besluit van 9 dezer, opge nomen in de „Staatscourant", is bepaald dat, met afwijking in zoover van art. 51, eerste zinsnede, der wet van 25 Juli 1871, uitvoer van azijn met afschrijving van den accijns kan plaats hebben in partijtjes van minstens 5 hectoliter. Het besluit is gegrond op de overweging, dat in het belang van handel en nijverheid verlaging wenschelijk is van de hoeveelheid aldus uitgevoerde azijn. De „Staatscourant" bevat tevens een konink lijk besluit van 9 dezer, bepalende dat het kwaadaardig klauwzeer (zoogenaamd rotkreu- pel) der schapen behoort tot de besmettelijke ziekten, bedoeld in art. 1 van het kon. besluit van 27 Maart 1888. Het geeft verder de maatregelen aan, welke tegen de verbreiding moeten genomen worden. De Enkh. Ct. schrijft In geen jaren heeft het haringseisoen zoo gunstig ingezet als thans het geval is. De haring heeft zich reeds nu door geheel de Zuiderzee verspreid en er wordt al aardig gevangen. Heden, 17 October was voor den middag hier alreeds de vangst van 22 tal reep en sleepharing bekend, terwijl de Gooische opkoopers gisteren een 70tal laadden. De prijs is uit de aard der zaak goed. Vandaag b.v. 1 3.75 en dat kan nog zoolang blijven, daar de haring best is en het weder steeds koeler. Geheel de marker vloot ligt aan de netten en de bot zal rust krijgen. Voor rekening van Volendammer vis- schers is eene bomschuit gelegd op de bui- tenreede van Terschelling, hebbende een staand licht. Het zal gedurende de herfst en winter dienst doen als lichtschip bij het ankeren op die reede en bij het overschepen van visch. Een der opvarenden van de botter H. D. 9, de 23-jarige Albert de Boer, zoon van den schipper, gleed bij het inhalen van de kor door een noodlottig toeval uit en geraakte over boord. Onmiddelijk trachtte schipper de Boer zijn zoon te hulp te komen, doch daar de ongelukkige terstond in de diepte verdween, waren alle pogingen vruchteloos, in de nabijheid der kust had dit ongeluk plaats. De beraadslagingen over het wetsont werp tot herziening der wet op het lager onderwijs vullen in de Handelingen der Tweede Kamer 377 bladzijden. Daarvan behooren 353 tot het vorige zittingsjaar en ruim 100 tot de algemeene beschouwingen. Men heeft berekend dat, wanneer de liberale leden der Eerste Kamer in gelijke verhouding als hunne partijgenooten in de Tweede, zich vóór of tegen het ontwerp verklaren, dit zal worden aangenomen. In de Tweede Kamer stemden 17 liberalen vóór, 26 tegen (de heer Van Kerkwijk was afwezig), dus van de 43 aanwezigen 40 pCt. tegen. De Eerste Kamer telt 35 liberale leden en 15 anti-liberalen. Stemden 40 pCt der eersten vóór, dus 14 leden, dan zullen zich in het geheel 29 van de 50 leden ten gunste van het ontwerp verklaren. Hbl. Het adres van het Hoofdbestuur der M. t. N. v. A. aan de Eerste Kamer bevat niet het verzoek om de door de Tweede Kamer aange nomen onderwijswet niet aan te nemen, doch om bij de beoordeeling van het aanhangig wets ontwerp, de door adressante opgesomde bezwaren in ernstige overweging te nemen. Die bezwaren zijnde opleiding van onder wijzers, ook door hoofden van scholende ver hooging van het aantal leerlingen per onderwijzer, de voorgestelde regeling der Rijksbijdrage voor het lager onderwijs aan de gemeentende verplichte schoolgeldheffing voor de openbare school-; het recht op rijkssubsidie voor de bij zondere school, zonder waarborgen voor deugdelijk onderwijs en het gemis aan uitzicht op invoering van leerplicht. De heereu Lèon Antenne Jr., ingenieur- luchtvaarder, en Frederik L'Hoste, werktuigkun dige en luchtreiziger, hebben zich tot den minister van koloniën gewend, met verzoek om met een baloncaptif voor de regeering in Indië militaire verkenning te doen. Adressanten verwachten, dat deze aanbieding in ernstige óverweging zal worden genomen, aangezien dit vraagpunt dikwijls door de militaire autoriteiten zeer in het belang van de verdediging in Atjeh aanbevolen is. Beiden hebben hunne aanvraag aan den minister van koloniën op eene audiëntie nader toegelicht. Door den Gouverneur-Generaal is bepaald, dat aan miliciens, die voor het tijdvak van twee jaar bij het Indisch leger gedetachoerd zijnde, na ommekomst van dien termijn een verbintenis aangaan waarbij de duur hunner detacheering met twee jaren wordt verlengd, eene gratificatie van f 100 wordt toegekend. Men meldt uit Schermerhorn De schade, door de doorbraak teweeggebracht, is moeielijk in cijfers weer te geven, doch dat zij groot is, kan inzonderheid ieder landman begrijpen. Vele der kleine boertjes in Mijzen hadden na de voorafgaande slechte jaren goede hoop, nu eens behoorlijk rond te kunnen komen. Hot gras stond bestde koeien gaven goed er was veel en goed hooi gewonnen och ja, ditmaal konden de met hypotheek bezwaarden en de huurboertjes eens zonder zoig den betaal dag tegemoet zien. Daar komt de doorbraak, bederft de weiden, het hooi in de schuren en op de klampen en ten deele ook de huizendwingt de boeren hun vee te verkoopen of elders met schade te plaatsen, doet hen de winsten van hun bedrijf gedurende eenige maanden ontberen en brengt zware lasten op den polder. En waar schijnlijk zal het land nog gedurende eenige jaren minder vruchtbaar zijn dan het was. Waarlijk, een beroep op de liefdadigheid der Nederlanders is hier ten volle gerechtvaardigd. Het gerucht dat de minister Keuchenius met Gouverneur Gen. Pijnacker van ambt zou wisselen, wordt beslist tegengesproken. Wel wordt met het oog op den critieken toestand in Atjeh, aftreding van den Minister niet onwaar schijnlijk genoemd. Uit Rotterdam wordt geschreven: Op den linker Maasoever, landwaarts in, op grondgebied van de gemeente Charlois, bevindt zich eenejbewaarplaats van dynamiettoebehooren- de aan de firma Rietschoten en Houwens alhier. Deze firma verwierf in 1873 van Gedeputeerde Staten van zuid-Holland de vergunning om aan genoemden oever zulk een bewaarplaats te vesti gen voor hoogstens 500 kilo van de gevaarlijke stof, en maakte van die vergunning gebruik om deze bergplaats neer te zetten babjj het Katen- drechtsche veer, tegenover het westelijk deel onzer stad. De officier, met het toezicht belast, oordeelde dat het dynamiet daar gevaar kon op leveren, en eischte dat de bergplaats verplaatst zou worden. Het duurde lang voor daaraan gevolg werd gegeven, maar ten slotten werd de bewaarplaatst afgebroken en het dynamiet over gebracht naar een der forten dicht bij Utrecht, van waar het echter later weder naar den linker Maasoever werd gevoerd, maar nu op eene andere plaats. Het terrein, waar thans de firma Rietschoten en Houwens haren voorraad dynamiet geborgen heeft, is gelegen op ongeveer 1000 meter afstand van de petroleum-inrichtingen onder Charlois: een afstand, te gering om die inrichtingen veilig te achten. Men heeft op dat gevaar tot dus ver weinig acht geslagen, maar sedert de ramp te Antwerpen zijn velen zich ongerust gaan maken. Overdreven is de bezorgdheid zeker niet. B(j nieuwen aanvoer van dynamiet geschiedde tot hiertoe de lossing vlak nabfi de petroleum- bewaarplaatsen; dat is nu althans veranderd: er is eene meer verwijderde losplaats aangewezen. Daarmede is echter het gevaar niet weggeno men, hetwelk de bergplaats zelve oplevert. Bij eene ontploffing Antwerpen heeft het bewezen zouden de petroleum-inrichtingen, waar ge woonlijk ontzaglijke hoeveelheden petroleum aanwezig zijn terwijl in de nabijheid meestal tank-booten liggen, gemakkelijk door de springstof bereikt worden, en zou dus hier hetzelfde kunnen gebeuren wat te Antwerpen gebeurd is. Een groot deel der stad op den linker Maasoever en de schepen, die tegenover Charlois op stroom liggen, zouden verwoest kunnen worden. Springstoffen van zoo geweldige uitwerking als het dynamiet hebben ongetwijfeld haar nut, maar zij moeten niet opgeslagen worden op plaatsen, waar zij gevaar kunnen doen ontstaan voor menschenlevens en eigendommen. TEXELSCHE^COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1