Buitenland. Marktberichten. Advertentiën 20-jarip EcMvereenipE Tandarts BIERSTEKER, -WlfltMlÉ ADVERTENTIEN. Helder, 18 Oct. De haringbooten van hier, die thans langs de kust bezig zijn met het trekken van z. g. panharing, verdienen met dat werk behoorlijk brood. Niet de overvloedige vangst werkt daartoe mee, doch vooral de hooge prijzen bezorgen dit voordeel. Nu en dan wordt de naring toch tot f 10 per tal van de hand gedaan.- De beugvisscher3 maken er eeD gretig gebruik van als aas bij de schelvischvangst. De Zaanbode deelt mede, dat de algemeene vergadering van den „Bond tegen vaccinedwang" is uitgeschreven op Donderdag 7 November in Frascatie te Amsterdam, en dat aan den avond van dien dag eene openbare vergadering zal worden gehouden ter bespreking van de afschaffing van den „vaccinedwang. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is door de werklieden aan de stoom booten te Rotterdam een tarief van loon vastgesteld en in druk aan de werkgevers rondgedeeld. Overeenkomstig de besluiten, op de jongste vergadering genomen, wordt daarin vermeld dat in erts niet des nachts zal worden gewerkt. Opmerkelijk is de voorwaarde van de graanwer- kers. Hun was verhoogiDg van loon toegestaan en 50 pet. verhooging van dat loon voor arbeid op Zondag. Thans eischen zij, boven en behalve die verhooging, nogmaals f 4.50 per man voor arbeid op Zondag, iets wat geacht wordt vrijwel gelijk te staan met weigering om op Zondag te werken. Bij advertentie in een der Rotterdamsche bladen 'wordt gevraagd een boekhouder, corres pondent, eerlijk, vlug en goed kunnende werken. Mooi schrijven is vereischte. Werktijd van 's morgens 8 tot 's avonds 10 uur. Als salaris wordt uitgeloofd f 6 per week. Als er geen menschen waren, zegt het U. D., die op zulke aanvragen acht slaan, dan zou den daarvoor zeker geen advertentiekosten worden gemaakt. Men stelle daartegenover nu eens, dat sjouwerlieden, die meer dan het twee- of driedubbele in de week verdienen, aan werk stakingen deelnamen, omdat zij op hooger loon meenen aanspraak te hebben. Te Nieuwe-Pekala heeft de raad der gemeente het aloude gebruik van verplichten nachtwacht dienst der ingezetenen beneden 50 iaren gehand haafd. Ieder ingezetene is daardoor verplicht in de wintermaanden 3 a 4 nachten als nachtwacht dienst te doen. Voor het „Leger des Heils" loopt tegen woordig te Amsterdam een bekeerde inboorling van het eiland Ceylon met „Heilsoldaten" te venten. Deze roodgemutste en langharige Aziaat vindt aanmerkelijk meer koopers voor zijn waar, dan de meisjes mot hare „Hallelujah-hoedjes". Er zal dus eerstdaags wel een heele kolonie van overkomen. Met de mailboot Prins van Oranje keerden uit Oostlndië eenige schepelingen dor marine wegens bijna geeindigden diensttijd terug naar Nederland. Bij de aankomst te Genua verlieten een matroos en een marinier heimelijk het schip en waren bij het vertrek der boot niet weder gekeerd. De Prins van Oranje kwam den 10 dezer te Amsterdam aan en op denzelfden dag kwamen zij samen zich aanmelden op het wachtschip aldaar. Zij hadden verder de reis van hun opgespaard geld over land gemaakt en de gelegenheid waargenomen, Parijs en Antwerpen te bezoeken. De herinnering aan do reis zal den tijd opkorten, dien zij nu achter slot en grendel moeten doorbrengen wegens desertie. Er bestaat tegenwoordig eene soort van inkt die binnen een week of drie voor goed onzichtbaar wordt, 't Is goedkoope inkt, daar men het papier dikwijls kan beschrijven. Ze is evenwel gevaarlijk voor het doen teekenen van kwitantien, want als men deze later moet toonen, konden ze wel eens niet meer geldig zijn, daar de naamteekening dan niet meer te zien is. Een straatjongen te Arnhem schreef op de deur van het magazijn „do Tijdgeest", waarvan de eigenaar dezer dagen failliet weid verklaard: „De geest des tyds" Toen de trein uit Quievrain Donderdag ochtend te Brussel het station binnenliep, werkte de rem niet, zoodat de trein zijne volle snelheid behield. De stootpalen werden verbrijzeld en een geweldige schok dreunde door het geheele station. Eene vreeselijke ontsteltenis verspreidde zich natuurlijk onder allen, die op het perron en in de wachtkamers waren. Allen schoten toe, vreezende dat er een verschrikkelijk ongeluk was gebeurd, maar pas waren de wagens weer tot stilstand gekomen, of alle reizigers sprongen terstond op het perron De meesten klaagden over kwetsuren, maar ze waren alleen aan het aangezicht en den arm gewond, en meestal, op twee personen na, niet ernstig. Dit kwam omdat de reizigers, toen de trein binnenliep, gelijk ieder doet, opstonden, de een om zijn koffertje, de ander om zijne jas te krijgen. Kortom, allen stonden, zoodat de hoofden en armen het eerst in de klem waren. In het geheel werden 30 personen gewond, deze werden terstond in de wachtkamers verpleegd, door geneesheeren, die door de portiers terstond werden opgezocht. Een uur na het ongeluk konden alle gekwetsten het station weer verlaten Niemand dus verloor het leven. —De behandeling der zaak-Corvilain en Delau- nay is bepaald op 21 October. Vier zittingen zijn voor de behandeling gereserveerd. De aanklacht is gebaseerd op moord door onvoorzichtigheid. Meer dan honderd getuigen zijn opgeroepen, waaronder de gouverneur der provincie, de Gede puteerde Staten, terwijl verschillende Fransche militairen als deskundigen worden gehoord. Evenals men gas en water in de steden door buizen naar de gebouwen leidt, waar men het noodig heeft, zal een Amerikaan New-York van versche lucht voorzien, die door middel van buizen, van buiten de stad zal worden aangevoerd. Men heeft dan maar een kraan open te draaien, om de boschlucht in te ademen. De ondernemende Amerikaan is de heer R. Timby. In het Westen van Londen zijn opnieuw proeven genomen met een elextrische omnibus. De proeven, bestaande in het rondrijden door verscheidene bevolkte straten, zijn volkomen gelukt, en de bewegingen van het voertuig schenen zoo gemakkelijk en juist uitvoerbaar te zijn, dat men als zeker kan aannemen dat onder de rijtuigen der toekomst de electrische omnibus een eerste plaats zal innemen. De rijzing der rivieren in Karinthie is opgehouden, ten gevolge van het intreden der koude op de bergen. Het spoorwegverkeer kon weder tot Linz worden hervat. De Zwitsersche kantons Waadtland en Tessino zijn eveneens door overstroomingen geteisterd. Op verscheidene plaatsen is het verkeer gestiemd. Het meer van Lugano rees 9 voet. In Pontarlier Doubs en Jura hebben hevige sneeuwstormen gewoed, welke 48 uren duurden. Ook in de Italiaan3che provincie Treviso werd door de overstroomingen van de Livenza veel schade veroorzaakt. Omtrent de overstroomingen in Noord-Italië luiden de berichten nog niet gunstiger. Hoewel Po en Etsch gedaald zijn, heeft de Eismo, eene zijrivier van de Brenta, in het district Belluno groote verwoestingen aangericht, bruggen en huizen vernield en menschen doen omkomen. Voor eenige dagen had eene ontploffing plaats in de mijnen van Mosfield, bij Longton, in Staffordshire. Zestig a zeventig mijnwerkers waren aan den arbeid. Men is terstond begonnen met het reddingswerk en na eenige uren werden tien werklieden levend teruggevonden. Tevens vond men drie lijken met erge brandwonden Men vreest zeer voor het leven der overige werklieden. De overstroomingen in de omstreken van Innsbrück hebben een treurigen toestand ge schapen. Te Neumarkt staan de markt en de kerk in het water, rerwijl levensmiddelen den bewoners met vlotten moeten worden gebracht Salun is bijna geheel ondergeloopen. Op vele plaatsen maken de soldaten waterkeeringen, die naar men hoopt, niet noodig zullen zijn. In het zuiden kon het spoorwegverkeer worden hervat. In het dorpje St-röbeck in Magdeburg (Prui sen) zijn alle inwoners, van groot tot klein, beoe fenaars van het edele schaakspel. In de hoogste klassen der scholen worden jaarlijks schoolwed strijden gehouden, waarbij de prijs een schaakbord is. Volgens de overlevering is een kapelaan van het domstift te Halbestadt, die naar Ströbeck werd verplaatst, de man, die de liefhebberij in he schaakspelen onder de boeren aankweekte. Men wijst nog den toren aan, waar hij gewoond heeft Het aantal werkstakers te Lens bedraag heden 9000. De onderhandelingen tusschen de mijnwerkers en de directeuren, die nu eene loonsverhooging van 7 pCt. aanbieden, duren voort. Sir Henry Isaacs, die tot lord-mayor is gekozen, had als orthodox Israëliet besloten, ten einde den sabbath niet te schenden, op Zaterdag 9 November a. s. (den dag zijner installatie), den geheelen weg in den stoet te voet af te leggen. Over deze zaak werd in den raad der aldermen beraadslaagd. Het voornemen van den lord-mayor werd bestreden en ten slotte een vergelijk getroffen, volgens hetwelk sir Henry Isaacs slechts te voet zal gaan in de joodsche wijken welke aan den weg zijn gelegen dien de stoet gaathet overige van den tocht zal hij in een rijtuig plaats nemen. Schagen, 17 Oct. Aangevoerd8 Paarden/"60 a f150 3veulens ƒ50 70 Ossen 6 Stieren 86 a 150, 90 magere Geldekoeien f 100 a 220 13 vette dito f 150 a 240, 11 Kalf koeien f 170 a 240 85 vaarzen dito 80 130, 6 nucht. Kalveren .3, a 21. 41 Graskalveren f 30 a 60, Varkens f 13 a 21, Biggen f 9, a 12, 450 vette Schapen f 23a f 34, 225 magere dito f 20 a f 27, Overhouders f a f450 Lammeren f 13 a f 22 Kipeieren f5, af 5,50 per 100 stuks. Leiden, 18 Oct. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuksf a f 15 Stieren f65 af 148 Veulens 5 stuks 72 a f 96, 63 Kalikoeien f 116a f 265 180 Melkkoeien f 110 a f 250165 Varekoeien f 98 a 108, 165 Vette Koeien f 730 a f 29032 Vette Kalveren f42 a f 92, 17 Magere Kal veren f 7a f20,— 260Graskalveren f 17 a f63 886 Vette Schapen f 22 a f 38, 214 Magere Schapen f 13 a f24 Paarden f a f Magere Lammeren f af Vette jarige f a f 86 Magere Varkens f 16 a f 24 Vette Varkens f— a Biggen 324 f7,50 af 12. Londen, 17 Oct. Ter veemarkt zijn aangevoerd 400 Rimderen, 3000 Schapen en Lammeren 100 Kalveren, Varkens. Men noteertRunderen 0,50 a f 0,7174 Schapen en Lammeren f 0,75 a 925 Kalveren f 0,527s a f 0,80 Varkens f 0,50 a 0,65. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts D RIE - maal in rekening gebracht. 0 van A. A.LAP en M. KOPPEN. Uit naam hunner dienstbode Den Hoorn, 20 October 1889. Ondertrouwd J. W. ROELOFFS, Rijks- Veearts, EN M. DROS. Texel, 18 October 1889. Damrak 63, Amsterdam, is WOENSDAG 23 OCTOBER te den Burg te consulteeren voor Tandheelkundige opera tion, vullingen en het plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Spreekuren des avonds van zes tot negen uur. HEDEN ONTVANGEN in vele soorten. Tevens verkrijgbaar AUERIKAANSCHE SCHOENEN met zoleu van gevlochten touw. Uiterst lage prijzen. BURG OP TEXEL. („L UÏUULDT Marktplein. nlRAUll.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2